Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αν ξεκινήσετε από νωρίς το πρωί σας παίρνει. Το Βρετανικό δεν έχει εισιτήριο, δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι για να το επισκεφθείς. Μόνο αν θέλεις να πας σε κάποια έκθεση.
Για την δωρεάν είσοδο πρέπει να κάνεις καρτηση την ακριβής ώρα!!!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Λοιπόν φεύγουμε σε 3 μέρες κ δεν έχω κλείσει ακόμη τίποτα απο αξιοθέατα γιατι δυστυχώς δείχνει όλες τις μέρες μας βροχή κ περιμένω μπας κ φτιάξει καμια μερα να κινηθούμε αναλόγως. Θελω να μάθω πόσο με παίρνει για toeer bridge, shard, κρουαζιερα και Βρετανικό?? Το ξέρω πως είναι τζάμπα το Βρετανικό αλλα αν το κλείσουμε αυθημερόν θα βρούμε; Λεω να το βάλω Παρασκευη απόγευμα που ναι ως τις 8 για να μην μας φάει το φως της μέρας.
Το tower bridge δεν πολύ λέει να ξέρεις. Εφόσον θα ανεβείτε ήδη σε 2 μέρη για την θέα , είναι ανούσιο θεωρώ να πληρώσετε 15 ευρώ για την γέφυρα..
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Για την δωρεάν είσοδο πρέπει να κάνεις καρτηση την ακριβής ώρα!!!
Οντως ισχυει αυτο; Την ακριβη ωρα; Στο site του βρετανικου γραφει πως μπορεις να εισελθεις οποιαδηποτε στιγμη μετα την αναγραφομενη ωρα που θα επιλεξεις.Εγω αντιληφθηκα οτι αν πχ κλεισω στις 12 μπορουμε να μπουμε 12, 1, 2 και γενικα οποτε θελουμε μετα τις 12. Οχι;

Αν ξεκινήσετε από νωρίς το πρωί σας παίρνει. Το Βρετανικό δεν έχει εισιτήριο, δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι για να το επισκεφθείς. Μόνο αν θέλεις να πας σε κάποια έκθεση.
Μάλλον δεν το ρώτησα σωστά. Δεν εννοούσα αν με παίρνει να τα βάλω αυτά την ίδια μέρα αλλά να μην τα κλείσω από προηγούμενη μέρα αλλά τελευταία στιγμή. Ποιο γεμίζει δηλαδή πιο νωρίς; Ας πούμε το shard που θα ναι κρίμα να πάμε με βροχή λέω να περιμένω τον καιρό για να το κλείσω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.140
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Για την δωρεάν είσοδο πρέπει να κάνεις καρτηση την ακριβής ώρα!!!
Από πότε ισχύει αυτό; Δεν έχω βγάλει ποτέ εισιτήριο για το Βρετανικό και την τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν 2 μήνες.

Μάλλον δεν το ρώτησα σωστά. Δεν εννοούσα αν με παίρνει να τα βάλω αυτά την ίδια μέρα αλλά να μην τα κλείσω από προηγούμενη μέρα αλλά τελευταία στιγμή. Ποιο γεμίζει δηλαδή πιο νωρίς; Ας πούμε το shard που θα ναι κρίμα να πάμε με βροχή λέω να περιμένω τον καιρό για να το κλείσω.
Tower Bridge θα την δείτε απ' έξω. Δεν έχει νόημα να χάνετε χρόνο και χρήμα. Κρουαζιέρα πήγαινε ή αργά πρωί-νωρίς μεσημέρι (προτιμώτερο) ή το βράδι. Shard είναι καλό να πας αργά το μεσημέρι πριν το ηλιοβασίλεμα και να μείνεις μέχρι να νυχτώσει. Βρετανικό κατά προτίμηση νωρίς το πρωί αλλά ό,τι ώρα να 'ναι δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Αν δεν είσαι σε σχολικές διακοπές δεν θα ΄χεις θέμα. Διαφορετικά ίσως περιμένεις λίγο παραπάνω.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Οντως ισχυει αυτο; Την ακριβη ωρα; Στο site του βρετανικου γραφει πως μπορεις να εισελθεις οποιαδηποτε στιγμη μετα την αναγραφομενη ωρα που θα επιλεξεις.Εγω αντιληφθηκα οτι αν πχ κλεισω στις 12 μπορουμε να μπουμε 12, 1, 2 και γενικα οποτε θελουμε μετα τις 12. Οχι;
Μάλλον έχω άδικο, εγώ έκλεισα πάντως 11.20 και δεν ξέρω αν ισχύει για όλη την ημέρα... Πάντως για να έχει πολλές ώρες, μάλλον σε αυτήν που επιλέγεις πρέπει να πας και λογικά θα έχει ένα περιθώριο.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Από πότε ισχύει αυτό; Δεν έχω βγάλει ποτέ εισιτήριο για το Βρετανικό και την τελευταία φορά που πήγα ήταν πριν 2 μήνες.



Tower Bridge θα την δείτε απ' έξω. Δεν έχει νόημα να χάνετε χρόνο και χρήμα. Κρουαζιέρα πήγαινε ή αργά πρωί-νωρίς μεσημέρι (προτιμώτερο) ή το βράδι. Shard είναι καλό να πας αργά το μεσημέρι πριν το ηλιοβασίλεμα και να μείνεις μέχρι να νυχτώσει. Βρετανικό κατά προτίμηση νωρίς το πρωί αλλά ό,τι ώρα να 'ναι δεν έχει μεγάλη διαφορά.

Αν δεν είσαι σε σχολικές διακοπές δεν θα ΄χεις θέμα. Διαφορετικά ίσως περιμένεις λίγο παραπάνω.
Λέτε τζάμπα είναι το εσωτερικό της γέφυρας ε? Το θέμα είναι πως από εσωτερικούς χώρους κ μουσεία θέλουμε μόνο το βρετανικό, το sky, και το shard και ήθελα να φάμε όλη τη μέρα (μέρες) σε πλατείες, υπαίθριες αγορές, διάσημες γειτονιές και βόλτες παραποτάμια και με φόβισε ο καιρός που ναι βροχή με 5 μποφόρ. Μη γυρνάμε λούτσα τρεμάμενοι όπως στη Βιέννη προ 2ετίας. Ξέρετε κανένα καφέ με θέα να χωθούμε σε δύσκολες ώρες? Έχω βρει το tate, το oxxo και το radiorooftop.

Υπάρχουν γραμμές συμβατικών λεοφ. να διασχίζουν ωραία σημεία ή αξιοθέατα να κάνουμε κάποια βόλτα? Δεν εννοώ τα τουριστικά.

Επίσης, κάπου είχε πέσει το μάτι μου σε κάποια πρωτοχρονιάτικη παρέλαση. Συμβαίνει κάτι τέτοιο 1 Ιανουαρίου κάπου στο κέντρο?
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Οντως ισχυει αυτο; Την ακριβη ωρα; Στο site του βρετανικου γραφει πως μπορεις να εισελθεις οποιαδηποτε στιγμη μετα την αναγραφομενη ωρα που θα επιλεξεις.Εγω αντιληφθηκα οτι αν πχ κλεισω στις 12 μπορουμε να μπουμε 12, 1, 2 και γενικα οποτε θελουμε μετα τις 12. Οχι;
You may enter the Museum any time after your selected timeslot.
Η ενημέρωση από Βρετανικό ,οπότε έχεις δίκιο!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λέτε τζάμπα είναι το εσωτερικό της γέφυρας ε? Το θέμα είναι πως από εσωτερικούς χώρους κ μουσεία θέλουμε μόνο το βρετανικό, το sky, και το shard και ήθελα να φάμε όλη τη μέρα (μέρες) σε πλατείες, υπαίθριες αγορές, διάσημες γειτονιές και βόλτες παραποτάμια και με φόβισε ο καιρός που ναι βροχή με 5 μποφόρ. Μη γυρνάμε λούτσα τρεμάμενοι όπως στη Βιέννη προ 2ετίας. Ξέρετε κανένα καφέ με θέα να χωθούμε σε δύσκολες ώρες? Έχω βρει το tate, το oxxo και το radiorooftop.

Υπάρχουν γραμμές συμβατικών λεοφ. να διασχίζουν ωραία σημεία ή αξιοθέατα να κάνουμε κάποια βόλτα? Δεν εννοώ τα τουριστικά.

Επίσης, κάπου είχε πέσει το μάτι μου σε κάποια πρωτοχρονιάτικη παρέλαση. Συμβαίνει κάτι τέτοιο 1 Ιανουαρίου κάπου στο κέντρο?
11 από Victoria μέχρι Liverpool Street
24 από Victoria μέχρι Camden
9 από Charing cross μέχρι Kensington Olympia station
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Mολις μπήκα Βρετανικό. Τραγικα πολύς κόσμος .. εισιτήρια δεν έλεγξαν ποτέ! Μια ερώτηση ρε παιδιά, είχα σοκολάτα ζεστή και μπισκότα στο χέρι (από τα τρομερά bens που μου προτείνατε) και δεν μπορούσα να πιάσω το κινητό. Ρωτησα 4 άτομα where is british museum. Και δεν καταλάβαιναν. British δεν το λένε?
 

Apostolosm

Member
Μηνύματα
154
Likes
655
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική!
Καλησπέρα σε όλους!
Εχουμε ως δεδομένα πως κάποιος έχει παέι αρκετές φορές στο Λονδίνο και έχει γυρίσει τα βασικά και τουριστικά σημέια της πόλης!

Ποιά ιδιαιτερα αξιοθεατα ( και εντός και λίγο εκτος Λονδίνου - στη 1 ωρα), δραστηριότητες και φαγητό θα προτείνατε??

Ευχαριστώωωω
 
Last edited:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Καλησπέρα σε όλους!
Εχουμε ως δεδομένα πως κάποιος έχει παέι αρκετές φορές στο Λονδίνο και έχει γυρίσει τα βασικά και τουριστικά σημέια της πόλης!

Ποιά ιδιαιτερα μέρη ( και εντός και λίγο εκτος Λονδίνου - στη 1 ωρα) και δραστηριότητες θα προτείνατε?? ( και για φαγήτό)

Ευχαριστώωωω
Oxford, Cambridge, Brighton.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.659
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom