Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: ερωτησεις ενός πρωτάρη

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Μιλαω ηδη με τον συνδεσμο φιλων αρσεναλ της Ελλαδος, το ξενοδοχο μου και τα site που προαναφερθηκαν. Και θα δω τι ακρη θα βγαλω... Σας ευχαριστω
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Στο Emirates δεν έχω πάει αλλα στα αλλα γήπεδα δεν ελέγχουν ούτε αν είσαι μέλος, ούτε ταυτότητα. Μόνο εισιτήριο θέλουν.
 

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Στο Emirates δεν έχω πάει αλλα στα αλλα γήπεδα δεν ελέγχουν ούτε αν είσαι μέλος, ούτε ταυτότητα. Μόνο εισιτήριο θέλουν.
Σε ευχαριστω. Το ψαχνω απο ολες τις μεριες και θα δω τι ψαρια θα πιασω!
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Γειά σε όλους!!
Σένα μήνα πετάω για Λονδίνο από Θεσσαλονίκη, στο αεροδρόμιο stansted όπου φτάνω 23:35. Μου έχουν πει ότι υπάρχουν τεράστιες ουρές και ταλαιπωρία για τον έλεγχο, οπότε σίγουρα δε θα προλάβω το stansted express.
Έχω δύο επιλογές.
Επιλογή νο1. Να πάρω λεωφορείο μέχρι Βικτώρια που κοστίζει απ'ότι βλέπω 10 λίρες το άτομο (είμαστε ζευγάρι, οπότε το ταμείο είναι κοινό) και από εκεί ή να πάρω βραδυνό λεωφορείο, που θα πρέπει να αλλάξω κιολας μια φορά οπότε ταλαιπωρία είναι, ή να πάρω ταξί (θα μένω περιοχή Κένσιγκτον) που δε ξέρω πόσο θα μας κοστίσει.
Επιλογή νο2, το ξενοδοχείο προσφέρει μεταφορά από το αεροδρόμιο με 25 λίρες το άτομο συν μια επιπλέον χρέωση 6% γιατί μου είπαν ότι πρέπει να το προπληρώσω. Το σύνολο 53 λίρες. Πιστεύτε συμφέρει?
To ξενοδοχείο είναι αυτό:
http://www.booking.com/hotel/gb/avni-kensington.el.html
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η πιο συμφέρουσα λύση είναι λεωφορείο απο το αεροδρόμιο προς το κέντρο και απο εκεί Uber. Υπολόγισε 7-15 λίρες ανάλογα τι βαλίτσες έχετε. Η πιο ξεκούραστη λύση είναι απο το ξενοδοχειο. 53 λίρες δεν είναι πολλά για αυτή την απόσταση. Αν δεν έχεις εμπειρία απο Λονδίνο (όχι οτι είναι δύσκολο) καλό είναι αργά το βράδυ να μην ταλαιπωρηθείς. Οτι και να γίνει 30-35 λίρες στην καλύτερη θα τις δώσεις. Για 20-25 ευρώ νομίζω καλύτερα τη λύση του ξενοδοχείου.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Σε ευχαριστώ πολύ. Εμπειρία από Λονδινο δεν έχω, αφού είναι η πρώτη φορά. Πέραν αυτού μπορεί να πετάω από Θεσσαλονίκη, αλλά στην ουσία ξεκινάω από Ήπειρο την ίδια μέρα, οπότε πολλές ώρες στο δρόμο. Για 20 λίρες παραπάνω ας κλεισω από το ξενοδοχείο με τοση κούραση που θα κουβαλάμε. Σας φαίνεται καλή αυτή η τιμή, ή θα μου φάνε τα λεφτά και θα περιμένω μεταφορά κ δε θα τη βρίσκω?? Επίσης, αυτό το uber το έγραψε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, αλλά δεν έχω καταλάβει τί είναι.
Και μια τελευταία ερώτηση. Θα βγάλουμε την εβδομαδιαία travelcard και επειδή θελουμε την προσφορά 2for1 από ότι καταλαβα πρέπει να πάμε σε εκδοτήρια τρένων για να τη βγάλουμε. Το Σάββατο τέτοια ωρα που θα φτασω δε θα τη χρειαστώ, αλλά την Κυριακή το πρωί πρέπει να την έχω. Ο κοντινότερος σταθμός τρένου στο ξενοδοχείο μου είναι ο west brompton, οπότε πάω εκεί Κυριακή πρωι βγάζω την κάρτα και ξεκινάω την περιήγηση. Τα έχω καταλάβει σωστά?
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.440
Likes
14.444
Σε ευχαριστώ πολύ. Εμπειρία από Λονδινο δεν έχω, αφού είναι η πρώτη φορά. Πέραν αυτού μπορεί να πετάω από Θεσσαλονίκη, αλλά στην ουσία ξεκινάω από Ήπειρο την ίδια μέρα, οπότε πολλές ώρες στο δρόμο. Για 20 λίρες παραπάνω ας κλεισω από το ξενοδοχείο με τοση κούραση που θα κουβαλάμε. Σας φαίνεται καλή αυτή η τιμή, ή θα μου φάνε τα λεφτά και θα περιμένω μεταφορά κ δε θα τη βρίσκω?? Επίσης, αυτό το uber το έγραψε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, αλλά δεν έχω καταλάβει τί είναι.
Και μια τελευταία ερώτηση. Θα βγάλουμε την εβδομαδιαία travelcard και επειδή θελουμε την προσφορά 2for1 από ότι καταλαβα πρέπει να πάμε σε εκδοτήρια τρένων για να τη βγάλουμε. Το Σάββατο τέτοια ωρα που θα φτασω δε θα τη χρειαστώ, αλλά την Κυριακή το πρωί πρέπει να την έχω. Ο κοντινότερος σταθμός τρένου στο ξενοδοχείο μου είναι ο west brompton, οπότε πάω εκεί Κυριακή πρωι βγάζω την κάρτα και ξεκινάω την περιήγηση. Τα έχω καταλάβει σωστά?
Για το uber.

https://www.uber.com/el-GR/cities/london/

Ας πούμε ότι είναι ιδιωτικό αυτοκίνητο που κάνει το ταξί σε καλύτερη τιμή.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Σε ευχαριστώ πολύ. Εμπειρία από Λονδινο δεν έχω, αφού είναι η πρώτη φορά. Πέραν αυτού μπορεί να πετάω από Θεσσαλονίκη, αλλά στην ουσία ξεκινάω από Ήπειρο την ίδια μέρα, οπότε πολλές ώρες στο δρόμο. Για 20 λίρες παραπάνω ας κλεισω από το ξενοδοχείο με τοση κούραση που θα κουβαλάμε. Σας φαίνεται καλή αυτή η τιμή, ή θα μου φάνε τα λεφτά και θα περιμένω μεταφορά κ δε θα τη βρίσκω?? Επίσης, αυτό το uber το έγραψε και κάποιος άλλος εδώ μέσα, αλλά δεν έχω καταλάβει τί είναι.
Και μια τελευταία ερώτηση. Θα βγάλουμε την εβδομαδιαία travelcard και επειδή θελουμε την προσφορά 2for1 από ότι καταλαβα πρέπει να πάμε σε εκδοτήρια τρένων για να τη βγάλουμε. Το Σάββατο τέτοια ωρα που θα φτασω δε θα τη χρειαστώ, αλλά την Κυριακή το πρωί πρέπει να την έχω. Ο κοντινότερος σταθμός τρένου στο ξενοδοχείο μου είναι ο west brompton, οπότε πάω εκεί Κυριακή πρωι βγάζω την κάρτα και ξεκινάω την περιήγηση. Τα έχω καταλάβει σωστά?
Γκούγκλαρε uber να δεις τι είναι, και στην πρώτη σου διαδρομή έχεις έκπτωση 15 λίρες.
Αλλά και η τιμή του ξενοδοχείο σου είναι μιά χαρά.
Για την travelcard καλά τα λες, ο west brompton είναι ο σταθμός που σε βολεύει, απλά το θέμα είναι αν κυριακή πρωι θα είναι κάποιος εκεί να σου βγάλει την κάρτα. ίσως να μην υπάρχει και να χρειαστεί να πας στον σταθμό Victoria.
 

rulakigo

Member
Μηνύματα
200
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
Vienna
Ταξίδι-Όνειρο
Αγία Πετρούπολη,Ρωσσία
Απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό και να κατεβάσω την εφαρμογή στο κινητό μου και από εκεί να βάλω προορισμό κτλ και θα έρθει ένα αυτοκίνητο να μας πάρει. Στον υπολογισμό κόστους λέει 7-10 λίρες από Βικτώρια μέχρι ξενοδοχείο, οπότε η έκπτωση των 15 λιρών πώς γίνεται?? Μάλλον δε γίνεται. Θα φτιάξω ένα λογαριασμό και βλέπω, αν και μάλλον θα επιλέξω τη μεταφορά του ξενοδοχείου, περισσότερο γιατί θα είμαστε πολύ κουρασμένοι. Ελπίζω την Κυριακή να μη χρειαστεί να πάω Βκτώρια. Όσον αφορά τον έλεγχο των διαβατηρίων για να μπεις στη χώρα στο stansted είναι τόσο τραγικά όσο ακούω?? Μπορεί να φάμε 3ωρο??
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, να είστε καλά παιδιά. :);)
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.029
Likes
6.417
Απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό και να κατεβάσω την εφαρμογή στο κινητό μου και από εκεί να βάλω προορισμό κτλ και θα έρθει ένα αυτοκίνητο να μας πάρει. Στον υπολογισμό κόστους λέει 7-10 λίρες από Βικτώρια μέχρι ξενοδοχείο, οπότε η έκπτωση των 15 λιρών πώς γίνεται?? Μάλλον δε γίνεται. Θα φτιάξω ένα λογαριασμό και βλέπω, αν και μάλλον θα επιλέξω τη μεταφορά του ξενοδοχείου, περισσότερο γιατί θα είμαστε πολύ κουρασμένοι. Ελπίζω την Κυριακή να μη χρειαστεί να πάω Βκτώρια. Όσον αφορά τον έλεγχο των διαβατηρίων για να μπεις στη χώρα στο stansted είναι τόσο τραγικά όσο ακούω?? Μπορεί να φάμε 3ωρο??
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, να είστε καλά παιδιά. :);)
Nομίζω πως πρέπει να έχει μία ελάχιστη χρέωση αλλά δεν είμαι σίγουρος. Τέλος πάντων όσες φορές έχω πετάξει Stansted ποτέ δεν έκανα πάνω από μία ώρα άντε, μία ώρα και ένα τέταρτο για να βγω, έχοντας περάσει εννοώ και έλεγχο διαβατηρίων και έχοντας πάρει τη βαλίτσα. Το 3ωρο είναι απίστευτα υπερβολικό, ειδικά για εκείνη την ώρα.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει να δημιουργήσω λογαριασμό και να κατεβάσω την εφαρμογή στο κινητό μου και από εκεί να βάλω προορισμό κτλ και θα έρθει ένα αυτοκίνητο να μας πάρει. Στον υπολογισμό κόστους λέει 7-10 λίρες από Βικτώρια μέχρι ξενοδοχείο, οπότε η έκπτωση των 15 λιρών πώς γίνεται?? Μάλλον δε γίνεται. Θα φτιάξω ένα λογαριασμό και βλέπω, αν και μάλλον θα επιλέξω τη μεταφορά του ξενοδοχείου, περισσότερο γιατί θα είμαστε πολύ κουρασμένοι. Ελπίζω την Κυριακή να μη χρειαστεί να πάω Βκτώρια. Όσον αφορά τον έλεγχο των διαβατηρίων για να μπεις στη χώρα στο stansted είναι τόσο τραγικά όσο ακούω?? Μπορεί να φάμε 3ωρο??
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις, να είστε καλά παιδιά. :);)
Θα σου κανει τη διαδρομή δωρεάν, κι είτε δε θα σου περισέψει κάτι, είτε το υπόλοιπο από τις 15 λίρες θα σου μείνει για επόμενη διαδρομή (δε θυμάμαι τώρα τι από τα 2 ισχύει ακριβώς).

Εγώ θα επέλεγα δεδομένης της ώρα τη μεταφορά από το ξενοδοχείο αφού είναι σε καλή τιμή αν αναλογιστεί κανείς την απόσταση.

Το Δεκέμβρη που πέταξα στο Στάνστεντ μου πήρε, με αρκετούτσικο κόσμο γύρω στο μισάωρο το διαβατήριο, και σύνολο κοντά στη 1 ώρα και 15 λεπτά από το αεροπλάνο μέχρι την έξοδο (η χειραποσκευή έγινε gate checked οπότε έχασα πολύ χρόνο περιμένοντας την). Δεν είναι τραγικά, αλλά σε σχέση με το Heathrow, που έχω να περιμένω πάνω απο τέταρτο στον έλεγχο διαβατηρίων πάνω από 2 χρόνια είναι μια κάποια διαφορά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.312
Μηνύματα
887.590
Μέλη
38.976
Νεότερο μέλος
Aspalath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom