Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.944
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Λες ε... έχω βάλει 25 του μήνα βόλτες γενικά στα κοντινά του κέντρου (λόγω αργίας)
Στις 26 platform 9 3/4 , madamme Tussauds, regent park, camden? london eye , βόλτες στα μαγαζιά (oxford street κυριως) και emirates stadium
27 του μήνα national gallery ,βρετανικο , skygarden, ,βόλτα τριγύρω ( με κενό μιας ώρας λόγω αλλαγής ξενοδοχείου) ..
28 st james, Μπάκιγχαμ, hyde park , science και wonderland
29 notting hill, φυσικής ιστορίας , sea life.
30-31 θα είμαι Cambridge!
Όπως βλέπεις έχω αφήσει εκτός το Greenwich συν μία κρουαζιέρα που την έχω κλείσει ήδη . Οποιαδήποτε διόρθωση ,παρατήρηση ευπρόσδεκτη!!
- Regent's Park χάσιμο χρόνου, είναι παρόμοιο με τα άλλα πάρκα.
- Το notting hill αξίζει τα Σάββατα για την αγορά του Portobello αλλά πάλι έχει την ομορφιά του.
- Φυσικής ιστορίας και science πρέπει να πάνε πακέτο μιάς και είναι δίπλα.
- Το Greenwich νομίζω πως πρέπει με κάποιο τρόπο να χωρέσει στο πρόγραμμά σου, η μετάβαση είναι εύκολη.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Το regent park θα το βγαζα μιας και θα πας στο hyde park και st james. Αυτην την εποχη ειναι και λιγο αδιάφορο. Μετα το Tussauds βγες στην Marylebone High St που εχει ωραια μαγαζακια και καταληγει στην Oxford Street. Απο εκει βγαινεις regent street Piccadilly και με τα ποδια καταλήγεις London eye. Αν εχετε κουράγιο κάνετε την πιο όμορφη βολτα στο Λονδίνο το Queen's walk που αρχίζει στο London Eye και καταλήγεις London Bridge/Borough market.

Επισης στο πρόγραμμα σου δεν εχεις βαλει Tower Bridge και γενικα την περιοχή γυρω απο London Bridge. Ειναι διπλα στο sky garden οποτε θα εκανα μια βολτα μετα (ισως χρειαστεί να βγαλεις national gallery).

Επισης βολτες soho, carnaby/kingly court και covent garden μη ξεχασεις. (Ισως αντικαταστήσεις noting hill).
Το Queens walk το έχω βάλει στις 25 (συν tower bridge) !! Skygarden, leadenhall, St.Paul έχω βάλει στις 27. Απλά ανέφερα τα highlights ! Γενικά έκανα κάποιες τροποποιήσεις με βάση τα σχόλια σας... Για μετά το Tussauds (αφού έβλεπα το regents) είχα βάλει να κατέβουμε με ΜΜΜ στην oxford street, αλλά θα κάνω την διαδρομή που πρότεινες με τα ποδια!
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Tον καιρό πως τον βλέπεις? Έχει φουλ κόσμο?
Ο καιρός είναι άστατος.σε γενικές γραμμές 3 μέρες που είμαι εδώ ένα πρωινό μόνο είχε φουλ βροχή .τις υπόλοιπες ώρες το πολύ κάνα ψιλόβροχο.
Κόσμο ειδικά κεντρικά έχει άπειρο.
 

ibarumahhh

Member
Μηνύματα
86
Likes
23
Ποιος να ξέρει; Ίσως δουλεύουν κάποιοι. Αλλιώς νοίκιασε κανένα ποδήλατο από τους διάφορους σταθμούς της πόλης.
Στο hyde park ήρθα για Χριστούγεννιατικα αλλά ψιλοαπογοητευτηκα.ειναι απλώς ένα τεράστιο allouu fun park
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Ποιος να ξέρει; Ίσως δουλεύουν κάποιοι. Αλλιώς νοίκιασε κανένα ποδήλατο από τους διάφορους σταθμούς της πόλης.
Να σε ρωτήσω μιας και δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ποδήλατο σε ταξίδι. Το νοικιάζεις με κάποια εφαρμογή ή απλά το πληρώνεις ανέπαφα με το κινητό?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να σε ρωτήσω μιας και δεν ξέρω και δεν έχω δοκιμάσει ποτέ ποδήλατο σε ταξίδι. Το νοικιάζεις με κάποια εφαρμογή ή απλά το πληρώνεις ανέπαφα με το κινητό?
Πας εκεί σε κάποιον σταθμό και έχει οδηγίες, πληρώνεις με κάρτα σε μηχάνημα εκεί που είναι παρκαρισμένα τα ποδήλατα. Είναι πολύ απλό.
 

eva@travel

Member
Μηνύματα
52
Likes
9
Λοιπόν φεύγουμε σε 3 μέρες κ δεν έχω κλείσει ακόμη τίποτα απο αξιοθέατα γιατι δυστυχώς δείχνει όλες τις μέρες μας βροχή κ περιμένω μπας κ φτιάξει καμια μερα να κινηθούμε αναλόγως. Θελω να μάθω πόσο με παίρνει για toeer bridge, shard, κρουαζιερα και Βρετανικό?? Το ξέρω πως είναι τζάμπα το Βρετανικό αλλα αν το κλείσουμε αυθημερόν θα βρούμε; Λεω να το βάλω Παρασκευη απόγευμα που ναι ως τις 8 για να μην μας φάει το φως της μέρας.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λοιπόν φεύγουμε σε 3 μέρες κ δεν έχω κλείσει ακόμη τίποτα απο αξιοθέατα γιατι δυστυχώς δείχνει όλες τις μέρες μας βροχή κ περιμένω μπας κ φτιάξει καμια μερα να κινηθούμε αναλόγως. Θελω να μάθω πόσο με παίρνει για toeer bridge, shard, κρουαζιερα και Βρετανικό?? Το ξέρω πως είναι τζάμπα το Βρετανικό αλλα αν το κλείσουμε αυθημερόν θα βρούμε; Λεω να το βάλω Παρασκευη απόγευμα που ναι ως τις 8 για να μην μας φάει το φως της μέρας.
Αν ξεκινήσετε από νωρίς το πρωί σας παίρνει. Το Βρετανικό δεν έχει εισιτήριο, δεν χρειάζεται να κλείσεις κάτι για να το επισκεφθείς. Μόνο αν θέλεις να πας σε κάποια έκθεση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom