Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο για αρχάριους!!!!!!

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.049
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δύο πράγματα μου έκαναν εντύπωση!!
Ότι οι Άγγλοι μεταφέρουν την αργία των Χριστουγέννων στις 27/12 και ότι στις 26/12 που εμείς έχουμε επίσημη αργία εσείς εκεί ανοίγετε τα μαγαζιά!!
Είναι λίγο αξιοθαύμαστο!!
Και στην Αγγλία 26/12 είναι αργία για δημόσιο, γραφεία, τις περισσότερες υπηρεσίες κλπ. Κάποια (λίγα) πολυκαταστήματα όπως το John Lewis παραδοσιακά μένουν κλειστά επίσης.

Και μπορεί τυχαία να βρίσκομαι Λονδίνο αυτή τη στιγμή αλλά δεν ζω εδώ.

Σήμερα και μέχρι το πρωί της 10ης Νοεμβρίου έχουν απεργία τα τρένα και γίνεται ένα μπαχαλο. Όσοι έχετε προγραμματισμένα δρομολόγια για 5,7,9 Νοέμβρη ή το πρωί στις 6,8,10 κοιτάτε τα site των εταιρειών για τυχόν ακυρώσεις.
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Μια χαρά δουλεύουν ακόμα οι κάρτες μας εκεί.
Είσαι σίγουρος; μπορείς με το πρόγραμμα από Ελλάδα χωρίς έξτρα χρέωση να έχεις data στην Αγγλία;
Μέχρι πριν τη έξοδο γινόταν. Τώρα δε ξέρω
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Μια ακόμα ερώτηση.. η κάρτα η ελληνική (sim) είναι κομπλέ για Λονδίνο? Ή θα χρειαστεί να πάρω εκεί?
Αυτές τις μέρες είμαι Λονδίνο, data και ομιλία είναι σαν να είμαι Ελλάδα. Παρόλα αυτά μια δυο μέρες πριν την αναχωρησή σου καλό είναι να κάνεις ένα τηλ. στον πάροχο γιατι όπως μου είπαν κι εμένα κάποια στιγμή αυτό θα αλλάξει λόγω Brexit.
 
Last edited:

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Είσαι σίγουρος; μπορείς με το πρόγραμμα από Ελλάδα χωρίς έξτρα χρέωση να έχεις data στην Αγγλία;
Μέχρι πριν τη έξοδο γινόταν. Τώρα δε ξέρω
Αν έχεις φοιτητικό καρτοκινητο δες λίγο τι αναφέρει κάθε φορά για την περιαγωγή. Π.χ. Το πακέτο με τα 8,5€ του φοιτητικού watch up, συμπεριλαμβάνει data και sms αλλά όχι ομιλία σε καθεστώς περιαγωγής. Για να κανεις κλήσεις θα πρέπει να αγοράσεις ξεχωριστό πακέτο ομιλίας....
 

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Αυτές τις μέρες είμαι Λονδίνο, data και ομιλία είναι σαν να είμαι Ελλάδα. Παρόλα αυτά μια δυο μέρες πριν την αναχωρησή σου καλό είναι να κάνεις ένα τηλ. στον πάροχο γιατι όπως μου είπαν κι εμένα κάποια στιγμή αυτό θα αλλάξει λόγω Brexit.
Μακάρι να ισχύει και σε 25 μέρες που θα είμαι εγώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.636
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom