Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Screenshot_20190114-102240.jpg Screenshot_20190114-102254.jpg
Ίσως όμως σε συμφαιρει καλύτερα είτε oyster είτε contactless πιστωτική για να φτάνεις κάθε μέρα στο daily cap (κάθε μέρα σε χρεώνει ένα μέγιστο ορισμένο ποσό, νομίζω είναι στις 4.5λιρες.
 
Last edited by a moderator:

Eir1n1

Member
Μηνύματα
19
Likes
14
Οκ, ευχαριστω! Έχουμε ανέπαφες, απλά η eurobank χρεώνει 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1 ευρώ στην κάθε συναλλαγή. Θα κάτσουμε 4 μέρες, αν δω ότι δεν βολέψουν τα λεωφορεία θα βγάλουμε oyster για μετρό. Ευχαριστώ και πάλι!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Οκ, ευχαριστω! Έχουμε ανέπαφες, απλά η eurobank χρεώνει 2% προμήθεια με ελάχιστη χρέωση 1 ευρώ στην κάθε συναλλαγή. Θα κάτσουμε 4 μέρες, αν δω ότι δεν βολέψουν τα λεωφορεία θα βγάλουμε oyster για μετρό. Ευχαριστώ και πάλι!
Αν δεν εχεις ρεβολουτ δε συμφερει με ελληνικη καρτα να το κανεις ανεπαφα!μπες σ ενα σταθμο και βγαλε μια καρτα oyster και φορτισε την μ ενα ποσο και απλα θα την χτυπατε στο λεωφορειο(ή εκτος αν για εισιτηρια λεωφ.εχει καπου αλλου δε το χω ψαξει ποτε)..το ιδιο θα σου ρθει και τις 5 λιρες που πληρωνεις για να εκδωσεις την oyster τις παιρνεις πισω..προσωπικα σου προτεινω να κανεις διαδρομες με λεωφορειο απλα διαλεξε γραμμες που ναι περνανε και απο αξιοθεατα ετσι ωστε αν ειναι να τρως πολυ ωρα στο δρομο να χαζευετε και κατι
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα σε όλους!!Σε λίγες μέρες θα πάω Ισλανδία μέσω Λονδίνου στις 3 το μεσημέρι και θα μείνω ένα βράδυ εκεί (πετάω την επόμενη μερα στις 7 το πρωί) και άλλο ένα βράδυ στο γύρνα.Με λίγα λόγια θα είναι μία ωραία μικρή βόλτα στο φωτισμένο μάλλον Λονδίνο.Ξέρω δεν προλαβάινω να δω τίποτα αλλά μια ωραία βόλτα θα την κάνω .Υπάρχει κάποια πρόταση να φάμε κάπου οικονομικά στο κέντρο?Και πως να κινήθουμε ώστε να δόυμε έστω κάποια βασικά αξιοθέατα που να μπορείς να τα θαυμάσεις έστω και φωτισμένα?Στο γύρνα που φτάνουμε Σαββατόβραδο στο Λονδίνο λέμε να ζήσουμε το nightlife της πόλης.Οπότε προτάσεις για κλαμπ και παραδοσιακές παμπ για νωρίς ευπρόσδεκτες
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
Καλησπέρα σε όλους!!Σε λίγες μέρες θα πάω Ισλανδία μέσω Λονδίνου στις 3 το μεσημέρι και θα μείνω ένα βράδυ εκεί (πετάω την επόμενη μερα στις 7 το πρωί) και άλλο ένα βράδυ στο γύρνα.Με λίγα λόγια θα είναι μία ωραία μικρή βόλτα στο φωτισμένο μάλλον Λονδίνο.Ξέρω δεν προλαβάινω να δω τίποτα αλλά μια ωραία βόλτα θα την κάνω .Υπάρχει κάποια πρόταση να φάμε κάπου οικονομικά στο κέντρο?Και πως να κινήθουμε ώστε να δόυμε έστω κάποια βασικά αξιοθέατα που να μπορείς να τα θαυμάσεις έστω και φωτισμένα?Στο γύρνα που φτάνουμε Σαββατόβραδο στο Λονδίνο λέμε να ζήσουμε το nightlife της πόλης.Οπότε προτάσεις για κλαμπ και παραδοσιακές παμπ για νωρίς ευπρόσδεκτες
Club δεν υπαρχουν ή για την ακριβεια υπαρχουν σε συγκεκριμενο ειδος μουσικης και με εισοδο χωρις ποτο..μετα κοιτας σε παμπ δε ξερω αν εχουν και μπαρακια αλλα να ξερεις οτι γεμιζουν ασφυκτικα απο τις 9 το βραδυ..τωρα για φθηνο φαγητο μπορω να σου προτεινω μονο φαστ φουνταδικο απο την στιγμη που δε λες τι προτιμας,και το φθηνο ειναι σχετικο..δες σε κανα groupon για κανα κουπονι αν θες εστιατοριο..βολτα συγκεκριμενη επισης δε χρειαζετε να σου προτεινει κανεις αν ειναι η πρωτη σου φορα εκει απλα περνα απ εξω απο οτι αξιοθεατο προλαβαινεις
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σε όλους!!Σε λίγες μέρες θα πάω Ισλανδία μέσω Λονδίνου στις 3 το μεσημέρι και θα μείνω ένα βράδυ εκεί (πετάω την επόμενη μερα στις 7 το πρωί) και άλλο ένα βράδυ στο γύρνα.Με λίγα λόγια θα είναι μία ωραία μικρή βόλτα στο φωτισμένο μάλλον Λονδίνο.Ξέρω δεν προλαβάινω να δω τίποτα αλλά μια ωραία βόλτα θα την κάνω .Υπάρχει κάποια πρόταση να φάμε κάπου οικονομικά στο κέντρο?Και πως να κινήθουμε ώστε να δόυμε έστω κάποια βασικά αξιοθέατα που να μπορείς να τα θαυμάσεις έστω και φωτισμένα?Στο γύρνα που φτάνουμε Σαββατόβραδο στο Λονδίνο λέμε να ζήσουμε το nightlife της πόλης.Οπότε προτάσεις για κλαμπ και παραδοσιακές παμπ για νωρίς ευπρόσδεκτες
Για να φάτε φθηνά ψαχτείτε σε κανένα τύπου KFC, διάφορα μενού με 4/5/6 λίρες. Υπάρχουν ατελείωτα τέτοια στο Λονδίνο.
Ε γενικά κάντε μία βόλτα από Tower of London, London Bridge, να περπατήσετε το Southwark, πάτε απέναντι με τη Millennium Bridge προς St Paul, μετά μετρό από εκεί για Oxford Circus, κατεβαίνετε λίγο τη Regent και μετά από την Carnaby μέχρι να φτάσετε Piccadilly Circus, συνεχίζετε σε Chinatown και Leicester Square, στην ευθεία βρίσκεται το Covent Garden.

Για club έχουμε Koko, Fabric, Fire, Egg London, Tape, Xoyo,
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Όντως δεν διευκρίνισα και εγώ με το φαγητό.Δεν έχω κόλλημα να ναι απαραίτητα φαστ φουντάδικο ή mac donalds.Επειδή έχω ακούσει απλά ότι το Λονδίνο δεν είναι η πιο φτηνή πόλη για αυτό τόνισα το σχετικα οικονομικο.Πχ οχι το πιο ακριβο εστιατοριο της πολης αλλα αν καθησατε καπου που σας αρεσε η εχετε ακουσει οτι ειναι καλο καλοδεχουμενη η προταση.Εχω περιεργεια να δοκιμασω το fish and chips ή εχω ακουσει οτι εχει πολυ καλα ασιατικα/ινδικα

Για να φάτε φθηνά ψαχτείτε σε κανένα τύπου KFC, διάφορα μενού με 4/5/6 λίρες. Υπάρχουν ατελείωτα τέτοια στο Λονδίνο.
Ε γενικά κάντε μία βόλτα από Tower of London, London Bridge, να περπατήσετε το Southwark, πάτε απέναντι με τη Millennium Bridge προς St Paul, μετά μετρό από εκεί για Oxford Circus, κατεβαίνετε λίγο τη Regent και μετά από την Carnaby μέχρι να φτάσετε Piccadilly Circus, συνεχίζετε σε Chinatown και Leicester Square, στην ευθεία βρίσκεται το Covent Garden.

Για club έχουμε Koko, Fabric, Fire, Egg London, Tape, Xoyo,

Ευχαριστώ πολύ λίγο πολύ αυτά ήθελα να δω αλλά αλλά τώρα κατάλαβα και πως θα πάω στο καθένα από αυτά
 
Last edited by a moderator:

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.848
δε θα προτεινα το ψαρι με πατατες. το δοκιμασα και δε αξιζει τα λεφτα του
αντιθετως ακολουθησα τη συμβουλη του φορουμ και πηγα στο cheviche στο σοχο. 3 ορεκτικα 2 κυριως 2 γλυκα και απο 1 ποτηρι κρασι 100 ευρω. απο τα καλυτερα φαγητα που εχω φαει. για φθηνο φθηνο στη chinatown με 7 -10 λιρες τρως οσο αντεχεις απο μπουφε.
οι παμπ να ξερεις κλεινουν 11 η ωρα.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Βρηκα burger-αδικο (το The five guys) που ενα cheesburger, με πατατες και botomless αναψυκτικο ειχε 15 λιρες, καπου 17ευρω στην καρτα.
Δηλαδη το φτηνο burger μπορει να γινει παρα πολυ ακριβο σε καποιες περιπτωσεις.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όντως δεν διευκρίνισα και εγώ με το φαγητό.Δεν έχω κόλλημα να ναι απαραίτητα φαστ φουντάδικο ή mac donalds.Επειδή έχω ακούσει απλά ότι το Λονδίνο δεν είναι η πιο φτηνή πόλη για αυτό τόνισα το σχετικα οικονομικο.
Υπάρχουν επιλογές για οικονομικό φαγητό στο Λονδίνο. Δες τις αλυσίδες Franco Manca (έχει σε αρκετά μέρη πολύ οικονομική pizza και νόστιμηηη), Pizza express για πίτσα και τις Wetherspoon Pubs (έχει μπόλικες με διαφορετικά ονόματα η κάθεμια με οικονομικό και καλό φαγητό).
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.084
Likes
1.953
@nickostraveller για τις Wetherspoon συμφωνω και εγω και εχουν και ωραιο fish n chips..σ αυτο που χα κατσει εγω στο kingston βεβαια ειχε και meal deal για καποιες ωρες το μεσημερι
 

ntomata!

Member
Μηνύματα
88
Likes
42
Οταν γυρισεις με το καλο να μας γραψεις ιστορια οπωσδηποτε!!!Καλο ταξιδι!(Αναφερομαι στο μελος nickostraveller παραπανω που θα παει Ισλανδια μεσω Λονδινου)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom