Γενικά Κύθνος - Σέριφος - Σύρος - Φολέγανδρος - Κέα - Αμοργός (για ζευγαρι)

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αν είσαι τελικά μεταξύ Σύρου και Σέριφου, θα σου προτέινω Σύρο.
Δεν θα τρελαθείς με τις παραλίες της, αλλά έχει διασκέδαση για ένα ζευγάρι, καλό φαι και πολλές επιλογές για διαμονή.
Εννοείται ότι η Ανω Σύρα είναι όλα τα λεφτά.
Τώρα η Σέριφος προσωπικά δεν μου είπε τίποτα. Ενα τυπικό ξερονήσι των Κυκλάδων, χωρίς τίποτα ιδιαίτερο. Ασε που όταν πήγα εγώ Ιούνιο, μου φάνηκε εκνευριστικά ήσυχο.
 

sasa88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
αρχες ιουλιου σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε σεριφο.για την ακριβεια αυριο λεμε να κλεισουμε εισιτηρια...!αλλα με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω ψιλοαπογοητευτει. με το νησι..ειναι τοσο εκνευριστικα ησυχο?θα μεινουμε στο camping!
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
αρχες ιουλιου σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε σεριφο.για την ακριβεια αυριο λεμε να κλεισουμε εισιτηρια...!αλλα με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω ψιλοαπογοητευτει. με το νησι..ειναι τοσο εκνευριστικα ησυχο?θα μεινουμε στο camping!
Σε αλλους αρεσε σε αλλους οχι.... διαβασε τι λεει εδω http://www.travelstories.gr/%ED%E7%...F1%E9-%E2%EF%E7%E8%E5%E9%E1-2.html#post295049 η Panagiota στο post #23
 

maria <3

Member
Μηνύματα
81
Likes
11
αρχες ιουλιου σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε σεριφο.για την ακριβεια αυριο λεμε να κλεισουμε εισιτηρια...!αλλα με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω ψιλοαπογοητευτει. με το νησι..ειναι τοσο εκνευριστικα ησυχο?θα μεινουμε στο camping!
Kαι εγώ την είχα σαν πρώτη επιλογή, βασικά ήμουν μεταξύ Σεριφου και Αμοργού αλλα απο ότι διάβασα παραείναι ήσυχα και ταυτόχρονα λίγο ακριβά τα καταλύματα. Και έτσι στράφηκα προς Σκόπελο χωρίς να είναι κατι σίγουρο ακομα!
Και εμεισ γύρω στις 10 ιουλίου λέμε. Καλή επιτυχία στην επιλογή. :p
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
αρχες ιουλιου σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε σεριφο.για την ακριβεια αυριο λεμε να κλεισουμε εισιτηρια...!αλλα με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω ψιλοαπογοητευτει. με το νησι..ειναι τοσο εκνευριστικα ησυχο?θα μεινουμε στο camping!
Oπως σου είπαν γούστα είναι αυτά, αλλά προσωπικά πιστεύω ότι υπάρχουν πολλά και πιο όμορφα νησιά στις Κυκλάδες
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
Προς AchisAK:

Ίσως είμαι λίγο εκτός, αλλά επειδή είδα σε άλλο θέμα ότι ενδιαφέρεσαι κ για Λευκάδα (όπως επίσης κ το ότι έχεις περάσει υπέροχα στη Σκιάθο) θα σου πρότεινα να στραφείς καλύτερα προς Ιόνιο, με πρώτη επιλογή τη Λευκάδα που πληροί πολλά από αυτά που ζητάς όπως υπέροχες παραλίες, νυχτερινή ζωή (περισσότερο με μπαράκια αλλά κ με κλαμπ), ωραίες περιοχές, πολύ πράσινο κ το μεγάλο πλεονέκτημα ότι δεν χρειάζεσαι πλοίο.
Τώρα κατά τη γνώμη μου, οι περισσότερες Κυκλάδες (με εξαίρεση τη Μύκονο, την Πάρο, την Ίο και τη Σαντορίνη, άντε κ 2-3 ακόμη νησιά σε λίγο μικρότερο βαθμό) δεν είναι για έντονη νυχτερινή ζωή με μεγάλα κλαμπ κτλ. Τώρα όσον αφορά στις παραλίες υπάρχουν βεβαίως κ πανέμορφες παραλίες σε κάποιες από τις Κυκλάδες, όμως εκεί πάει συνήθως κανείς για να συνδυάσει το καλό μπάνιο με τον ρομαντισμό, τη γραφικότητα, την καταπληκτική θέα, την ιδιαίτερη ατμόσφαιρα κάθε Κυκλαδονησιού. Προσωπικά για αυτόν τον τελευταίο λόγο κυρίως λατρεύω τις περισσότερες Κυκλάδες. Όμως για κάτι πιο mainstream (που πιστεύω ότι ζητάς με την κοπέλα σου) τύπου καφετέριες, μπαράκια, μερικά κλαμπάκια, πολλές διαφορετικές περιοχές κ πληθώρα απίστευτων παραλιών είναι το Ιόνιο, η Σκιάθος που έχεις πάει, άντε το πολύ κ η Σκόπελος (στο λίγο πιο χαλαρό όμως). Αν επιμένεις για Κυκλάδες ψάξε μόνο για Σύρο (αφού έχεις πάει Μύκονο κ θες κάτι στο λίγο πιο ήρεμο -όχι κ πάρα πολύ ήρεμο όμως!)
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
αρχες ιουλιου σκεφτομαστε με το αγορι μου να παμε σεριφο.για την ακριβεια αυριο λεμε να κλεισουμε εισιτηρια...!αλλα με αυτα που διαβαζω νομιζω οτι εχω ψιλοαπογοητευτει. με το νησι..ειναι τοσο εκνευριστικα ησυχο?θα μεινουμε στο camping!
Το Coralli θεωρείται από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο camping των Κυκλάδων.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
καλα κοιτουσα αυτο το Coralli 2 ατομα και μια σκηνη 20 ευρω το βραδυ....του σιμου στην ελαφονησο 25/19 αναλογα αν θες ρευμα η οχι.....(για ιουλιο αυγουστο)

υπερβολικες τιμες εχει φτασει το camping τελικα ....!!!!!
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Τα κυκλαδονήσια τα αγαπώ πολύ και έχω επισκεφθεί τα περισσότερα.
Τη Σύρο δεν θα σου την πρότεινα για καλοκαιρινές διακοπές. Είναι ξεχωριστό νησί, η ερμούπολη είναι πανέμορφη - έχω ζήσει εκεί 2 χρόνια - αλλά οι παραλίες της δεν με ενθουσιάζουν. Πιο καλά είναι να πας Πάσχα ή άλλες εποχές εκτός καλοκαιριού.
Από τα υπόλοιπα νησιά που αναφέρεις :
- Η Σέριφος είναι πολύ γλυκό νησί, έχει τέλεια χώρα, ωραίες, κυρίως αμμουδερές παραλίες, επιλογές από τζέρτζελο έως απομόνωση. (εννοείται ότι αν πας αρχές Αυγούστου, μην περιμένεις απομόνωση ούτε σε βραχονησίδα).
- Η Αμοργός ήταν και είναι top περίπτωση. Πιο άγρια από τη Σέριφο, επίσης εντυπωσιακή χώρα.... νησάκι ζάχαρη!!!
- Κύθνο έχω να πάω πολλά χρόνια, τη θυμάμαι χαριτωμένη, όμως πιο low profile από τα δύο προηγούμενα.
- Τέλος η Φολέγανδρος έχει πολύ ιδιαίτερη χώρα, από παραλίες δεν είδα πολλές, για να έχω άποψη.

Αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη, που σε όποιο κυκλαδονήσι και να βρεθώ είμαι ευτυχισμένη!! Επιπλέον Αμοργός, Σέριφος και Φολέγανδρος έχουν ίσως τις πιο όμορφες χώρες των κυκλάδων.
καλή τύχη και να περάσετε όμορφα όπου πάτε.
 

Vally

Member
Μηνύματα
98
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο (;)
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΥ,Καραϊβική, Μαρόκο
Προσωπικά, έχω πάει Σέριφο 2 χρονιές και φέτος σκέφτομαι για Φολέγανδρο (ίσως και Αμοργό).
Δεν μπορώ να σου πω για Σύρο, πάντως εγώ στη Σέριφο (ζευγάρι) είχα περάσει υπέροχα!! Η Χώρα της είναι πολύ όμορφη και έχεις πολλές επιλογές για φαγητό και καφέ (και καλή ποιότητα). Πίνεις κι ένα ποτό/κοκτέιλ στο χαλαρό, αλλά μην περιμένεις κλαμπ...Είναι για χαλαρές καταστάσεις. ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.787
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom