Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μίλησα με το τσατ της Ryanair μου άνοιξαν την επιλογή αλλαγής του ονόματος αλλά η χρέωση αντιστοιχεί γύρω στα 130ευρώ. Προς το παρόν δεν συνέχισα τη διαδικασία, τι μου προτείνετε να κάνω;
Δυστυχώς την έχω πάθει και γω όταν μερικά χρόνια πριν έκλεισα εισιτήριο με το κινητό μου που πήρε απευθείας τα στοιχεία μου από το gmail όπου βλακωδώς είχα το Eva αντί του ορθού Evαngelia όπως αναγράφεται στην ταυτότητά μου και το κατάλαβα μόνο λίγες ώρες πριν την πτήση κατά το check in. 100 ευρώ το πέναλτυ για να μάθω να προσέχω...Η Ryanair δίνει τη δυνατότητα διόρθωσης σε ονόματα μόνο 48 ώρες μετά την έκδοση του εισiτηρίου. Από κει και μετά περνάς ταμείο.....
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μίλησα με το τσατ της Ryanair μου άνοιξαν την επιλογή αλλαγής του ονόματος αλλά η χρέωση αντιστοιχεί γύρω στα 130ευρώ. Προς το παρόν δεν συνέχισα τη διαδικασία, τι μου προτείνετε να κάνω;
Ξαναδοκιμασε και πες πως είναι fat fingers mistake μπας και πετύχεις κανέναν και στο αλλάξει.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Μίλησα με το τσατ της Ryanair μου άνοιξαν την επιλογή αλλαγής του ονόματος αλλά η χρέωση αντιστοιχεί γύρω στα 130ευρώ. Προς το παρόν δεν συνέχισα τη διαδικασία, τι μου προτείνετε να κάνω;
Το έχω πάθει κ εγώ. Με τον 5ο που μίλησα στο Chat μου το άλλαξε δωρεάν. Είναι καθαρά στον άνθρωπο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Την ημερα που πετας ποσο εχει σημερα η πτηση αυτη; Υποψιαζομαι οτι μπορεις να παρατησεις το εισητηριο αυτο και να αγορασεις αλλο με λιγοτερα.
Μια επιλογη υψηλου ρισκου ειναι να πας χαλαρη στην πτηση σου και να μην πεις τιποτα. Εαν σου πουνε κατι θα πεις οτι ειναι το ιδιο ονομα.
Με τον πανικο που γινεται παιζει και να σου πετυχει.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
Αφού η πτήση ειναι εντός ελλαδος θεωρώ ότι δεν θα δημιουργηθεί κανένα πρόβλημα. Οι εργαζόμενοι στον έλεγχο γνωρίζουν τα υποκοριστικά των ονομάτων . Πέρασε τον έλεγχο ....χαλαρα ..
 

antnik

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Πριν λίγες μέρες έβγαλα δύο αεροπορικά εισιτήρια για μένα και το σύζυγό μου για Ολλανδία με την Αegean.
Στο όνομα του συζύγου έλειπε ένα R και πλήρωσα 20 ευρώ για να γραφτεί σωστά. Επίσης στο δικό μου αντί για κα (κυρία) εμφανίζεται κος(κύριος). Η υπάλληλος μου είπε ότι από Ελλάδα δεν θα έχω πρόβλημα ,αλλά δεν μπορεί να ξέρει τι θα γίνει εκεί... Μου πέφτει βαρύ να πληρώσω άλλα 20 ευρώ για την αλλαγή ...Υπάρχει κάποιος που έχει κάνει το ίδιο λάθος; να το αφήσω έτσι;
 

Fafalina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας ! Πρώτη φορά πετάω με αεροπλάνο και έκλεισα σήμερα εισητηρια για Αθήνα με sky express.... Έκανα λάθος στο επίθετο του συζύγου και δεν έβαλα ένα "ν". Θα έχω πρόβλημα?
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Εντός Ελλάδος η πτήση; Για 1-2 γράμματα, συνήθως το διορθώνουν δωρεάν μέσω τηλεφώνου, αλλά γενικότερα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αν δλδ το επώνυμο ειναι "Παπαϊωάννου" και εσύ έγραψες "Παπαϊωάνου", ουτε που θα ασχοληθεί κάποιος, ειδικά, αν ειναι εντός Ελλάδος η πτήση.
 

Fafalina

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Εντός Ελλάδος η πτήση; Για 1-2 γράμματα, συνήθως το διορθώνουν δωρεάν μέσω τηλεφώνου, αλλά γενικότερα δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα
Ναι από Κέρκυρα για Αθήνα. Θα επικοινωνήσω αύριο με την εταιρεία, αλλά αγχώθηκα βραδιάτικα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Το όνομα στα greeklish στην ταυτότητα είναι ****ng**** και εγώ έγραψα****g**** (****γγ****) στα ελληνικά...
 
Last edited by a moderator:

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
658
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Καλό ειναι να μιλήσεις με τη εταιρεία, αλλά προσωπικά θεωρώ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Bluestalker1

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα! Ταξιδεύουμε τον Αύγουστο στις ΗΠΑ. Τα εισητηρια κλεισμένα από 12/2021, αλλά μόλις διαπιστώσαμε ότι το μικρό όνομα μιας εκ των συνεπιβατών γράφτηκε λάθος, συγκεκριμένα αντί για Anastasia, γραφτηκε Anastas.
Η εταιρεία που ταξιδεύουμε είναι American Airlines operated by British Airways (ενδιάμεσος σταθμός Λονδίνο).
Λόγω της αυστηρότητας των ελέγχων στις ΗΠΑ, θεωρείτε ότι καλό θα ήταν να επικοινωνήσουμε με την εταιρεία για διόρθωση του ονόματος;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλησπέρα! Ταξιδεύουμε τον Αύγουστο στις ΗΠΑ. Τα εισητηρια κλεισμένα από 12/2021, αλλά μόλις διαπιστώσαμε ότι το μικρό όνομα μιας εκ των συνεπιβατών γράφτηκε λάθος, συγκεκριμένα αντί για Anastasia, γραφτηκε Anastas.
Η εταιρεία που ταξιδεύουμε είναι American Airlines operated by British Airways (ενδιάμεσος σταθμός Λονδίνο).
Λόγω της αυστηρότητας των ελέγχων στις ΗΠΑ, θεωρείτε ότι καλό θα ήταν να επικοινωνήσουμε με την εταιρεία για διόρθωση του ονόματος;
Ναι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.430
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom