Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αντε και τις αγορασαμε, πως θα τις φερουμε πισω; Θα πιουμε την σως σαν μπυρα;
Καινε να ξερεις,καινε πολυ.μπορεις να κανονισεις και να σου τις στειλει σπιτι.Η να ψωνισεις τοσα πολλα στο primark ωστε στον γυρισμο να παρεις και βαλιτσα και να βαλεις ενα δυο μπουκαλακια.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Υπάρχει hop on hop off με ελληνική audio ξενάγηση;
Θα πάνε με την οκτάχρονο κόρη μας τον Ιανουάριο.
Υπάρχει κάποιου άλλου είδους ξενάγηση στα Ελληνικά;
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Καλημερα σας....την βοηθεια σας γιατι παρολο που εχω διαβασει ολο το τοπικ παλι δεν μπορω να αποφασισω... Παμε Λονδινο οικογενειακως, 2 ενηλικες και η 9χρονη κορη μας, 21-27/12. Θα κινηθουμε τελικα μονο εντος Λοδινου, αντε στην καλυτερη να παμε ενα Richmond. Δεν μπορω να αποφασισω τι μας συμφερει να βγαλουμε σε οτι αφορα καρτα για τη μετακινηση μας... Oyster...travelcard....
Μενουμε πολυ κοντα στους σταθμους Paddinghton & Edware....
Επισης επειδη φτανουμε σχετικα αργα...αφιξη στο Gatwick 22:15 αλλα λογικα με ελεγχο και βαλιτσες μας βλεπω 23:30 να ξεμπερδευουμε...αν επιλεξω λεωφορειο της easy μου δεινει ανταποκριση απο fullham για Paddinghton μετα τα μσανυχτα ξερετε μεχρι τι ωρα λειτουργουν τρενα και μετρο?
Ευχαριστω πολυεκ των προτερων...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Καλημερα σας....την βοηθεια σας γιατι παρολο που εχω διαβασει ολο το τοπικ παλι δεν μπορω να αποφασισω... Παμε Λονδινο οικογενειακως, 2 ενηλικες και η 9χρονη κορη μας, 21-27/12. Θα κινηθουμε τελικα μονο εντος Λοδινου, αντε στην καλυτερη να παμε ενα Richmond. Δεν μπορω να αποφασισω τι μας συμφερει να βγαλουμε σε οτι αφορα καρτα για τη μετακινηση μας... Oyster...travelcard....
Μενουμε πολυ κοντα στους σταθμους Paddinghton & Edware....
Επισης επειδη φτανουμε σχετικα αργα...αφιξη στο Gatwick 22:15 αλλα λογικα με ελεγχο και βαλιτσες μας βλεπω 23:30 να ξεμπερδευουμε...αν επιλεξω λεωφορειο της easy μου δεινει ανταποκριση απο fullham για Paddinghton μετα τα μσανυχτα ξερετε μεχρι τι ωρα λειτουργουν τρενα και μετρο?
Ευχαριστω πολυεκ των προτερων...
Βασικα δε βρισκω το λογο που μπαινεις στο διλημα ξεκαθαρη επιλογη η 7ημερη τραβελκαρντ αφου θα σαι και 7 μερες σχεδον εκει και θα μπορεις να επωφεληθεις απο τις προσφορες 2φορ1...απο 3-4 μερες και πανω διαμονης και μετακινησης στ Λονδινο συμφερει η 7ημερη και οχι η oyster
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλημερα σας....την βοηθεια σας γιατι παρολο που εχω διαβασει ολο το τοπικ παλι δεν μπορω να αποφασισω... Παμε Λονδινο οικογενειακως, 2 ενηλικες και η 9χρονη κορη μας, 21-27/12. Θα κινηθουμε τελικα μονο εντος Λοδινου, αντε στην καλυτερη να παμε ενα Richmond. Δεν μπορω να αποφασισω τι μας συμφερει να βγαλουμε σε οτι αφορα καρτα για τη μετακινηση μας... Oyster...travelcard....
Μενουμε πολυ κοντα στους σταθμους Paddinghton & Edware....
Επισης επειδη φτανουμε σχετικα αργα...αφιξη στο Gatwick 22:15 αλλα λογικα με ελεγχο και βαλιτσες μας βλεπω 23:30 να ξεμπερδευουμε...αν επιλεξω λεωφορειο της easy μου δεινει ανταποκριση απο fullham για Paddinghton μετα τα μσανυχτα ξερετε μεχρι τι ωρα λειτουργουν τρενα και μετρο?
Ευχαριστω πολυεκ των προτερων...
Αν κινηθείτε στα βασικά.. του Λονδίνου στο ευρύτερο δηλ κέντρο και θελετε να επωφεληθείτε της προσφοράς τότε θα βγαλετε εβδομαδιαίες travelcard για ζώνες 1και 2.Το Richmond όμως ανήκει στη ζώνη 4 οπότε αν σκοπεύετε να πάτε εκεί οπότε μιλάμε για extra διαδρομή καλύτερα να "φορτώσετε"την travelcard σε Οyster ώστε τη μέρα που θα πάτε σε άλλη ζώνη να πληρώσετε μειωμένο το αντίστοιχο αντίτιμο...Μια που αναφέρεις το Richmond..πολύ όμορφο αλλά ακόμα ωραιότερο το kingston (άλλωστε είναι συνεχόμενες συνοικίες-περίχωρα).Θα πρότεινα να πηγαίνατε πρώτα στο Κingston ...έχει και πιο μεγάλη αγορά-κέντρο αλλα΄και πιό αξιοποιημένο μέτωπο στο ποτάμι με πολύ ωραία εστιατόρια καφέ δίπλα στην Κingston bridge..Προτείνω το λιβανέζικο εστιατόριο!!!μεγάλες και πολύ νοστιμες μερίδες σ εναν εκπληκτικό χώρο δίπλα στη γέφυρα και με θεα το ποτάμι!Μετά απο κεί αν έχετε χρόνο είναι εύκολο να πάτε στο Richmond με λεωφορείο..ρωτάτε και βρίσκετε την άκρη.
Τώρα όσον αφορά τη μετακίνηση σας από το αεροδρόμιο είναι δύσκολη η ώρα...νυχτερινό μετρό λειτουργεί αλλά απ όσο ξέρω μόνο παρασκ και σάββατο? και σε δύο μόνο γραμμές,..Αν είστε τέτοια μέρα οκ αλλιώς;;
Στη Fullah δεν βρίσκω το λόγο΄να πάτε εκεί ..είστε στη μεση του πουθενά μακρυά από σταθμό μετρό.
Προτιμότερο να πάτε κεντρικά δηλ Victoria coach station και από κει από τον κεντρικό δρόμο μπροστά απο το σταθμό με νυχτερινα λεωφορεία θα βρείς τρόπο να πάς προς σταθμό Paddington.Βαλε στο google map που θελεις να πας και σου βγαζει επιλογές με νυχτερινά λεωφορεία
 
Last edited:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Βέβαια ..τώρα το σκεφθηκα για να γίνουν αυτές οι μετακινήσεις σας με νυχτερινά λεωφορεία κλπ προυποθέτει νάχετε στα χέρια σας τις travelcard-oyster ό,τι τελος πάντων...δεν ξέρω αν μπορείτε νομίζω πως όχι να τις βγαλετε στο Gatwick..αν όχι πρεπει τοτε να πάτε Victoria κι εκει δεν ξέρω απο μηχανήματα αν μπορείτε να βγαλετε στον σταθμό λεωφορείων(victoria coach station)η να πάτε 300 μέτρα παρακάτω στον ομώνυμο σιδηροδρομ.σταθμό όπου κατά 90 τα εκατό υπάρχει αυτή η δυνατότητα.Μπείτε στις αντίστοιχες ιστοσελίδες και ψαξτε το,γιατί από κάποια ώρα και μετά κι αυτοί οι σταθμοί κλείνουν...
Οι ώρες αυτές και για πόλεις αυτού του βεληνεκούς... είναι ότι χειρότερο....
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλημερα σας....την βοηθεια σας γιατι παρολο που εχω διαβασει ολο το τοπικ παλι δεν μπορω να αποφασισω... Παμε Λονδινο οικογενειακως, 2 ενηλικες και η 9χρονη κορη μας, 21-27/12. Θα κινηθουμε τελικα μονο εντος Λοδινου, αντε στην καλυτερη να παμε ενα Richmond. Δεν μπορω να αποφασισω τι μας συμφερει να βγαλουμε σε οτι αφορα καρτα για τη μετακινηση μας... Oyster...travelcard....
Μενουμε πολυ κοντα στους σταθμους Paddinghton & Edware....
Επισης επειδη φτανουμε σχετικα αργα...αφιξη στο Gatwick 22:15 αλλα λογικα με ελεγχο και βαλιτσες μας βλεπω 23:30 να ξεμπερδευουμε...αν επιλεξω λεωφορειο της easy μου δεινει ανταποκριση απο fullham για Paddinghton μετα τα μσανυχτα ξερετε μεχρι τι ωρα λειτουργουν τρενα και μετρο?
Ευχαριστω πολυεκ των προτερων...
7 day travelcard.

Είσαι σίγουρη πως φτάνετε εκείνη την ώρα; Από Αθήνα φτάνει στις 21:55 εκτός και αν φτάνετε από αλλού. Τέλος πάντων, έχει τρένο στις 23:35 και μετά στις 00:42 για St.Pancras. Έχει και στις 23:55 για Victoria.

Το μετρό λειτουργεί βράδυ σε ορισμένες γραμμές. Για να δεις τι θα σε βολέψει από St Pancras κοιτάς εδώ https://tfl.gov.uk/

Για δρομολόγια τρένων απ'το αεροδρόμιο εδώ http://www.nationalrail.co.uk/default.aspx
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ταξίδι-Όνειρο
ο γύρος του κόσμου
Βασικα δε βρισκω το λογο που μπαινεις στο διλημα ξεκαθαρη επιλογη η 7ημερη τραβελκαρντ αφου θα σαι και 7 μερες σχεδον εκει και θα μπορεις να επωφεληθεις απο τις προσφορες 2φορ1...απο 3-4 μερες και πανω διαμονης και μετακινησης στ Λονδινο συμφερει η 7ημερη και οχι η oyster
ευχαριστω πολυ....

7 day travelcard.

Είσαι σίγουρη πως φτάνετε εκείνη την ώρα; Από Αθήνα φτάνει στις 21:55 εκτός και αν φτάνετε από αλλού. Τέλος πάντων, έχει τρένο στις 23:35 και μετά στις 00:42 για St.Pancras. Έχει και στις 23:55 για Victoria.

Το μετρό λειτουργεί βράδυ σε ορισμένες γραμμές. Για να δεις τι θα σε βολέψει από St Pancras κοιτάς εδώ https://tfl.gov.uk/

Για δρομολόγια τρένων απ'το αεροδρόμιο εδώ http://www.nationalrail.co.uk/default.aspx
Εχεις δικιο για την ωρα, απλα ειπα να βαλω ενα εικοσαλεπτο ασφαλειας για να ειμαι προετοιμασμενη για το ενδεχομενο να χρειαστει να χρησιμοποιησω μετα τα μεσανυχτα μετρο η λεωφορειο.
μπηκα και στα δρομολογια τρενων...εκτος των τριων χειραποσκευων...θα εχουμε και βαλιτσα οποτε ελεξγα μηπως επαιρνα το λεωφορειο της easy ως πιο πρακτικο για τα μπαγκαζια μας...και οικονομικο ταυτοχρονα. στην τελικη βρηκα με 58λιρες αυτοκινητο να μας παει κατευθειαν στο ξενοδοχειο...καλη τιμη αλλα αν μπορω να το αποφυγω ακομα καλυτερα...
....7day travelcard should be!

Αν κινηθείτε στα βασικά.. του Λονδίνου στο ευρύτερο δηλ κέντρο και θελετε να επωφεληθείτε της προσφοράς τότε θα βγαλετε εβδομαδιαίες travelcard για ζώνες 1και 2.Το Richmond όμως ανήκει στη ζώνη 4 οπότε αν σκοπεύετε να πάτε εκεί οπότε μιλάμε για extra διαδρομή καλύτερα να "φορτώσετε"την travelcard σε Οyster ώστε τη μέρα που θα πάτε σε άλλη ζώνη να πληρώσετε μειωμένο το αντίστοιχο αντίτιμο...Μια που αναφέρεις το Richmond..πολύ όμορφο αλλά ακόμα ωραιότερο το kingston (άλλωστε είναι συνεχόμενες συνοικίες-περίχωρα).Θα πρότεινα να πηγαίνατε πρώτα στο Κingston ...έχει και πιο μεγάλη αγορά-κέντρο αλλα΄και πιό αξιοποιημένο μέτωπο στο ποτάμι με πολύ ωραία εστιατόρια καφέ δίπλα στην Κingston bridge..Προτείνω το λιβανέζικο εστιατόριο!!!μεγάλες και πολύ νοστιμες μερίδες σ εναν εκπληκτικό χώρο δίπλα στο ποτάμι και με θεα το ποτάμι!Μετά απο κεί αν έχετε χρόνο είναι εύκολο να πάτε στο Richmond με λεωφορείο..ρωτάτε και βρίσκετε την άκρη.
Τώρα όσον αφορά τη μετακίνηση σας από το αεροδρόμιο είναι δύσκολη η ώρα...νυχτερινό μετρό λειτουργεί αλλά απ όσο ξέρω μόνο παρασκ και σάββατο? και σε δύο μόνο γραμμές,..Αν είστε τέτοια μέρα οκ αλλιώς;;
Στη Fullah δεν βρίσκω το λόγο΄να πάτε εκεί ..είστε στη μεση του πουθενά μακρυά από σταθμό μετρό.
Προτιμότερο να πάτε κεντρικά δηλ Victoria coach station και από κει από τον κεντρικό δρόμο μπροστά απο το σταθμό με νυχτερινα λεωφορεία θα βρείς τρόπο να πάς προς σταθμό Paddington.Βαλε στο google map που θελεις να πας και σου βγαζει επιλογές με νυχτερινά λεωφορεία
Ευχαριστω πολυ για την προταση....εννοειται θα παμε! Η αληθεια ειναι οτι στο Richmond ειχα παει τελευταια φορα πολυ μικρη...και ακομα εχω μνημες, οποτε ανυπομονω να επισκεφτω το Kingston.... και το tip για το λιβανεζικο ...πολυτιμο!
 
Last edited by a moderator:

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Για το μερος στην ζωνη 4 μπορεις να πας και με τις Travelcard zone 1-2 με το κλασικο κοκκινο λεωφορειο. Το δοκιμασα προσφατα και ισχυει, τα λεωφορεια δεν εχουν ζωνες, αρκει να εχεις μια καρτα για οποιαδηπτε ζωνη μπορεις να πας παντου μεσα στο greater London.
Εμενα με ειχε βολεψει πολυ το google map που προτεινε σχεδον παντα την καλυτερη διαδρομη. Μου ξετρυπωσε διαδρομη με λεωφορειο για το RAF Museum που ουτε το TfL δεν εβρισκε να προτεινει.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Για το μερος στην ζωνη 4 μπορεις να πας και με τις Travelcard zone 1-2 με το κλασικο κοκκινο λεωφορειο. Το δοκιμασα προσφατα και ισχυει, τα λεωφορεια δεν εχουν ζωνες, αρκει να εχεις μια καρτα για οποιαδηπτε ζωνη μπορεις να πας παντου μεσα στο greater London.
Εμενα με ειχε βολεψει πολυ το google map που προτεινε σχεδον παντα την καλυτερη διαδρομη. Μου ξετρυπωσε διαδρομη με λεωφορειο για το RAF Museum που ουτε το TfL δεν εβρισκε να προτεινει.
να ξέρουμε τι λέμε....ναι τα λεωφορεία δεν έχουν ζώνες ΑΛΛΑ αν θέλει να πάει στο Κingston από κέντρο του Λονδίνου...πως θα πάει αν είναι δε από Ανατολικά citυ κλπ δεν το συζητώ καν;;ΝΑΙ μπορεί να πάει και με λεωφορεία αλλά θα κάνει καναδυό ώρες να φτάσει...ειδικά στο Κingston πάς μόνο με τραίνο...με τη χρήση πάντα της oyster ,είναι μακρυά ΔΕΝ ενδείκνυται για λεωφορεία εκτός κι αν κάποοιος έχει πάρα πολυ χρόνο και το κάνει για βόλτα...τόχω κανει με λεωφορεία από δυτικα΄κι όλας earls court ..ευχάριστη αλλά πολυ μεγάλη και χρονοβόρα διαδρομή ΟΠΟΤΕ προς Richmond θα χρειασθεί μετρό προς Κingston θα χρειασθεί τραίνο,ΜΕΤΑΞΥ τους αυτά ΝΑΙ με λεωφορείο
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
να ξέρουμε τι λέμε....ναι τα λεωφορεία δεν έχουν ζώνες ΑΛΛΑ αν θέλει να πάει στο Κingston από κέντρο του Λονδίνου...πως θα πάει αν είναι δε από Ανατολικά citυ κλπ δεν το συζητώ καν;;ΝΑΙ μπορεί να πάει και με λεωφορεία αλλά θα κάνει καναδυό ώρες να φτάσει...ειδικά στο Κingston πάς μόνο με τραίνο...με τη χρήση πάντα της oyster ,είναι μακρυά ΔΕΝ ενδείκνυται για λεωφορεία εκτός κι αν κάποοιος έχει πάρα πολυ χρόνο και το κάνει για βόλτα...τόχω κανει με λεωφορεία από δυτικα΄κι όλας earls court ..ευχάριστη αλλά πολυ μεγάλη και χρονοβόρα διαδρομή ΟΠΟΤΕ προς Richmond θα χρειασθεί μετρό προς Κingston θα χρειασθεί τραίνο,ΜΕΤΑΞΥ τους αυτά ΝΑΙ με λεωφορείο
Πες μου οτι θες αλλα νομιζω οτι το στυλ σου ειναι απαραδεκτο. Βαλτε εαν θελετε στο τελος σηματακια "ειδικος, εξπερ" και στους υπολοιπους "ασχετος"

Πραγματικα δεν μπορω να παρακολουθησω ολα αυτα που εγραψες. Αλλα για να εχεις τετοια επιθετικοτητα σιγουρα εχεις δικιο
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πες μου οτι θες αλλα νομιζω οτι το στυλ σου ειναι απαραδεκτο. Βαλτε εαν θελετε στο τελος σηματακια "ειδικος, εξπερ" και στους υπολοιπους "ασχετος"

Πραγματικα δεν μπορω να παρακολουθησω ολα αυτα που εγραψες. Αλλα για να εχεις τετοια επιθετικοτητα σιγουρα εχεις δικιο
που την είδες την επιθετικότητα;;
όταν δίνεις πληροφορίες και κατευθύνεις τον άλλον και λες μπορείς να πάς και με λεωφορείο στη ζώνη 4;;αν ο άλλος βασισθεί σ αυτό και βγάλει την κάρτα και είναι ξένοιαστος και διαπιστώσει τελευταία στιγμή ότι ΔΕΝ μπορεί να πάει εκεί με λεωφορείο και έπρεπε να βγάλει άλλη κάρτα η να πληρώσει "χοντρά"εκείνη την ώρα το αντίτιμο ποιός θα φταίεει;;;
διόρθωσα την πληροφορία που έδωσες
παντως αν φάνηκα επιθετική ζητώ συγγνώμη ειλικρινά
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.207
Μηνύματα
883.770
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom