Λακωνικη Μάνη

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλημέρα σε όλους. Σκέφτηκαμε μήπως φέτος πάμε τον Αυγούστου αντί για κάποιο νησί στην Μάνη.

Χρόνια βλέπουμε πετρινους οικισμούς, λιμανάκια με φοβερά νερά κ.α.

Έχουμε βρει δωμάτιο στην Αεροπολη και θα έχουμε 5 βραδιά μπροστά μας και σκοπός είναι να μην είμαστε όλη την ώρα στον δρόμο για οδήγηση. Οπότε έχουμε τις εξής απορίες.

Α) Παραλίες με όμορφα νερά έχει; Η είναι μόνο τα λιμανάκια που βλέπουμε στο Internet; Aν έχει παραλίες έχουν αμμουδιά;

Β) Σε 5 μέρες τι θα έπρεπε να δούμε και δεν πρέπει με τίποτα να το χάσουμε; Σίγουρα Λιμενι, Αρεόπολη (Ακυρο αλλά έχω δει τρομερα Cocktails Bars στα δύο μέρη αυτά και μου έκανε τρομερή εντύπωση η απήχηση που έχουν)?

Γ) Γενικά αξίζει για την ηλικία μας 27-29 ώστε να περάσουμε εκεί ένα μέρος των διακοπών μας και για ξεκούραση;

Ευχαριστούμε πολύ!
 
Last edited:
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Προφανώς εννοείς Αρεόπολη.
Α)Έχει από τα πιο όμορφα νερά,Λιμένι και Γερολιμένας από τις τοπ θάλασσες!Ακόμα πολύ κοντά στην Αρεόπολη είναι το Νέο Οίτυλο που έχει αμμουδιά καθώς και λίγο πιο μακριά το Μαρμάρι.Απο τις αχαστες όμως για εμένα είναι ο Μεζαπος.
Β)Πολύ δυνατή εμπειρία είναι και τα σπήλαια Διρού καθώς και το Λιμένι.
Η)πρώτη φορά πήγα στα 29 και έμεινα έκθαμβος.Ετσι ξαναπηγα άλλες δύο!
 
Last edited:

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Προφανώς εννοείς Αρεόπολη.
Α)Έχει από τα πιο όμορφα νερά,Λιμένι και Γερολιμένας από τις τοπ θάλασσες!Ακόμα πολύ κοντά στην Αρεόπολη είναι το Νέο Οίτυλο που έχει αμμουδιά καθώς και λίγο πιο μακριά το Μαρμάρι.Απο τις αχαστες όμως για εμένα είναι ο Μεζαπος.
Β)Πολύ δυνατή εμπειρία είναι και τα σπήλαια Διρού καθώς και το Λιμένι.
Η)πρώτη φορά πήγα στα 29 και έμεινα έκθαμβος.Ετσι ξαναπηγα άλλες δύο!
Ναι αυτό εννοώ. Γράψε λάθος! Μέρη με φαγητό σε λιμανάκια με ωραία τοπια εκτός από τα γνωστά σημεία που έχουμε αναφέρει υπάρχουν;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Aν έχει παραλίες έχουν αμμουδιά;
Πολλές έχουν βότσαλα και πέτρες - αλλά πολύ ωραία νερά. Μια καλή ιδέα είναι να έχετε πάντα πρόχειρα παπούτσια θαλάσσης. Από αμμουδιές: άχαστο το Μαρμάρι.
Β) Σε 5 μέρες τι θα έπρεπε να δούμε και δεν πρέπει με τίποτα να το χάσουμε; Σίγουρα Λιμενι, Αρεόπολη (Ακυρο αλλά έχω δει τρομερα Cocktails Bars στα δύο μέρη αυτά και μου έκανε τρομερή εντύπωση η απήχηση που έχουν)?
Να κάνετε τον γύρο του ποδιού. Μια φορά από τα δυτικά μέχρι Βάθεια πχ. και μια φορά από ανατολικά. Να έχετε χρόνο να πάτε σε χωριά με πύργους όπως η Βάθεια και η Λάγια. Επίσης να πάτε στο Ταιναρο. Αν όχι μέχρι το φάρο, μέχρι τα αρχαία. Το Λιμένι ωραίο. Η Αρεόπολη δεν μου είπε κάτι. Ένα σοκάκι έχουν φτιάξει και εκεί είναι συγκεντρωμένα όλα.
Γ) Γενικά αξίζει για την ηλικία μας 27-29 ώστε να περάσουμε εκεί ένα μέρος των διακοπών μας και για ξεκούραση;
Πέρυσι που πήγαμε, ψάχναμε τις ηλικίες σας και δεν τις βρίσκαμε. Όμως οκ: για λίγες μέρες πάτε, θα εξερευνήσετε κιόλας, μια χαρά θα είναι.
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Παραλίες με άμμο στο Νέο Οίτυλο στο Μαρμάρι και στο Κότρωνα. Το Λιμένι γραφικό αλλά μόνο για ψάρι. Επιλογές για ποτό στην Αρεόπολη όχι κάτι έντονο. Υπάρχουν πολλά μικρά κολπάκια για μπάνιο, όλα με βότσαλο. Κυπάρισσος, Άγιος Κυπριανός αξίζουν επίσκεψης. Υπάρχει και ένα ωραίο wine bar στην Άλικα.
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.417
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Θεωρείτε καλά να μείνουμε στον Πύργο Διρού ;
 

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.088
Το Λιμένι είναι πολύ ωραίο και γραφικό αλλά θυμάμαι πως είναι μικρό σε μέγεθος, οπότε δεν ξέρω πόσο άνετα θα είστε αν το επιλέξετε για μπάνιο σε ώρα αιχμής.
Αλλά έχει πολλά μέρη για μπάνιο η περιοχή, οπότε σίγουρα θα βρείτε κάτι να σας αρέσει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.173
Likes
5.289
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Σωστά όλα τα παραπάνω αλλά θα βράζει ο τόπος...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.332
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom