Κύθηρα Κύθηρα 2011

Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπερα και απο μενα!Θα ηθελα να πω την γνωμη μου χωρις να επηρεασω κανεναν.Καλυτερα να πατε στο νησι να σχηματισεται την δικια σας γνωμη.Μολις επεστρεψα απο τετραημερο στα κυθηρα.
ΘΕΤΙΚΑ:
1.φθηνο και καλο φαγητο
2.ωραιες παραλιες
3.ενα ωραιο ναυαγιο να πας με μπουκαλες
4.ενα ωραιο καστρο για να δεις θεα

Αρνητικα:
1.Μεγαλες αποστασεις για να πας οπουδηποτε.
2.κατσικοδρομοι που στανταρ θα χτυπησεις το αυτοκινητο σου
3.τρελος αερας που δεν παλευεται
4.καμια γραφικοτητα ο καθενας χτιζει οτι ναναι
5.νυχτερινη ζωη μηδεν
6.στο καψαλι κακη διαμορφωση μαγαζιων ταβερνα και διπλα μπαρακι.
7.Η Χωρα ειναι μονο ενα δρομακι με 5 σουβενιρς και δεν εχει τιποτα αλλο και εχει και ενα ζαχαροπλαστειο με θεα κατι βουνα
8.Αρωνιαδικα μεχρι μελιδονι 40 λεπτα με 1 ωρα(Καλυτερα να πηγαινα γλυφαδα για μπανιο θα ειχα φτασει πιο γρηγορα)
9.Διακοφτης-καψαλι 40 λεπτα με αυτοκινητο
10.ταλαιπωρια με το αυτοκινητο 4 και 30 ωρες για νεαπολη και μετα αλλη μια ωρα για να φτασεις με την πορφυρουσα.
Για τα δικα μου γουστα το νησι απορριπτεται.
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
να προσθεσω επειδη εχω παει 4 φορες (οι 3 στο πανηγυρι της παναγιας 24 σεπτεμβρη) και περασα πολυ καλα τα αρνητικα τα [παραβλεπω η κανω πως δεν τα βλεπω .
δεν παιρνουμε ποτε αυτοκινητο στα κυθηρα (το καλυτερο μεσο ειναι η βεσπα η μηχανακι)
 
Μηνύματα
6
Likes
0
να προσθεσω επειδη εχω παει 4 φορες (οι 3 στο πανηγυρι της παναγιας 24 σεπτεμβρη) και περασα πολυ καλα τα αρνητικα τα [παραβλεπω η κανω πως δεν τα βλεπω .
δεν παιρνουμε ποτε αυτοκινητο στα κυθηρα (το καλυτερο μεσο ειναι η βεσπα η μηχανακι)
Οι διαδρομες με το μηχανακι δεν ειναι πιο γρηγορα αλλα πιο επικυνδινα.Και αν εχεις φιλε μου και παιδι δεν το βαζεις σε μηχανακι μην τρελαθουμε τωρα τρικαβαλο.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
δεν νομιζω παντως πως καποιος εσκεμμενα μπαινει στο φορουμ να κανει δυσφημιση για ενα μερος.ουτε μπορουμε να τον κατηγορησουμε αν δεν του αρεσε ενα μερος.

ομως καλο ειναι να δεις πιο αντικειμενικα τα πραγματα και οχι επειδη σε χαλασαν 5 πραγματα να ''θαψεις'' εναν τοπο.η πλειοψηφια ειναι πληοψηφια ομως δεν μπορουμε να παραβλεπουμε και την μειοψηφια.

σε ολα τα μερη βρισκεις θετικα και αρνητικα και πολλες φορες επιρρεαζεσαι απο ενα μαλωμα,εναν καυγα ενα ατυχο συμβαν.το θεμα ειναι να μη σε το αφησεις να σου χαλασει το ταξιδι.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
Δεν έγινε κανένα συμβάν, και πιστεύω οτι η γνώμη μου είναι αντικειμενική με βάση αυτά που είδα. Είχα πάει με όλη την καλή διάθεση στο νησί.
Για μένα το νησί απορρίπτεται.
Όσο για όλα αυτά τα αρνητικά που έγραψα, ας μου τα διαψεύσει κάποιος που έχει πάει να μου πεί οτι δεν είναι έτσι.
Τα Κύθηρα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο στυλ που εμένα προσωπικά δεν μου κάνει και δεν θα ήθελα να ξαναπάω. Κάθε νησί έχει τα καλά του και τα κακά του, απλά για μένα είχε περισσότερα κακά παρά καλά.
Επίσης, όταν πάω σε ένα νησί θέλω να νιώθω οτι είμαι σε νησί και όχι σε χωριό. Εάν ήθελα να κάνω διακοπές σε χωριό θα πήγαινα κάπου αλλού.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
δεν νομιζω παντως πως καποιος εσκεμμενα μπαινει στο φορουμ να κανει συσφημιση για ενα μερος.ουτε μπορουμε να τον κατηγορησουμε αν δεν του αρεσε ενα μερος.

ομως καλο ειναι να δεις πιο αντικειμενικα τα πραγματα και οχι επειδη σε χαλασαν 5 πραγματα να ''θαψεις'' εναν τοπο.η πλειοψηφια ειναι πληοψηφια ομως δεν μπορουμε να παραβλεπουμε και την μειοψηφια.

σε ολα τα μερη βρισκεις θετικα και αρνητικα και πολλες φορες επιρρεαζεσαι απο ενα μαλωμα,εναν καυγα ενα ατυχο συμβαν.το θεμα ειναι να μη σε το αφησεις να σου χαλασει το ταξιδι.

Δεν έγινε κανένα συμβάν, και πιστεύω οτι η γνώμη μου είναι αντικειμενική με βάση αυτά που είδα. Είχα πάει με όλη την καλή διάθεση στο νησί.
Για μένα το νησί απορρίπτεται.
Όσο για όλα αυτά τα αρνητικά που έγραψα, ας μου τα διαψεύσει κάποιος που έχει πάει να μου πεί οτι δεν είναι έτσι.
Τα Κύθηρα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο στυλ που εμένα προσωπικά δεν μου κάνει και δεν θα ήθελα να ξαναπάω. Κάθε νησί έχει τα καλά του και τα κακά του, απλά για μένα είχε περισσότερα κακά παρά καλά.
Επίσης, όταν πάω σε ένα νησί θέλω να νιώθω οτι είμαι σε νησί και όχι σε χωριό. Εάν ήθελα να κάνω διακοπές σε χωριό θα πήγαινα κάπου αλλού.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
Δεν έγινε κανένα συμβάν, και πιστεύω οτι η γνώμη μου είναι αντικειμενική με βάση αυτά που είδα. Είχα πάει με όλη την καλή διάθεση στο νησί.
Για μένα το νησί απορρίπτεται.
Όσο για όλα αυτά τα αρνητικά που έγραψα, ας μου τα διαψεύσει κάποιος που έχει πάει να μου πεί οτι δεν είναι έτσι.
Τα Κύθηρα απευθύνονται σε ένα συγκεκριμένο στυλ που εμένα προσωπικά δεν μου κάνει και δεν θα ήθελα να ξαναπάω. Κάθε νησί έχει τα καλά του και τα κακά του, απλά για μένα είχε περισσότερα κακά παρά καλά.
Επίσης, όταν πάω σε ένα νησί θέλω να νιώθω οτι είμαι σε νησί και όχι σε χωριό. Εάν ήθελα να κάνω διακοπές σε χωριό θα πήγαινα κάπου αλλού.
μα γ'αυτο ειπα δεν μπορουμε να κατηγορησουμε καποιον που δεν του αρεσε ενα μερος.απλα δεν μιλουσα προς το δικο σου προσωπο αλλα γενικα.για τον καθενα που μπορει να επιρρεαστει απο καποια στραβα που ειδε.εγω φετος στην κερκυρα δεινοπαθησα με τους δρομους,στα χωρια με ανηφορες και μποτιλιαρισματα και με τις δυσβατες παραλιες..ομως δεν αφησα να με επιρρεασει να σχηματισω ασχημη εικονα για το νησι.
αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν εχεις δικιο στην αποψη που εβγαλες για τα κυθηρα.
 
Μηνύματα
6
Likes
0
μα γ'αυτο ειπα δεν μπορουμε να κατηγορησουμε καποιον που δεν του αρεσε ενα μερος.απλα δεν μιλουσα προς το δικο σου προσωπο αλλα γενικα.για τον καθενα που μπορει να επιρρεαστει απο καποια στραβα που ειδε.εγω φετος στην κερκυρα δεινοπαθησα με τους δρομους,στα χωρια με ανηφορες και μποτιλιαρισματα και με τις δυσβατες παραλιες..ομως δεν αφησα να με επιρρεασει να σχηματισω ασχημη εικονα για το νησι.
αυτο δεν σημαινει οτι εσυ δεν εχεις δικιο στην αποψη που εβγαλες για τα κυθηρα.
Ένα νησί εξαρτάται από πολλά πράγματα για να αρέσει σε κάποιον. Τα Κύθηρα όπως και η Κέρκυρα αρέσουν σε πολλούς, απλά είναι θέμα το τι ζητάει κανείς εκεί που πάει.
Για μένα το ιδανικό είναι να προσφέρει λίγο απ' όλα και όχι για δυο τρείς καλές παραλίες να θυσιάζεις όλα τα υπόλοιπα.
 

kostasbmw

Member
Μηνύματα
95
Likes
22
Οι διαδρομες με το μηχανακι δεν ειναι πιο γρηγορα αλλα πιο επικυνδινα.Και αν εχεις φιλε μου και παιδι δεν το βαζεις σε μηχανακι μην τρελαθουμε τωρα τρικαβαλο.
αγαπητε

εννοειται οτι δεν κανεις τρικαβαλο με παιδι μικρο

το μυαλο μου δεν ηταν σε οικογενειακα σχηματα με μικρα παιδια :D
 

VELIES

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
πιτσαρία belveder στα Κύθηρα

Μόλις επέστρεψα από Κύθηρα. Λοιπόν έχω πάει σε πολλά νησιά..Ιόνιο..κυκλάδες...Σποράδες...κλπ. Αυτό που είδα στα κύθηρα όμως δεν το έχω ξαναδεί!!!Παρατημένοι δρόμοι κακοτράχαλοι...μες στην κοτρώνα χωματόδρομοι προς τις καλύτερες και γνωστότερες παραλίες του νησιού....ταμπέλες δεν υπάρχουν κι οπου υπάρχουν δεν φαίνονται ή είναι κρυμένες σε δέντρα. Γενικά ο δήμος και δεν ξέρω και γω ποιος άλλος δεν έχουν δώσει εδώ και 30 χρόνια δεκάρα τσακιστή για οδικό δίκτυο. Οπως ήταν οι δρόμοι επί αγγλοκρατίας έτσι είναι κα τώρα....
Το ίδιο φυσικά ισχύει για το 95% των καταλυμάτων. Εψαχνα 3 ώρες για δωμάτιο που να μην έχει κατσαρίδες και τελικά βρήκα ένα το όποίο είχε και ποντίκια.....!!!!!με 65? την βραδιά!!!!Μιλάμε για αναισθησία τρομερή εκμέρους όλως των κυθηραίων και θα πρέπει να ντρέπονται αν και έμαθα απο ντόπιους ότι ούτε μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν!!!!Μαλώνουν σαν τα κοκόρια για το παραμικρό...!!!!Στην Σαντορίνη που πήγα πριν 5 χρόνια ( χωρίς κρίση...) και δωμάτια εκτός καλντέρας με 40 ευρώ έβρισκα άνετα....Τέλος πάντων έμεινα εκεί αφού δεν έβρισκα κάτι άλλο ( φυσικά τα ποντίκια τα είδα την 4η μέρα να βολτάρουνε πάνω σε κάτι συκιές...).
Σε περίπτωση που θες να πάρεις μερικά πράγματα απο super market πρέπει να πας από την χώρα σε ένα χωριό καμια 10αρια χιλιομετρα μακριά. Πρώτη φορά πήγα σε νησί και σε τουριστικο μέρος με κίνηση και έπρεπε να πάω στου διαόλου τη μάνα για να μην χρυσοπληρώσω ενα και μοναδικό mini market το οποίο ΔΕΝ είχε΄ούτε καν παγωτό!!!!!ναι καλά ακούσατε ολόκληρο το Καψάλι δεν έβρισκες ( εκτός από τα μαγαζιά ) παγωτό!!!!Σόνυ και καλά δηλαδή να ΄κάτσω ντάλα μεσημέρι σε καφε-creperie για να φάω ένα παγωτό!!!!
Τέλος πρέπει να γράψω κάτι για μια πιτσαρία στην Χώρα. Εχω φάει πολλά.....βρώμικα...αλλά εκεί έφαγα την χειρότερη πίτσα που έχω φάει στην ζωή μου!!!Μάλλον κατεψυγμένη ήταν όπως κρύα ( από ψυγείο) ήταν και η σαλατα του σεφ....κι ο Μποτρίνι να πάει εκεί αυτοί προκοπή δεν κάνουν. Μιλάμε για την χειρότερη πιτσαρία μακραν στην Ελλάδα!!!!!
Μέσα σε όλα αυτά να πω ότι βρήκα και 2 ταβερνούλες φανταστικες..την φιλιώ σ΄προς τον Ποταμό και τη Σκάνδεια προς αβλέμονα.Γενικά το φαγητό ήταν καλό και φτηνό.
Από παραλίες το μελιδόνι πολύ κόσμο ΄και πολύς ντόρος για το τίποτα με 10? την ξαπλώστρα..!!Στην κομπονάδα βρήκα φανταστικά νερά με φανταστική ξαπλώστρα με 6 ?. ( όποιος έχει πάει ξέρει τι εννοω για την τέλεια ξαπλώστρα...) . Πολύ προσεγμένη παραλία καθαρή από τα παιδιά που έχουν τηνκαντίνα..ακόμα και κουβαδάκια είχανε βάλει για να μην ρίχνει ο κόσμος κάτω τα αποτσίγαρα...Μπράβο τους..
Γενικά το νησί θα το βαθμολογούσα με 4-5 αφού θεωρώ ότι η διαμονή πέζει μεγάλο ρόλο στο πως θα περάσεις τις διακοπές σου και εκεί το 95% των καταλυμάτων έχει σοβαρό πρόβλημα κακοσυντήρησης και αδιαφορίας των ντόπιων!!!!

Πηγαίνω στα Κύθηρα για διακοπές πάνω από 12 χρόνια. Γνωρίζω καλά πλέον τα Κύθηρα και μπορώ να έχω αρκετά καλή προσωπική άποψη για τα καλά και τα άσχημα του νησιού τα οποία μπορώ να τα στηρίξω και με επιχειρήματα. Διαβάζοντας το απαράδεκτο άρθρο για τα Κύθηρα και ειδικά για την πιτσαρία Belvedere στην χώρα Κυθήρων, στάθηκα σε ένα σημείο όπου διαπίστωσα με λύπη, ότι, χωρίς καμία ένδειξη ή απόδειξη κατηγορεί ευθέως ότι στην πιτσαρία Belvedere στην χώρα των Κυθήρων έφαγε πίτσα η οποία ήταν κατεψυγμένη και ότι το μαγαζί ήταν απαράδεκτο. Θέλω λοιπόν να πω και εγώ από την πλευρά μου ως τακτικός επισκέπτης του νησιού, πως είναι πολύ εύκολο να κατηγορείς χωρίς αποδείξεις όπως για παράδεγιμα στο θέμα της δήθεν κατεψυγμένης πίτσας, αλλά είναι πολύ δύσκολο να περιγράψεις τον τρόπο που η συγκεκριμένη πιτσαρία φτιάχνει την πίτσα της, με ολοκληρωτικά παραδοσιακό τρόπο ο οποίος είναι πασίγνωστος σε όλα τα Κύθηρα και που μπορεί να το διαπιστώσει ο κάθε καλόπιστος επισκέπτης του νησιού. Και όταν το λένε και οι ντόπιοι στα Κύθηρα, ότι ένα θέλεις να φας αληθινή, χειροποίηση πίτσα να πας στην Χώρα στην πιτσαρία Belvedere, τότε πιστεύω πως οι περισσότεροι θα νιώσουν αγανάκτηση, όπως ένιωσα και εγώ διαβάζοντας το άρθρο το οποίο δεν στηρίζεται σε καμία λογική βάση. H πιτσαρία Belvedere είναι κόσμημα για τα Κύθηρα, και πασίγνωστη για την ποιότητα, τις χαμηλές τιμές, την ουσιαστική καθαριότητά, αλλά και την μοναδική θέα στο Καψάλι και στο Κάστρο. Προτείνω λοιπόν σε όσους πάνε στα Κύθηρα να συνδυάσουν την απογευματινή τους βόλτα στη Χωρα των Κυθήρων με το φαγητό τους στην πιτσαρία Belvedere και όποια πίτσα και να διαλέξουν να είναι σίγουροι πως θα είναι πάντα με φρέσκια ζύμη φτιαγμένη χειροποίητα. Πρέπει να ενισχύσουμε και να προστατεύουμε όσους έχουν κάτι αληθινό να δώσουν, κυρίως στις εποχές που ζούμε και όχι ανεύθυνα και ανώδυνα να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους και καταστάσεις δίνοντας μια ψεύτικη εικόνα όπου μπορεί να παρασύρει ανθρώπους σε λάθος σκέψεις. Αν όλοι μας προσέξουμε τους χαρακτηρισμούς μας και ενισχύσουμε την κρίση μας με λογική και επιχειρήματα, τότε κακόβουλα άρθρα που στερούνται αλήθειας, δεν θα μπορούν να σταθούν ούτε σαν σκέψη. Καλό μας ταξίδι στα Κύθηρα όποτε και εάν πάμε ή ξαναπάμε!

Βασίλης Ευθυμιόπουλος
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.373
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom