Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

Jorge97

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Θέλω να αποφύγω να μου κάνουν την ζωή δύσκολη και εδώ που τα λέμε τα ονόματα είναι σωστά γραμμένα αλλά με λάθος σειρά θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να γίνει καν θέμα
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Θέλω να αποφύγω να μου κάνουν την ζωή δύσκολη και εδώ που τα λέμε τα ονόματα είναι σωστά γραμμένα αλλά με λάθος σειρά θεωρώ πως δεν θα έπρεπε να γίνει καν θέμα
Θεωρητικα δεν θα εχεις θεμα αλλα σου ξαναλεω ειναι στην ευχερεια της υπαλληλου...καντο online τοτε να ελαχιστοποιησεις τις πιθανοτητες να γινει καμια στραβη...
 

Jorge97

Member
Μηνύματα
7
Likes
3
Σε μια βδομάδα πετάω και άκρη δεν έβγαλα ποτέ θα ακολουθήσω όσα μου είπατε στο να κάνω την πάπια και ευελπιστώ πως δεν ια υπάρξει θέμα μιας και δεν είναι σοβαρός λόγος να αγχώνομαι. Τι με συμβουλεύεται να κάνω το τσεκ ιν online η να πάω στο check in desk να το κάνω τρεις ώρες νωρίτερα για να είμαι καλυμμένος ;
Update:
Πετάξαμε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα. Και στο πήγαινε και στο έλα δεν μας δημιούργησαν κανένα πρόβλημα. Τσάμπα το άγχος. Σε οποιοδήποτε λοιπόν συμβεί κάτι ανάλογο σε χώρες εντός Ευρώπης να γνωριζει πως δεν πρόκειται να του δημιουργήσουν το παραμικρό πρόβλημα.
 

Eddie

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά στις 29 Νοεμβρίου πετάω για Χανιά με επιστροφή στις 2 Δεκεμβρίου και έγραψα λάθος το όνομα μου, για την ακρίβεια έβαλα το μικρό μου Eddie αντί για Eduart που είναι το κανονικό μου θα έχω κάποιο πρόβλημα επίσης η εταιρία με την οποία πετάω είναι η skyexpress. Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να το αλλάξω στο online check in χωρίς να χρεωθώ γιατί τα έκλεισα από ένα σίτε της eDreams και διάβασα ότι για αλλαγή ονόματος χρεώνει 60€
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.088
Likes
44.918
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Θα ήθελα την βοήθεια σας παιδιά στις 29 Νοεμβρίου πετάω για Χανιά με επιστροφή στις 2 Δεκεμβρίου και έγραψα λάθος το όνομα μου, για την ακρίβεια έβαλα το μικρό μου Eddie αντί για Eduart που είναι το κανονικό μου θα έχω κάποιο πρόβλημα επίσης η εταιρία με την οποία πετάω είναι η skyexpress. Υπάρχει πιθανότητα να μπορώ να το αλλάξω στο online check in χωρίς να χρεωθώ γιατί τα έκλεισα από ένα σίτε της eDreams και διάβασα ότι για αλλαγή ονόματος χρεώνει 60€
Στη θέση σου θα επικοινωνούσα κατευθείαν με την εταιρεία έχοντας τον αριθμό κράτησης, μήπως και στο αλλάξουν χωρίς συνέπειες. Δεν αλλάζει από το Online check in, και υπάρχει το σχετικο ρισκο αν προσπαθήσεις να πετάξεις έτσι.
 
D

Delmem38110

Guest
έχει κάποιος εμπειρία με παράλειψη δεύτερου ονόματος στο εισιτήριο που αναγράφετε κανονικά στο διαβατήριο αλλά όχι στο ίδιο το εισιτήριο αν μπορούν να σου αρνηθούν την πτήση.
οι πτήσεις δεν είναι με την Ετζιαν και είναι υπερατλαντικές. αλλά πιστεύω λίγο η πολύ είναι το ίδιο.
πρώτο όνομα επίθετο και ημερομηνία γέννησης είναι οκ.
 

lio13

Member
Μηνύματα
42
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Canada
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Δεν μου έχουν αρνηθεί ποτέ πτήση ταξιδεύοντας μόνο με το πρώτο από τα 2 ονόματα μου. Δεν γνωρίζω αν έχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν.
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν μου έχουν αρνηθεί ποτέ πτήση ταξιδεύοντας μόνο με το πρώτο από τα 2 ονόματα μου. Δεν γνωρίζω αν έχουν το δικαίωμα να σου αρνηθούν.
μιλάς από προσωπική εμπειρία με διεθνείς πτήσεις όχι της Αιγαίου; απλά για να ξέρουμε.
και η δική μου λογική αυτό λέει αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
H σύζυγος μου έχει τρια ονόματα. Ποτέ δεν έγραψε το δεύτερο η τρίτο της όνομα, είτε σε Ευρώπη, είτε
Αμερική,Καραιβική,Ασία,Αφρική.
Η Αμερικάνικη βίζα έγραφε τα τρία ονόματα,το ίδιο και το διαβατήριο, αλλά το εισιτήριο μόνο ένα.
Για Αμερική είχαμε πάντα βίζα και όχι Εsta.
Αυτό κάναμε εμείς και το κάνουμε από αμέλεια, όχι εσκεμμένα γιατί δεν χρησιμοποιεί τα άλλα ονόματα της στην καθημερινότητα . Δεν το συνιστώ για άλλους.
υγ.
Αεροπορικές ήταν.
Iberia, AA,Cathay Pacific , Lufthansa,Swiss,ANA και Ρυαν για Μαρόκο.
Α, και μια Μπριτις μέσω Λονδινου για ΝΥ.
air France kai KLM για Καραιβική. 'Ισως ξεχνάω καμμιά αεροπορική, αλλά ποτέ δεν είχε το παραμικρό.
Έχει ταξιδέψει και διηπειρωτικά με γερμανικό διαβατήριο,εκτός του ελληνικού, πάλι με το ένα όνομα.
 

Jinx 8779

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα σας,
Σήμερα κάναμε κράτηση από ταξιδιωτικό γραφείο για να Παρίσι. Κατά την κράτηση όταν ζητήθηκε ο αριθμός ταυτότητας μου η πράκτορας του ταξιδιωτικού γραφείου μου είπε ότι η ταυτότητα είναι παλιά και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει πρόβλημα. Να σημειωθεί ότι αυτό μας το είπε μόνο αφού είπαμε ότι θα πάμε οδικώς Πράγα πριν το ταξίδι μας στο Παρίσι. Επίσης το καλοκαίρι που κλείσαμε ταξίδι στην Ιταλία χρησιμοποίησα την ίδια ταυτότητα χωρίς πρόβλημα όπως και στην Βουλγαρία.
Παρόλα αυτά μας έκανε check in. Έχω δύο ερωτήσεις.
Έμαθα ότι μπορώ να βγάλω καινούρια ταυτότητα σε δέκα λεπτά. Παρόλα αυτά θα έχει διαφορετικό αριθμό από αυτό που έχει δηλωθεί. Μπορεί νά γίνει αλλαγή αριθμού ταυτότητας στην κράτηση? Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα στην επιστροφή?
Δεύτερον σε περίπτωση που δεν κάνω την αλλαγή τώρα αλλά πάμε το ταξίδι οδικώς υπάρχει περίπτωση να μην μας αφήσουν να περάσουμε από τά σύνορα σε κάποια χώρα.

Η ταυτότητα έχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες είναι σε άψογη κατάσταση, η φωτογραφία αν και έφηβη φαίνεται ξεκάθαρα ότι είμαι εγώ και το μόνο που δείχνει την παλαιότητα της είναι ο αριθμός τής η ημερομηνία έκδοσης φυσικά και η φωτογραφία που φαίνεται ότι είναι ένας πολύ νέος άνθρωπος.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλησπέρα σας,
Σήμερα κάναμε κράτηση από ταξιδιωτικό γραφείο για να Παρίσι. Κατά την κράτηση όταν ζητήθηκε ο αριθμός ταυτότητας μου η πράκτορας του ταξιδιωτικού γραφείου μου είπε ότι η ταυτότητα είναι παλιά και υπάρχει πιθανότητα να δημιουργήσει πρόβλημα. Να σημειωθεί ότι αυτό μας το είπε μόνο αφού είπαμε ότι θα πάμε οδικώς Πράγα πριν το ταξίδι μας στο Παρίσι. Επίσης το καλοκαίρι που κλείσαμε ταξίδι στην Ιταλία χρησιμοποίησα την ίδια ταυτότητα χωρίς πρόβλημα όπως και στην Βουλγαρία.
Παρόλα αυτά μας έκανε check in. Έχω δύο ερωτήσεις.
Έμαθα ότι μπορώ να βγάλω καινούρια ταυτότητα σε δέκα λεπτά. Παρόλα αυτά θα έχει διαφορετικό αριθμό από αυτό που έχει δηλωθεί. Μπορεί νά γίνει αλλαγή αριθμού ταυτότητας στην κράτηση? Υπάρχει περίπτωση να έχω θέμα στην επιστροφή?
Δεύτερον σε περίπτωση που δεν κάνω την αλλαγή τώρα αλλά πάμε το ταξίδι οδικώς υπάρχει περίπτωση να μην μας αφήσουν να περάσουμε από τά σύνορα σε κάποια χώρα.

Η ταυτότητα έχει κανονικά λατινικούς χαρακτήρες είναι σε άψογη κατάσταση, η φωτογραφία αν και έφηβη φαίνεται ξεκάθαρα ότι είμαι εγώ και το μόνο που δείχνει την παλαιότητα της είναι ο αριθμός τής η ημερομηνία έκδοσης φυσικά και η φωτογραφία που φαίνεται ότι είναι ένας πολύ νέος άνθρωπος.

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σας
Μην ανησυχείς, δε χρειάζεται στην πραγματικότητα ο αριθμός ταυτότητας, μόνο μια έγκυρη Ελληνική ταυτότητα με το όνομά σου όπως στο εισιτήριο. Η αεροπορική το ζητάει… "από συνήθεια" καθώς σε κάποιες άλλες χώρες (όχι τη Γαλλία) παίζει ρόλο. Παρ' όλα αυτά, το πρακτορείο λογικά θα μπορεί να σου κάνει την αλλαγή και στο σύστημα για να είναι όλα 100% κομπλέ.

Πόσο παλιά είναι η ταυτότητά σου; Αν είναι χειρόγραφη ή χωρίς λατινικούς χαρακτήρες έχεις σίγουρα πρόβλημα και πρέπει έτσι κι αλλιώς να την αλλάξεις άμεσα, ταξιδέψεις δεν ταξιδέψεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.517
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom