Κύπρος Κύπρος για καλοκαίρι;

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα σε όλους.

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε στην Κύπρο για 4-5 ημέρες στα τέλη Αυγούστου. Που θα μας προτείνατε να πάμε; Σκεφτόμαστε για Λάρνακα εμείς. Τι λέτε; Τι μας προτείνετε να κάνουμε και να δούμε;

Παλαιότερα είχαμε πάει στην Πάφο και μας άρεσε πολύ. Γενικά μας αρέσει πιο πολύ το χαλαρό στυλ και τα ήρεμα μέρη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Καλησπέρα σε όλους.

Σκεφτόμαστε με την κοπέλα μου να πάμε στην Κύπρο για 4-5 ημέρες στα τέλη Αυγούστου. Που θα μας προτείνατε να πάμε; Σκεφτόμαστε για Λάρνακα εμείς. Τι λέτε; Τι μας προτείνετε να κάνουμε και να δούμε;

Παλαιότερα είχαμε πάει στην Πάφο και μας άρεσε πολύ. Γενικά μας αρέσει πιο πολύ το χαλαρό στυλ και τα ήρεμα μέρη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
Όπως έγραψαν και πριν, σε Λάρνακα (εάν δεν έχεις αμάξι) έχει 2 παραλίες: οι Φοινικούδες και το Μακένζι. Οι Φοινικούδες βρίσκονται στο κέντρο, σχετικά φαρδιά παραλία, με άμμο και ρηχή. Παίρνοντας τον παραλιακό πεζόδρομο, μετά από μια σειρά μικρών παραλιών και γύρω στα 40 λεπτά περπάτημα (δεν έχει σκιά, αλλά είναι ωραία βόλτα για όταν έχει πέσει ο ήλιος), φτάνεις στο Μακένζι, δίπλα στο αεροδρόμιο. Θα σε βόλευε και το λεωφορείο που πάει αεροδρόμιο, αλλά δεν το έχω πάρει ποτέ για Μακένζι.
Κάνοντας μια σύγκριση των 2, τα περισσότερα ξενοδοχεία, εστιατόρια, καφετέριες κλπ βρίσκονται στις Φοινικούδες. Εκεί είναι και η στάση των υπεραστικών, αν θες να πας και Λευκωσία/Λεμεσσό κλπ. Το άσχημο για εμένα ήταν ο χαμός που γίνεται με τους Ρώσσους και κυρίως την πολύ θωρυβώδη νεολαία. Η παραλία στο Μακένζι είναι γεμάτο κλαμπς και η θάλασσα εμένα προσωπικά δεν μου άρεσε: με γκρι άμμο, αλλά μπαίνοντας λίγο μέσα είναι σαν βούρκος. Αν είχα να επιλέξω μια από τις δύο, θα ήταν σίγουρα οι Φοινικούδες.

Πέρα από τη Λάρνακα, νομίζω τις καλύτερες παραλίες τις έχει προς Πάφο που πήγατε. Έχω ακούσει καλά λόγια και για Πρωταρά (όχι Νησί), αλλά δεν έχω πάει και δεν θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου.

Αν σκοπεύεις να νοικιάσεις αμάξι (οδηγούν αριστερά), προφανώς οι επιλογές σου αυξάνονται πολύ:cool:...
 

nicpag

Member
Μηνύματα
81
Likes
76
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μάλιστα. Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες :)
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπερα παιδια. Θα βρεθώ στη Λευκωσία για ένα 3ημερο λόγω ορκωμοσίας. Θα ήθελα να μου προτείνετε 1-2 μαγαζάκια με παραδοσιακή κυπριακή κουζίνα. Αλλά και ένα εστιατόριο λίγο πιο ιδιαίτερο. Επίσης γνωρίζετε εάν υπάρχουν αστικά λεωφορεία για την μετακίνηση μας μέσα στην πόλη της Λευκωσίας? Και τέλος εγώ φτάνω στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Υπάρχουν λεωφορεία που ξεκινούν από το αεροδρόμιο κατευθείαν για Λευκωσία? Και χρειάζεται να κάνω κράτηση?
Ευχαριστώ!!!
 
Last edited:

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.944
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Θα ήθελα να μου προτείνετε 1-2 μαγαζάκια με παραδοσιακή κυπριακή κουζίνα. Αλλά και ένα εστιατόριο λίγο πιο ιδιαίτερο.
Εγώ στρατό έκανα κάτω, οπότε για τα εστιατόρια, με βάση τα κριτήριά σου:confused:, δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι.

Επίσης γνωρίζετε εάν υπάρχουν αστικά λεωφορεία για την μετακίνηση μας μέσα στην πόλη της Λευκωσίας?
Για τα αστικά της Λευκωσίας, ρίξε μια ματιά στο site του ΟΣΕΛ. Τα εισιτήρια τα βγάζεις από τον οδηγό, όταν μπαίνεις.

Και τέλος εγώ φτάνω στο αεροδρόμιο της Λάρνακας. Υπάρχουν λεωφορεία που ξεκινούν από το αεροδρόμιο κατευθείαν για Λευκωσία? Και χρειάζεται να κάνω κράτηση?
Εδώ έχεις 2 επιλογές.
1) Παίρνεις το 425 για Φοινικούδες. Από την στάση που κατεβαίνεις, περιμένεις το υπεραστικό για Λευκωσία. Αυτό κάνει διάφορες στάσεις στη Λευκωσία, με τέρμα στην Πλατεία Σολωμού, όπου περνούν και πολλά από τα αστικά λεωφορεία της Λευκωσίας.
2) Παίρνεις το βανάκι του Καπνού απευθείας από το αεροδρόμιο της Λάρνακας, το οποίο πάει non-stop στα "κεντρικά" της Λευκωσίας, αν θυμάμαι καλά κοντά στο γήπεδο του ΑΠΟΕΛ. Από εκεί μπορείς να πάρεις ταξί, ή να πάρεις από τη στάση στην λεωφόρο από κάτω το 158 ή το 160 για Πλατεία Σολωμού.

Κρατήσεις δεν χρειάζονται, απλά μπαίνεις και πληρώνεις στον οδηγό. Ο Καπνός είναι πιο ακριβός από το υπεραστικό, αλλά από την άλλη η διαδρομή είναι πιο άνετη.
 

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
659
Αξίζει η Κύπρος για οικογενειακές διακοπές τον Αύγουστο;
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Αξίζει η Κύπρος για οικογενειακές διακοπές τον Αύγουστο;
Εννοείται και αξίζει. Είναι πανέμορφη με καλές υποδομές και όμορφες παραλίες. Για το φαγητό δεν το συζητώ. Πάφος και Λεμεσός είναι κατά τη δική μου άποψη από τις καλές επιλογές. Αγουστο βέβαι γίνεται χαμούλης αλλά έτσι είναι ο Αύγουστος...
 

gkontos10

Member
Μηνύματα
20
Likes
4
πρωταρας για παραλιες
λεμεσος για πιο καλη νυχτερινή ζωη ταβερνες διασκεδαση
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
μακρυά από Κύπρο το καλοκαίρι. Απίστευτη αφόρητη ζέστη με υγρασία. Θερμοκρασίες που φτάνουν τους 45 βαθμούς και υγρασία 95%.
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
486
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινικη Αμερικη
μακρυά από Κύπρο το καλοκαίρι. Απίστευτη αφόρητη ζέστη με υγρασία. Θερμοκρασίες που φτάνουν τους 45 βαθμούς και υγρασία 95%.
Νομίζω υπερβάλεις. Μέση θερμοκρασία στα παραλία κατά τον Αύγουστο είναι 35 με 38. Ναι υπάρχει υψηλό ποσοστό υγρασίας αλλά όχι και 95%. Αυτό που (κατά τη γνώμη μου) πρέπει να σε απασχολεί είναι οι τιμές καθότι τα τελευταία χρόνια παρατηρείται μεγάλη αύξηση στον τουρισμό με τις τιμές να έχουν εκτοξευτεί στα ύψη. Αποφάσισε και κλείσε όσο πιο σύντομα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom