Λευκορωσία Λευκορωσία 2016 (ή Τα τελευταία σφυροδρέπανα).

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Κεφάλαιο 12

Επίλογος.

Το ταξίδι στη Λευκορωσία ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Η Λευκορωσία είναι το μοναδικό μέρος στη γη, όπου μπορείς να δεις στοιχεία από την πάλαι ποτέ κραταιά Σοβιετική Ένωση.

1.JPG


Ίσως όχι όλα ακριβώς, αλλά αρκετά στοιχεία από την τότε ΕΣΣΔ.
Με αυτή τη λογική ένα ταξίδι στη Λευκορωσία ξεπερνά τα όρια ενός απλού ταξιδιού.

Όσον αφορά στα οικονομικά στοιχεία, το ταξίδι ήταν γενικά φτηνό.

Μετακινήσεις.
Εγώ πήγα μέσω Βαρσοβίας, γιατί στην Πολωνία θα παραλάμβανα τη visa μου. Τα αεροπορικά εισιτήρια για Βαρσοβία είναι πολύ φτηνά λόγω ανταγωνισμού των αεροπορικών εταιριών. Σημειώνεται ότι απ’ ευθείας πτήση για Βαρσοβία, έχουν τρεις αεροπορικές εταιρείες (Aegean, Lot, Rynair). Εγώ προτίμησα Aegean με κόστος 100 ευρώ περίπου, για Αθήνα – Βαρσοβία – Αθήνα).
Οι λοιπές μετακινήσεις κόστισαν:
Βαρσοβία - Biala Podlaska (για παραλαβή βίζας - σιδηροδρομικά) περί τα 9 ευρώ.
Biala Podlaska – Τέρεσπολ (με μικρό λεωφορείο) 8 ζλότι (λιγότερο από 2 ευρώ).
Τέρεσπολ – Μπρεστ (σιδηροδρομικά – αμελητέο ποσό).
Μπρεστ – Μινσκ (σιδηροδρομικά ) 75.000 ρούβλια (περί τα 3 ευρώ).
Μινσκ – Βαρσοβία (αεροπορικά με Lot) 60 ευρώ.
Τα εισιτήρια στα αστικά ΜΜΜ, στη Λευκορωσία κόστιζαν 0.11-0.14 ευρώ.
Το ταξί από το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας στο Hilton, κόστισε 25 ζλότι.
Το ταξί από το αεροδρόμιο της Βαρσοβίας στο Novotel, κόστισε 50 ζλότι (ήταν Κυριακή).
Το ταξί από το Novotel στο αεροδρόμιο της Βαρσοβίας, κόστισε 50 ζλότι (είχε κίνηση).
Το ταξί από το Μινσκ (Garni Hotel) στο αεροδρόμιο (απόσταση μεγαλύτερη των 40 km), κόστισε 20 ευρώ. Υπάρχει και η πολύ φτηνή και άνετη λύση του λεωφορείου προς το αεροδρόμιο, την οποία κακώς δεν ακολούθησα. Ο σταθμός των λεωφορείων για το αεροδρόμιο είναι κοντά στον σιδηροδρομικό σταθμό του Μινσκ.
Τα ταξί μέσα στις πόλεις της Λευκορωσίας, κόστιζαν αμελητέο ποσό.

Διαμονή.

Στη Βαρσοβία τα ξενοδοχεία είναι πολύ καλά και φτηνά.
Στο Hilton, η διανυκτέρευση κόστισε 75 ευρώ με πρωινό.
Στο Novotel, η διανυκτέρευση κόστισε 40 ευρώ χωρίς πρωινό.
Στη Λευκορωσία τα ξενοδοχεία είναι ακριβά σχετικά με τα υπόλοιπα.
Το σοβιετικού τύπου ξενοδοχείο Hotel Energiya Μπελαρούς στο Μπρεστ, σε κεντρικότατο σημείο, κόστισε 40 ευρώ με φτωχό πρωινό.
Το πολύ καλό ξενοδοχείο Garni Hotel, στο Μινσκ - σε κεντρικότατο σημείο και αυτό - κόστισε 70 ευρώ με πλούσιο πρωινό.

Κόστος διαβίωσης.

Αναφέρομαι μόνο για τη Λευκορωσία (για την Πολωνία έχουν γραφεί πολλά και το κόστος ποικίλει, ανάλογα με τη ζωή που επιλέγεις να κάνεις. Πάντως η Βαρσοβία είναι φτηνή για τα δεδομένα μας.
Για το κόστος διαβίωσης στη Λευκορωσία, ισχύει το αξίωμα (όπως σε κάθε κλειστή οικονομία) ότι τα τοπικά προϊόντα είναι πολύ φτηνά σε αντίθεση με τα εισαγόμενα.
Για παράδειγμα με 1 ευρώ έπινες τρεις βότκες και προφανώς έβλεπες τα πάντα πιο αισιόδοξα. Η τοπική μπύρα (υπέροχη - αφιλτράριστη) κόστιζε περίπου 1 ευρώ. Το φιλέτο σε ακριβά ρεστοράν κόστιζε περί τα 5-6 ευρώ, ενώ τα λοιπά κρεατικά κάτω από 3 ευρώ.
Πάντως και τα εισαγόμενα είχαν τιμές ισοδύναμες ή/και κάτω από αυτές της Ελλάδας (αλλά μάλλον απαγορευτικές για τους πολλούς ντόπιους). Πχ γαλλικό κρασί 20 ευρώ.

Έκδοση της visa

Η έκδοση της visa, είναι ένα σημαντικό ζήτημα τόσο οικονομικό όσο κυρίως διαδικαστικό.
Όπως την έβγαλα εγώ στοίχισε 60 ευρώ, ενώ εάν την ήθελα αυθημερόν θα πλήρωνα 180 ευρώ. Υπάρχει και η λύση να πας αεροπορικά στο Μινσκ, οπότε έτσι κοστίζει 90 ευρώ, αλλά πρέπει να μπλέξεις με κάποια συγκεκριμένα πρακτορεία (δεν έκανα ιδιαίτερη διερεύνηση γιατί ήθελα να δω το Μπρεστ για ιστορικούς λόγους).
Η ταξιδιωτική ασφάλεια (υποχρεωτική για την έκδοση της visa) είναι φτηνή και τη βγάζεις σε κάποια βαν σταθμευμένα έξω από το προξενείο της Λευκορωσίας.

Τα παραπάνω με ισοτιμία 1ευρώ=24.000ρούβλια.


Επαναλαμβάνω.
Το ταξίδι στη Λευκορωσία ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον.
Και ας αφορούσε κυρίως μόνο στις δύο μεγαλύτερες πόλεις, με ελάχιστη δόση από επαρχία. Το σημαντικό είναι ότι θα μου μείνουν για πάντα χαραγμένες πάρα πολλές εικόνες από αυτό το ταξίδι. Ένα ταξίδι με εικόνες που σου μένουν πάντα χαραγμένες στο μυαλό.

Εικόνες όπως αυτή του φρουρίου του ιστορικού Μπρεστ.

2.JPG


Εικόνες από τον υπέροχο σιδηροδρομικό σταθμό του Μπρεστ.

3.JPG


4.JPG


Εικόνες από το μουσείο των σιδηροδρόμων του Μπρεστ.

5.JPG


Εικόνες από τον κεντρικό πεζόδρομο Sovetskaya του Μπρεστ και από την απίστευτη καθαριότητα της πόλης, η οποία υπήρχε σε όλα τα σημεία της Λευκορωσίας.

6.JPG


Εικόνες από το τρένο σοβιετικού τύπου με τα κουρτινάκια, τα τραπεζάκια, τους πάγκους οι οποίοι μετατρέπονταν σε κρεβάτι.

7.JPG


Εικόνες από τα φωτισμένα δημόσια κτίρια του Μινσκ, όπως το κτίριο της KGB

8.JPG


και το κτίριο του κοινοβουλίου πίσω από το άγαλμα του συντρόφου Λένιν.

9.JPG


Εικόνες από την κόκκινη εκκλησία και το άγαλμα του συντρόφου Λένιν, μπροστά από το κοινοβούλιο.

10.JPG


11.JPG


Εικόνες από το υπέροχο τσίρκο του Μινσκ.

12.jpg


13.JPG


Εικόνες από την πόλη του φωτός (Μινσκ), με τα κτίρια με τον φαντασμαγορικό φωτισμό.

14.JPG


Περάσαμε πάρα πολύ ωραία στη Λευκορωσία.

Ο κόσμος ήταν ιδιαίτερα φιλικός και το κυριότερο ήταν αξιοπρεπέστατος και δεν σε ενοχλούσε όπως σε άλλες xώρες (πχ να πουλήσουν, να σου φέρουν γυναίκες, να ζητιανέψουν κλπ).

Η καθαριότητα σε όλα τα σημεία της Λευκορωσίας ήταν απίστευτη.

Γενικά από το ταξίδι στη Λευκορωσία αποκόμισα σημαντικές εμπειρίες και θα διατηρώ πάντα μια πολύ γλυκιά ανάμνηση. Τώρα που γράφω αυτόν τον επίλογο ακούω το βουητό του αέρα και τον ήχο της θάλασσας. Προχωρώ προς το μπαρ του σπιτιού μου και ανοίγω ένα μπουκάλι βότκα με το ιστορικό όνομα Μπρεστ-Λιτόφσκ. Η γεύση της είναι σαν βελούδο. Συνεχίζω να αναπολώ το ταξίδι μου στη Λευκορωσία. Έχω αποφασίσει να επανέλθω στη Λευκορωσία το ταχύτερο.


ΤΕΛΟΣ

ΥΓ. Παρακαλώ όπως, το κεφάλαιο αυτό (12) να ενταχθεί στην ταξιδιωτική μου ιστορία "Λευκορωσία 2016".
 
Last edited:

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
Belarus wipes four zeros off currency in redenomination.

Tην Παρασκευή 01-07-2016, η Λευκορωσία (στην οποία είχα βρεθεί προ τριμήνου περίπου, ταπεινός κάτω από τα αγάλματα του συντρόφου Λένιν) διέγραψε τέσσερα μηδενικά από το νόμισμά της. Έτσι όταν πηγαίνουμε εκεί, δεν θα αισθανόμαστε εκατομμυριούχοι (τότε, έδωσα 100 ευρώ και πήρα 2.400.000 ρούβλια Λευκορωσίας).

Προ ολίγων μηνών, η Ελλάδα έκοψε τέσσερα μηδενικά από τον αριθμό των τραπεζικών μετοχών, χαρίζοντας τις ελληνικές τράπεζες σε ξένα funds.

ΒΑΡΣΟΒΙΑ-ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 237.JPG
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
προσπάθησα νά μήν βλέπω τίς φῶτος διότι ἦσαν τόσο κατατοπιστικές ὥστε σέ κάνουν νά νομίζεις ὅτι ἐπισκέφθηκες τίς πόλεις! Eὔγε!

Γιά νά καταλάβω, δυό νύχτες - τρεῖς ἡμέρες φθάνουν γιά τό Μίνσκ;
 

gelf

Member
Μηνύματα
659
Likes
12.732
@duty_free, σε ευχαριστώ πολύ για τα γραπτά σου. Κατ' αρχήν, τρεις ημέρες φτάνουν για το Μινσκ. Κι εγώ στην παρούσα ιστορία τρεις διανυκτερεύσεις έκανα που αντιστοιχούσαν σε τρεις ημέρες.
Βέβαια από τότε, δηλαδή από τον Φεβρουάριο του 2016, έχω κάνει στο Μινσκ, στο Μπρεστ και στη Λευκορωσία, γενικά, άλλες δύο επισκέψεις.
Πιστεύω ότι αξίζει να επισκεφτείς και το ηρωικό Μπρεστ, για διάφορους λόγους. Εκεί υπογράφτηκε η συμφωνία Μπρεστ-Λιτόφσκ. Επίσης ήταν το προγεφύρωμα της αντίστασης κατά των Ναζί.
Εκεί θα βρεις και τη βότκα Μπρεστ-Λιτόφσκ. Βελούδο.
Στο Μινσκ, να κλείσεις οπωσδήποτε εισιτήρια για όπερα και τσίρκο. Έστω κι αν δεν σου αρέσουν αυτά τα θεάματα-ακροάματα.
Γενικά όπως είχα γράψει και στην τότε ιστορία, η Λευκορωσία είναι πολύ αξιόλογος και οικονομικός προορισμός.
Επίσης μου είχε κάνει εντύπωση η απίστευτη καθαριότητα, την οποία δεν έχω συναντήσει πουθενά στον κόσμο. Να φανταστείς, ότι ένα-δυο μήνες μετά τη Λευκορωσία, είχα βρεθεί στη Νορβηγία και το Μπέργκεν και το Όσλο μου φάνηκαν όχι τόσο καθαρές πόλεις!!!
Και αντικειμενικά η Νορβηγία είναι από τις πιο καθαρές χώρες.
Τα πάντα είναι σχετικά. Στην Ελλάδα σε πολλές πόλεις πολλές φορές για λόγους έλλειψης σχεδιασμού διαχείρισης απορριμμάτων, τα σκουπίδια μένουν για εβδομάδες ή/και μήνες στους δρόμους. Και δεν αντιδρούμε. Τα πάντα είναι σχετικά.

Είναι υπερβολικές οι φωτογραφίες που βάζω στις ιστορίες;
Τις φωτογραφίες τις βάζω, για να διευκολύνω τους επόμενους μοναχικούς ταξιδιώτες.

Με συγκίνησες, που μου θύμισες τη Λευκορωσία. Πάω να ανοίξω μια βότκα Μπρεστ-Λιτόφσκ. Για τέτοιες στιγμές και για τέτοια ώρα, αγόρασα αποσκευή για να την γεμίσω με βότκες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Το Μινσκ είναι καταρχάς πανέμορφο. Το μνημείο στη Μπρεστ μεγαλειώδες και η πόλη μια πόλη-μοντέλων, είναι πραγματικά απίστευτο αυτό που βλέπεις εκεί.
 

duty_free

Member
Μηνύματα
892
Likes
3.079
Κατ' αρχήν, τρεις ημέρες φτάνουν για το Μινσκ.
Βασικά, ἔχω κλείσει ἕνα ἀεροπορικό γιά Κίεβο με ἑπτά ἡμέρες στό ανάμεσα. Ἁπό ἐκεί, θά πετάξω γιά τό Μίνσκ, μᾶλλον γιά τρεῖς νύκτες, ἀφήνοντας 3,5 ἡμέρες στό Κίεβο. Δέν ξέρω θά ἔπρεπε κἄτι περισσότερο γιά τήν οὐκρανική πρωτεύουσα… Μήπως τό παρακάνω γιά τό Μίνσκ…
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.675
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom