Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

thanos75

Member
Μηνύματα
1.364
Likes
3.408
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ απόλυτα με τον/την kanel28 για pizza express- είναι μια αρκετά συμπαθητική και οικονομική λύση για γρήγορο φαγητό εάν σου αρέσει η πίτσα. Επίσης για αρκετά οικονοικές λύσεις εθνικ φαγητού θα μπορούσες φίλε nickostraveller να κατευθυνθείς και προς την περιοχή του shoreditch στο ανατολικό Λονδίνο (έχει σταθμό του μετρό η East London Line εκεί) όπου μπορείς να βρεις συμπαθέστατα ινδικά εστιατόρια (αλλά και άλλα ασιατικά). Δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο να σου προτείνω, όλα πάνω κάτω στην ίδια ποιότητα είναι και αρκετά οικονομικά (οπότε μπαίνεις σε αυτό που σου κάνει περισσότερο κλικ). Στην επιστροφή μια που θα έχεις Σαββατόβραδο στη διάθεσή σου, αξίζει να σεργιανίσετε στο Σόχο. Κατεβαίνεις με το μετρό Leicester Square ή Oxford Circus και περπατάς βόρεια ή νότια αντίστοιχα. Η περιοχή αυτή (και ειδικά γύρω από την old carnaby street) είναι γεμάτη μπαρ, pubs & clubs (φυσικά έχει και πολλά θέατρα, αλλά αυτά σε άλλο ταξίδι;)). Όυσιαστικά είναι η καρδιά του νυχτερινού Λονδίνου. Τέλος εκεί δίπλα στη Leicester square είναι και η Chinatown όπου μπορείτε να φάτε επίσης οικονομικά σε κάποιο από τα κινέζικα της εστιατόρια. Πολλά μάλιστα από τα εστιατόρια της περιοχής έχουν το μεσημέρι και μπουφέ menu με συγκεκριμένη τιμή (γεμίζεις όσο θέλεις δηλαδή το πιάτο σου), οπότε μπορείς και στο stopover του πηγαιμού να περάσεις από αυτή την περιοχή και έτσι να φας ακόμα πιο καλά και οικονομικά.
Τέλος εάν κάνεις βόλτα (στο stopover του πηγαιμού) προς το southwark (νότια όχθη του Τάμεση), θα μπορούσες να επισκεφθείς και την υπαίθρια αγορά Borough Market όπου μπορείς να δοκιμάσεις street food από πολλά μέρη του κόσμου αλλά και από Βρετανία (αξίζει να δοκιμάσεις τις διάφορες βρετανικές πίτες εκεί). Η αγορά αυτή είναι κοντά στο σταθμό London Bridge.
Εννοείται δεν ξεχνάς από το αεροδρόμιο να πάρεις έναν χάρτη της πόλης (και των γραμμών του μετρο)
 

Nikos77ier

Member
Μηνύματα
31
Likes
10
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος απλά ήθελα να ρωτήσω πια παράσταση προτείνεται για κάποιον που ξέρει το πολυ μέτρια αγγλικά. Μη μου πείτε καμία θα στεναχορηθώ. Είχα δει το thriller και μου άρεσε επειδή ήταν πιο πολύ μουσικοχορευτική απο άλλες.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Ξεκινα ενταντικα να βλεπεις την αγαπημενη σου σειρα με αγγλικους υποτιτλους στην αρχη και μετα χωρις καθολου υποτιτλους. Σε μια σεζον το πολυ θα καταλαβαινεις τα παντα.
Η σειρα καλο ειναι να ειναι αγγλικη γιατι εχουν αλλη προφορα απο την Αμερικη.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.961
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σε 'όλους ονομάζομαι Βαγγέλης και ετοιμάζομαι να κάνω το πρώτο μου ταξίδι στο εξωτερικό με ένα φίλο μου. Ως προορισμό αποφασίσαμε το Λονδίνο. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Έχουμε αποφασίσει να επισκεφτούμε 2 μουσεία το μουσείο φυσικής ιστορίας και το βρετανικό μουσείο.Το βρετανικό κοινοβουλίο, το Big Ben , το london eye ,το παλάτι του μπάκινχαμ και το hydre park. Θα μείνουμε στο λονδίνο 4 βράδυα 24 με 29 Μαιου.

Θέλω να ρωτήσω αν απο το αεροδρόμιο του ΛΙΟΥΤΟΝ έχουμε εύκολη πρόσβαση στο κέντρο η γενικά εκεί που θα μείνουμε.Επιπλέον απο συγκοινωνίες τι εισητήριο να βγάλουμε για πόσες ζώνες και τι συνεπάγεται αυτό.
Θα μείνω σε airbnb υπάρχει περιοχή που θα βόλευε καλύτερα?

Τέλος για διασκέδαση τι ενδείκνυται στο λονδίνο για 2 νέους ανθρώπους 29 και 27 αντίστοιχα.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μια χαρα συνδεση εχει το Λουτον με το Λονδινο. Εχει πολυ συχνα λεωφορεια που σε μια ωρα και κατι σε πανε στο κεντρο. Εισητηρια ειτε αγοραζεις εκει (λιγο πιο ακριβα) ειτε αγοραζεις απο το ιντερνετ απο National express, easy bus, οτι βρεις φτηνοτερο, το ιδιο λεωφορειο ειναι που θα σε μεταφερει.
Θα παρεις χαρτινη εβδομαδιαια travel card για ζωνες 1+2 την χαρτινη με τυπωμενο το σηματακι των τραινων national rail για να χρησιμοποιησεις τις προσφορες οπως το london eye με ενα εισητηριο μπαινουν δυο ατομα. Εγω εβγαλα και τις δυο φορες στο σταθμο της Victoria. Θελει μια φωτογραφια εγρωμη νομιζω.
Οπου και να μεινεις εχουν τετοιο καταπληκτικο συστημα με το μετρο που ειναι ευχαριστο μερος του ταξιδιου να πηγαινεις και να ερχεσαι με αυτο καθε μερα. Απλα οχι εξω απο την ζωνη 2, παλι το μετρο ειναι καλο αλλα θα χανεις χρονο χωρις λογο.
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Καλησπερα εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες απαντησεις αλλα δεν πολυ εβγαλα ακρη και θα ηθελα να ξανα ρωτησω αν και γινομαι κουραστικος!θα ειμαστε δευτερα πρωι στο αεροδρομιο του στάνσεντ και πεμπτη μεσημερι φευγουμε απο λιουτον.εμεις θα μενουμε στον σταθμο earls court.
http://ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/SSD/Earl's_Court/080419/1100/arr#outwardJump
να κλεισω απο εδω και πηγαινε και ελα εισιτηριο για τα αντιστοιχα αεροδρομια?
επισης ποια καρτα μας συμφερει με βαση οτι θα ειμαστε 3 μερες και θα κινουμαστε με τα μεσα και δεν μας ενδιαφερουν οι προσφορες στα μουσεια?και κατι τελευταιο οταν ειχα ξανα επισκεφτει το λονδινο ειχα βγαλει και φοιτητικη καρτα για τα μεσα,ισχυει ακομα?ευχαριστω εκ των προτερων!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.400
Καλησπερα εχω διαβασει ολες τις προηγουμενες απαντησεις αλλα δεν πολυ εβγαλα ακρη και θα ηθελα να ξανα ρωτησω αν και γινομαι κουραστικος!θα ειμαστε δευτερα πρωι στο αεροδρομιο του στάνσεντ και πεμπτη μεσημερι φευγουμε απο λιουτον.εμεις θα μενουμε στον σταθμο earls court.
http://ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/SSD/Earl's_Court/080419/1100/arr#outwardJump
να κλεισω απο εδω και πηγαινε και ελα εισιτηριο για τα αντιστοιχα αεροδρομια?
επισης ποια καρτα μας συμφερει με βαση οτι θα ειμαστε 3 μερες και θα κινουμαστε με τα μεσα και δεν μας ενδιαφερουν οι προσφορες στα μουσεια?και κατι τελευταιο οταν ειχα ξανα επισκεφτει το λονδινο ειχα βγαλει και φοιτητικη καρτα για τα μεσα,ισχυει ακομα?ευχαριστω εκ των προτερων!!

Για Stansted και για μετακίνηση με τρένο κλείνεις μόνο μέσα από τη σελίδα του stansted express. Για λεωφορείο υπάρχουν διάφορες εταιρείες που έχουν αναφερθεί.

Από/προς Luton μπαίνεις στο παραπάνω site που έβαλες και βάζεις από London Bridge,City Thameslink,Blackfriars,Farringdon,St Pancras προς Luton Airport (και όχι προς Luton Airport Parkway) ώστε το εισιτήριο σας να περιλαμβάνει και το λεωφορείο από τον σταθμό του τρένου προς το αεροδρόμιο.

Oyster θα βγάλετε ή θα μετακινηθείτε με ανέπαφη τραπεζική κάρτα.
 

greg13

Member
Μηνύματα
18
Likes
9
Για Stansted και για μετακίνηση με τρένο κλείνεις μόνο μέσα από τη σελίδα του stansted express. Για λεωφορείο υπάρχουν διάφορες εταιρείες που έχουν αναφερθεί.

Από/προς Luton μπαίνεις στο παραπάνω site που έβαλες και βάζεις από London Bridge,City Thameslink,Blackfriars,Farringdon,St Pancras προς Luton Airport (και όχι προς Luton Airport Parkway) ώστε το εισιτήριο σας να περιλαμβάνει και το λεωφορείο από τον σταθμό του τρένου προς το αεροδρόμιο.

Oyster θα βγάλετε ή θα μετακινηθείτε με ανέπαφη τραπεζική κάρτα.
Ευχαριστω παρα πολυ!
 
Μηνύματα
21
Likes
6
Καλημέρα χρονια πολλά με υγεία σε ολους,, θα πάμε με την οικογένειά Λονδίνο 15 Μαΐου,, θέλω να κλείσω πακέτο εισητηρια για london eye, madam tisso, sea life, έχω βρει με 180 λίρες, την πρώτη μέρα βάζεις ώρα που θα πας, πρέπει να πας και στα υπόλοιπα αξιοθέατα την ίδια ώρα? Σε υποχρεώνει ή πας ότι ώρα θέλεις?? Επιλογή ώρας έχει για την πρώτη μέρα μονο
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Καλημέρα χρονια πολλά με υγεία σε ολους,, θα πάμε με την οικογένειά Λονδίνο 15 Μαΐου,, θέλω να κλείσω πακέτο εισητηρια για london eye, madam tisso, sea life, έχω βρει με 180 λίρες, την πρώτη μέρα βάζεις ώρα που θα πας, πρέπει να πας και στα υπόλοιπα αξιοθέατα την ίδια ώρα? Σε υποχρεώνει ή πας ότι ώρα θέλεις?? Επιλογή ώρας έχει για την πρώτη μέρα μονο
Εχεις δικαίωμα να πας μέσα σε 7 μέρες ή και παραπάνω γι'αυτο πρέπει να δηλώσεις ποια μέρα θα είναι η πρώτη. Στο μειλ που θα σου στείλουν αν τα θυμαμαι καλά εχει λινκ που δηλώνεις μερα και ώρα και για τα άλλα αξιοθέατα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.734
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom