Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

manou35

Member
Μηνύματα
7
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ζάκυνθος
Χαίρομαι που σου άρεσε η ιστορία μου! Το Λονδίνο είναι από τις πιο ωραίες πόλεις που έχω επισκεφτεί και το Νοέμβρη θα πάω ξανά!
Σχετικά με τις απορίες σου, και απλό εισητήριο τρένου να έχεις εκείνη τη μέρα η προσφορά μετράει κανονικά, όπως και αν έχεις ημερήσια travelcard ή εβδομαδιαία. Δε μετράει μόνο αν έχεις oyster, ή travelcard φορτωμένη σε oyster. Θέλουν δηλαδή να δουν το χάρτινο εισητήριο που έχει πάνω το λογότυπο της εταιρίας τρένων (γιατί αυτοί ουσιαστικά κάνουν την προσφορά για να προωθήσουν τις μετακινήσεις με τρένα).. Αν δύο άτομα έχουν δύο εισητήρια τρένου και ένα κουπόνι (που δεν έχει λήξει) εκτυπωμένο από τη σελίδα τους, συμμετέχουν κανονικά στη προσφορά και στο ταμείο του αξιοθέατου εκδίδουν ένα εισητήριο πλήρους τιμής και ένα που γράφει στην τιμή "μηδέν".
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση!Πραγματικά με ξεμπέδεψες τελείως γιατί με τις τόσες πληροφορίες που διάβασα τις τελευταίες μέρες,τα έκανα λίγο σαλάτα στο μυαλό μου!Καλά να περάσεις στις εκ νέου "Λονδινίστικες" διακοπές σου :xalara: !Εγώ θα είμαι εκεί Χριστούγεννα!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα! Βρήκα τις προσφορές από το site τους! Θα τα εκτυπωσω 2-3 ημέρες πριν φύγω..και όσα χρησιμοποιησουμε! Από το να τρέχω τελευταία στιγμή καλύτερα έτσι!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνιση!Πραγματικά με ξεμπέδεψες τελείως γιατί με τις τόσες πληροφορίες που διάβασα τις τελευταίες μέρες,τα έκανα λίγο σαλάτα στο μυαλό μου!Καλά να περάσεις στις εκ νέου "Λονδινίστικες" διακοπές σου :xalara: !Εγώ θα είμαι εκεί Χριστούγεννα!
Το ξέρω ότι ακούγεται λίγο μπερδεμένο, αλλά όταν πας θα δεις ότι οι διαδικασίες είναι πολύ απλές.. Να περάσεις μαγικά Χριστούγεννα, και μιας και θα πάω πρώτη θα επανέλθω με φρέσκα νέα!
Καλημέρα! Βρήκα τις προσφορές από το site τους! Θα τα εκτυπωσω 2-3 ημέρες πριν φύγω..και όσα χρησιμοποιησουμε! Από το να τρέχω τελευταία στιγμή καλύτερα έτσι!
Αυτό να κάνεις, και πριν φύγεις έλεγξε ξανά μήπως μπήκαν και άλλες προσφορές στη λίστα (ή μήπως βγήκαν κάποιες)
Καλά να περάσεις!!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ευχαριστω Echo θα το έχω υπόψιν μου! Πραγματικα περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες!! Και κάτι άσχετο για όσους μπορούν να βοηθήσουν; τι καιρό έχει στο Λονδίνο μέσα Σεπτέμβρη?? Με δερμάτινα τζάκετ καλύπτομαι ή θέλω πιο βαριά ρούχα?
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Ευχαριστω Echo θα το έχω υπόψιν μου! Πραγματικα περιμενω πως και πως να περασουν οι μερες!! Και κάτι άσχετο για όσους μπορούν να βοηθήσουν; τι καιρό έχει στο Λονδίνο μέσα Σεπτέμβρη?? Με δερμάτινα τζάκετ καλύπτομαι ή θέλω πιο βαριά ρούχα?
Χμμμ... εξαρτάται. Αν σκεφτείς ότι πριν 2 εβδομάδες είχε 24 βαθμούς και καύσωνα και σήμερα για παράδειγμα βρέχει από το πρωί, ο καιρός είναι πολύ απρόβλεπτος. Μπορεί δηλαδή το δερμάτινο να είναι αρκετό, μπορεί να μην το χρειαστείς και καθόλου. Καλύτερα να το τσεκάρεις λιγες μέρες πριν το ταξίδι. Πότε έρχεστε;
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Μπείτε στο Accuweather και κοιτάξτε τις θερμοκρασίες των δύο τελευταίων ετών. Μια χαρά προσέγγισή είναι.
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν νομίζω ότι οι θερμοκρασίες προηγούμενων ετών μπορούν να ληφθούν υπ'όψιν όταν μιλάμε για τον καιρό, πολύ περισσότερο όταν μιλάμε για το Λονδίνο. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνει ο καιρός, είναι όντως τελείως απρόβλεπτος. Λίγες μέρες πριν φύγετε δείτε την ας πούμε πρόβλεψη (στο bbc weather κοιτάζω εγώ). Και η λύση είναι πάντα μία και μοναδική: layers.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Επειδή ο άνθρωπος ρώτησε αν θα πάρει παλτό ή σορτσάκια του είπα. Δεν θα έχει 15 βαθμούς απόκλιση. Αναφέρομαι μόνο στις θερμοκρασίες. Όχι αέρα και βροχοπτώσεις τις οποίες δεν θα πάρεις και σίγουρα καλή πρόγνωση και μία βδομάδα πιο πριν
 
Last edited:

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Επειδή ο άνθρωπος ρώτησε αν θα πάρει παλτό ή σορτσάκια του είπα. Δεν θα έχει 15 βαθμούς απόκλιση. Αναφέρομαι μόνο στις θερμοκρασίες. Όχι αέρα και βροχοπτώσεις τις οποίες δεν θα πάρεις και σίγουρα καλή πρόγνωση και μία βδομάδα πιο πριν
Και οι θερμοκρασίες δεν είναι στάνταρ. Έχω πάει Ιούνη και ξεπάγιασα, Οκτώβρη ζεσταινόμουν. Μάρτη ήταν τέλεια. Είναι λίγο ό,τι να 'ναι ο καιρός.
Σεπτέμβρη με layers είσαι καλυμμένος. Ένα μακό, ζακέτα και το δερμάτινο τζάκετ, και βγάζεις/βάζεις αναλόγως.
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Έχετε δικιο, το πιο σωστό είναι όντως τα layers σαν πιο ασφαλής τρόπος ντυσίματος! Θεωρώ βεβαια πως το να πάρω μπουφαν ή παλτό είναι υπερβολή όπως επίσης και θερινά ρούχα γιαυτό θα περιοριστώ σε μακό, πουκαμισα, ζακετούλες,τζακετς και παντελόνια..( εχει και τον περιορισμό των 15 kg η ryanair...!!) Φοβάμαι όμως πως την μποτα τυπου γαλότσα για βροχή δεν την γλιτώνω, σωστα? Απότι λέει και ο gregory σημερα, 25 Αυγούστου βρεχει από το πρωί... :eek: Εγω θα είμαι Λονδίνο στις 11 Σεπτεμβρίου έως και 17!
 

Fairydust

Member
Μηνύματα
176
Likes
77
Επόμενο Ταξίδι
Ιρλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γνωρίζει κανείς μέχρι τι ώρα μπορώ να επισκεφτώ το Camden market την Κυριακή? Σκεφτόμουν την Κυριακή να κάνω πρώτα μια βόλτα στο Greenwich και Canary Wharf (με καραβάκι και επιστροφή με DLR) και στην συνέχεια να πάω στο Camden. Αρχικά, μεσημεράκι προς απόγευμα είναι το ίδιο όμορφα με το πρωί στο Camden? Και δεύτερον βγαίνει το πρόγραμμα Greenwich - Canary Wharf - Camden? Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα γιατί την ερχόμενη εβδομάδα φεύγω, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη!!
 

gregory79

Member
Μηνύματα
129
Likes
57
Γνωρίζει κανείς μέχρι τι ώρα μπορώ να επισκεφτώ το Camden market την Κυριακή? Σκεφτόμουν την Κυριακή να κάνω πρώτα μια βόλτα στο Greenwich και Canary Wharf (με καραβάκι και επιστροφή με DLR) και στην συνέχεια να πάω στο Camden. Αρχικά, μεσημεράκι προς απόγευμα είναι το ίδιο όμορφα με το πρωί στο Camden? Και δεύτερον βγαίνει το πρόγραμμα Greenwich - Canary Wharf - Camden? Προσπαθώ να βγάλω ένα πρόγραμμα γιατί την ερχόμενη εβδομάδα φεύγω, οπότε οποιαδήποτε πληροφορία είναι πολύτιμη!!
Εντάξει γαλότσα δεν νομίζω να χρειαστείς... Όσο για μπουφάν καλύτερα κάτι ελαφρή, μην ξεχνάς ότι σίγουρα θα πάρεις κι από εδώ κάτι, οπότε ελάτε με όσο το δυνατόν λιγότερα για να μην έχετε πρόβλημα βάρους κατά την επιστροφή. Και τώρα στον καιρό, σήμερα το πρωί έβρεξε λιγάκι αλλά δεν είχε χαμηλή θερμοκρασία. Μέσα στην εβδομάδα θα φτάσει 24 βαθμούς, καλοκαίρι... Σε ότι αφορά το Κυριακάτικο πρόγραμμα εγώ θα πρότεινα το πρωί Camden και μετά Greenwich, Canary Wharf και να περπατήσετε μέχρι Tower of London , είναι πολύ όμορφη διαδρομή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.369
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom