Βιετνάμ Λάος Λάος, Β.Βιετνάμ ανεξάρτητα - προετοιμασία και συμβουλές

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το ενδιαφέρον κείμενο.
Τελικά βρήκες κάτι καλύτερο σε budget κατάλυμα στο Ανόι?
 

taxidologion

Member
Μηνύματα
18
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
#
Ταξίδι-Όνειρο
#
Το ξενοδοχείο που είχα κλείσει και έμεινα ήταν το Viet Ann (η επιλογή, στη χαμηλή κατηγορία καταλυμάτων, του συγγραφέα του οδηγού L.P. -έκδοση 2004- για το Βιετνάμ). Δεν το άλλαξα, στις λίγες μέρες που έμεινα στο Hanoi, παρά την ύπαρξη των ποντικών [ίσως τα εξαφάνισαν και αυτά!.] H διεύθυνσή του Viet Anh Hotel για περισσότερες πληροφορίες [δεν το συνιστώ όπως και το αντίθετο, δεν κάνω διαφήμιση -απλώς το αναφέρω]. Σημαντικό! Μπήκα μόλις πριν λίγο στη σελίδα του, μετά από 3 χρόνια και βλέπω ότι άλλαξαν σχεδόν όλα! Οι τιμές τους ανέβηκαν κατά πολύ! Έγινε ριζική ανακαίνισή του, σε σημείο που δεν αναγνωρίζω τις φωτογραφίες που δίνει από το lobby, τα δωμάτια, το εστιατόριο. Μόνο από την πρόσοψη το αναγνώρισα! Επίσης είδα ότι υπάρχει και το ΙΙ (τότε δεν υπήρχε). Αυτό που έμεινα, το Ι (11 Ma May Street), είναι σε καλή τοποθεσία, κεντρικό, σχετικά ήσυχο μέρος, 6-7 λεπτά με τα πόδια μέχρι τη λίμνη. Τα πράγματα στο Βιετνάμ φαίνεται ότι αλλάζουν ριζικά. Ο τουρισμός αυξάνει θεαματικά. Αυτό παρασύρει τις τιμές σημαντικά προς τα πάνω. Ελπίζω να γίνεται βελτίωση και στις τουριστικές υποδομές, στους δρόμους, στα μέσα μεταφοράς... Θα βρείτε -είμαι σίγουρος- εύκολα στο διαδίκτυο ένα που να σας ταιριάζει. Οι κρίσεις επισκεπτών (στο trip advisor και αλλού) για τα καταλύματα που χρησιμοποιούν, εώς ένα βαθμό βοηθούν στο να πάρετε κάποια ιδεά. Αλλά μην τις εμπιστεύεστε και τόσο.

Ευχαριστούμε πάρα πολύ για το ενδιαφέρον κείμενο.
Τελικά βρήκες κάτι καλύτερο σε budget κατάλυμα στο Ανόι?
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
συμφωνω απολυτα με τα γραφομενα του βιετναμ....η πρωτη μου εμπειρια ηταν τον μαρτιο του 2006....καλες και προσιτες οι τιμες σε ολο το βιετναμ.ελαχιστοι οι ξενοι γυρω απο την λιμνη kiem στο ανοι..
στην επομενη χρονια 2007 ξαναπηγαμε στο βιετναμ....αισθανομασταν ερωτευμενοι με την χωρα στην οποια ζησαμε ονειρεμενα το 2006...
το 2007 ομως αισθανθηκαμε οτι δεν ηταν οπως περσυ<2006>.στην περιοχη γυρω απο την λιμνη οι τουριστες και ειδικα τα γαλλικα καπη ειχαν τον πρωτο λογο...το βιετναμ υποταχθηκε στον τουρισμο...οι τιμες εχουν ανεβει και θα ανεβαινουν συνεχεια...τυχεροι οσοι το γνωρισαν και αυτοι που θα το επισκεφθουν συντομα....ισως το επισκεφθω παλι αρχες του 2009 ...θα χαρω να δω ξανα το χαμογελο των βιετναμεζων....

σχετικα με την βιζα θα πω οτι υπαρχουν πολλοι τροποι να την παρεις.ομως μια διευκρινηση : εαν το εισιτηριο σας ειναι αθηνα -βκκ- βιετναμ η αθηνα -σινκαπουρη- βιετναμ πρεπει να εχετε βιζα στα χερια σας κατα την ωρα που τσεκαρετε για επιβιβαση στο αεροπλανο.θα σας την ζητησουν στο ελευθεριος βενιζελος.

taxidologion!!
:clap: συμφωνω απολυτα με αυτα που εγραψες για το βιετναμ..:clap::clap::clap:
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Ξέρω πως ο φίλος ipanag είναι προβληματισμένος για το επικείμενο ταξίδι στο Λάος και στο Βιετνάμ λόγω των γεγονότων στην Bangkok αλλά εγώ είμαι αισιόδοξος και γι'αυτό παραθέτω μια μικρή λίστα με συμβουλές και ενδεικτικές τιμές για το Βιετνάμ. Να χρησιμοποιηθεί σε συνδυασμό με τις Πληροφορίες για Βιετνάμ που είχα γράψει σε άλλο θέμα. :p

Κόστος και συμβουλές για διακοπές στο Βιετνάμ
Το Βιετνάμ είναι μια πανέμορφη χώρα με πλούσια ιστορία και αξίζει 100% να την επισκεφτείτε. Παρ'όλα αυτά ανάμεσα στους ταξιδιώτες στην ΝΑ Ασία έχει (δικαίως) τη φήμη ως τη χώρα που είναι το πιο πιθανό να σε κλέψουν, να σου ζητήσουν υπέρογκα ποσά για οτιδήποτε και να σε παρενοχλούν συνεχώς στο δρόμο με σκοπό να σε πάνε κάπου, να ψωνίσεις στο μαγαζί τους ή να πάρουν με κάποιο άλλο τρόπο χρήματα από εσένα. Προσωπικά πιστεύω πως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη (είναι αρκετά όμως) αλλά από την άλλη εγώ δεν έχω ακριβώς την εμφάνιση του ευκατάστατου δυτικού με το γεμάτο πορτοφόλι, οπότε για αυτό το λόγο ίσως να με παρενοχλούσαν λιγότερο.

Τον Ιανουαρίου του 2008 και ενώ βρισκόμουν στο Λάος, έκανα μια λίστα με ενδεικτικές τιμές και συμβουλές για τη φίλη μου που θα πήγαινε στο Βιετνάμ (εγώ ήμουν εκεί 3 μήνες νωρίτερα) και η οποία είχε πανικοβληθεί από τις ιστορίες που άκουγε. Οι τιμές στη λίστα είναι ενδεικτικές και απευθύνονται σε κάποιον με χαμηλό προϋπολογισμό χρημάτων. Αν μπορείς διαθέσεις περισσότερα χρήματα μην περιμένεις πως το δωμάτιο που έμεινα εγώ με $4 είναι καλύτερο από αυτό των $50 που προτείνει κάποιος οδηγός επειδή το αναφέρω στη λίστα μου. Αν όμως τα χρήματα που διαθέτεις είναι λίγα, τότε αυτός ο “οδηγός” ίσως να σου φανεί χρήσιμος.

$1=16.000dong

Ενδεικτικές τιμές:
σάντουιτς στο δρόμο: 4000-5000d
δωμάτιο με δικό του μπάνιο: $4-6, 64.000-96.000d
μπουκαλάκι νερό: 5.000d
internet: 3.000-6.000d την ώρα

Μην ξεχνάς να παζαρεύεις για τα πάντα, μην πληρώσεις ποτέ την αρχική τιμή που σου ζητάνε
Για τις μετακινήσεις με λεωφορείο τα Sinh cafe έχουν τα καλύτερα λεωφορεία και τα πιο αξιόπιστα.

Hanoi:

  • Να μείνεις στο Real Darling GH (δωμάτιο $5-6, κοιτώνας $3) για την πολύ καλή ατμόσφαιρα
  • Να κλείσεις εκεί την εκδρομή σου για το Halong Bay στο Real Darling GH ακόμη και αν δεν μένεις εκεί
  • Bia Hoi: μπύρα στο δρόμο, ωραία ατμόσφαιρα, 2000d/ποτήρι (8 ποτήρια για $1!)
  • Αγόρασε εισιτήριο για το Water Puppet Theater από πιο πριν
Sapa:

  • Να μείνεις στο Luan Thay Family GH ($6, με τρομερή θέα)
  • Η πόλη είναι πολύ τουριστική, τα περίχωρα πανέμορφα, πάρε μηχανάκι ή ποδήλατο για να τα δεις
  • Μην αγοράσεις πράγματα από τις γυναίκες και τα κοριτσάκια στο δρόμο, φαίνονται συμπαθητικές αλλά είναι ενοχλητικές, μοχθηρές και επιθετικές
  • Μην κλείσεις tour για να πας. Καν'το μόνος σου. Πάρε το τραίνο για το Lao Cai και από εκεί το minivan για Sapa (25.000d, μην πληρώσεις παραπάνω αν σου ζητήσουν)
Hue:

  • Να μείνεις στο στενάκι κοντά στο DMZ Hotel. Εγώ έμεινα στο Huang Hong GH ($4)
  • Φαγητό στο εστιατόριο Tinh Tam: τοπικό χορτοφαγικό χωρίς τουρίστες
  • Αγόρασε ζωγραφιές σε μετάξι στο “Cafe on tha Wheels” cafe με τους ζωγραφισμένους τοίχους στο στενάκι με τα GΗs κοντά στο Minh & Coco restaurant για 20.000d
  • Να φας στο Mancharin cafe (έχει αλλάξει τοποθεσία, ρώτα) και στο Xuan Trang (εκεί κοντά)
Hoi An:

  • Μη μείνεις στην παλιά πόλη, είναι πολύ πιο ακριβά. Εγώ πλήρωνα $4 για όμορφο δωματιάκι με δικό του μπάνιο, 5 λεπτά από την παλιά πόλη
  • Ράψε ρούχα αλλά παζάρεψε σκληρά και βεβαιώσου για την ποιότητα πρώτα. Ρώτα σε πολλά μαγαζιά πριν αποφασίσεις
  • Δοκίμασε τη σούπα Cao Lau (φτιάχνετε μόνο εδώ)
  • Αν έχει καλό καιρό, πάρε ποδήλατο και πήγαινε στην παραλία
  • Φαγητό στο “Bobo cafe”. Βρες το!
Nha Trang:

  • Έμεινα στο Sao Mai GH ($5) αλλά έβρεχε συνέχεια και δεν έκανα πολλά
  • Κάθε μέρα για φαγητό στο “Cafe des Amis” (μην το μπερδέψεις με το “Cafe de Paris”), εξαιρετικό
  • Αν θες βιβλία πήγαινε στο “Andy's” και θα έχεις και δωρεάν καφέ στο ομώνυμο cafe
Mui Ne:

  • Ακριβό, έμεινα στο Hong Di GH ($8)
  • Πάρε μηχανάκι και οδηγό για να πας στους αμμόλοφους και τα υπόλοιπα αξιοθέατα ($6), μην πας με jeep!!
  • Οπωσδήποτε πήγαινε στους αμμόλοφους, στο κόκκινο φαράγγι κτλ, προσπάθησε να ξεκινήσεις πριν από όλα τα jeep για να τα απολαύσεις χωρίς κόσμο
  • Kite-surf, αν τολμάς
Dalat:

  • Κάνει κρύο αλλά είναι όμορφο. Έμεινα στο Peace 1 hotel ($5)
  • Easy Riders (tours με μηχανές). Δεν το έκανα λόγω καιρού. Έκανα tour με λεωφορείο αλλά δεν ήταν τίποτα το τρομερό. Αν πας με τους easy riders, μην πληρώσεις $20, παζάρεψε
  • Σάντουιτς στο δρόμο με 2.000d (καυτερό!)
Saigon:

  • Να μείνεις στο στενάκι στο δρόμο De Tham στην περιοχή Pham Nga Lao (δωμάτιο με θέα και μπάνιο $4)
  • Φαγητό στο εστιατόριο Zen (χορτοφαγικό)
  • Το πιο in bar για backpackers και ξένους μόνιμους κατοίκους είναι το Eden bar (δεν πήγα)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
Γιάννη
στο Ανόι εχω να σου προτείνω το ξενοδοχειο Mikes Hotel, Hanoi, ΒιΡτνάμ - 48 Ξ£Ο‡ΟŒΞ»ΞΉΞ± Ο€Ξ΅Ξ»Ξ±Ο„ΟŽΞ½ - Booking.com online κρατΞ?σΡις ξΡνοδοχΡίων
το προσωπικό ήταν πολύ φιλικό και ξερουν καλα αγγλικά . Μια απο τις κοπελες που δουλευει εκει μας έφτιαχνε και απίθανη σουπα φο ( pho ba - παραδοσιακη σουπα του ανοι με κρεας / υπάρχει και η pho bo - με κοτόπουλο)
εκει κλείσαμε και το τουρ μας για Halong Bay , αφου μας το προτειναν αλλοι συνταξιδιωτες μας - γιατι ακουσαμε διαφορες φρικιαστικες ιστοριες για ποντικια στο πλοιο και καρυδοτσουφλα για φτηνότερα τουρ - για δυο μερες δώσαμε 100 δολλάρια το ατομο αλλα το πλοιο ήταν πολυ ωραιο , νομιζω λεγοταν Phoenix
μην ξεχάσεις στο Ανοι να πας στο μουσειο εθνολογίας & στο chocolate buffet στο Sofitel Metropole με 15 δολλαρια θα φας απίθανες δημιουργιες σοκολάτας - ειναι το απόγευμα μεχρι τις 5 αν θυμαμαι καλά.. εμεις με το που γυρισαμε απο τη Ηalong Bay ειχαμε ψήσει τους συνταξιδιωτες μας και πηγαμε όλοι μαζί και φυσικα όλοι ενθουσιαστήκαν ( εχω και φωτο στο αλμπουμ μου στο φεις)
στο Hoi An , να πας στο Cafe des Amis ( για σουπερ φτηνα πεντανόστιμα μενού ) , Cargo ( για γαλλικά γλυκά για 1 δολλάριο ) και στο ακριβότερο Morning Glory ( απίθανη fusion βιετναμέζικη γαλλική κουζίνα) , και ναι να φας cao lau - μπορεις να φας και στην παραλία Cua Dai μετα το κολύμπι ( στην παραλία πήγαμε με ποδήλατο που νοικιάσαμε για 25 ντονγκ) // και εννοείται οτι θα φτιαξεις ρουχα στο Hoi An - γι'αυτο κανόνισε να μεινεις κανενα τριήμερο τουλάχιστον..
στο Ηoi An κλείσαμε και κάναμε μια μερα snorkelling για 30 δολλάρια * αν θες να κανεις καταδύσεις ειναι γυρω στα 50 δολλάρια , στο νησάκι Cham , το καταευχαριστηθήκαμε, είδαμε μπλε αστερίες και διάφορα αλλα εξωτικά ψάρια , φαγαμε και πανω στο νησάκι και αργά το απόγευμα μας γύρισαν πίσω Dive in Vietnam with Cham Island Diving Center



επίσης προσοχή για το Λάος - εχε σίγουρα μαζι σου εξτρα λεφτά - δολλαρια κατα προτίμηση γιατι πολλες φορές τα atm δεν λειτουργουν και πολλά ατομα έφευγαν απραγα μην μπορωντας να βγάλουν λεφτά
ο φιλος μου ο Ντέρεκ που εχει ζησει ασια 6 χρονια μας ελεγε συνέχεια οτι δεν μπορουμε να αλλαξουμε Κιπ πισω σε ευρώ ή δολλάρια - γιατι το Κιπ ειναι τοσο υποτιμημένο και δεν το θέλουν ούτε οι ίδιοι..
στην Vientiane να πας στο εστιατόριο Sticky Fingers και στο Joma Cafe ( υπαρχει και στην Luang Prabang)
στην Luang Prabang για 10 δολλάρια είδαμε πολυ ωραιους παραδοσιακούς χορούς στο πρωην Παλάτι - ειναι 7 το βράδυ νομίζω αλλα ρώτα.. γιατι το καλοκαιρι ισως εχει αλλα ωράρια - επισης κλεισε εισιτηρια το πρωι γιατι μετα εξαντλούνται
επίσης να ξυπνησεις νωρίς και να πας να δεις τα morning alms - ειναι που περνούν οι βουδιστές μοναχοι κατα γκρουπ και τους δινουν οι κατοικοι sticky rice - πρεπει να σηκωθεις κατα τις 5 για να το προλάβεις - 6.30 θα εχει τελειώσει - να πας κοντά στον ναό Wat Xieng Thong - επίσης οπωσδήποτε να πας εκδρομή στους καταρράχτες Kuang Si
θα επανέλθω και με αλλες πληροφορίες - αφου βρω όλες τις σημειώσεις και τα καρτάκια που εχω φυλάξει
στον Παπασωτηριου προχτες στο Mall βρήκα τον εξαιρετικο οδηγό Insight για Laos - Cambodia , έχει και αυτον του VietNam , είναι λιγο ακριβοί αλλα εχουν πολλά πολιτιστικά στοιχεία - σκεφτόμουν να τους αγοράσω για ενθύμιο - ίσως όμως να έπρεπε να τους πάρεις εσύ - για να καταλάβεις καλύτερα τα μερη αυτά ..

ποιο ειναι τελικά το οριστικό σου δρομολόγιο ? θα επανέλθω και με αλλες πληροφοριες..
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Γράψε ό,τι έχεις ... αλλά ποιό οριστικό δρομολόγιο? :(
Ακόμα και με τα ελπιδοφόρα νέα, λένε ότι κανονικές πτήσεις δε πρόκειται να γίνουν πριν τις 15/12. Εγώ κανονικά πετούσα 13/12.
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Λοιπόν τώρα πιά χαμογελάμε, γιατί όλα φαίνονται καλά στη ΒΚΚ και στο αεροδρόμιο!
Και με ανανεωμένη διάθεση γράφω το δρομολόγιό μου.
ATH-BAH-BKK-HAN αεροπορικώς. 4 μέρες στο Ανόι με σκοπό να κάνω trip Halong Bay.
Αεροπορικώς προς Luang Prabang για άλλες 4 μέρες όπου θέλω να κανονίσω τουλάχιστον μια εκδρομή εκεί (μάλλον με το green discovery) ... ίσως και κανά homestay κάπου τριγύρω.
Μετά έχω υπολογίσει μια ολόκληρη μέρα για να πάω οδικώς προς Vientiane. Κυρίως για να δω τη διαδρομή και την εμπειρία του local transport (δε με πειράζει η ταλαιπωρία).
Άλλες 4 μέρες Vientiane και μετά μισή μέρα ΒΚΚ, ύπνος και πρωί αναχώρηση για Αθήνα.
(μετά δουλειά, γραφείο και travelstories.gr να σας πω εμπειρίες, αν δεν αποκλειστώ και γω πουθενά ;-)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
πολλες μερες θα μεινεις vientiane νομιζω δεν αξίζει , κοψε δύο και πήγαινε αεροπορικώς απο hanoi danang ( με 30 ευρώ jet star one way ) και με ταξί απο εκεί ( 10 ευρώ) χοι αν !!! και θα με θυμηθείς!
τοπ εμπειρια να κατεβεις τον mekong με ξυλινο ποταμόπλοιο.. εγω ξεκινησα απο το μερος λιγο μακρύτερα απο τα σύνορα με ταυλάνδη / απέναντι απο το chiang kong και εκει μας πηρε το πλοιο- μείναμε ενα βράδυ στην pakbeng και για δυο μερες κατεβαιναμε το ποτάμι.. ειχα παρει μαζι διαφορα βιβλια γιατι η χαζη νομιζα οτι θα βαριομουν.. σε πληροφορώ δεν μπορεσα να παρω τα μάτια μου απο το τοπιο.. οπως λεμε αγγλιστί i was awestruck :) το ιδιο συναίσθημα ενιωσα κανοντας τη διαδρομή luang prabang - vang vieng ( αξιζει μονο για τα watersports κατα την ταπεινή μου γνωμη.. εχει γεμισει 20χρονα μεθυσμενα αγγλάκια και ολλανδακια ) και μετά vientiane .. σε μια μερα ομως θα σου βγει η ψυχή.. υποψην οι δρομοι του Λαος δεν ειναι και οι καλύτεροι! εχει πολλα ιδιωτικα πουλμανάκια που κανουν τη διαδρομή.. κοστος δεν ξερω να σου πω γιατι ήταν μεσα στο τουρ της gap..
απο Ανοι επίσης κανόνισε να πας μονοήμερη στην περιοχή Ninh Binh - Tam Coc - και εκει νοικιασε ποδήλατο.. θα κανεις μια απο τις ωραιότερες ποδηλατάδες της ζωής σου!!!! μπορεις να κλεισεις την εκδρομή για 20 δολλάρια σε ενα απο τα παμπολλα τουριστικα γραφεια στην old quarter στο Ανοι..δεν αξιζει την ταλαιπωρια να προσπαθήσεις να πας μόνος σου -- για 5 δολλαρια παραπάνω σου κανονιζουν και την ποδηλατάδα..ή κατι τετοιο..
( επισης πηγαινε για ενα ποτο στο Funky Monkey πάλι στο Ανόι!!)
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Αυτή η discolata όλο με προλαβαίνει! :p
Δυστυχώς δεν έχω εδώ ούτε τις σημειώσεις μου ούτε το ταξιδιωτικό μου ημερολόγιο γι'αυτό θα σου γράψω μόνο ότι θυμάμαι. Λίγες μέρες έχεις δυστυχώς, οπότε δεν μπορείς να κάνεις και πολλές αλλαγές.

Hanoi:
για να πας στο Halong bay, αν κλείσεις ακριβό tour δεν σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο πλοίο ή παροχές γιατί τα γραφεία κλείνουν σε διαφορές τιμές τα ίδια tour. Στο tour που έκανα εγώ ήταν άτομα που πλήρωσαν για το ίδιο πράγμα το διπλάσιο ακριβώς ποσό!! Γι'αυτό σου πρότεινα να το κλείσεις στο Read Darling cafe και ο κόσμος που κλείνει εκεί είναι συνήθως νέοι backpackers (περάσαμε μια απίστευτη μεθυσμένη βραδιά στο πλοίο, από τα καλύτερα βράδια).
Μην ξεχάσεις: Bia Hoi!!

Luang Prabang:
Είναι πολύ τουριστικά, μην κάτσεις τόσο πολύ στην πόλη, πήγαινε οπωσδήποτε εκδρομή.
Αν πας στους καταρράκτες, προσπάθησε να μην πας με tour γιατί έχεις πολύ λίγο χρόνο και θα πρέπει να διαλέξεις ή να κάνεις μπάνιο ή να περπατήσεις μέχρι την κορυφή, δεν προλαβαίνεις και τα δύο. Προσπάθησε να βρεις και άλλους και να πάρετε tuk tuk. Και αν σταματήσετε στο χωριό στο γυρισμό θα νιώσεις σαν να βρίσκεσαι σε ζωολογικό κήπο. Απαίσιο!!

4 μέρες Vientiane είναι όντως πολύ όπως είπε και η discolata. Μπορείς να το σπάσεις και να πας για 1-2 μέρες Vang Vieng που είναι στη μέση της διαδρομής. Όπως λέει η discolata είναι πλέον τσίρκο (όταν πήγα εγώ ήταν αποκλειστικά σχεδόν Ισραηλινοί) αλλά έχει απίστευτα περίχωρα με σπηλιές, λίμνες, βουνά κτλ.
Η διαδρομή Luang Prabang-Vientiane δεν είναι πολύ άσχημη, αρκεί να μην ζαλίζεσαι στις στροφές και να μην αηδιάζεις όταν ο κόσμος γύρω σου ξερνάει... θα καταλάβεις! ;) Όλη η διαδρομή όμως είναι άσφαλτος και γενικά ήταν πολύ καλύτερα απ ότι περίμενα. Α και να έχει υπομονή όταν το λεωφορείο σταματάει για 20 λεπτά για να φορτώσουν σακιά, κότες, μηχανάκια και ότι άλλο χωράει ο νους σου στην οροφή. Αλλά αυτό είναι το Λάος!! :D Κατά τα άλλα μια χαρά διαδρομή είναι αλλά μεγάλη. Σκέψου το μήπως το σπάσεις στη Vang Vieng.

Vientiane:
μια μέρα για να δεις τα αξιοθέατα (εμείς το κάναμε με ποδήλατο) και άλλη μια μέρα για να περπατήσεις και να δεις το κέντρο.
Αν έχεις μισή μέρα πήγαινε στο Buddha Park. Εγώ πήγα σε αυτό που έφτιαξε ο ίδιος καλλιτέχνης απέναντι, στην Ταϊλάνδη και αξίζει πραγματικά!

Είναι κρίμα που στο Λάος δεν θα βγεις από την τουριστική οδό και δεν θα πάρεις κάποιο ποταμόπλοιο γιατί πραγματικά αξίζει και αυτό είναι το πραγματικό Λάος!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εγω είχα την απίστευτη τύχη στην κρουαζιερουλα να ειναι αλλοι δυο έλληνες , 2 καναδέζες , ενα ζευγάρι τσέχοι , ενας καλιφορνέζος , 2 νεουορκέζοι , 2 αυστραλοί , 2 αγγλίδες όλοι στα late 20s early 30s και το βραδυ ζητήσαμε απο τον τυπο να μας βάλει το karaoke .. κανεις πανω στο πλοιο δεν κοιμήθηκε !!!! οι δυο ελληνες αρχισαν να κερνανε σφηνάκια rice wine - ο mpiftex ξέρει τις επιπτώσεις.. ( προσοχή στις τιμες του αλκοοολ.. τους χρέωσαν 5 δολλαρια το σφηνάκι!!! τρελλο ποσό για Βιετνάμ!)
και στο τελος ειχαμε γινει ολοι μια χαρουμενη παρέα.. το πλοιο μας νομιζω το λεγανε phoenix cruiser..πρεπει να πληρωσαμε 95 δολλάρια για 2ημερη εκδρομή - 1 διανυκτέρευση.. ήταν πολύ καθαρό αν και η πορτα δεν εκλεινε εντελώς και χρειάστηκε να εξολοθρεύσω δυο κατσαρίδες! * συχνο εντομακι στην ασία..
μπορεις να δεις φωτο μου στο γκρουπ στο φεις the halong bay karaoke superstars ;)

γυρνόντας απο το Kuang Si waterfalls στο Λαος ( εξω απο την Λουανγκ) αναμεσα στο δικο μας τουκ τουκ και το απο πισω περασε μια κομπρα.. βλεποντας την μου κοπηκαν οποιες ιδεες για trekking οπουδήποτε ..

mpiftex .. εγω καθολου δεν ζαλίστηκα στο ταξιδι luang prabang - vang vieng - vientiane .. ειχα κρεμαστει εξω απο το παράθυρο και εβγαζα φωτο το απιθανο τοπιο ( μονο στη νορβηγια εχω ξανανιώσει τετοιο δέος ) και τα παιδάκια που μας χαιρετούσαν ενώ ακουγα jack johnson - απο τις πιο ωραιες διαδρομές και μερες της ζωής μου..

στο Buddha park στη Vientiane δεν πηγα γιατι ανέρρωνα απο ξενύχτι στα μπαράκια δίπλα στο ποτάμι - εχουν και live συγκροτήματα που ειναι πολύ καλά και παίζουν οτιδήποτε απο beatles μεχρι ben harper - αλλα είδα φωτογραφίες απο συνταξιδιώτισσα μου και μου άρεσαν πολύ! μετα το ξενύχτι το πρωί μπορείς να πας για μασαζ με 4 δολλαρια την ώρα.. ειναι σαν το ταυλανδέζικο μασάζ.. και ειναι πολυ αναζωογονητικό..τελεια ειναι και τα foot massages..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Καταπληκτικες πληροφοριες!!!!
Συνεχιστε παιδια.
Mpiftex διαβαζω World Traveler,αψογος!!!;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom