Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιλατε για Θεσ/νικη,μιλαω για Αθηνα και η κοπελα που ρωτησε δε μας ειπε απο που ειναι:haha:προσωπικα δε με ενδιαφερει ουτε θελω να μπλεκω με ανταλλακτηρια τα θεωρω κακιστη λυση ενω μπορω με 5ε τοπ χρεωση να βγαλω απ ατμ λεφτα με την ισοτιμια της καρτας μου..επισης ασχετο αν εχει παει κανεις προσφατα ή και μη Λονδινο μπορει να με βοηθησει λεγοντας μου ενα υποτυπωδες πλανο του τι πρεπει να δω σε ενα του στο City of London??να σημειωθει οτι Towe bridge και Museum of London εχουμε παει
Υποθέτω ότι θα έχεις πάει στο ναό(εστω απ έξω)St.Paul's!...Με άξονα το ναό αριστερά(μιλάω με βάση ένα χάρτη)θα μπείς στην Fleet street όπου έχει πολλά πράγματα να δείς..Εκεί έιναι η πιο παλιά pub του Λονδίνου Υe Old Cheshire ..εκεί βρίσκεται το Δικαστικό Μέγαρο ενα υπέροχης αρχιτεκτονικής κτίριο που το χαζεύεις ακόμα και στο εσωτερικό του μοιάζει με μουσείο,από την απέναντι πλευρά είναι μιά πολύ γραφική εκκλησία το Temple με εναν όμορφο αυλόγυρο και η διαδρομή απο κεί προς το ποτάμι επίσης πολυ ωραία,στο τέρμα της Fleet Street η Κεντρική Τράπεζα της Αγγλίας επίσης ένα πολύ κομψό κτίριο.
Από την αντίθετη τώρα κατεύθυνση του St.Paul και πολύ κοντά είναι η κλειστή αγορά του Leadenhall market,λίγο πιο πάνω είναι το κέντρο πολιτισμού και τέχνης Barbican Centre!καθώς και το Guildhall great hall!!επίσης πολιτιστικό κέντρο με όμορφο αυλόγυρο και μέσα με πινακοθήκες κλπ όλα αυτά με ελεύθερη είσοδο και πιό δεξιά και πάνω κοντά στη στάση Liverpool street είναι η αγορά Spitafield s market!!!!
 
Last edited:

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Και κυριακη στο Brick lane και επισης περνα μια βολτα απο το Dinerama για φαγητο Τεταρτη-Παρασκευη 5-11 το απογευμα.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Και κυριακη στο Brick lane και επισης περνα μια βολτα απο το Dinerama για φαγητο Τεταρτη-Παρασκευη 5-11 το απογευμα.
Ε ναι σωστά η Brick Lane είναι αναπόσπαστο κομμάτι της ευρύτερης περιοχή των Spitafield's μάρκετ ..όπως και η Commercial Street οπου βρίσκεται και η ισστορική pub The Ten bells όπου λεγεται ότι σύχναζε ο Τζακ ο Αντεροβγάλτης....
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Α δεν το ηξερα αυτο... anyway νομιζω η @romantic woman εβγαλε ενα γεματο πλανο
Δεν ξέρω δεν παρακολούθησα αν θα είσαι εκεί εργάσιμες η μη μέρες...το City γενικά σαν οικονομικό κέντρο του Λονδίνου ενώ είναι πολύ ζωντανό και ευχάριστο να τό περπατάς καθημερινές είναι νέκρα τις αργίες,γιατί τις καθημερινές παίρνει ζωή από τους εργαζόμενους και τους..συναλλασσόμενους...Barbican centre νομίζω είναι κλειστό,δεν είμαι σίγουρη(τσεκαρε ειδικά αυτά τα πολιτιστικά κέντρα από τις ιστοσελίδες τους..),η αγορά Leadenhall market είναι το ξέρω κλειστή τις αργίες,η περιοχή των Spitafields market έχει παντα ζωή λόγω των μεταναστών που εδρεύουν.. κατοικούν,έχουν μαγαζιά εκεί(δεν έχει καμιά σχέση η περιοχή με το οικονομικό κέντρο την καρδιά δηλ του City)είναι λίγο πιο έξω ,αλλά ακόμα και για εκεί μπες πάλι στην ιστοσελίδα αν πρόκειται να πας σε μεγάλη αργία,Κυριακή ίσα ίσα που είνάι πολύ πολύ ωραία λειτουργούν επιπλέον (εκτός από τις αγορές)και έθνικ κουζίνες που φιλοξενουνται σε κατι παμπάλαιες αναπαλαιωμένες αποθήκες εκεί στην Brick lane όπως σωστά ανέφερε ο yllos,οι οποίες τις καθημερινές δεν λειτουργούν,δεν ξέρω τι γίνεται όμως σε μεγάλες αργίες.-
 
Last edited:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Εγω λεω οχι, λογικα θα εχεις καποια καρτα απεριοριστων διαδρομων η εστω εχεις την "προστασια" του ημερισιου cap. Οποτε μπορεις να ανεβαινεις σε οποιοδηποτε λεωφορειο θες, ανεβαινεις και πανω και χαζευεις την θεα.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Brick Lane Κυριακές τρώμε μόνο στον The Ribman, του λέτε πως είστε και West Ham και σας περιποιείται ακόμα καλύτερα.
Και μην ξεχάσετε να αγοράσετε κάποιες από τις σως του.
απλα συνυπογραφω ο τυπος ειναι θεος
4A76137A-B79B-42A6-92B9-19C4CD54E3D7.jpeg
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Αντε και τις αγορασαμε, πως θα τις φερουμε πισω; Θα πιουμε την σως σαν μπυρα;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
@romantic woman θα παμε λογικα κυριακη μια μερα πριν την παραμονη πρωτοχρονιας..αλλη σκεψη ηταν για ανημερα πρωτοχρονιας αλλα θα δειξει..θα ακολουθησω το πλανο σου μου φανηκε αρκετα κατατοπιστικο!σ ευχαριστω πολυυ!
Σας ευχαριστω και τους υπολοιπους για τις προτασεις σας!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.476
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom