Κάρπαθος Λιγη βοηθεια για Καρπαθο!

Ντένη

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κάρπαθος - Χάλκη
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή - Παταγονία
Κάρπαθος = Αξέχαστη, μοναδική και υπέροχη.
Δύο πράγματα θέλω μόνο να πω:
α. Ο Αντώνης ήταν ο πιο ευγενικός και εξυπηρετικός οικοδεσπότης (αν και τον είδαμε λίγες ημέρες) που θα μπορούσαμε να συναντήσουμε. Ό,τι μας είπε ήταν "εκνευριστικά" σωστό εκτός από ένα, Το β. που ακολουθεί:
β. Το UFO. Όσο και να σας κάνουν πλύση εγκεφάλου, μην το φάτε. (Συγνώμη Αντώνη μας!!!! αλλά δεν τρωγόταν)

Φιλιά και σ' ευχαριστούμε και πάλι.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Κάρπαθος = Αξέχαστη, μοναδική και υπέροχη.
Δύο πράγματα θέλω μόνο να πω:
α. Ο Αντώνης ήταν ο πιο ευγενικός και εξυπηρετικός οικοδεσπότης (αν και τον είδαμε λίγες ημέρες) που θα μπορούσαμε να συναντήσουμε. Ό,τι μας είπε ήταν "εκνευριστικά" σωστό εκτός από ένα, Το β. που ακολουθεί:
β. Το UFO. Όσο και να σας κάνουν πλύση εγκεφάλου, μην το φάτε. (Συγνώμη Αντώνη μας!!!! αλλά δεν τρωγόταν)

Φιλιά και σ' ευχαριστούμε και πάλι.
Ευχαριστώ, αλλά (ας το παίξω ευγενικός) τα παραλές. Στην Κάρπαθο είναι εύκολο να είσαι εξυπηρετικός, είναι όλα κοντινά και εύκολα.

Ότι και να λές, χθές μετά την παραλία εγώ το χτύπησα το UFO μου, αλλά με σωστή γεύση (όχι παρμεζάν κλπ....), εμ, νόμιζα ότι θα παραγγέλνατε όταν ερχόμουν, εγώ ήρθα και ήδη ήσασταν στη χώνεψη :D

Επίσης, επειδή εγώ έχω συνηθίσει και δεν το είχα συνειδητοποιήσει, να πώ ότι ο δρόμος για Όλυμπο έχει 1,6 χλμ που δεν έχει ασφλατοστρωθεί και η συνολική διαδρομή είναι 1 ώρα περίπου, οπότε να κρατάτε νερό μαζί σας, αυτά!!

Φιλιά Ντένη μου, να'σαι καλά και χαίρομαι που το φχαριστηθήκατε!!! :D
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Τι είναι αυτό το βρώσιμο UFO????? :roll:
Πείτε και σε μας τους ανυποψίαστους!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Με ένα πρόχειρο googlάρισμα, πιτσαρία του νησιού δηλώνει ως σπεσιαλιτέ της το UFO. Για την ακρίβεια αναφέρει: "Σπεσιαλιτέ μας το «Ούφο» (ψωμί γεμιστό με κρέας και λαχανικά)!"
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Δε σκέφτηκα να το googlάρω! :roll: ... καύσων γαρ! :bleh:
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Θα σας απαντήσω το βράδυ, γιατί τώρα πάω για...ούφο!
Πλάκα κάνω...για καφέ πάω...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Τι είναι αυτό το βρώσιμο UFO????? :roll:
Πείτε και σε μας τους ανυποψίαστους!
Με ένα πρόχειρο googlάρισμα, πιτσαρία του νησιού δηλώνει ως σπεσιαλιτέ της το UFO. Για την ακρίβεια αναφέρει: "Σπεσιαλιτέ μας το «Ούφο» (ψωμί γεμιστό με κρέας και λαχανικά)!"

Βασικά, είναι αυτό που περιγράφει η anny.

Το ούφο (λόγω σχήματος) είναι ένα ζυμάρι που ψήνεται (αλλά δεν φουσκώνει, ούτε σπάει μετά το ψήσιμο) και μέσα μπαίνουν διάφορα, βγαίνει με....γεύσεις.
Έχει με κοτόπουλο σχάρας και λαχανικά, έχει με τηγανητό, έχει χοιρινό, γαλοπούλα, μπιφτέκι, παρμεζάν, ζεστό (με τσιγαρισμένα κρεμμύδια κλπ), ούτε που ξέρω πόσες γεύσεις...γαρίδες...όσο σκέφτομαι, τόσο περισσότερες είναι. Είναι μεγάλο, συνήθως παίρνουμε μισό (γίνεται).

Τώρα, εξαρτάται απο το γούστο...πχ μπορεί να φάς παρμεζάν (όπως η Ντένη), επειδή δεν ξέρεις ακριβώς πως είναι και τελικά να μη σ'αρέσει κιόλας, αλλά να δοκιμάσεις σχάρας (όπως συνήθως παίρνω εγώ και δοκίμασε η Ντένη) και να σου αρέσει!!!

Είναι όντως σπεσιαλιτέ του καταστήματος εδώ, είναι στάνταρ φαγητό για τους Καρπάθιους, τρώμε αρκετές φορές την εβδομάδα.... :rolleyes:
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Κατατοπιστικότατος!!! :clap:
Ευχαριστώ!
 

sgouri

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Χαιρεται κι απο μενα! Δύο χρονια μετα βεβαια αλλα ελπιζω να λαβω βοηθεια... :) εμεις σκεφτομαστε φετος για καρπαθο απο θεσσαλονικη τελευταια εβδομαδα αυγουστου. Πως ειναι ο τουρισμος τελη καλοκαιριου? Και 2 ακομη πραγματακια γτ ολα τα υπολοιπα μου τα καλυψατε:
1) ροδο καρπαθο ποσες ωρες κανει και ποσο κοστιζει το εισιτηριο?(ειδα γυρω στις 4ωρες! 20 ευρω...ισχυει?)
2) εμεις σκεφτομαστε για μηχανη...οι δρομοι ειναι καταλληλοι(για ολυμπο πχ που ειναι κ πιο ορεινα) η καλυτερα αυτοκινητο?
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Τσέκαρε αεροπορικό απο την Astra airlines, μέχρι πέρυσι είχε απευθείας απο Θεσσαλονίκη για Κάρπαθο. Δε ξέρω αν θα βάλουν και φέτος...
Το είχα πετύχει και σε σχετικά καλή τιμή.
Ισως να σε βολέψει.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν ο στόχος σου είναι η Κάρπαθος, πάρε ένα τηλέφωνο στην astra να σου πουν πότε θα μπει το δρομολόγιο, σίγουρα συμφέρει. Είμαι εξωτερικό αλλιώς θα έπαιρνα εγώ. Αν δεν μπει, μπορείς να έρθεις όπως είπες μέσω Ρόδου έιτε με πλοίο (κοστίζει και διαρκεί όσο έγραψες τουλάχιστον στο περίπου απ'όσο ξέρω) είτε αεροπορικώς. Ναι με μηχανή πάτε παντου, συμπεριλαμβανομένης και της Ολύμπου, αφού επιτέλους έχει ολοκληρωθεί η ασφαλτόστρωση του δρόμου συνολικά! Το αυτοκίνητο είναι καλύτερα μόνο κ μόνο επειδή φορτώνεις περισσότερα αν θες πχ ομπρέλα δική σου κλπ αλλιώς δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Το πλοίο αν θες να ελέγχεις για δρομολόγιο και κόστος είναι της www.anek.gr
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom