Βιετνάμ Λάος Λάος, Β.Βιετνάμ ανεξάρτητα - προετοιμασία και συμβουλές

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Για Ανόι δε ξέρω αν θα έχω τόσο πολύ χρόνο για άλλες εκδρομές.
Στο Λάος έχω συνολικά 9 ημέρες. Μπορώ να μοιράσω οπουδήποτε, μιας και δεν έχω κλείσει κάποια πτήση ανάμεσα. (Ναι τα ξέρω για τους δρόμους του Λάος)
Όλοι συμφωνείτε ότι 4 μέρες είναι πολλές για Vientiane. Είχα μια πρόταση για Pakse αλλά δε ξέρω αν προλαβαίνω (χωρίς να αγχωθώ, κάτι που δε σκοπεύω να κάνω, ειδικά στο Λάος).
Το "4 ημέρες Vientiane" το είχα στο νου μου και με διάφορα daytrips τριγύρω. Το LP γράφει για διάφορα μέρη όπως Ban Pako, Phu Khao Khuay NPA, Ban Na, Ban Hat Khai.

Mpiftex, προτάσεις για off the beaten track είναι πάντα ευπρόσδεκτες, αρκεί να χωράνε στα χρονικά μου περιθώρια (οι 9 μέρες του Λάος είναι απόλυτα ευέλικτες προς το παρόν).

Υπόψην ότι δεν έχω ξαναπάει στην ευρύτερη περιοχή της Ινδοκίνας (οκ Σιγκαπούρη είναι άλλο πράγμα). Και γενικά στα ταξίδια τα ενδιαφέροντά μου είναι να δω πώς ζουν οι άνθρωποι, να παρατηρήσω τη συμπεριφορά τους, την καθημερινή τους ζωή και να δοκιμάσω τα φαγητά τους. Το ιδανικό είναι να το συνδυάσω αυτό με μερικά εντυπωσιακά μνημεία και αστικά ή φυσικά τοπία.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ipanag σε περιμένομε .πότε φεύγεις ???
ειναι το μεγάλο ταξίδι μου για το 2οο9 σε παρακαλώ φέρε οτι πληροφορία μπορείς,και θα επικοινωνήσομε .
να περάσεις τέλεια!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ελπιζω και εγω να τα καταφερω για το 2009 να βρεθω καπου εκει. Γι αυτο και εγω παρακαλω για οσες παραπανω πληροφοριες μπορεις.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ipanag καλό το LP αλλά εκτύπωσε τις ινφο στο Backpacking travel guide for Thailand, Vietnam, Cambodia, Laos and Singapore. Includes itinerary advice, hotel and guesthouse reviews, maps, photos and general planning advice. All at www.travelfish.org
εγω αυτο ειχα σαν οδηγό και ήταν κατατοπιστικότατο! για τα day trips απο Vientiane δεν ξερω να σου πω δυστυχώς.. κοίταξες στo thorntree του lonelyplanet.com ?

ενω θα εισαι στην Luang Prabang ( εγώ άνετα θα εμενα μια βδομάδα εκει) κανονισε να πας εκδρομη με σκαφος στον Μεκονγκ και να πας να επισκεφτεις χωριά της φυλής Hmong - εγω δεν ξερω αν θα έμενα γιατι πολλα παιδάκια ειχαν σπυράκια/ ίσως κάποια αρρώστεια και όταν μπηκα μεσα στην καλύβα δεν μου φάνηκε οτι θα μπορουσα να διανυκτερεύσω εκεί.. δεν ξερω βέβαια ποσο γερό στομάχι εχεις..


mpiftex ποτέ δεν σε ευχαρίστησα για τις συμβουλές που μου ( eleana) έδωσες στο traveltips πέρσι..
Khawp jai la lai :)

άσχετο χτες πηγα στο noodle bar στο μαρούσι και έφυγα glass noodles ( vermicelli) με μανιτάρια και χοιρινό ( το νουμερο 58) - πολυ κοντινά στη γεύση με αυτα που έτρωγα λάος και ταυλάνδη.. ( τα υπολοιπα στο μενού δεν μου φάνηκαν ιδιαιτερα αυθεντικά..)
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
ξέχασα να σου πω να πας να φας στη Λουανγκ στο Tamarind Tamarind
η καλύτερη γαστρονομικη εμπειρια που ειχα στο Λαος .. θα φας ψαρι του ποταμου Μεκονγκ και διαφορα λαχανικά και noodles , εχει set menu ,και απίθανα ποτά( πιες ενα με γαλα και φρούτο ή σπορο jujube ) - περνα μια βολτα απο εκει και κλείσε γιατι συνηθως ειναι γεμάτο.. πρεπει να εδωσα 8 ευρώ ..
προσπαθώντας να βρω το site του tamarind έπεσα εδώ και λεω να το διαβάσεις..
36 Hours in Luang Prabang, Laos - New York Times
 

ipanag

Member
Μηνύματα
316
Likes
151
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Τέλεια :)
Ρενάτα, φεύγω σε 1 εβδομάδα, οπότε με το νέο χρόνο θα γράψω τις εμπειρίες μου.
Travelfish το έχω στο νου μου για να εκτυπώσω κάποια πράγματα. Έχω αγοράσει και το Footprint, αλλά την προηγούμενη εβδομάδα αντί να κάτσω να το διαβάσω, κοίταζα τις ειδήσεις για το αεροδρόμιο της ΒΚΚ.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλο σου ταξιδι και να μας φερεις οσο περισσοτερες πληροφοριες απο λαος ...ενδιαφερομαι και εγω για αρχες του νεου ετους ....:)
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλο σου ταξιδι και να μας φερεις οσο περισσοτερες πληροφοριες απο λαος ...ενδιαφερομαι και εγω για αρχες του νεου ετους ....:)
elgeo ;άν πας βόρειο ταυλανδη τελικά,απο το golden triangle,βλέπεις το δέλτα του ποταμού που διασχίζει το λάος..επίσης άν πάς στο βορειότερο τμήμα της χώρας το mae sai,κάπως έτσι ,περνάς με τα πόδια τα σύνορα για λίγες ώρες στο λάος .το είχα κάνει,και ήταν εντυπωσιακό.ειναι μιά πύλη οπου αφήνεις το διαβατήριο,περνάς μιά γέφυρα με τα πόδια και φτάνεις στο λάος..:p:p
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
καλημερα renata ...ειμουν τον μαιο στο chiang mai για τρεις νυκτες και μετα πηγα στο samui.νομιζω οτι αξιξει μια ακομη εξερευνηση η περιοχη πιο βορεια απο το chiang mai οπως και το λαος που δεν εχω παει. εχω μονο δυο εβδομαδες και λιγο ζοριζομαι καθως θελω και ανκορ βατ.... απλα τωρα μαζευω πληροφοριες ...:D:D
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καλημερα renata ...ειμουν τον μαιο στο chiang mai για τρεις νυκτες και μετα πηγα στο samui.νομιζω οτι αξιξει μια ακομη εξερευνηση η περιοχη πιο βορεια απο το chiang mai οπως και το λαος που δεν εχω παει. εχω μονο δυο εβδομαδες και λιγο ζοριζομαι καθως θελω και ανκορ βατ.... απλα τωρα μαζευω πληροφοριες ...:D:D
αυτά κανόνισε τα απο τώρα γιατί πρέπει να πάς και kαμπότζη.
ανκόρ βάτ οπωσδήποτε,το 09 θα τα συνδυάσω και εγώ αλλά απο βιετνάμ.:p
φέρε υλικό όσο μπορείς ....:bleh:
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
αυτά κανόνισε τα απο τώρα γιατί πρέπει να πάς και kαμπότζη.
ανκόρ βάτ οπωσδήποτε,το 09 θα τα συνδυάσω και εγώ αλλά απο βιετνάμ.:p
φέρε υλικό όσο μπορείς ....:bleh:
το βιετναμ το ερωτευθηκα καθως εχω παει ηδη δυο χρονιες ..το 2006 και το 2007.θα προσπαθησω συντομα και για μια τριτη.θα ηθελα να παω απο σαιγκον με ποταμοπλοιο στην πνομ πενχ.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
το βιετναμ το ερωτευθηκα καθως εχω παει ηδη δυο χρονιες ..το 2006 και το 2007.θα προσπαθησω συντομα και για μια τριτη.θα ηθελα να παω απο σαιγκον με ποταμοπλοιο στην πνομ πενχ.
θα σου στείλω pm για πληροφορίες όταν έρθει η ώρα .:p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.073
Μέλη
38.911
Νεότερο μέλος
ell

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom