Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Jinx 8779

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Μην ανησυχείς, δε χρειάζεται στην πραγματικότητα ο αριθμός ταυτότητας, μόνο μια έγκυρη Ελληνική ταυτότητα με το όνομά σου όπως στο εισιτήριο. Η αεροπορική το ζητάει… "από συνήθεια" καθώς σε κάποιες άλλες χώρες (όχι τη Γαλλία) παίζει ρόλο. Παρ' όλα αυτά, το πρακτορείο λογικά θα μπορεί να σου κάνει την αλλαγή και στο σύστημα για να είναι όλα 100% κομπλέ.

Πόσο παλιά είναι η ταυτότητά σου; Αν είναι χειρόγραφη ή χωρίς λατινικούς χαρακτήρες έχεις σίγουρα πρόβλημα και πρέπει έτσι κι αλλιώς να την αλλάξεις άμεσα, ταξιδέψεις δεν ταξιδέψεις.
Είναι εικοσαετίας. Έχει λατινικούς χαρακτήρες κανονικά όπως είπα και πιο πάνω απλά είναι εικοσαετίας. Χειρόγραφη αλλά με λατινικούς χαρακτήρες.

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση!! Θα μιλήσω αύριο και με το πρακτορείο μας καθώς και εγώ πιστεύω ότι είναι τυπικό το ζήτημα.
 

Mayia28

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, έκανα το λάθος κ έκλεισα πρωτου το διαβατήριο τα εισητηρια της ανήλικης κόρης μου (Αθήνα Πολωνία κ πίσω). Έκανα 2 λάθη, το Δανάη το έγραψα Danae ενώ στο διαβατήριο το έβαλαν Danai και δεν έβαλα το δεύτερο της όνομα το οποίο φαίνεται στο διαβατήριο. Η kiwi μου ζητάει 200 ευρώ για την αλλαγή του e και την προσθήκη του middle name 🥴, έχω πάθει σοκ..
Με την ryanair δεν βρήκα άκρη γιατί δεν βρίσκουν την κράτηση μου, με την Wizz δεν βρήκα κανέναν να μιλήσω..
Το δεύτερο όνομα είναι απαραίτητο να αναγράφεται στο εισητηριο? Αν όχι, τη γλυτώνω με 30 ευρώ
 

Nikki Arg

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα την βοήθεια σας γιατί με αυτά που έχω ψάξει δεν θα βγάλω άκρη. Ως πρωτάρα και αφελής εντελώς , έκανα λάθος την σειρά επωνύμου και ονόματος στο εισιτήριο το οποίο έκλεισα. Ταξιδεύω με Vueling και το εισιτήριο το έκλεισα μέσω του mytrip(τελείως λάθος επιλογή) επικοινώνησα που λέτε με το mytrip μου λένε 140€ η αλλαγή εγώ σε σοκ δεν ήξερα τι να κάνω τους λέω θα το σκεφτώ. Μπήκα στο επίσημο σαιτ της Vueling και διαβάζω ότι το συγκεκριμένο λάθος γίνεται δωρεάν και πληρώνω μόνο διαφορά ναύλου. Το οποίο απο ότι κατάλαβα είναι η τιμη του εισητηρίου η τωρινή μείον το ποσό το οποίο έχω πληρώσει για τότε που έκλεισα. Όμως όταν πάω να δω στο σαιτ τις τιμές της ημερομηνίας που έχω κλείσει για να δω προσεγγιστικά πόσο θα πληρώσω μου λέει ότι την συγκεκριμένη ημερομηνία δεν υπάρχει πτήση και στο πήγαινε και στο έλα. Αυτό τι σημαίνει; Ότι είναι πλήρης;
Δεν ξέρω τι να κανω . Γνωρίζω γενικά ότι οι low cost εταιρίες προσπαθούν να βγάλουν χρήματα από οτιδήποτε αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να πληρώσω ή να το ρισκάρω.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Όμως όταν πάω να δω στο σαιτ τις τιμές της ημερομηνίας που έχω κλείσει για να δω προσεγγιστικά πόσο θα πληρώσω μου λέει ότι την συγκεκριμένη ημερομηνία δεν υπάρχει πτήση και στο πήγαινε και στο έλα. Αυτό τι σημαίνει; Ότι είναι πλήρης;
Είτε ότι βάζεις κάτι λάθος, είτε ότι είναι πλήρης, είτε (το πιθανότερο, δυστυχώς) ότι η πτήση ακυρώθηκε.
 

Nikki Arg

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Είτε ότι βάζεις κάτι λάθος, είτε ότι είναι πλήρης, είτε (το πιθανότερο, δυστυχώς) ότι η πτήση ακυρώθηκε.
Η πτήση είναι κιόλας σε 3 μήνες και το μόνο που μου φαίνεται λογικό είναι να ακυρώθηκε. Δεν μου έχουν στείλει κανένα μειλ και πολυ φοβάμαι ότι θα ενημερώσουν τελείως τελευταία στιγμή. Τι να κάνω να επικοινωνήσω μαζί τους;
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Καλημέρα, έχω κλείσει πριν αρκετούς μήνες, μέσω της eDreams εισιτήρια με aegean από Αθήνα-Μπιλμπάο με επιστροφή, με ημ/νία αναχώρησης την ερχόμενη Τρίτη. Την προηγούμενη εβδομάδα είδα ότι στο επίθετό μου έχω γράψει λάθος το τελευταίο γράμμα, αντί για U που είναι το σωστό, έχω βάλει Y. Όλα τα υπόλοιπα στοιχεία είναι σωστά. Επικοινώνησα και με την eDreams και με την aegean, όπου και οι δύο με στέλνουν από τον έναν στον άλλο...Εάν μέχρι την ημέρα της αναχώρησης δεν γίνει η σχετική διόρθωση, υπάρχει περίπτωση να μη με αφήσουν να πετάξω από Αθήνα; Εάν πάνε όλα καλά από εδώ, στην επιστροφή από Μπιλμπάο τι γίνεται;
Παρακαλώ, θα ήθελα τις απόψεις σας!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν έχεις bp από πριν εκτυπωμένο
η στο κινητό.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
το πιθανότερο είναι να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα. Ειδικά αν έχεις bp από πριν εκτυπωμένο
η στο κινητό.
καλημέρα και ευχαριστώ για την ανταπόκριση, πιστεύω και εγώ ότι μπορεί ούτε να το προσέξουν αλλά με καταβάλει το άγχος!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
είναι το τελευταίο γράμμα, το U και το Υ είναι δίπλα δίπλα στο πληκτρολόγιο. Κανείς δεν θα πει τίποτα.
Ακόμα και να το δει κάποιος , θα κάνεις την ξαφνιασμένη και θα πεις μάλλον λάθος πληκτρολόγηση.
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
είναι το τελευταίο γράμμα, το U και το Υ είναι δίπλα δίπλα στο πληκτρολόγιο. Κανείς δεν θα πει τίποτα.
Ακόμα και να το δει κάποιος , θα κάνεις την ξαφνιασμένη και θα πεις μάλλον λάθος πληκτρολόγηση.
Σωστά, άλλωστε ο αριθμός του ΑΔΤ είναι σωστός καθώς και όλα τα υπόλοιπα γράμματα του ονόματός μου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.966
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Σωστά, άλλωστε ο αριθμός του ΑΔΤ είναι σωστός καθώς και όλα τα υπόλοιπα γράμματα του ονόματός μου.
Ο αριθμός ΑΔΤ ούτε παίζει κάποιο ρόλο ούτε θα τον δει κανείς. Απορώ και που σου ζητήθηκε.
Ο μόνος έλεγχος εγγράφου που θα περάσεις είναι έλεγχος ταυτοπροσωπίας και στα δυο αεροδρόμια, από υπαλλήλους της αεροπορικής ή του handling agent. Αν πείσεις τον υπάλληλο ότι είσαι το ίδιο πρόσωπο... (εφόσον ασχοληθεί και δεν κοιτάξει ελαφρώς διαγώνια το όνομα)..
 

THALIAL

Member
Μηνύματα
297
Likes
864
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Και εμείς ελπίζουμε ότι δεν θα δώσουν τόσο μεγάλη προσοχή...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom