1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος dimitra_fra, στις 25 Νοεμβρίου 2010.

1. orck

orck Member

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) από αυτά που λες είναι μέσα στην προσφορα 1+1 δώρο που περνεις με την κάρτα μεταφορών στα μμμ. Την ξέρεις αυτή την προσφορά;

maria91 likes this.
  2. Αντώνης 75

Καλημέρα σας,, συνάλλαγμα από Αθήνα?? Την κάρτα μου την χρησιμοποιώ ή θα έχω χρεώσεις τρελές?? Να πάρω και ευρώ ή μόνο λίρες?? Ευχαριστώ πολύ

3. coco_

coco_ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    on the beach!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Guatemala
    Αν εχεις καρτα alpha bank ειναι η καλυτερη λυση. Θα ζητας χρεωση σε λιρες, ετσι πετυχαινεις καλυτερη ισοτιμια κ δεν εχεις προμηθεια μετατροπης. Η eurobank χρεωνει κ κατι γιατι μετατροπη κ δεν συμφερει. Μπορεις να βολευτεις μονο με καρτα. Συναλλαγμα ισως σε καποιους παγκους street food & αγορες τυπου camden μονο να χρειαστεις. Μπορεις να κανεις απο εκει μια αναληψη καποιες λιρες θελεις να εχεις πανω σου. Δες τι χρεωνει η τραπεζα σου για αναληψη. Απο εδω δεν συμφερει κ ουτε στο αεροδρομιο.

4. orck

orck Member

Και η Εθνικη καλη ειναι, δεν εχει τις παλαβες χρεωσεις μετατροπης συναλλαγματος. Να καλεσεις την τραπεζα να δουνε την καρτα εαν ειναι ενεργη και στο εξωτερικο.
    Να παρεις να εχεις επανω σου 20-30 λιρες. Το μοναδικο που βρηκα που δεν ειχε πληρωμη με καρτα ειναι απο το αεροδρομιο με τα λεωφορεια terra nova που ηθελαν πληρωμη με μετρητα. Πριν 2-3 χρονια, μπορει να εχει αλλαξει.
    Εγω εχω 20-30 λιρες επανω μου και πληρωνω τα παντα με καρτα, μονο εαν για οποιανδηποτε λογο στραβωσει δινω μετρητα. Αλλιως σοκολατες στο αεροδρομιο επιστροφης.

5. chrispe

chrispe Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΗΠΑ
    Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;

6. STKF

STKF Member

Αν υπάρχει συναίσθηση της ιστορίας που κουβαλάει το Αββαείο, αξίζει η επίσκεψη. :)

7. Αντώνης 75

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε

Ευχαριστώ πολύ φίλε

Last edited by a moderator: 6 Μαϊου 2019
  8. coco_

coco_ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    on the beach!
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Guatemala
    Για εμένα προσωπικά, αν και έχουν περασει χρόνια που πήγα και δεν το θυμαμαι καλά...το μόνο που θυμάμαι ότι βγηκα με μια αίσθηση ότι δεν άξιζε.

9. Kanel28

Kanel28 Moderator

Επόμενο Ταξίδι:
    Εδιμβούργο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Αλάσκα
    Απ'έξω δες το. Ξόδεψε αυτά τα χρήματα κάπου αλλού :)

10. tham

tham Member

πριν καμμια δεκαετια που ειχα παει επεσα πανω στον "εσπερινο", με στραβοκοιταξαν λιγο αλλα εκανα τον 'θρησκευομενο' και μπηκα τζαμπα. εννοειται οτι παρακολουθησα τη λειτουργια και δεν εκανα κανονικη ξεναγηση.

11. taver

taver Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Iles Kerguelen
    Αν ο μόνος λόγος που θες να το δεις είναι ότι διάβασες κάπου ότι είναι αξιοθέατο, μην τα δώσεις. Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο (π.χ. επίσκεψη στον τάφο κάποιου που βρίσκεται μέσα, να δεις το μέρος που έγινε το ΧΨΖ γεγονός, κλπ) το συζητάμε.

vanda likes this.
  12. vanda

vanda Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Εγώ, πάντως συγκινήθηκα πολύ που μπήκα σε ενα χώρο που εκτός από βασιλείς και πολεμιστές έχουν ταφεί
    και συγγραφείς όπως ο ο Κάρολος Ντίκενς καθώς και επιστήμονες, όπως ο Ισαάκ Νεύτων, ο Κάρολος Δαρβίνος και πρόσφατα ο Στήβεν Χόκινγκ. Ήταν κάτι σαν ιερό προσκύνημα!

yllos, Grerena and STKF like this.