Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Ολα αυτά κι άλλα περισσοτερα με σαφεις οδηγίες κι αρκετες λεπτομερειες τα μετεφερα σε ενα εγγραφο word με επισυναψεις κλπ τα αντεγραψα στο ταμπλετακι κι ανα πάσα στιγμη και χωρις wifi θα ανατρεχω να σας διαβαζω όπου κολάω η ξεχναω κατι
Ολες οι προτασεις δεκτές και στην δυτικη όχθη και στην ανατολικη
Μεταξύ μας βεβαια κι εγω εκει στο Findiki υποψιαζομαι θα πιω ηρεμα καφεδακι διπλα στο βοσπορο
Και για να γελασουμε και λίγο
Γιατι οι τουρκοι απαγορεψαν την εισοδο τον Αλκινοο Ιωαννιδη στον Κοτσιρα και στον Φραγκουλη?
διότι επι σειρα ετων δηλωνουν "ότι θελουν να πιουν όλο τον βοσπορο"
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
H επέκταση της γραμμής 1 του μετρό από το Aksaray στο Yenikapi είναι εξαιρετικά σημαντική για την πρόσβαση από το Ατατούρκ στο κέντρο και στην ανατολική πλευρά (αφού συνδέει τη γραμμή 1 με τη γραμμή 2 που βγάζει στο Taksim αλλά και με το Marmaray που βγάζει στην ανατολική πλευρά). Δυστυχώς έχει γίνει το ανέκδοτο της χρονιάς μεταξύ των ντόπιων. Οι σταθμοί και η γραμμή είναι σχεδόν έτοιμοι αλλά τα εγκαίνια καθυστερούν συνεχώς. Υπήρξε ανακοίνωση για άνοιγμα στις 3/10 όμως σήμερα 30/10 ακόμη η επέκταση δεν έχει λειτουργήσει. Λογικά πάντως αυτό θα γίνει πολύ σύντομα, όπως δείχνουν και οι φωτό.
Πριν αλέκτωρ λαλήσει τρις, η επέκταση Aksaray-Yenikapi ανοίγει στο κοινό την Κυριακή 9 Νοεμβρίου και με παρουσία στα εγκαίνια του πρωθυπουργού Νταβούτογλου παρακαλώ!



Πρακτικά αυτό σημαίνει το αεροδρόμιο Ατατούρκ αποκτά άμεση πρόσβαση με μετρό στο Taksim και μέσω Marmary στην ανατολική πλευρά. Σίγουρα μια πολύ καλή λύση για πρόσβαση στο αεροδρόμιο και για την ημέρα του μαραθωνίου που συζητούσατε νωρίτερα.
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Δηλαδή φίλε η γραμμή Μ2 λειτουργεί κανονικά από Τακσιμ μεχρι τo Yenikapi και τωρα θα εγκαινιάσουν το κομάτι Yenikapi-Aksaray της γραμμής Μ1 ?
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
καλησπέρα σας
Δυο θεματακια θα θίξω για τα οποία είχα επίσημη ενημέρωση
1)ειχα στείλει μέηλ στην εταιρεία λεωφoρείων HAVATAS ρωτώντας αν την ημέρα του μαραθωνίου 16/11 θα κινηθούν κανονικά (έχω στείλει και στην εταιρεια του Τραμ Μ1 αλλά με εχουν γράψει προς το παρόν)
Η απάντηση απο Havatas είναι πως ναι θα κινηθουν κανονικά και πως τα δρομοόγιά τους δεν επιρεάζοντε απο τον μαραθωνιο
Σας παραθετω και την απάντηση τους

Erdem Korkmaz <[email protected]>
12:07 μ.μ. (Πριν από 1 ώρα)

προς Εμένα

Hello
First of all, thank you for contacting us.

We have shuttle buses from Ataturk Airport to Taksim (reciprocally) everyday,from 04:00 A.m. to 01:00 A.m. and every half an hour. (The average service time is 60 minutes).

Travel times can change about the traffic or accident conditions.But marathon won't be on our route.

Best Regards
Erdem KORKMAZ
Havataş Customer Services.

F: +902124673699 T: +902124673636
Erdem Korkmaz
[email protected]
Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi



Yenidogan Mah. Kizilay Sokak No:26/B Bayrampaşa / İstanbul

-------
2 θεμα
Ανάληψη απο ΑΤΜ στην Πόλη γενικώς από λογαριασμο ΕΘΝΙΚΗΣ τράπεζας
Ψιλιασμένος από την περιπετεια μιας κοπελιάς που προσπαθώντας να τραβηξει συνάλαγμα με την ΜΑΕΣΤΡΟ της ΕΘΝΙΚΗΣ δεν μπορούσε γιατι είχε συνδεμενους 2 λογαριασμούς
(όπως έχω κι εγώ εναν μισθοδοτικό κι εναν όψεως)
πήγα να το διευκρινήσω για να μην εχω περιπετειες στην Πόλη
κι ευτυχώς δηλαδή
Πραγματι θα παθαινα χουνερι διοτι στο εξωτερικο η καρτα ΜΑΕΣΤΡΟ βλεπει έναν λογαριασμο κι ας έχουμε εμεις συνδεμενους 15
Βλέπει τον πρώτο λογαριασμό ΜΟΝΟ
Και στην κάρτα μου πρώτος φαινόταν ο ΟΨΕΩΣ που χρησιμοποιώ σπανίως και που δεν έχει φράγκο μέσα
Και η αρμόδια υπάλληλος έκανε την αλλαγή κι εβαλε τον μισθοδοτικό πρώτο για να φαινεται αυτός
Η διαδικασια θελει ενα 24ωρο και για δοκιμη μου είπε να παω αυριο μεθαυριο να κανω μια μικρή αναληψη απο ΑΤΜ άλλης τραπεζας πχ ΑΛΦΑ μπανκ για δοκιμη
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
καλησπέρα σας
Δυο θεματακια θα θίξω για τα οποία είχα επίσημη ενημέρωση
1)ειχα στείλει μέηλ στην εταιρεία λεωφoρείων HAVATAS ρωτώντας αν την ημέρα του μαραθωνίου 16/11 θα κινηθούν κανονικά (έχω στείλει και στην εταιρεια του Τραμ Μ1 αλλά με εχουν γράψει προς το παρόν)
Η απάντηση απο Havatas είναι πως ναι θα κινηθουν κανονικά και πως τα δρομοόγιά τους δεν επιρεάζοντε απο τον μαραθωνιο
Σας παραθετω και την απάντηση τους

Erdem Korkmaz <[email protected]>
12:07 μ.μ. (Πριν από 1 ώρα)

προς Εμένα

Hello
First of all, thank you for contacting us.

We have shuttle buses from Ataturk Airport to Taksim (reciprocally) everyday,from 04:00 A.m. to 01:00 A.m. and every half an hour. (The average service time is 60 minutes).

Travel times can change about the traffic or accident conditions.But marathon won't be on our route.

Best Regards
Erdem KORKMAZ
Havataş Customer Services.

F: +902124673699 T: +902124673636
Erdem Korkmaz
[email protected]
Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi



Yenidogan Mah. Kizilay Sokak No:26/B Bayrampaşa / İstanbul

-------
2 θεμα
Ανάληψη απο ΑΤΜ στην Πόλη γενικώς από λογαριασμο ΕΘΝΙΚΗΣ τράπεζας
Ψιλιασμένος από την περιπετεια μιας κοπελιάς που προσπαθώντας να τραβηξει συνάλαγμα με την ΜΑΕΣΤΡΟ της ΕΘΝΙΚΗΣ δεν μπορούσε γιατι είχε συνδεμενους 2 λογαριασμούς
(όπως έχω κι εγώ εναν μισθοδοτικό κι εναν όψεως)
πήγα να το διευκρινήσω για να μην εχω περιπετειες στην Πόλη
κι ευτυχώς δηλαδή
Πραγματι θα παθαινα χουνερι διοτι στο εξωτερικο η καρτα ΜΑΕΣΤΡΟ βλεπει έναν λογαριασμο κι ας έχουμε εμεις συνδεμενους 15
Βλέπει τον πρώτο λογαριασμό ΜΟΝΟ
Και στην κάρτα μου πρώτος φαινόταν ο ΟΨΕΩΣ που χρησιμοποιώ σπανίως και που δεν έχει φράγκο μέσα
Και η αρμόδια υπάλληλος έκανε την αλλαγή κι εβαλε τον μισθοδοτικό πρώτο για να φαινεται αυτός
Η διαδικασια θελει ενα 24ωρο και για δοκιμη μου είπε να παω αυριο μεθαυριο να κανω μια μικρή αναληψη απο ΑΤΜ άλλης τραπεζας πχ ΑΛΦΑ μπανκ για δοκιμη
Χαίρομαι που τελικά αυτό το θέμα με τους δυο λογαριασμούς το ανέφερα στην ιστορία μου έτσι ώστε να ξέρετε πως να το αντιμετωπίσετε αν ή πριν σας τύχει!!!
 

Dimitris-D

Member
Μηνύματα
73
Likes
33
Εμένα σιγουρα εκείνη η λεπτομέρεια με τους 2 λογαριασμούς με γλύτωσε από μεγάλη ταλαιπώρια
Θεωρώ γενικως σημαντικά τα θέματα
συναλλάγματος και με ποιόν τρόπο θα "κινηθεί" ο καθενας μας όσο αφορά τα δημόσια μέσα μεταφοράς και μιας κάποιας αξιοπρεπούς διαμονής σε καταλυμα
Αυτά είναι που θα μας κανουν τα ταξίδια λειτουργικά για να ευχαριστηθούμε τον τόπο που επισκεπτόμαστε
 

pgouv

Member
Μηνύματα
37
Likes
8
Απο ότι ρώτησα η γραμμή Τ1 θα λειτουργεί τη μέρα του μαραθωνίου λογικά.Οσο για το λογιαριασμό σημαντικό και αυτό. Εγώ πάντως που έχω alpha + visa ,θέλει γενικά 4,40 ευρώ ελάχιστο η alpha για τη συναλλαγή στο εξωτερικό.Αν η maestro της γυναίκας (εθνική) έχει μικρή προμήθεια θα τη προτίμισω. Εξάλλου δε ξέρω αν αξίζει να χάσω 2 ώρες να πάω και να έρθω κέντρο αθήνα για μερικά ευρώ για να τα αλλάξω ενώ μπορώ στο αεροδρόμιο της τουρκίας στα ΑΤΜ όπως λετε
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom