Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Είδα ότι στα ΜΜΜ μπορώ να χρησιμοποιήσω την ανέπαφη χρεωστική μου κάρτα χτυπώντας την στο μετρό και στην είσοδο και στην έξοδο και την επόμενη μερα γίνεται η χρέωση λαμβάνοντας υπόψη το ημερήσιο cap. Σωστά κατάλαβα?
Σκέφτομαι ότι είναι καλή ιδέα για να μην μπλέκω με Oyster. Έχει κανείς εμπειρία?
Σωστά κατάλαβες, το έχουμε γράψει και εδώ και στο τοπικ για την oyster.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Παιδια συμφωνω απολυτα με ολους και εχετε δικιο!!δεν ειμαστε τρελοι απλα με ολα αυτα που γινονται μας εχει πιασει λογο φοβος να το πω;λιγο πανικος;; Παμε και 28-31 του δεκεμβρη κ ολοι μας λενε τρελους που παμε τοτε:(:rolleyes-80::rolleyes-80:
Λονδινο και ποδια δε πανε μαζι..σε προηγουμενο ταξιδι θυμαμαι χαρακτηριστικα εψαχνα το Selfridges και κοιταζαμε τους χαρτες που χε στους δρομους(τοτε χρεωνοσουν το ιντερνετ)..βλεπουμε 5λεπτα με τα ποδια ελεγε...εε κανα 20λεπτο περπαταγαμε!!!!γενικα να πας σ ενα μερος και να το περπατησεις οκ αλλα το να σηκωθεις απο το ξενοδοχειο σου και να το πας με τα ποδια και παλι τουμπαλιν ειναι καπως απαγορευτικο:haha:αλλα δε καταλαβα γιατι σε τρομοκρατησαν για εκεινες τος μερες συγκεκριμενα συμβαινει κατι;;;
 

tzenyvit

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας.

θα ταξιδέψω για Λονδίνο 30/12/2018 -02/01/2018.Παρόλο που είμαι ενθουσιασμένη για το ταξίδι κ επειδή πάω πρώτη φορά θα ήθελα τι βοήθεια σας. Έχουν αναλυθεί τα θέματα αλλά όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι.
Τι κάρτα πρέπει να βγάλω για να χρησιμοποιώ τα Μέσα Μεταφοράς.Λογικά θα παίξω στις ζώνες 1-2(ίσως κ 3).θα πρέπει να βγάλω τι visitor oyster και αν ναι με πόσα χρήματα πρέπει να τι φορτίσω για τις μέρες που θα είμαι εκεί.Για την μετακίνηση από κ προς τα αεροδρόμιο έχω βγάλει εισιτήριο με το τρένο.
Συνάλλαγμα:έχω υπολογίσει ένα budget περίπου στα 700 ευρω.(ελπιζω να φτάσει !!!)
Τι μου προτείνεται ?
1)Να κάνω συνάλλαγμα στην Ελλάδα γύρω στα 400 ευρώ και να αφήσω τα υπόλοιπα στην κάρτα για τυχόν αγορές.
2)Να κάνω ανάληψη μετρητών από ATM στο Λονδίνο.
3)Να κάνω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο εκεί?

Αν μπορείτε παρακαλώ ξεμπερδέψτε με.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Καλησπέρα σας.

θα ταξιδέψω για Λονδίνο 30/12/2018 -02/01/2018.Παρόλο που είμαι ενθουσιασμένη για το ταξίδι κ επειδή πάω πρώτη φορά θα ήθελα τι βοήθεια σας. Έχουν αναλυθεί τα θέματα αλλά όσο διαβάζω τόσο μπερδεύομαι.
Τι κάρτα πρέπει να βγάλω για να χρησιμοποιώ τα Μέσα Μεταφοράς.Λογικά θα παίξω στις ζώνες 1-2(ίσως κ 3).θα πρέπει να βγάλω τι visitor oyster και αν ναι με πόσα χρήματα πρέπει να τι φορτίσω για τις μέρες που θα είμαι εκεί.Για την μετακίνηση από κ προς τα αεροδρόμιο έχω βγάλει εισιτήριο με το τρένο.
Συνάλλαγμα:έχω υπολογίσει ένα budget περίπου στα 700 ευρω.(ελπιζω να φτάσει !!!)
Τι μου προτείνεται ?
1)Να κάνω συνάλλαγμα στην Ελλάδα γύρω στα 400 ευρώ και να αφήσω τα υπόλοιπα στην κάρτα για τυχόν αγορές.
2)Να κάνω ανάληψη μετρητών από ATM στο Λονδίνο.
3)Να κάνω συνάλλαγμα σε ανταλλακτήριο εκεί?

Αν μπορείτε παρακαλώ ξεμπερδέψτε με.
Για συναλλαγμα εχει χιλιοαπαντηθει τοσες φορες απορω γιατι δε το κανουν πιν σε καποιο θεμα τοσο καιρο!ελλαδα ΔΕΝ μπορεις να κανεις συναλλαγμα ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ που ναι "συμφερουσα" λυση..η μονη λυση συναλλαγματος ειναι στα ανταλλακτηρια ΑΛΛΑ η ισοτιμια ειναι τραγικη,προσωπικα δε θα χαραμιζα τα ευρω μου για εκει..η μονη λυση ειναι να κανεις αναληψη απο το εξωτερικο το ποσο που θες και θα χεις μια χρεωση αναλογως την τραπεζα σου(κανε ενα τηλ και θα σε ενημερωσουν)...οσο για την μετακινηση για τοσες λιγες μερες πας σε oyster αν το ψαξεις εδω καπου τα λενε αναλυτικα,δεν εχω χρησιμοποιησει προσωπικα για να σε καθοδηγησω..οσο για τα λεφτα αν δε πας να κανεις κατι υπερπαραγωγη πρωτοχρονια και δεν εισαι φαν του shopping εισαι κομπλε θαρρω
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.194
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για συναλλαγμα εχει χιλιοαπαντηθει τοσες φορες απορω γιατι δε το κανουν πιν σε καποιο θεμα τοσο καιρο!ελλαδα ΔΕΝ μπορεις να κανεις συναλλαγμα ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ που ναι "συμφερουσα" λυση..η μονη λυση συναλλαγματος ειναι στα ανταλλακτηρια ΑΛΛΑ η ισοτιμια ειναι τραγικη,προσωπικα δε θα χαραμιζα τα ευρω μου για εκει..η μονη λυση ειναι να κανεις αναληψη απο το εξωτερικο το ποσο που θες και θα χεις μια χρεωση αναλογως την τραπεζα σου(κανε ενα τηλ και θα σε ενημερωσουν)...οσο για την μετακινηση για τοσες λιγες μερες πας σε oyster αν το ψαξεις εδω καπου τα λενε αναλυτικα,δεν εχω χρησιμοποιησει προσωπικα για να σε καθοδηγησω..οσο για τα λεφτα αν δε πας να κανεις κατι υπερπαραγωγη πρωτοχρονια και δεν εισαι φαν του shopping εισαι κομπλε θαρρω
Αυτό που λες με τα ανταλλακτήρια δεν είναι απόλυτο..με μια καλή έρευνα μπορείς να πετύχεις συμφέρουσες ισοτιμίες...Πριν λίγους μήνες απο ανταλλακτήριο Θεσνίκης πήρα λίρες σε καλή τιμή καλύτερη απ ότι και στα ανταλλακτήρια της Bayswater επί της Queensway όπου άλλες φορές έπαιρνα λίρες επίσης σε καλή τιμή.Μακρυά από ανταλλακτήρια πολύ κεντρικά πχ Piccadily circus δεν συμφέρουν.Μια καλή επίσης λύση άλλα κάπως παρακινδυνευμένη είναι να μπαίνεις μέσα σε καταστήματα σε μαγαζιά..Bayswater τόχω κάνει επίσης επι της Oxford street..ακόμα και στην περιοχή Piccadily circus όπου με είχε στείλει μια ελληνίδα που πέτυχα σε ανταλλακτήριο και μου είπε πήγαινε καλύτερα εκεί...Σ αυτή την περίπτωση κερδίζεις αλλα μπορεί να σου δώσουν "παλιά "χαρτονομίσματα...κι αυτό μούχει συμβεί μια φορά αλλά οκ τα "ξεφορτώνεσαι"εύκολα ,είτε σε τράπεζα όπου δεν σου κρατούν προμήθεια είτε σε"κανονικό" ανταλλακτήριο όπου στα ανταλλάσουν με μικρή όμως προμήθεια.
 
Last edited:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Για συναλλαγμα εχει χιλιοαπαντηθει τοσες φορες απορω γιατι δε το κανουν πιν σε καποιο θεμα τοσο καιρο!ελλαδα ΔΕΝ μπορεις να κανεις συναλλαγμα ΣΕ ΤΡΑΠΕΖΑ που ναι "συμφερουσα" λυση..η μονη λυση συναλλαγματος ειναι στα ανταλλακτηρια ΑΛΛΑ η ισοτιμια ειναι τραγικη,προσωπικα δε θα χαραμιζα τα ευρω μου για εκει..η μονη λυση ειναι να κανεις αναληψη απο το εξωτερικο το ποσο που θες και θα χεις μια χρεωση αναλογως την τραπεζα σου(κανε ενα τηλ και θα σε ενημερωσουν)...οσο για την μετακινηση για τοσες λιγες μερες πας σε oyster αν το ψαξεις εδω καπου τα λενε αναλυτικα,δεν εχω χρησιμοποιησει προσωπικα για να σε καθοδηγησω..οσο για τα λεφτα αν δε πας να κανεις κατι υπερπαραγωγη πρωτοχρονια και δεν εισαι φαν του shopping εισαι κομπλε θαρρω
Εγώ πάντως ή θα έκανα συνάλλαγμα στην τράπεζα της Ελλάδος και σε καμία άλλη ή θα πήγαινα σε ένα ανταλλακτήριο από εκείνα που είναι πάνω στην oxford μέσα σε σουβενιράδικα. Μια χαρά ισοτιμίες & no commision.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εγώ πάντως ή θα έκανα συνάλλαγμα στην τράπεζα της Ελλάδος και σε καμία άλλη ή θα πήγαινα σε ένα ανταλλακτήριο από εκείνα που είναι πάνω στην oxford μέσα σε σουβενιράδικα. Μια χαρά ισοτιμίες & no commision.
Καλεεεεε ωρα το παμε η τραπεζα της Ελλαδος μετα τα καπιταλ δε κανει συναλλαγμα!περσυ ειχα παει εγω για λει βεβαια αλλα και αλλη μια κοπελα εδω ειχε πει οτι πηρε τηλ στην τραπεζα και της ειπαν οτι δεν εχει αρα μην το προτεινετε σα λυση στο κοσμο και ταλαιπωριεται αδικα!εκτος και αν το δοκιμασατε προσφατα και εχουν αρα παω πασο!;)
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Παπατζηδες στο Λονδινο.
Ναι το ειδα και αυτο, στην Westminster Bridge, ακριβως διπλα στο Big Ben. Μεγαλη πιατσα με αρκετα μαγαζακια καμια 20-30αρια με παρομοιο στυλ οπως και εδω, δεν μου φανηκαν οτι κρυβονται απο καποιον. Ο παπατζης και η κρυμενη παρεα του. Στους περισοτερους ειχε μια κοπελα που πονταρε και φυσικα εχανε. Για να δουν οι περαστικοι ποσο ευκολο ειναι και να πονταρουν και αυτοι.
Περιμενα να δω κατι τετοιο στην Σοφια και οχι στο Λονδινο, και ομως..
 

Attachments

thanosth

Member
Μηνύματα
3.369
Likes
6.854
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλεεεεε ωρα το παμε η τραπεζα της Ελλαδος μετα τα καπιταλ δε κανει συναλλαγμα!περσυ ειχα παει εγω για λει βεβαια αλλα και αλλη μια κοπελα εδω ειχε πει οτι πηρε τηλ στην τραπεζα και της ειπαν οτι δεν εχει αρα μην το προτεινετε σα λυση στο κοσμο και ταλαιπωριεται αδικα!εκτος και αν το δοκιμασατε προσφατα και εχουν αρα παω πασο!;)
Πριν 1μηνα έκανα λίρες κανονικά στην Τράπεζα της Ελλάδος, υποκατάστημα Θεσσαλονικης
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλεεεεε ωρα το παμε η τραπεζα της Ελλαδος μετα τα καπιταλ δε κανει συναλλαγμα!περσυ ειχα παει εγω για λει βεβαια αλλα και αλλη μια κοπελα εδω ειχε πει οτι πηρε τηλ στην τραπεζα και της ειπαν οτι δεν εχει αρα μην το προτεινετε σα λυση στο κοσμο και ταλαιπωριεται αδικα!εκτος και αν το δοκιμασατε προσφατα και εχουν αρα παω πασο!;)
οπως ειπε κι ο @thanosth η τραπεζα ελλαδος στη θεσσαλονικη κανει κανονικα συναλλαγμα.Αλλιως τα ανταλακτηρια στην oxford μεσα στα σουβενιραδικα ειναι παντα μια επιλογη.Τα αναγνωριζεις απο την ασπρη ταμπελα με τις ισοτιμιες στο πεζοδρομιο εξω απο το καταστημα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
οπως ειπε κι ο @thanosth η τραπεζα ελλαδος στη θεσσαλονικη κανει κανονικα συναλλαγμα.Αλλιως τα ανταλακτηρια στην oxford μεσα στα σουβενιραδικα ειναι παντα μια επιλογη.Τα αναγνωριζεις απο την ασπρη ταμπελα με τις ισοτιμιες στο πεζοδρομιο εξω απο το καταστημα.
Μιλατε για Θεσ/νικη,μιλαω για Αθηνα και η κοπελα που ρωτησε δε μας ειπε απο που ειναι:haha:προσωπικα δε με ενδιαφερει ουτε θελω να μπλεκω με ανταλλακτηρια τα θεωρω κακιστη λυση ενω μπορω με 5ε τοπ χρεωση να βγαλω απ ατμ λεφτα με την ισοτιμια της καρτας μου..επισης ασχετο αν εχει παει κανεις προσφατα ή και μη Λονδινο μπορει να με βοηθησει λεγοντας μου ενα υποτυπωδες πλανο του τι πρεπει να δω σε ενα του στο City of London??να σημειωθει οτι Towe bridge και Museum of London εχουμε παει
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.722
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom