Τουρκία Κωνσταντινούπολη

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Πηγαινω κωνσταντινουπολη το Σαββατο 21/11 (αποφαση της στιγμης αφου βρηκα τα φτηνα εισιτηρια της Ολυμπιακης) και θα ηθελα μια συμβουλη. Να διαλεξω ξενοδοχειο στην περιοχη του Ταξιμ στο Σουλταναχμετ ή καπου αλλου που προτεινετε?
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Πηγαινω κωνσταντινουπολη το Σαββατο 21/11 (αποφαση της στιγμης αφου βρηκα τα φτηνα εισιτηρια της Ολυμπιακης) και θα ηθελα μια συμβουλη. Να διαλεξω ξενοδοχειο στην περιοχη του Ταξιμ στο Σουλταναχμετ ή καπου αλλου που προτεινετε?

Θες να ανοίξεις πάλι πληγές μου φαίνεται.:)

Δες αυτό το θέμα και βγάλε τα συμπεράσματά σου.
Ταξίμ ή Σουλταναχμέτ
 

pigi_dikaiou

Member
Μηνύματα
550
Likes
521
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Αγιο Ορος
Πηγαινω κωνσταντινουπολη το Σαββατο 21/11 (αποφαση της στιγμης αφου βρηκα τα φτηνα εισιτηρια της Ολυμπιακης) και θα ηθελα μια συμβουλη. Να διαλεξω ξενοδοχειο στην περιοχη του Ταξιμ στο Σουλταναχμετ ή καπου αλλου που προτεινετε?
Σωκράτη ,έχω μείνει και στις δύο περιοχές. Την πρώτη φορά στο Σουλταναχμέτ πίσω από την Αγιά-Σοφιά σε ένα ξύλινο του 19ου αι. αν θυμάμαι καλά historia το λέγανε. Η περιοχή εκεί, όπως θα διάβασες εξάλλου, είναι πιο γοητευτική σίγουρα με παρελθόν ρωμαίκό, οθωμανικό και βυζαντινό. Την άλλη φορά είχα μείνει στην περιοχή του Ταξίμ στο Germir palace. Αν και το ξενοδοχείο ήταν πολύ ατμοσφαιρικό η περιοχή δεν έλεγε και τίποτα.
Αν πας πάντως στην Πόλη να επισκεφθείς τις φυλακές του Ανεμά. Θα βγάλεις πολύ ωραίες φωτογραφίες.;)
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Παιδιά θέλω τη βοήθεια σας για ένα σχετικό θέμα¨: θέλουμε να πάμε με τον άντρα μου Κωνσταντινούπολη για Πρωτοχρονιά. Το δίλημμά μου ειναι το εξής: το πρακτορείο μας προτείνει GRAND MADRID 4* hotel στην περιοχή Laleli ή το GREEN PARK 4* plus(TAXIM). Υπόψιν ότι θα 'ναι η πρώτη μας φορά στην Πόλη, οπότε κάθε βοήθειά σας πολύτιμη, σχετικά με το ποιο ξενοδοχείο να επιλέξουμε, καθώς και και για τις δύο προαναφερθείσες περιοχες. Για το ΤΑΧΙΜ έχω διαβάσει αρκετά στις συζητήσεις του φόρουμ, αλλά περισσότερο σε σύγκριση με την Σουλταναχμετ. Για την Λαλελι, δεν ξερω απολύτως τίποτα, οπότε help needed......
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το Λαλελί δεν θα το πρότεινα για να μείνετε. Μακριά και από τα αξιοθέατα και από τη νυχτερινή ζωή. Δεν έχει τίποτα το επικίνδυνο αλλά δεν αξίζει, ιδιαίτερα αν είναι η πρώτη σας φορά στην πόλη. Αν παρόλα αυτά το διαλέξετε, εξυπηρετείται καλά από το τραμ. Μπορείτε να πάτε σε πολλά σημεία με το τραμ.
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπερα, σας γραφω αποΚωνσταντινουπολη οπου ακουγοντας τις προτασεις των προηγουμενων προτιμησα Σουλταναχμετ, πολυ καλυτερο απο το ταξιμ, ολα τα μνημεια στα ποδια μου. Περπατας το βραδυ στα μνημεια και ειναι υπεροχα.
Περισσοτερα οταν γυρισω,να ειστε καλα.
Οι προτασεις σας για φαγητοειναι σουπερ.
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Στο site του ξενοδοχειου λεει οτι το Λαλελι απεχει απο τα αξιοθεατα (Αγια Σοφια, κτλ) 5 λεπτα με τα ποδια. Ειναι αληθεια? Απλά συμφωνα με οσα εχουν ειπωθει εδω για την Σουλταναχμετ, αν ειναι κοντα, να προτιμησω να μεινω στην Λαλελι.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.223
Likes
5.764
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Το ξενοδοχείο απέχει γύρω στα 2,5 χλμ από την Αγιά Σοφιά και πολύ περισσότερο από άλλα αξιοθέατα. Τώρα πώς αυτοί στο σάιτ τους διαφημίζουν πέντε λεπτά από το Ντολμά Μπαχτσέ και τον πύργο του Γαλατά, είναι απορίας άξιο (μόνο με διακτινισμό γίνεται... :rolleyes:). Το τραμ βολεύει μόνο όπως σου ξαναείπα, αλλά για μένα η περιοχή αυτή δεν αξίζει να μείνεις. Ζήτα να σου βρούνε ξενοδοχείο στο Σουλτάναχμετ. Διαφορετικά καλύτερα στην Ταξίμ.
 

japetus

Member
Μηνύματα
581
Likes
1.075
Δεν ειναι και τόοοσο κοντα στο Σουλταναχμετ οσο 5 λεπτα με τα ποδια, ειναι τρεις στασεις του τραμ μακρια, κοντα στην σκεπαστη αγορα. Κανενα τεταρτακι - 20λεπτο θα ελεγα εγω (ευχαριστος περιπατος τη μερα αλλα το βραδυ με εντελως αδειους δρομους)...
Στην περιοχη αυτη εχει μεγαλουτσικα ξενοδοχεια που μπορουν να εξυπηρετησουν γκρουπ. Ειναι και φτηνοτερα απο αυτα του Ταξιμ και του Σ.αχμετ και γι αυτο τα προτιμουν οι ταξιδιωτικοι πρακτορες. Εχει αρκετους μεταναστες ιρανους και ειναι κοντογειτονια με το ακσαραυ που εχει πολλους ρωσους και τα βραδια υποπτη κινηση... Γενικα παντως δεν ειναι "ζωντανη" περιοχη. Αν ο στοχος σας ειναι να γυρνατε ολη μερα στα αξιοθεατα και το βραδυ να επιστρεφετε στο ξενοδοχειο και να κοιμαστε καλως, αλλιως αν θελετε έστω και λιγο νυχτερινη ζωη, προτιμηστε ταξιμ..
Αν παντως σαν δινουν και τα δυο στην ιδια τιμή, αυτο του Λάλελι λογικα θα ειναι καλύτερο σαν ξενοδοχείο...
 

ILONA

Member
Μηνύματα
24
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Η άκρη του κόσμου......
Mariath, σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σου.:xmas_lol: Η αλήθεια είναι ότι είχα ψιλο-αποφασίσει για την Ταξιμ, αλλά μου κίνησε την περιέργεια αυτό το "5 λεπτά με τα πόδια". Τα 5 λεπτά μάλλον αεροπορικώς είναι, ε? Δυστυχώς, το πρακτορείο δεν συνεργάζεται με ξενοδοχείο στην Σουλταναχμετ, οποτε θα μεινουμε στην Ταξιμ. Δεν πειράζει όμως, γιατι εμενα μ αρεσει οπου παω να κυκλοφορω πολυ και με τα ποδια και με τα μεσα μαζικης μεταφορας.
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μόλις επέστρεψα κι εγώ από την Πόλη και μπορώ πλέον να προσθέσω κι εγω την απόψή μου γι' αυτήν:
Θεωρώ ότι είναι πολύ πιο ωραία και πιο ατμοσφαιρικά να μένει κανείς στο Sultanahmet. Επιπλέον το κομμάτι αυτό μου φάνηκε πιο καθαρό από την υπόλοιπη πόλη και φυσικά βρίσκεσαι δίπλα σε όλα τα αξιοθέατα. Πηγαίνεις σε όλα πεζός.
Δεν ξέρω βέβαια άν θα ήταν σκόπιμο να προσθέσω και την ταξιδιωτική μου ιστορία, δεδομένου του ότι έχουν υπάρξει αρκετές για την συγκεκριμένη πόλη.
Τα δικά μου tips πάντως είναι:
  1. Το υπέροχο boutique ξενοδοχείο στο οποίο διαμείναμε Istanbul Hotel Sari Konak-Boutique Hotel In Istanbul Turkey. Πολύ καθαρό και πολύ ζεστό, με πλούσιο πρωινό, άνετα δωμάτια και φοβερή εξυπηρέτηση από την reception.
  2. Από εστιατόρια, μας άρεσε το Rumeli cafe. Μετά από αρκετές δοκιμές σε διάφορα εστιατόρια με οθομανική κουζίνα, όπου είχα την εντύπωση ότι τα πιάτα ήταν σχεδόν ίδια σε όλα, αλλά και το ύφος των εστιατορίων μου φαινόταν πολύ βαρύ, βρεθήκαμε σε αυτό. Κατά τη γνώμη μου είναι ένα πολύ ατμοσφαιρικό αλλά όχι κλασικό, εστιατόριο. Τα πιάτα του ήταν βασισμένα σε συνταγές από διάφορα μέρη της Ασίας (Καπαδοκία, ΝΑ Ασία κλπ) και το Βυζάντιο αλλά με πιο σύγχρονη παρουσίαση (και μεγαλύτερες μερίδες :haha:). Ήταν κάτι που ταίριαζε περισσότερο στο στύλ μας.
Επίσης, από τις δύο σκεπαστές αγορές, αυτή που μου άρεσε περισσότερο είναι αυτή με τα μπαχαρικά, γιατί είμαι τύπος που λειτουργώ πιο πολύ με την όσφρηση. Δεν έχω να προσθέσω κάτι άλλο, μιας και οι συμφορουμίτες μου το έχουν υπερκαλύψει το θέμα. Ελπίζω να σας φανουν χρήσιμα.:roll:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.398
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom