Τουρκία Κωνσταντινούπολη

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ευχαριστώ πολυ!
Ενα ακόμα πιο εξειδικευμένο ερώτημα ειναι μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν παιδικα καθισματακια σε Ταξί που θα βρούμε στο αεροδρόμιο για να μας πανε στο ξενοδοχειο.
Πολύ αμφιβάλλω...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Ευχαριστώ πολυ!
Ενα ακόμα πιο εξειδικευμένο ερώτημα ειναι μήπως γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν παιδικα καθισματακια σε Ταξί που θα βρούμε στο αεροδρόμιο για να μας πανε στο ξενοδοχειο.

Εντάξει κάνεις πλάκα τωρα !!!!!!!
Μαλλον κράνη θα χρειαστείτε παρά παιδικό κάθισμα
 

maria_maraki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπερα παιδια.. ειμαστε ενα ζευγαρι (με διαφορα ηλικιας) και ετοιμαζομαστε για την Πολη στα μεσα Ιουλιου...εχουμε κανει κρατηση στο The Peak Hotel..Περιοχη Taksim k Istiklal..(απ οτι μας εχουν πει)..για 5 διανυχτερευσεις 370 ευρω με πρωινο..Θα ηθελα την γνωμη σας για το ξενοδοχειο πρωτον..για παν ενδεχομενο επιπλεον ξαφνικες χρεωσεις..Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις μετακινησεις μεσ την πολη απο την περιοχη Taksim για Sultanahmet..Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;
Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
Καμία σχέση. Μάλλον το δικό σου βλέμμα θα πέφτει συνεχώς σε γυναίκες τουρίστριες (πιθανώς απο Μέση Ανατολή) που φοράν μπούρκα. Στην Πόλη είναι ασφαλέστατα, πεντακάθαρα και οι παρεχόμενες υπηρεσίες τους εξαιρετικές. Μόνο για τις 5 διανυκτερεύσεις θα στενοχωρηθείς!;)
 

Marilou!!!

Member
Μηνύματα
119
Likes
170
Καλησπερα παιδια.. ειμαστε ενα ζευγαρι (με διαφορα ηλικιας) και ετοιμαζομαστε για την Πολη στα μεσα Ιουλιου...εχουμε κανει κρατηση στο The Peak Hotel..Περιοχη Taksim k Istiklal..(απ οτι μας εχουν πει)..για 5 διανυχτερευσεις 370 ευρω με πρωινο..Θα ηθελα την γνωμη σας για το ξενοδοχειο πρωτον..για παν ενδεχομενο επιπλεον ξαφνικες χρεωσεις..Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις μετακινησεις μεσ την πολη απο την περιοχη Taksim για Sultanahmet..Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
Συμφωνώ απόλυτα με @emouli .... όσον αφορά τις μετακινήσεις δεν θα δυσκολευτείτε καθόλου γιατί υπάρχει τραμ, μετρο και λεωφορεία που σε πάνε παντού...Απο Ταξίμ για Σουλταναχμετ το τραμ θα σας πάει πολύ γρήγορα και θα το πάρετε από Καμπατάς... Διάβασε τις πληροφορίες και τις ιστορίες μας κράτα σημειώσεις και όλα θα τα βρείς πανεύκολα..Είναι μια Πόλη που μπορεί να σας παρέχει τα πάντα και το μόνο σίγουρο είναι οτι θα θέλετε να ξαναπάτε!!!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.554
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπερα παιδια.. ειμαστε ενα ζευγαρι (με διαφορα ηλικιας) και ετοιμαζομαστε για την Πολη στα μεσα Ιουλιου...εχουμε κανει κρατηση στο The Peak Hotel..Περιοχη Taksim k Istiklal..(απ οτι μας εχουν πει)..για 5 διανυχτερευσεις 370 ευρω με πρωινο..Θα ηθελα την γνωμη σας για το ξενοδοχειο πρωτον..για παν ενδεχομενο επιπλεον ξαφνικες χρεωσεις..Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις μετακινησεις μεσ την πολη απο την περιοχη Taksim για Sultanahmet..Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
Για ό,τι ψάχνεις χρησιμοποίησε την "Αναζήτηση" πάνω δεξιά και ξεκίνα διάβασμα :)
Επίσης, μια πολύ πρόσφατη ιστορία, από τις πολλές και καλές που έχουν γραφτεί για την Κωνσταντινούπολη, που θα σου λύσει πολλές απορίες είναι αυτή
http://www.travelstories.gr/community/threads/Κωνσταντινούπολη-updated.49107/
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Καλησπερα παιδια.. ειμαστε ενα ζευγαρι (με διαφορα ηλικιας) και ετοιμαζομαστε για την Πολη στα μεσα Ιουλιου...εχουμε κανει κρατηση στο The Peak Hotel..Περιοχη Taksim k Istiklal..(απ οτι μας εχουν πει)..για 5 διανυχτερευσεις 370 ευρω με πρωινο..Θα ηθελα την γνωμη σας για το ξενοδοχειο πρωτον..για παν ενδεχομενο επιπλεον ξαφνικες χρεωσεις..Θα ηθελα την βοηθεια σας για τις μετακινησεις μεσ την πολη απο την περιοχη Taksim για Sultanahmet..Εχω διαβασει πολλα φορουμ που αναφερωνται στην Πολη κ με εχουν τρομοκρατησει με τις αναφορες για συμπεριφορα προς τις γυναικες..παιζει ρολο το ντυσιμο και η εμφανιση? (ειμαι κ Ξανθια που το τονιζουν οτι τραβαει βλεμματα) κτλ..και για το τροπο που ολοι προσπαθουν να σε εξαπατησουν...ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ??.Να αλλαξω προορισμο? Θα ηθελα την ειλικρινη γνωμη σας...και τις πιο βασικες συμβουλες για το ΤΙ πρεπει να προσεχουμε...Σας ευχαριστουμε
Είσαι φυσική ξανθιά; Η διαφορά ηλικίας πόση είναι; Φυσικά και αυτά δεν παίζουν κανένα απολύτως ρόλο.
Τα άλλα φόρουμ δεν ξέρουν τι λένε, εμείς είμαστε οι καλύτεροι. Να φας σαντουιτς κοκορετσι από το δρόμο όπου βρεις ή με κοτόπουλο αν δεν σου αρέσει το πρώτο, και προσοχή με τα ταξί, δεν θα ρωτάτε θα μπείτε μέσα και θα του λέτε να βάζει το ταξίμετρο όποτε χρειαστείτε ταξί.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
Το ξενοδοχειο που κλείσατε ειναι απο τα πολυ καλα και σε καλή περιοχή (αν λεμε )το ιδιο Ευτυχώς δεν ειναι στην Ταξιμ αλλα στη περιοχή του Περαν είστε δλδ περίπου 2 χιλ μακρια απο την Πλατεια Ταξιμ... Θα σε βοηθαει πολυ το TUNEL το κοκκινο τρενακι για να πηγαινεις στη Εμινονου... στη Γεφυρα του Γαλατα και στο Soultanahmet. Δλδ βγαίνοντας απο το ξενοδοχειο σας στην Ιστικλαλ θα πηγαινεις προς τα κατω 600μ για να παιρνεις το TUNEL( σου ανεβάζω φωτό για να μην μπερδευτεις και νομιζεις οτι εννοώ το κοκινο βαγόνι-τραμ που διασχιζει την Ιστικλαλ) θα βγαίνεις στη Γεφυρα του Γαλατα στο Καρακιόυ ,εκει εχει σταση τραμ θα παιρνεις το τραμ και η Αγια Σοφια ειναι σε 4 στάσις. Το μεγαλο Παζαρι σε 6 . Η πλατεια Εμινονου σε 1 σταση ή απλώς διασχισεις την Γεφυρα του Γαλατα με τα ποδια. Για να πας στη πλατεια Ταξιμ πρεπει να πας προς τα πανω 2 χιλ να παιρνεις το μπλε τραινακι να πηγαινεις Καμπατάς (και απο εκει το τραμ για Sultanahmet..) Αυτό θα το κάνετε αν θέλετε να επισκεφτείτε το ΝτολμαΜπαξέ ή το Ορτακιόυ ή να παρετε καραβάκι για Πριγκιπονήσια. Σε καθε περιπτωση μια ερωτηση στη ρεσεψιον του ξενοδοχειου σας πριν ξεκινησετε για βόλτα,θα σας βοηθάει πολύ. Ολα τα ξενοδοχεια διαθετουν χαρτες τουριστικους για την Πόλη. Καλό θα ηταν να εχετε εκτυπώσει το χαρτη με το Μετρο της Κων/πολης απο το google. Η Κωσταντινουπολη ειναι μια Τουριστική Ευρωπαϊκή Πόλη με αρωμα ανατολής. Αυτο σημαινει οτι ανετα φοράς τα σορτσακια σου και τα εξωπλατα σου ( εκτός απο τις επισκεψεις σε τζαμι) Θα δεις τοσες πολλές ξανθιές απο τα σμηνη των τουριστών που πηγαίνουν απο της βορειες Ευρωπαικές χώρες που ισως δεν βλεπεις στην Ελλαδα και οι τουρκοι που μένουν εκει βλεπουν τοσες πολλές που σιγουρα κανενας δεν προκειτε να ασχοληθει με το χρωμα των μαλλιών σου. Επίσης υπάρχουν και πολλές ξανθιές τουρκάλες με γαλάζια μάτια ! εγω εχω τουλάχιστον 3 φίλες με αυτά τα χαρακτηριστικά. Να εισαι σιγουρη οτι πιο ασφαλής θα αισθανθείς εκει απο οτι πχ στην Αθηνα.
 

Attachments

maria_maraki

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωσει vegerazaros σευχατιστω για την βοηθεια σου απλα παιδια ακομα και στον ταξιδιωτικο οδηγο που εχω αναφερει να ειναι καλυμμενοι η ομοι και τα ποδια ..
επισης θα ηθελα να ρωτησω οποιος ξερει να μου πει για το teleferik ποσο ειναι το εισητηριο και που εξυπηρετη !!!!.. suada club .. reina club kai 360m αν εχει παει κανεις σε αυτα τα μαγαζια και αν χρειαζεται κρατηση
 

Kafkasios

Member
Μηνύματα
144
Likes
79
Αν μείνεις στο peak, (είχα μείνει πριν 4 ή 5 χρόνια) ακριβώς απέναντι έχει ένα πανύψηλο ξενοδοχείο, δυστυχώς δε θυμάμαι το όνομα του, όπου στον τελευταίο όροφο έχει bar/restaurant με υπέροχη θέα και όμορφο περιβάλλον. Νομίζω mikla λέγεται το μπαρ.
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ελβετία ξανά
παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ για την ενημερωσει vegerazaros σευχατιστω για την βοηθεια σου απλα παιδια ακομα και στον ταξιδιωτικο οδηγο που εχω αναφερει να ειναι καλυμμενοι η ομοι και τα ποδια ..
επισης θα ηθελα να ρωτησω οποιος ξερει να μου πει για το teleferik ποσο ειναι το εισητηριο και που εξυπηρετη !!!!.. suada club .. reina club kai 360m αν εχει παει κανεις σε αυτα τα μαγαζια και αν χρειαζεται κρατηση
καλά οι ταξιδιωτικοι οδηγοι αναφέρουν οτι θελουν...:bleh: Η Πόλη κοριτσι μου ειναι πιο Ευρωπη απο ευρώπη.... Το τελεφερικ - για καφε στο Πιερ Λοττι - εχει το ιδιο εισιτηριο οπως ολα τα ΜΜΜ αν εχεις καρτα Ιστανμπουλ πληρωνεις 1.90 αλλιώς εισιτηριο με zeton 3,00TL Στο Reina οποσδηποτε κρατηση απο τη ρεσεψιον του Ξενοδοχειου σας και δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπειτε..στο 360 οχι το αλλο δεν τοξερω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom