Τουρκία Κωνσταντινούπολη πληροφορίες

sdoros

Member
Μηνύματα
81
Likes
46
Καλησπέρα,

Φεύγουμε για την Πόλη με την γυναικά μου στις 24 Απρίλη για 3 βράδια.
Ξέρω οι είναι λίγα, άλλα άμα μας αρέσει (λέμε τώρα.... :lol: ) θα ξανάπαμε.
Μια γνώμη θα ήθελα για το πρόγραμμα.

Φτάνουμε μεσημέρι μετά τις 2 στο Ατατουρκ και για γλιτώσουμε όσο χρόνο γίνεται μέχρι το ξενοδοχείο μας στο Taksim ,θα πάμε με το μετρό στο Aksaray και μετά με ταξί.
Εφόσον προλάβουμε θα ξεκινήσουμε με μια βόλτα στον Βόσπορο με την turyol,18:00 φεύγει το τελευταίο. Εναλλακτικά πάμε στην Αιγυπτιακή αγορά μέχρι το σούρουπο.
Μέτα πάμε για βραδινό περπάτημα προς πλατεία ιπποδρόμου , Αγιά Σοφιά και φαγητό στο Sarnic .

Την δεύτερη μέρα Τοπ Καπι , Αγιά Σοφιά ,Βασιλική Κινστέρνα και αν προλάβουμε Suleymaniye Cami.Δεν μας κόβω να ξεκινάμε πρωι-πρωι....
Το Σάββατο Ντολμά Μπαχτσέ ,Ortaköy και Emirgan με ταξι(?).
Εφόσον δεν προλάβουμε την πρώτη μέρα την βαρκάδα στο Βόσπορο ,δεν έχω βγάλει άκρη με τα καραβάκια αν μπορώ να πάω στο Emirgan από το Ortaköy και πόσο χρόνο θα πάρει.
Ίσως γυρίσω από Emirgan στο Kabataş με ferry.
Κάθε βοήθεια δεκτή.

Τα βραδυα θα ειμαστε Τακσιμ , Ιστικλαλ.
Την Κυριακή φεύγουμε μεσημέρι (16:00) και το πρωινό θα κάνουμε βολτα στα πέριξ της Τακσιμ,Ιστικλαλ και πύργο Γαλατα αν δεν προλάβουμε να πάμε κάποιο βραδυ.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καλησπερα και παλι, μηπως καποιος γνωριζει αν χρειαζεται να κανουμε κρατηση για καποιο χαμαμ πχ cemberlitas?
αν δεν είστε πολύ μεγάλη παρέα ,δεν χρειάζεται καμία κράτηση .

Δεν λέω καλό το Cemberlitas αλλά αν αντέχει η τσέπη σου πήγαινε καλύτερα εδώ :

http://www.ayasofyahamami.com/en/index1.html
 

kipi

Member
Μηνύματα
414
Likes
219
Επόμενο Ταξίδι
Ταυλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα,

Φεύγουμε για την Πόλη με την γυναικά μου στις 24 Απρίλη για 3 βράδια.
Ξέρω οι είναι λίγα, άλλα άμα μας αρέσει (λέμε τώρα.... :lol: ) θα ξανάπαμε.
Μια γνώμη θα ήθελα για το πρόγραμμα.

Φτάνουμε μεσημέρι μετά τις 2 στο Ατατουρκ και για γλιτώσουμε όσο χρόνο γίνεται μέχρι το ξενοδοχείο μας στο Taksim ,θα πάμε με το μετρό στο Aksaray και μετά με ταξί.
Εφόσον προλάβουμε θα ξεκινήσουμε με μια βόλτα στον Βόσπορο με την turyol,18:00 φεύγει το τελευταίο. Εναλλακτικά πάμε στην Αιγυπτιακή αγορά μέχρι το σούρουπο.
Μέτα πάμε για βραδινό περπάτημα προς πλατεία ιπποδρόμου , Αγιά Σοφιά και φαγητό στο Sarnic .

Την δεύτερη μέρα Τοπ Καπι , Αγιά Σοφιά ,Βασιλική Κινστέρνα και αν προλάβουμε Suleymaniye Cami.Δεν μας κόβω να ξεκινάμε πρωι-πρωι....
Το Σάββατο Ντολμά Μπαχτσέ ,Ortaköy και Emirgan με ταξι(?).
Εφόσον δεν προλάβουμε την πρώτη μέρα την βαρκάδα στο Βόσπορο ,δεν έχω βγάλει άκρη με τα καραβάκια αν μπορώ να πάω στο Emirgan από το Ortaköy και πόσο χρόνο θα πάρει.
Ίσως γυρίσω από Emirgan στο Kabataş με ferry.
Κάθε βοήθεια δεκτή.

Τα βραδυα θα ειμαστε Τακσιμ , Ιστικλαλ.
Την Κυριακή φεύγουμε μεσημέρι (16:00) και το πρωινό θα κάνουμε βολτα στα πέριξ της Τακσιμ,Ιστικλαλ και πύργο Γαλατα αν δεν προλάβουμε να πάμε κάποιο βραδυ.
Για να πατε στη Ταξιμ απο αεροδρομιο πιο καλα σας συμφέρει να παρετε το τραινο απο αεροδρομιο να κατεβήτε στην σταση Zeytimpournou και να αλλάξετε εκει να παρετε το Μετρο και να φτασετε εως το τερμα Kambatas..Και μετα να παρετε το μικρο τραινακι που παει κατευθειαν στην Ταξιμ ( περιπου θελετε 1,5 ωρα για αυτο. Αλλιώς παρτε το λεωφορειο Havatas με 10 ΤΛ το ατομο να πατε κατευθεια στη Ταξιμ παλι την ιδια ωρα θα κανετε..παντως δεν θα γλυτώσετε χρονο με ταξι απο Aksarai και θα δωσετε και περισσότερα χρηματα. Αλλα και για Aksarari να πατε παλι στην Zeytimpournou πρεπει να αλλαξετε και να κατεβείτε μετα απο 10 στασεις και εχετε κανει τον μισο δρομο..αλλες 10-11 στασεις ειναι το Kambatas και απο κει στο υπογειο παίρνετε το αλλο και πατε.. ταξιμ , αν δεν εχετε βγαλει "καρτα Istanbul" αυτο θα σας κοστισει 16 Τλ το ατομο με την καρτα θα πληρωσετε τα μισα...δεν ξερω ποσο θα εινα το ταξι απο Aksarai για Ταξιμ αλλα στη καλλίτερη 20Τλ θα σας τα παρει...και θα εχετε δωσει και 12 Τλ για να φτασετε στο Aksarai. ( ασε που 3-4 η ωρα που θα ειστε στους δρομους με ταξι θα γινετε ο χαμός γιατι εκεινη την ωρα σχολανε απο τις δουλειες τους)
Για το παρκο Emirgan μπορειτε να παρετε λεωφορειο ( ταξι δεν το συζηταμε εκτος και αν βρεθει καποιος να κανονιστε τιμη απο πριν αν γραψει το ταξιμετρο μπορει να φτασει και 100ΤΛ Ταξιμ-bebek ειχαμε δωσει πριν 2 χρονια 60ΤΛ και εχει ακομη δρομο πολυ απο εκει ) απο Καμπατας και ειναι περιπου 1 ωρα και κατι αναλογα με την κινηση.. πεφτει λιγο μακρια!! για τοσο λιγο που θα μεινετε..αν παλι θελετε να πατε ξεκινήστε νωρις ( το παρκο νομιζω ανοιγει 8 το πρωι)

λαθος-που ειδατε τετοιες τιμες?
http://www.cemberlitashamami.com.tr/asp/index.asp
ΤΟ http://www.ayasofyahamami.com/en/index1.html ειναι το ιδιο τουριστικο κ περιπου ιδιες τιμες κ τ για μενα πολυ καλυτερο το Cemberlitas αν μπορεις βρες κατι αποκεντρο μη τουριστικο
Στο ayasofyahamami ta 60 λεπτα ειναι 120,00 ευρώ!! σιγουρα!!
 
Last edited by a moderator:

greco

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
3.320
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος Τουρκιας
Εχει κανεις εμπειρια απο το Cinili hamam στο Uskudar?
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Μετά από σχετική ερευνά στο νέτι βρήκα μερικές πληροφορίες για τις εισόδους κατα τη θερινή περίοδο (Απρίλιο με Οκτώβριο χοντρικά) σε κάποια αξιοθέατα. Βουαλά:
Τοπκαπί: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Τρίτης) 9.00 - 18.45, 25 λίρες + 15 λ. για το χαρέμι
Αγιά Σοφιά: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 19.00, 25 λίρες
Αρχαιολογικό μουσείο: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας) 9.00 - 17.00, 10 λίρες
Μονή/Μουσείο της Χώρας: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Τετάρτης) 9.00 - 17.00, 15 λίρες
Βασιλική Κινστέρνα: Ανοιχτό καθημερινά 9.00- 18.30, 10 λίρες
Πύργος Γαλατά: Ανοιχτό καθημερινά 9.00- 20.00, 12 λίρες
Ντολμαμπαχτσέ: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Δευτέρας και Πέμπτης) 9.00- 18.00, 30 λίρες + 20λ. για το χαρέμι ή ενιαίο εισιτήριο 40 λίρες
Σκεπαστή αγορά: Ανοιχτό καθημερινά (εκτός Κυριακής) 9.00- 19.00
Αιγυπτιακή αγορά: Ανοιχτό καθημερινά 8.00- 18.00 (την Κυριακή 9.00 - 18.00)
Την μέρα της Πρωτομαγιάς θα λειτουργούν κανονικά όλα τα παραπάνω.:clap:
Όμως για τα ΜΜΜ δεν γνωρίζω. Μήπως ξέρει κάποιος/α να με διαφωτίσει;
Κάθε πληροφορία χρήσιμη. ;)
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Την Πρωτομαγιά του 2011 που ήμουν στην πόλη τα μμμ υπολειτουργούσαν μέχρι το μεσημέρι κι αυτό γιατί στην Ταξιμ και Ιστικλαλ θα γίνονταν μεγάλη πορεία.Είχαν κλειστεί τα πάντα γύρω από την περιοχή.Για το μετρό όμως δεν γνωρίζω.Αυτή η πορεία βέβαια δεν ξέρω αν γίνεται κάθε χρόνο και αν επικρατεί η ίδια κατάσταση.Προφανώς οι υπόλοιπες περιοχές πλην του κέντρου δεν επηρεάζονται.
Επίσης τα ανταλλακτήρια ήταν κλειστά.
 

Kokonaki

Member
Μηνύματα
56
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γεια σας!
Ετοιμαζομαι για το πρωτο μας ταξιδι στην Πολη με τον αντρα μου και τον σχεδον 2 χρονων γιο μας. Θα ειναι το πρωτο ταξιδι του μικρου στο εξωτερικο.
Εχω διαβασει πολυ πραμα..θα ηθελα για αρχη ,οποιος ξερει να μου απαντησει σε δυο ερωτησουλες

1)Θα μεινουμε Sultanahmet, στο Hotel Sapphire. Eιναι διπλα στο εστιατοριο Pasazade . Εχετε εντυπωσεις για το ξενοδοχειο και προταςεις για άλλα καλα (αλλα οχι ακριβα) φαγαδικα στην περιοχη;

2)Θελουμε να παμε Πριγκηπο ,στον Αγ.Γεωργιο τον κουδουνά. Πως ακριβως θα το κανουμε και ποση ωρα θα μας παρει. Τι τιμες περιπου παιζουν;

Ευχαριστω!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.736
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom