Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Καλημέρα χρονια πολλά με υγεία σε ολους,, θα πάμε με την οικογένειά Λονδίνο 15 Μαΐου,, θέλω να κλείσω πακέτο εισητηρια για london eye, madam tisso, sea life, έχω βρει με 180 λίρες, την πρώτη μέρα βάζεις ώρα που θα πας, πρέπει να πας και στα υπόλοιπα αξιοθέατα την ίδια ώρα? Σε υποχρεώνει ή πας ότι ώρα θέλεις?? Επιλογή ώρας έχει για την πρώτη μέρα μονο

Τα περισσότερα (αν όχι όλα) από αυτά που λες είναι μέσα στην προσφορα 1+1 δώρο που περνεις με την κάρτα μεταφορών στα μμμ. Την ξέρεις αυτή την προσφορά;
 
Μηνύματα
21
Likes
6
Καλημέρα σας,, συνάλλαγμα από Αθήνα?? Την κάρτα μου την χρησιμοποιώ ή θα έχω χρεώσεις τρελές?? Να πάρω και ευρώ ή μόνο λίρες?? Ευχαριστώ πολύ
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημέρα σας,, συνάλλαγμα από Αθήνα?? Την κάρτα μου την χρησιμοποιώ ή θα έχω χρεώσεις τρελές?? Να πάρω και ευρώ ή μόνο λίρες?? Ευχαριστώ πολύ
Αν εχεις καρτα alpha bank ειναι η καλυτερη λυση. Θα ζητας χρεωση σε λιρες, ετσι πετυχαινεις καλυτερη ισοτιμια κ δεν εχεις προμηθεια μετατροπης. Η eurobank χρεωνει κ κατι γιατι μετατροπη κ δεν συμφερει. Μπορεις να βολευτεις μονο με καρτα. Συναλλαγμα ισως σε καποιους παγκους street food & αγορες τυπου camden μονο να χρειαστεις. Μπορεις να κανεις απο εκει μια αναληψη καποιες λιρες θελεις να εχεις πανω σου. Δες τι χρεωνει η τραπεζα σου για αναληψη. Απο εδω δεν συμφερει κ ουτε στο αεροδρομιο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Και η Εθνικη καλη ειναι, δεν εχει τις παλαβες χρεωσεις μετατροπης συναλλαγματος. Να καλεσεις την τραπεζα να δουνε την καρτα εαν ειναι ενεργη και στο εξωτερικο.
Να παρεις να εχεις επανω σου 20-30 λιρες. Το μοναδικο που βρηκα που δεν ειχε πληρωμη με καρτα ειναι απο το αεροδρομιο με τα λεωφορεια terra nova που ηθελαν πληρωμη με μετρητα. Πριν 2-3 χρονια, μπορει να εχει αλλαξει.
Εγω εχω 20-30 λιρες επανω μου και πληρωνω τα παντα με καρτα, μονο εαν για οποιανδηποτε λογο στραβωσει δινω μετρητα. Αλλιως σοκολατες στο αεροδρομιο επιστροφης.
 

chrispe

Member
Μηνύματα
32
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.147
Likes
5.364
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
Αν υπάρχει συναίσθηση της ιστορίας που κουβαλάει το Αββαείο, αξίζει η επίσκεψη. :)
 
Μηνύματα
21
Likes
6
Αν εχεις καρτα alpha bank ειναι η καλυτερη λυση. Θα ζητας χρεωση σε λιρες, ετσι πετυχαινεις καλυτερη ισοτιμια κ δεν εχεις προμηθεια μετατροπης. Η eurobank χρεωνει κ κατι γιατι μετατροπη κ δεν συμφερει. Μπορεις να βολευτεις μονο με καρτα. Συναλλαγμα ισως σε καποιους παγκους street food & αγορες τυπου camden μονο να χρειαστεις. Μπορεις να κανεις απο εκει μια αναληψη καποιες λιρες θελεις να εχεις πανω σου. Δες τι χρεωνει η τραπεζα σου για αναληψη. Απο εδω δεν συμφερει κ ουτε στο αεροδρομιο.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε

Και η Εθνικη καλη ειναι, δεν εχει τις παλαβες χρεωσεις μετατροπης συναλλαγματος. Να καλεσεις την τραπεζα να δουνε την καρτα εαν ειναι ενεργη και στο εξωτερικο.
Να παρεις να εχεις επανω σου 20-30 λιρες. Το μοναδικο που βρηκα που δεν ειχε πληρωμη με καρτα ειναι απο το αεροδρομιο με τα λεωφορεια terra nova που ηθελαν πληρωμη με μετρητα. Πριν 2-3 χρονια, μπορει να εχει αλλαξει.
Εγω εχω 20-30 λιρες επανω μου και πληρωνω τα παντα με καρτα, μονο εαν για οποιανδηποτε λογο στραβωσει δινω μετρητα. Αλλιως σοκολατες στο αεροδρομιο επιστροφης.
Ευχαριστώ πολύ φίλε
 
Last edited by a moderator:

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
Για εμένα προσωπικά, αν και έχουν περασει χρόνια που πήγα και δεν το θυμαμαι καλά...το μόνο που θυμάμαι ότι βγηκα με μια αίσθηση ότι δεν άξιζε.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
Απ'έξω δες το. Ξόδεψε αυτά τα χρήματα κάπου αλλού :)
 

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
πριν καμμια δεκαετια που ειχα παει επεσα πανω στον "εσπερινο", με στραβοκοιταξαν λιγο αλλα εκανα τον 'θρησκευομενο' και μπηκα τζαμπα. εννοειται οτι παρακολουθησα τη λειτουργια και δεν εκανα κανονικη ξεναγηση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ειμαι σε ενα σχετικό διλλημα, η επισκεψη στο Westminster Abbey αξίζει και ειδικοτερα για τις 21 λίρες που θελει είσοδο; 'Η να το δω απ' εξω και να τελειώνω;
Αν ο μόνος λόγος που θες να το δεις είναι ότι διάβασες κάπου ότι είναι αξιοθέατο, μην τα δώσεις. Αν έχεις κάποιο συγκεκριμένο λόγο (π.χ. επίσκεψη στον τάφο κάποιου που βρίσκεται μέσα, να δεις το μέρος που έγινε το ΧΨΖ γεγονός, κλπ) το συζητάμε.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Εγώ, πάντως συγκινήθηκα πολύ που μπήκα σε ενα χώρο που εκτός από βασιλείς και πολεμιστές έχουν ταφεί
και συγγραφείς όπως ο ο Κάρολος Ντίκενς καθώς και επιστήμονες, όπως ο Ισαάκ Νεύτων, ο Κάρολος Δαρβίνος και πρόσφατα ο Στήβεν Χόκινγκ. Ήταν κάτι σαν ιερό προσκύνημα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.781
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom