Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

manou35

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Παίδες καλησπέρα,
επειδή και εγώ προγραμματίζω Χριστούγεννα στο Λονδίνο θα ήθελα μια διευκρίνιση...Έχω ψαχτεί γενικά μέσω του φόρουμ και έχω καταλάβει αρκετά πράγματα(έχει ακόμα μελέτη το πράγμα:rolleyes:) αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι.Σύμφωνα και με την ιστορία της φίλης echo2011 που ήταν κατατοπιστικότατη,κάπου αναφέρει για την προσφορά 2for1 από την national rail,σύμφωνα με την οποία πληρώνεις 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός σε αρκετά μουσεία.
Κάτι πιο συγκεκριμένο??Ένα link ίσως που μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες??

Ευχαριστώ
 

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Παίδες καλησπέρα,
επειδή και εγώ προγραμματίζω Χριστούγεννα στο Λονδίνο θα ήθελα μια διευκρίνιση...Έχω ψαχτεί γενικά μέσω του φόρουμ και έχω καταλάβει αρκετά πράγματα(έχει ακόμα μελέτη το πράγμα:rolleyes:) αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι.Σύμφωνα και με την ιστορία της φίλης echo2011 που ήταν κατατοπιστικότατη,κάπου αναφέρει για την προσφορά 2for1 από την national rail,σύμφωνα με την οποία πληρώνεις 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός σε αρκετά μουσεία.
Κάτι πιο συγκεκριμένο??Ένα link ίσως που μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες??

Ευχαριστώ
Μπορείς να κοιτάξεις εδώ http://m.daysoutguide.co.uk/2for1-london . Κατά καιρούς ο κατάλογος ανανεώνεται και περιλαμβάνει και το EDF london eye.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Παίδες καλησπέρα,
επειδή και εγώ προγραμματίζω Χριστούγεννα στο Λονδίνο θα ήθελα μια διευκρίνιση...Έχω ψαχτεί γενικά μέσω του φόρουμ και έχω καταλάβει αρκετά πράγματα(έχει ακόμα μελέτη το πράγμα:rolleyes:) αλλά δεν έχω καταλάβει κάτι.Σύμφωνα και με την ιστορία της φίλης echo2011 που ήταν κατατοπιστικότατη,κάπου αναφέρει για την προσφορά 2for1 από την national rail,σύμφωνα με την οποία πληρώνεις 2 εισιτήρια στην τιμή του ενός σε αρκετά μουσεία.
Κάτι πιο συγκεκριμένο??Ένα link ίσως που μπορώ να πάρω περισσότερες πληροφορίες??

Ευχαριστώ
Γεια σου manou35,
όλες τις απαραιτητες πληροφορίες για το πως λειτουργεί το 2for1 μπορείς να τις δεις εδώ:
http://www.londontoolkit.com/blog/transport/2-for-1-london-pass-with-travelcards-train-tickets/
αν έχεις καμιά απορία εδώ είμαστε :)
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλησπέρα! Σκέφτομαι κι εγω να πάρω εβδομαδιαια travelcard μιας και θα ειμαστε
Λονδινο για 7 μερες ακριβως! Αυτο που καταλαβα ειναι πως πρεπει να εχω μαζι μου φωτογραφια σωστα? Κατι αλλο, πως την φορτωνεις στην Oyster και γιατι να το κανεις? Ειναι θεμα ευκολιας, ειναι υποχρεωτικο? Μηπως κατι δεν καταλαβα καλα?? :confused:
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Δεν την φορτώνεις στην oyster. Μιλάμε για αυτή που την αγοράζεις από σταθμό των τρένων. Είναι μια χάρτινη κάρτα στην οποία υπάρχει κ φωτογραφία σας.
 

manou35

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Γεια σου manou35,
όλες τις απαραιτητες πληροφορίες για το πως λειτουργεί το 2for1 μπορείς να τις δεις εδώ:
http://www.londontoolkit.com/blog/transport/2-for-1-london-pass-with-travelcards-train-tickets/
αν έχεις καμιά απορία εδώ είμαστε :)
Γεια σου echo2011,
καταρχήν η ιστορία σου με έκανε ανυπόμονο!Ηδη μετράω τις μέρες για Χριστούγεννα...;)
Οσο αναφορά τώρα την travelcard και το 2for1...ουσιαστικά αρκεί το εισητήριο από το τρένο που έχεις χτυπήσει εκείνη την μέρα και το voucher που εκτυπώνεις από το site τους??
(Σόρρυ αν ρωτάω βλακείες αλλά προσπαθώ να καταλάβω ακριβώς τι παίζει)
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου! Το Λονδίνο είναι από τις πιο ωραίες πόλεις που έχω επισκεφτεί και το Νοέμβρη θα πάω ξανά!
Σχετικά με τις απορίες σου, και απλό εισητήριο τρένου να έχεις εκείνη τη μέρα η προσφορά μετράει κανονικά, όπως και αν έχεις ημερήσια travelcard ή εβδομαδιαία. Δε μετράει μόνο αν έχεις oyster, ή travelcard φορτωμένη σε oyster. Θέλουν δηλαδή να δουν το χάρτινο εισητήριο που έχει πάνω το λογότυπο της εταιρίας τρένων (γιατί αυτοί ουσιαστικά κάνουν την προσφορά για να προωθήσουν τις μετακινήσεις με τρένα).. Αν δύο άτομα έχουν δύο εισητήρια τρένου και ένα κουπόνι (που δεν έχει λήξει) εκτυπωμένο από τη σελίδα τους, συμμετέχουν κανονικά στη προσφορά και στο ταμείο του αξιοθέατου εκδίδουν ένα εισητήριο πλήρους τιμής και ένα που γράφει στην τιμή "μηδέν".
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Triplover ευχαριστώ για την απαντηση! Για το 2for1 μεχρι ποτε ληγει το κουπονι που δειχνεις για τα αξιοθεατα? Ισχυει αν το εκτυπωσεις για παραδειγμα 10 ημερες πριν, απο το σπιτι σου, για να μην τρεχεις στο Λονδινο να εκτυπωσεις?
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Triplover ευχαριστώ για την απαντηση! Για το 2for1 μεχρι ποτε ληγει το κουπονι που δειχνεις για τα αξιοθεατα? Ισχυει αν το εκτυπωσεις για παραδειγμα 10 ημερες πριν, απο το σπιτι σου, για να μην τρεχεις στο Λονδινο να εκτυπωσεις?
Εννοείται από το σπίτι σου να τα έχεις εκτυπωμένα, μη ψάχνεσαι εκει.. Πρέπει να κάνεις και λογαριασμό στο site απ'όσο θυμάμαι.. Η ημερομηνία λήξης είναι μήνες μετά συνήθως, την γράφουν επάνω..
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Στον σταθμο που θα βγαλεις την καρτα θα σου δωσουν και ενα βιβλιαρακι με τις προσφορες και τα κουπονια μεσα.
Αν και η σελιδα γραφει πως δεν θελει φωτο,τελικα μου ζητησαν αλλα τους εδωσα το διαβατηριο και εβγαλε φωτοτυπια ο υπαλληλος.
Την 7day travelcard μπορεις να τη φορτωσεις στην oystet αλλα ΔΕΝ θα μπορεις να εκμεταλλευτεις ετσι τις προσφορες 2for1.
Οποτε κοιτας τον χαρτη στο site του tfl και σε οποιον σταθμο δεις ενα κοκκινο σημα απο πανω με 2 παραλληλες γραμμες μαζι με 2 βελακια(τι γραφω!) εκει μπορεις να βγαλεις την χαρτινη 7day travelcard.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Στον σταθμο που θα βγαλεις την καρτα θα σου δωσουν και ενα βιβλιαρακι με τις προσφορες και τα κουπονια μεσα.
Καλύτερα να μη το ρισκάρει να βρει τα κουπόνια εκει.. Δεν έχουν σε όλους τους σταθμούς βιβλιαράκια ή τους τελειώνουν κτλ.. Κατά τη γνώμη μου, είναι προτιμότερο να τα έχει εκτυπώσει από πριν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom