Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Μίλησα με το live chat που έχει η RyanAir και προσφέρθηκε να μου το κάνει δωρεάν ο υπάλληλος, αλλά το πρακτορείο έχει κλείσει το εισητήριο σε δικά του στοιχεία. Ελπίζω να μου τα δώσουν ώστε να μπορέσω να κάνω την αλλαγή.
Καλή τύχη. Δυστυχώς από κάτι τέτοια τα πρακτορεία βγάζουν λεφτα
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
1.614
Καλησπέρα!

Σε 2 εβδομάδες ταξιδεύω για το Εδιμβούργο στην Σκωτία να δω μια φίλη μου και έκλεισα τα εισητήρια από το ίντερνετ μέσω τις kiwi (ταξιδιωτικό γραφείο) για την RyanAir μετ'επιστροφής. Από τυπογραφικό μου λάθος έχω γράψει στον αριθμό ταυτότητας ένα νούμερο λάθος.. Για την διόρθωση σου ζητάει χρήματα που το θεωρώ παράλογο και σκέφτομαι να μην το κάνω. Υπάρχει περίπτωση να μην μου επιτραπεί η επιβίβαση στο αεροπλάνο για ένα τέτοιο λάθος; Υπάρχει κάποιος τρόπος που δεν γνωρίζω εγώ να γίνει χωρίς χρέωση;

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
Δεν απαιτείται ο αριθμός ταυτότητας/διαβατηρίου στις ευρωπαϊκές πτήσεις, ασχέτως αν ζητείται από το σύστημα της rynair. Αν το όνομα και το επίθετο είναι σωστά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
 

Νικήτας

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο, Σκωτία
Καλή τύχη. Δυστυχώς από κάτι τέτοια τα πρακτορεία βγάζουν λεφτα
Σε ευχαριστώ, την επόμενη φορά θα κλείσω απευθείας με την αεροπορική γιατί τα γραφεία δυσκολεύουν τα πράγματα ΠΟΛΥ σε οτιδήποτε απρόοπτο σου συμβεί. Προς το παρόν ελπίζω να μου δώσουν τα στοιχεία που χρειάζομαι!

Δεν απαιτείται ο αριθμός ταυτότητας/διαβατηρίου στις ευρωπαϊκές πτήσεις, ασχέτως αν ζητείται από το σύστημα της rynair. Αν το όνομα και το επίθετο είναι σωστά, δεν θα έχεις πρόβλημα.
Δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το τουριστικό γραφείο αλλιώς θα πάω έτσι λογικά.. θα πάρω και ένα διαβατήριο για καλό και για κακό.
 
Last edited by a moderator:

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.067
Likes
1.614
Δεν το ήξερα, σε ευχαριστώ. Θα προσπαθήσω να βγάλω άκρη με το τουριστικό γραφείο αλλιώς θα πάω έτσι λογικά.. θα πάρω και ένα διαβατήριο για καλό και για κακό.
Επιπλέον, αν κάνεις check in από υπολογιστή (και όχι κινητό), αν θυμάμαι καλά δίνει τη δυνατότητα επεξεργασίας των στοιχείων ταυτότητας. Έχε το στο νου σου στο check in.
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Εγώ σε αντίστοιχη περίπτωση δεν είχα πρόβλημα πάντως. Και γενικά νομίζω δεν υπάρχει κάποιο θεμα
Καλημέρα....ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....αυτό ήταν τώρα κοντά ?...ρωτάω γιατι αν ήταν πιο παλιά μήπως έχουν αλλάξει στάση ….
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα....ευχαριστώ πολύ για την απάντηση....αυτό ήταν τώρα κοντά ?...ρωτάω γιατι αν ήταν πιο παλιά μήπως έχουν αλλάξει στάση ….
μπορείς να ζητήσεις αλλαγή με επικοινωνία. Ανάλογα με τον υπάλληλο μπορούν ισως να κάνουν την αλλαγή.
Νομίζω και σε άλλους που έτυχε στο φορουμ δεν είχαν θέμα.
Η περίπτωση μου ήταν πριν 3-4 χρόνια. Δε ξέρω καν αν το προσέχουν.
 

prasinaki

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
μπορείς να ζητήσεις αλλαγή με επικοινωνία. Ανάλογα με τον υπάλληλο μπορούν ισως να κάνουν την αλλαγή.
Νομίζω και σε άλλους που έτυχε στο φορουμ δεν είχαν θέμα.
Η περίπτωση μου ήταν πριν 3-4 χρόνια. Δε ξέρω καν αν το προσέχουν.
Σ' ευχαριστώ και πάλι …..
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εάν τίποτα από τα παραπάνω δεν πετύχει τότε απλά πας χωρίς να πεις σε κανέναν τίποτα. Μην κάνεις καμιά χαζομάρα και πας και τους ρωτήσεις μόνος/μόνη σου "έχουμε γράψει ένα νούμερο λάθος, πειράζει;".

Επίσης μια άλλη συμβουλή (αν και νομίζω ότι πραγματικά δεν έχεις κανένα λόγο) να πας να περάσεις την πύλη από τους τελευταίους.
Βοηθάει γιατί χαλαρώνουν οι έλεγχοι και μειώνεται η αυστηροτητα, τουλάχιστον σε ασήμαντα θέματα όπως το δικό σου.
 

Ευγενία21k

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας. Μόλις έκλεισα ένα εισητήριο από Aegean αλλά στο επώνυμο έχει γινει ένα λαθος στο τελευταιο φωνηεν αντι για U -> Y . αυτό μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα? Να μην δεχτούν δηλαδη το εισητήριο ή κάτι τέτοιο? Επίσης διάβασα ότι για να αλλάξεις το όνομα σου χρεώνουν 20 ευρώ. Ισχύει?
 

serginio

Member
Μηνύματα
509
Likes
367
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολι,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλησπέρα σας. Μόλις έκλεισα ένα εισητήριο από Aegean αλλά στο επώνυμο έχει γινει ένα λαθος στο τελευταιο φωνηεν αντι για U -> Y . αυτό μπορεί να μου δημιουργήσει πρόβλημα? Να μην δεχτούν δηλαδη το εισητήριο ή κάτι τέτοιο? Επίσης διάβασα ότι για να αλλάξεις το όνομα σου χρεώνουν 20 ευρώ. Ισχύει?
Μίλα μαζι τους κ ζητά να στο αλλάξουνε. Δες τι θα σου πούνε. Επίσης δες κ εδώ μήπως βρεις ίδια περίπτωση.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Λαθος-ονομα-στο-εισητηριο.46328/page-9
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.110
Likes
1.971
Πεταω για Βουλγαρια και εκανα check in βαζοντας την ταυτοτητα μου κανοντας το εξης λαθος...αντι για ΑΒ το εγραψα Ab...λετε να χω μεγαλο θεμα????να επικοινωνησω με αεροπορικη ή ο θεος βοηθος??
 

andpsy

Member
Μηνύματα
279
Likes
676
Επόμενο Ταξίδι
Bilbao
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Δεν νομίζω, στο τσεκ-ιν δηλώνω πάντα διαβατηριο αλλά στον ελεγχο δείχνω ταυτότητα. Ποτέ δεν αντιμετωπισα προβλημα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.276
Μηνύματα
886.025
Μέλη
38.947
Νεότερο μέλος
anthger

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom