Μαλδίβες Μαλδίβες... 11-17/8/2008

Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Χαίρομαι που σας άρεσε η περιγραφή μου, αυτό έλειπε να σας αφήσω έτσι...:bleh: Λοιπόν, τα συνολικά έξοδα για ένα τέτοιο ταξίδι, τουλάχιστον αυτά που κόστισαν ατομικά σε μένα είναι : 1600? το ticket περιλαμβανομένου μεταφορά με υδροπλάνο προς το ξενοδοχείο και επιστροφή με ταχύπλοο, άλλα 60? μεταφορικά έξοδα λόγω ότι μένω επαρχία, στο ξενοδοχείο περίπου 300? και λιγότερα...εκτός και αν δεν βγαίνετε απο το Σπα...Για τιπς στους σερβιτόρους,καθαριστές δωματίου,ξεναγό στο Μάλε και διάφορα άλλα λοιπά...100?. Στα παραπάνω 300? υπολογίστε και τα δώρα-σουβενίρ... Γενικά βολεύει αρκετά που εκεί χρησιμοποιούν USD... Επίσης υπολογίστε μερικά έξοδα και στο Ντουμπάι αν θέλετε και άλλα σουβενίρ... Οπότε είμαστε περίπου στα 2000?...σε 5στερο ξενοδοχείο...

Τα ξενοδοχεία στις Μαλδίβες είναι πάρα πολλά. Υπάρχουν ξενοδοχεία τα οποία είναι πολύ ακριβά και είναι μέχρι 10 άτομα ...δηλ.εσείς και το προσωπικό και κανα δυο τρια ζευγάρια λολ...όπου πηγαίνουν όσοι έχουν ανάγκη να χαλαρώσουν γενικά απο την δουλειά τους και το άγχος. Υπάρχουν μεγάλα ξενοδοχεία με όλες τις ανέσεις και πολλές καλές τιμές 4-5 αστέρων. Γενικά όσα είναι κοντά στο Μάλε είναι κατα κανόνα πιο ακριβά και όσο πάμε σε απομακρυσμένες ατόλες είναι πιο οικονομικά. Τα περισσότερα πάντως είναι 5 αστέρων και υπάρχουν αρκετά με 4 αστεράκια τα οποία επίσης είναι τρομερά. Αυτά τα ολίγα...

Όσο για το Σπα δεν μπορούσα να πάω, καθότι ανοιχτόχρωμη επιδερμίδα την πρώτη και την δεύτερη ημέρα ο ήλιος με έκανε κουλουράκι φούρνου, απλά με ζεμάτησε και δεν μπορούσα να κουνηθώ καλά καλά...δεν θα μπορούσα να κάνω τίποτα στο σπα όσο ελαφροχέρα και να ήταν η ταυλανδέζα μασέρ... Έκανε πάντως η κοπέλα μου, πιο σκουρόχρωμη σαφώς αλλά και αυτή με κάψιμο την πρώτη φορά και μου είπε πως δεν θα το άντεχα με τίποτα...οπότε... :cool:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Σ΄ευχαριστούμε Ταξιδιώτη... για την πλήρη ενημέρωση και τις ωραίες φωτο!:)
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Με το νερό αν μπορείς να μας πει τι γίνεται. Το εμφιαλωμένο εκεί πίνεται;
 

spor_os

Administrator
Μηνύματα
1.951
Likes
617
Εξαιρετική ιστορία.
Μεταφέρθηκε στις Ταξιδιωτικές Ιστορίες της Ασίας
 
Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Με το νερό αν μπορείς να μας πει τι γίνεται. Το εμφιαλωμένο εκεί πίνεται;
Πολύ καλή ερώτηση που παρέλειψα να θίξω...Λοιπόν το νερό στις Μαλδίβες είναι μια πονεμένη ιστορία διότι όλο σχεδόν προέρχεται απο μονάδες αφαλάτωσης, βέβαια δεν είναι ότι δεν πίνεται, πίνεται αλλά σχεδόν αποκλειστικά παγωμένο, ζεστό είναι πολύ χάλια...το εννοώ..χαχα... Βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα να αγοράζει κάποιος εβιάν...με 2? το μπουκαλάκι όμως...δεν παίζει... Το νερό απο το μίνι-μπάρ κοστίζει 3.50$ το μπουκαλάκι, ενώ απο το εστιατόριο στο μεγάλο μπουκάλι δεν αλλάζει η τιμή του...οπότε...μόνο εστιατόριο.... Ότι άλλο θέλετε στην διάθεση σας...:)
 

KONSTANTINA

Member
Μηνύματα
66
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Κουφονήσια
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβέτ
Τουλάχιστον εκεί θα πίνατε πολλούς χυμούς!
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Σ' αυτά τα μέρη αν είναι κάτι που θα το πληρώσεις ακριβά αυτό είναι το νεράκι! Σίγουρα όμως σε αποζημιώνουν οι παραλίες και το όλο feeling!
 

anxelita

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ταξιδιώτη γεια σου. Διάβασα με μεγάλο ενδιαφέρον την περιγραφή σου, πρέπει να ήταν φοβερά. Εγώ πετάω το Σάββατο για Μαλδιβες, με emirates μεσω Ντουμπαι. Θα μείνουμε 5 νύχτες στο kuramathi island.Είναι το γαμήλιο ταξίδι μας, μιας και πριν 3 βδομάδες παντρευτηκαμε. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα, αν είναι εύκολο.
Ποσό περίπου κοστίζουν οι δραστηριότητες εκεί? (Ανάφερες κάπου κάτι με τα δελφίνια στα 29 usd και σπα με 100 )και ποσό η διατροφή (ποτά γεύματα ) στα εστιατόρια. Έχουμε πάρει πακέτο με ημιδιατροφή και προσπαθούμε να υπολογίσουμε ποσά χρήματα θα χρειαστούμε. επίσης από το πρακτορείο μας είπαν να μην αλλάξουμε σε δολάρια διότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε άνετα και παντού το ευρώ ως νόμισμα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Μπορείς να νοικιάσεις εξοπλισμό για «εξερεύνηση» της θάλασσας. Αναφέρομαι σε μια απλή μάσκα-αναπνευστήρας-βατραχοπεδιλα (όχι μπουκαλες και τέτοια) ‘η θα πρέπει να έχω τα δικά μου? Πιστεύεις ότι είναι κάτι άλλο που θα έπρεπε να προσέξουμε (από τη δική σου εμπειρία) ?
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...-%EC%E1%EB%E4%DF%E2%E5%F2-11-17-8-2008-a.html
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το σαιτ του ξενοδοχειου αναφερει οτι νοικιαζει εξοπλισμο για σνορκελιν.
Αν οχι ολα , τουλαχιστον η πλειοψηφια των ριζορτ στις Μαλδιβες νοικιαζουν εξοπλισμο για σνορκελιν και σε αρκετες περιπτωσεις δινεται τσαμπα στους all inclusive πελατες.
Παρολα αυτα απο οτι γνωριζω η ενοικιαση τους ειναι ακριβη (οπως πολλα αλλα στις Μαλδιβες) και θα προτεινα αν προκειται να κανεις πολυ σνορκελιν να παρεις τη δικη σου μασκα. Ενας αλλος λογος ειναι οτι εγω εχω βρει τη μασκα που μου ταιριαζει τελεια και δεν το ρισκαρω να δοκιμαζω επιτοπου αλλη.
 
Μηνύματα
28
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Thailand...
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα μπόρα
Συγνώμη που απαντώ καθυστερημένα, πρωτα απο όλα, να ζήσετε και να περάσετε όσο καλύτερα μπορείτε είναι κάτι που δεν θα ξεχάσετε ποτέ...εγώ ακόμη ονειρεύομαι τις Μαλδίβες ακόμη και τωρα μετα 3 μήνες...!!! Οι δραστηριότητες δεν είναι δα και το πανάκριβες απλά είναι πολλές και θα θέλεις να τα κάνεις όλα οπότε και θα ξοδεύεις και περισσότερα...εξοπλισμό μπορείς να ενοικιάσεις, βέβαια εγώ προτίμησα και πήρα μαζί μου τον δικό μου, πως τα βόλεψα όλα μην το ψάχνεις είχε πλάκα ένα σκηνικό στο αεροδρόμιο του Μάλε να προσπαθώ να ζυγίσω τις αποσκευές και ο κακομοίρης να θέλει να κλειδώσει τον θάλαμο που τις φυλούσαν..έναντι 1 δολαρίου...!!! Τα ευρο...περνάνε εννοείται, όχι κέρματα βέβαια αλλά τα χάρτινα...έδωσα για παράδειγμα 2 ευρώ στον σερβιτόρο μας και δεν τα έπαιρνε, του έδωσα δυο δολλάρια και...τα τσέπωσε χωρίς πρόβλημα... αυτός έχασε βέβαια...αλλά ετσι είναι... Μια συμβουλή, ξεχάστε τα όλα όσα εχετε πίσω στην Ελλάδα και ζήστε όλες τις ημέρες μοναδικά...οι στιγμές θα σας μείνουν αξέχαστες, το υποσχέθηκα στον εαυτό μου να πάω και πάλι (πριν βυθιστούν)... Ήταν ένα ονειρικό ταξίδι και σας εύχομαι να έχετε τον πιο τέλειο καιρό, όπως είχαμε και εμείς τότε...(τζαμπα έχασα το ται μασάζ...είχα κατακαεί απο τον ήλιο...τώρα παρακαλάω να βρώ κάτι καλό αντίστοιχο εδώ...)

Να πάτε και να γυρίσετε ανανεωμένοι, περιμένω τις φωτος σας....:cool:
 

pennyseit

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα, μια ερωτηση και απο μενα. Πως είναι διαμορφωμένη η ισοτιμία ευρο-δολαριου? το καθε προιον εχει 2 τιμες? συμφέρει περισσοτερο να εχουμε δολάρια ή ευρώ? ι σοτιμία μεταξύ των 2 νομισμάτων αλλάζει καθημερινά οπότε αν ΄δέχονται όπως είπες και τα 2 νομίσματα , κάπως θα τα έχουν διαμορφώσει.... Ευχαριστώ
 

elgeo

Member
Μηνύματα
18
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μαλδίβες-Ντουμπαι
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος!
Πολύ ωραία η περιγραφή σου ταξιδιώτη....ελπίζω να κάνει και σε εμάς καλό καιρό χωρίς βροχούλες...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom