Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Νομίζω πως έχεις μέρες για να πας και βόλτα και στα δύο. Το πρωί μια βόλτα στο camden και το μεσημέρι βόλτα στη χριστουγεννιάτικη αγορά του Greenwich και γυρνάς πάλι κεντρικά είτε με dlr είτε με πλοίο κάνοντας και βόλτα στον Τάμεση.
Λες ε... έχω βάλει 25 του μήνα βόλτες γενικά στα κοντινά του κέντρου (λόγω αργίας)
Στις 26 platform 9 3/4 , madamme Tussauds, regent park, camden? london eye , βόλτες στα μαγαζιά (oxford street κυριως) και emirates stadium
27 του μήνα national gallery ,βρετανικο , skygarden, ,βόλτα τριγύρω ( με κενό μιας ώρας λόγω αλλαγής ξενοδοχείου) ..
28 st james, Μπάκιγχαμ, hyde park , science και wonderland
29 notting hill, φυσικής ιστορίας , sea life.
30-31 θα είμαι Cambridge!
Όπως βλέπεις έχω αφήσει εκτός το Greenwich συν μία κρουαζιέρα που την έχω κλείσει ήδη . Οποιαδήποτε διόρθωση ,παρατήρηση ευπρόσδεκτη!!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Λες ε... έχω βάλει 25 του μήνα βόλτες γενικά στα κοντινά του κέντρου (λόγω αργίας)
Στις 26 platform 9 3/4 , madamme Tussauds, regent park, camden? london eye , βόλτες στα μαγαζιά (oxford street κυριως) και emirates stadium
27 του μήνα national gallery ,βρετανικο , skygarden, ,βόλτα τριγύρω ( με κενό μιας ώρας λόγω αλλαγής ξενοδοχείου) ..
28 st james, Μπάκιγχαμ, hyde park , science και wonderland
29 notting hill, φυσικής ιστορίας , sea life.
30-31 θα είμαι Cambridge!
Όπως βλέπεις έχω αφήσει εκτός το Greenwich συν μία κρουαζιέρα που την έχω κλείσει ήδη . Οποιαδήποτε διόρθωση ,παρατήρηση ευπρόσδεκτη!!
Το science βάλτο 29. Κάποια πάρκα όπως το hyde, το St James και Buckingham βαλτα στις 25. Το sea life κόλλησε το με το London Eye. Στις 28 βάλε το πρωί Greenwich κι όταν γυρίσετε χτυπάς μια Wonderland.

Notting hill και Camden επειδή δεν θα είστε ΣΚ στο Λονδίνο αν δεν μπορέσετε να πάτε μην σκας. Στη θέση τους θα έβαζα Tower of London, Tower Bridge, St Paul, Tate Modern, Covent Garden και φυσικά Soho.

Επίσης σουβενίρ έχει παμφηνα το Λονδίνο.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Το science βάλτο 29. Κάποια πάρκα όπως το hyde, το St James και Buckingham βαλτα στις 25. Το sea life κόλλησε το με το London Eye. Στις 28 βάλε το πρωί Greenwich κι όταν γυρίσετε χτυπάς μια Wonderland.

Notting hill και Camden επειδή δεν θα είστε ΣΚ στο Λονδίνο αν δεν μπορέσετε να πάτε μην σκας. Στη θέση τους θα έβαζα Tower of London, Tower Bridge, St Paul, Tate Modern, Covent Garden και φυσικά Soho.

Επίσης σουβενίρ έχει παμφηνα το Λονδίνο.
Στις 29 το είχα στην αρχή, αλλά φοβάμαι μην κουραστουμε λόγω των δύο μουσείων.. το Μπάκιγχαμ το θέλουμε αναγκαστικά στις 28 γιατί μόνο τότε γίνεται η αλλαγή φρουράς!! Για camden τείνω να το αφήσω.. Στα υπόλοιπα πλην tate (εντός) θα πάμε, είναι στα τριγύρω που ανέφερα στις 25 και στις 27.. για το london eye έχεις δίκιο, μιας και είναι δίπλα δίπλα το είχα ξεχάσει εντελώς! Στο sealife αν έχεις πάει, πόσες ώρες θα χρειαστώ?
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Λες ε... έχω βάλει 25 του μήνα βόλτες γενικά στα κοντινά του κέντρου (λόγω αργίας)
Στις 26 platform 9 3/4 , madamme Tussauds, regent park, camden? london eye , βόλτες στα μαγαζιά (oxford street κυριως) και emirates stadium
27 του μήνα national gallery ,βρετανικο , skygarden, ,βόλτα τριγύρω ( με κενό μιας ώρας λόγω αλλαγής ξενοδοχείου) ..
28 st james, Μπάκιγχαμ, hyde park , science και wonderland
29 notting hill, φυσικής ιστορίας , sea life.
30-31 θα είμαι Cambridge!
Όπως βλέπεις έχω αφήσει εκτός το Greenwich συν μία κρουαζιέρα που την έχω κλείσει ήδη . Οποιαδήποτε διόρθωση ,παρατήρηση ευπρόσδεκτη!!
Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα madamme Tussauds, London eye, emirates,sea life, θα πήγαινα σε ένα πάρκο λογικά st james σε συνδυασμό με Buckingham, national gallery (εκτός και αν σε ενδιαφέρει).

Γενικά δεν επιλέγω να επισκέπτομαι μουσεία τα οποία δεν με ενδιαφέρουν όσα πραγματεύονται. Μπορεί να ακουστεί κάπως αλλά προτιμώ να περπατήσω στις γειτονιές του, κάθε, Λονδίνου παρα να πάω να δω πίνακες ζωγραφικής που δεν έχω ιδέα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
Ή να πάω να δω ομοιώματα διάσημων.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Εγώ πάντως δεν θα πήγαινα madamme Tussauds, London eye, emirates,sea life, θα πήγαινα σε ένα πάρκο λογικά st james σε συνδυασμό με Buckingham, national gallery (εκτός και αν σε ενδιαφέρει).

Γενικά δεν επιλέγω να επισκέπτομαι μουσεία τα οποία δεν με ενδιαφέρουν όσα πραγματεύονται. Μπορεί να ακουστεί κάπως αλλά προτιμώ να περπατήσω στις γειτονιές του, κάθε, Λονδίνου παρα να πάω να δω πίνακες ζωγραφικής που δεν έχω ιδέα και δεν με ενδιαφέρει κιόλας.
Ή να πάω να δω ομοιώματα διάσημων.
Στο θέμα της προτίμησης σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.. Την ιδια σκέψη ακριβώς είχα για το national gallery (μιας και δεν είμαι τόσο της τέχνης) αλλά το βάζω στο πρόγραμμα επειδή είναι κοντά στο ξενοδοχείο, είναι δωρεάν και θα δω τα πολύ βασικά ( το σκέφτομαι βέβαια για το αν θα πάω) . Madamme Tussauds μας αρέσει σαν μουσειο και το θέλουμε. London eye ήθελε η σύζυγος, sea life έβαλα λόγω του πακέτου με τα 3 αξιοθέατα. Emirates επειδή είμαι λίγο οπαδός της Άρσεναλ, έχει και ματς εκείνη την ημέρα ,θέλω να πάω για την εμπειρία της boxing day .
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γιατί να πας στο London eye ενώ έχεις επιλογές δωρεάν όπως το sky garden Sky Garden ή πιο φθηνές όπως η tower bridge ή κάτι πιο χιπστερ και καινούριο όπως το ανακαινισμένο Battersea power plant με το ανσασερ του σε μια από τις καμινάδες του; London's epic new elevator viewing experience | Lift 109
Τι ωραίες ιδέες που έδωσες!!! Σημειώνω για το μελλοντικό ταξίδι σε αόριστο μέλλοντα ...😇 🤣🤣
Αναρωτιόμουν εάν έχουν την ίδια ωραία θέα το London Eye_ που μου έχει μπει στο μάτι -με τις καμινάδες ή το sky garden...
Δεν έχω πάει Λονδίνο και μαζεύω smart tips!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
@spyros91
Εγώ σ'αυτά κάθομαι το πολύ 30 λεπτά. Έχει πάρα πολλά χρόνια που πήγα αλλά νομίζω 1 ώρα θα είσαι ΟΚ.

Επίσης αφού θα πάτε London Eye, το Sky Garden νομίζω είναι περιττό. Κακά τα ψέματα είναι ακριβό το London Eye αλλά δεν θα βρεις καλύτερη θέα. Όποιος θέλει να έχει τις καλύτερες λήψεις είναι μονόδρομος.
 
Last edited:

Sam-chal

Member
Μηνύματα
879
Likes
1.944
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Στο θέμα της προτίμησης σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.. Την ιδια σκέψη ακριβώς είχα για το national gallery (μιας και δεν είμαι τόσο της τέχνης) αλλά το βάζω στο πρόγραμμα επειδή είναι κοντά στο ξενοδοχείο, είναι δωρεάν και θα δω τα πολύ βασικά ( το σκέφτομαι βέβαια για το αν θα πάω) . Madamme Tussauds μας αρέσει σαν μουσειο και το θέλουμε. London eye ήθελε η σύζυγος, sea life έβαλα λόγω του πακέτου με τα 3 αξιοθέατα. Emirates επειδή είμαι λίγο οπαδός της Άρσεναλ, έχει και ματς εκείνη την ημέρα ,θέλω να πάω για την εμπειρία της boxing day .
Το Madamme Tussauds είναι λίγο σαν λούνα παρκ..., παιδική χαρά... για φωτογραφίες και πλάκα. Νομίζω ότι δεν έχει σχέση με αυτό που ήταν πριν 25-30 χρόνια...
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Στο θέμα της προτίμησης σου με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.. Την ιδια σκέψη ακριβώς είχα για το national gallery (μιας και δεν είμαι τόσο της τέχνης) αλλά το βάζω στο πρόγραμμα επειδή είναι κοντά στο ξενοδοχείο, είναι δωρεάν και θα δω τα πολύ βασικά ( το σκέφτομαι βέβαια για το αν θα πάω) . Madamme Tussauds μας αρέσει σαν μουσειο και το θέλουμε. London eye ήθελε η σύζυγος, sea life έβαλα λόγω του πακέτου με τα 3 αξιοθέατα. Emirates επειδή είμαι λίγο οπαδός της Άρσεναλ, έχει και ματς εκείνη την ημέρα ,θέλω να πάω για την εμπειρία της boxing day .
Αν δεν εχεις εισητηρίο για τον αγωνα της Άρσεναλ μπορεί να μη πλησιάσεις το γήπεδο καν.

Αντι για sea life (που είναι ψιλοαδιαφορο σαν ενυδρείο) τσεκαρε μηπως βαλεις το London Dungeon που είναι λιγο πιο θεατρική εμπειρία.

Στο national gallery μπορεις να κατεβασεις το χαρτι με τους blockbuster πινακες και να κανεις τουρ να δεις αυτα κυριως.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
880
Likes
806
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αν δεν εχεις εισητηρίο για τον αγωνα της Άρσεναλ μπορεί να μη πλησιάσεις το γήπεδο καν.

Αντι για sea life (που είναι ψιλοαδιαφορο σαν ενυδρείο) τσεκαρε μηπως βαλεις το London Dungeon που είναι λιγο πιο θεατρική εμπειρία.

Στο national gallery μπορεις να κατεβασεις το χαρτι με τους blockbuster πινακες και να κανεις τουρ να δεις αυτα κυριως.
Δεν έχω εισιτήριο , και λέω να πάω για την εμπειρία. Γιατί να μην μπορώ να πλησιάσω το γήπεδο?
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Δεν έχω εισιτήριο , και λέω να πάω για την εμπειρία. Γιατί να μην μπορώ να πλησιάσω το γήπεδο?
Για λόγους ασφαλείας βαζουν τους πρώτους ελεγχους εισητηρίων και τσαντών σε καποια απόσταση. Τσεκαρε και ονλαιν γιατι στο Emirates εχω να παω κάποιο καιρο.

Εναλλακτικά βρες μια παμπ που να δείχνει αγώνες, παραγγέλνεις τα pints σου και γίνεσαι ενα με τους αγγλαρες που βλεπουν τους αγωνες της ημερας.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
Λες ε... έχω βάλει 25 του μήνα βόλτες γενικά στα κοντινά του κέντρου (λόγω αργίας)
Στις 26 platform 9 3/4 , madamme Tussauds, regent park, camden? london eye , βόλτες στα μαγαζιά (oxford street κυριως) και emirates stadium
27 του μήνα national gallery ,βρετανικο , skygarden, ,βόλτα τριγύρω ( με κενό μιας ώρας λόγω αλλαγής ξενοδοχείου) ..
28 st james, Μπάκιγχαμ, hyde park , science και wonderland
29 notting hill, φυσικής ιστορίας , sea life.
30-31 θα είμαι Cambridge!
Όπως βλέπεις έχω αφήσει εκτός το Greenwich συν μία κρουαζιέρα που την έχω κλείσει ήδη . Οποιαδήποτε διόρθωση ,παρατήρηση ευπρόσδεκτη!!
Το regent park θα το βγαζα μιας και θα πας στο hyde park και st james. Αυτην την εποχη ειναι και λιγο αδιάφορο. Μετα το Tussauds βγες στην Marylebone High St που εχει ωραια μαγαζακια και καταληγει στην Oxford Street. Απο εκει βγαινεις regent street Piccadilly και με τα ποδια καταλήγεις London eye. Αν εχετε κουράγιο κάνετε την πιο όμορφη βολτα στο Λονδίνο το Queen's walk που αρχίζει στο London Eye και καταλήγεις London Bridge/Borough market.

Επισης στο πρόγραμμα σου δεν εχεις βαλει Tower Bridge και γενικα την περιοχή γυρω απο London Bridge. Ειναι διπλα στο sky garden οποτε θα εκανα μια βολτα μετα (ισως χρειαστεί να βγαλεις national gallery).

Επισης βολτες soho, carnaby/kingly court και covent garden μη ξεχασεις. (Ισως αντικαταστήσεις noting hill).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.981
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom