Λακωνικη Μάνη

tkaramp

Member
Μηνύματα
161
Likes
1.229
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Θα σου γράψω και εγώ κάποια πράγματα για μέρη (αν και αρκετά στα έχουν ήδη πει) κυριώς Μεσσηνιακής, βλέπεις αποστάσεις στο maps και αποφασίζεις.
Απο Καλαμάτα προς Καρδαμύλη δεν έχω δει πολλά οπότε δεν θα επεκταθώ (θελώ να πάω στις Κιτριές και στα Τσέρια). Καρδαμύλη είναι όμορφη όχι πάρα πολύ μεγάλη. Από παραλίες είναι must o Φονέας (ανοργάνωτη, με καντίνα και ντουζίερες), εμένα μου αρέσει το Καλαμίτσι (ανοργάνωτη άμμος έξω και μέσα αλλά αναλογα με την χρονία μπορει να έχει και random πέτρες μέσα). Να πάτε στην παλια Καρδαμύλη, μικρούλα και πολύ ωραία με μια μικρή είσοδο. Aquarela για ποτό, Tikla δεν έχει τύχει να κάτσω ακόμα.

Στούπα και Καλόγρια αμμώδεις παραλίες η Καλόγρια πάρα πολύ ωραία (έχει και κρύο νερό να αναβλύζει μέσα από την άμμο) αλλά αηδιαστική η κατάσταση για μένα με τις ξαπλώστρες, έχουν πίασει πλεον όλη την παραλία. Είναι γενικά πιο τουριστική αίσθηση εκεί.

Άγιος Νικόλαος όμορφο ψαροχώρι αλλά για μένα αξίζει η διαδρομή για να φτάσεις μέχρι την Τραχήλα οπού και μπορείς να πιεις καμία μπυρίτσα με μεζεδάκι.

Για πιο ορεινά είναι ωραία η Καστανιά με τις Βυζαντινες εκκλησίες και τον επισκέψιμο πυργο Δουρακη. Έχει και εστιατόρια αλλά δεν έχω καθίσει ποτέ για να σου πω.

Γενικά οι δρόμοι έχουν αρκετές στροφές όποτε να το λάβεις υπόψην.

Πηγαίνοντας προς Λακωνική μου αρέσει πολύ η Λαγκάδα και σε εκείνη την περιοχή θα δεις αρκετούς μικροσκοπικούς Βυζαντινούς ναούς πάνω στον επαρχειακό.

Τέλος, μόλις πρωτομπαίνεις στην Λακωνική υπάρχει η μονή Δεκουλου για την οποία έχω γράψει εδώ.
Την παραλία στο νέο Οίτυλο προσωπικά δεν την προτιμώ, βρωμίζει αρκετά εύκολα ανάλογα με τον αέρα. Λιμένι φυσικά must αλλα πολλές μέρες τα καλοκαίρια βουλιάζει.

Για Αρεόπολη χάζεψτε στα στενά, πάρτε γαλατόπιτα από τη Γλυκιά Μάνη (είναι πάνω στον δρόμο). Αν είστε πρωί πάρτε κάτι από τον φούρνο "Το Ψωμί της Μηλιάς". Για καφέ/πότο με θέα θάλασσα υπάρχει και το Spilious, τσέκαρε πότε είναι ανοικτό.
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Λακωνική Μάνη είναι απλώς καταπληκτική με κόσμο όσο πρέπει...η Μεσσηνιακή έχει σαφώς περισσότερο κόσμο και προσωπικά δεν βρήκα κάτι που να μου κάνει κλικ....για την Καρδαμύλη ειδικά δεν θα ξεναέκανα ούτε σταση για καφέ....
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Για βράδυ που αξίζει να πάμε να φάμε εκτός της Αερόπολης ; Να έχει και λίγο κόσμο όμως...Δεν μας νοιάζει αν θα είναι ορεινό χωριό η στην θάλασσα...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Για βράδυ που αξίζει να πάμε να φάμε εκτός της Αερόπολης ; Να έχει και λίγο κόσμο όμως...Δεν μας νοιάζει αν θα είναι ορεινό χωριό η στην θάλασσα...
Στο Λιμένι ή στο Νέο Οίτυλο.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.696
Likes
6.673
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
Για βράδυ που αξίζει να πάμε να φάμε εκτός της Αερόπολης ; Να έχει και λίγο κόσμο όμως...Δεν μας νοιάζει αν θα είναι ορεινό χωριό η στην θάλασσα...
Στην ταβερνα Αννοβερο στο Βαθυ ( στο χωριο Χοσιάρι).
Για γκουρμε καταστασεις και υπεροχο περιβαλλον με θεα στο ξενοδοχειο Κυρίμαι στον Γερολιμένα .
Δεχεται και μη πελατες του .
Μαυροβουνι στο χωριο (οχι στην παραλια) δυο χλμ απο το Γυθειο στην ταβερνα του Ανδρεα .
Μαυροβουνι στην παραλια γνησια ιταλικη κουζινα στο ξενοδοχειο Θυριδες .

θα σου εγραφα και στο καφενειο ταβερνα του αδελφου μου σε χωριο στους προποδες του Ταυγετου , αλλά μπορει να θεωρει διαφημιση χαχαχα

Δεν εχει κόσμο ακομα πουθενά . Θα πλακωσουν όλοι τον Αυγουστο.
Εσυ πότε μας ερχεσαι ; Κερναω καφεδακι ...
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
θα σου εγραφα και στο καφενειο ταβερνα του αδελφου μου σε χωριο στους προποδες του Ταυγετου , αλλά μπορει να θεωρει διαφημιση χαχαχα
Πες μας το όνομα του χωριού και τα υπόλοιπα θα τα βρούμε μόνοι μας! Ή έστω δώσε μας το πρώτο γράμμα
 

alma

Member
Μηνύματα
3.718
Likes
15.051
θα σου εγραφα και στο καφενειο ταβερνα του αδελφου μου σε χωριο στους προποδες του Ταυγετου , αλλά μπορει να θεωρει διαφημιση χαχαχα
Έλα μωρέ τι διαφήμιση; Τόσα μέρη για φαγητό και καφέ έχουν προταθεί, γιατί να μην πεις και για συγγενή σου αν είναι καλός;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.370
Likes
14.271
Έλα μωρέ τι διαφήμιση; Τόσα μέρη για φαγητό και καφέ έχουν προταθεί, γιατί να μην πεις και για συγγενή σου αν είναι καλός;
Συμφωνώ.΄Ενα όνομα παραπάνω τι διαφορά θα κάνει;Δεν νομίζω να γίνει και πανικός από τον συνωστισμό...Απλά για να υπάρχει και μήπως βολέψει κάποιους αν είναι στην διαδρομή...
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Γύθειο, Γερολιμένας
Στο Λιμένι ή στο Νέο Οίτυλο.
Ευχαριστώ πολύ.

Στην ταβερνα Αννοβερο στο Βαθυ ( στο χωριο Χοσιάρι).
Για γκουρμε καταστασεις και υπεροχο περιβαλλον με θεα στο ξενοδοχειο Κυρίμαι στον Γερολιμένα .
Δεχεται και μη πελατες του .
Μαυροβουνι στο χωριο (οχι στην παραλια) δυο χλμ απο το Γυθειο στην ταβερνα του Ανδρεα .
Μαυροβουνι στην παραλια γνησια ιταλικη κουζινα στο ξενοδοχειο Θυριδες .

θα σου εγραφα και στο καφενειο ταβερνα του αδελφου μου σε χωριο στους προποδες του Ταυγετου , αλλά μπορει να θεωρει διαφημιση χαχαχα

Δεν εχει κόσμο ακομα πουθενά . Θα πλακωσουν όλοι τον Αυγουστο.
Εσυ πότε μας ερχεσαι ; Κερναω καφεδακι ...
Ευχαριστούμε πολύ για τις προτάσεις και για το κέρασμα αχαχα Αν προλάβουμε γιατί όχι; 😁

Πες το μαγαζί βρε συ.. Σιγά την διαφήμιση που θα κάνεις.

Εξάλλου όλοι ξέρουμε ότι είσαι παλιό μέλος και δεν έχεις τέτοιο σκοπό.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.004
Likes
40.908
Εγω παντως απο μελος του φορουμ που εχει φαει πολλες φορες και ειναι φιλη καλοφαγου εχω ακουσει οτι ειναι ΠΟΛΥ υψηλης κλασης το φαγητο.
Πες το @KIKI γιατι θα το πω εγω, τα καλα να λεγονται!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.737
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom