Αυστρία Μετακίνηση στη Βιέννη - Κάρτες ΜΜΜ και αξιοθέατων

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Ουσιαστικά επειδή αυτές οι κάρτες είναι για την πόλη και τα κοντινά προάστια, βγάζεις ένα έξτρα εισιτήριο από τα όρια της πόλης έως το αεροδρόμιο. Από το μηχάνημα πωλείται σίγουρα ως ξεχωριστό εισιτήριο, δε θυμάμαι online (νομίζω πως ναι πάντως).
Εναλλακτικά βάζεις από αεροδρόμιο προς Schwechat που είναι το όριο της πόλης
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Καλησπέρα και πάλι.

Μόλις 2 εβδομάδες μετά το δικό μας ταξίδι στην Βιέννη ετοιμάζεται να πάει αυτό το ΣΚ και ο κουνιάδος μου. Επειδή του φάνηκαν πολλά τα 29€ για την Vienna City Card, ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα μεμονωμένα εισιτήρια σε λεωφορείο/τραμ/μετρό; Για να δει αν τον συμφέρει περισσότερο η κάρτα...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Καλησπέρα και πάλι.

Μόλις 2 εβδομάδες μετά το δικό μας ταξίδι στην Βιέννη ετοιμάζεται να πάει αυτό το ΣΚ και ο κουνιάδος μου. Επειδή του φάνηκαν πολλά τα 29€ για την Vienna City Card, ξέρει κανείς πόσο κοστίζουν τα μεμονωμένα εισιτήρια σε λεωφορείο/τραμ/μετρό; Για να δει αν τον συμφέρει περισσότερο η κάρτα...
Η κάρτα απεριορίστων διαδρομών 72 ωρών κοστίζει 17,10 ευρώ. Αφορά μόνο μετακινήσεις, όχι έκπτωση σε αξιοθέατα κλπ.
 

gkTraveler

Member
Μηνύματα
30
Likes
22
Η κάρτα απεριορίστων διαδρομών 72 ωρών κοστίζει 17,10 ευρώ. Αφορά μόνο μετακινήσεις, όχι έκπτωση σε αξιοθέατα κλπ.
Χμμ.. Και από πού μπορεί να την αγοράσει κάποιος αυτήν online; Γιατί στο IVIE που αγόρασα την City Card δεν την βλέπω κάπου...
 

Criskoup

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακριβώς στη Βιέννη που πρόκειται να πάμε οικογενειακώς τώρα για τις γιορτές ( με τα δυο παιδιά μας 14 και 12 χρόνων )είναι ποσά εισιτήρια Vienna city card θα χρειαστούμε για τις μεταφορές μας με τα ΜΜΜ ; Δυο μόνο ;-οι γονείς ;(μιας και αναφέρει ότι καλύπτεται για κάθε κάθε κάτοχο εισιτήριου ένα παιδί έως 15 χρόνων) Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει παρακαλώ στα σίγουρα γιατί θέλω να τα αγοράσω online
Και πάνω σ αυτό δυο ερωτήσεις:
Τις παίρνω από το αεροδρόμιο από κάπου με το που φτάνουμε ;
Την έχω στο κινητό μου μέσω κάποιας εφαρμογής και την ενεργοποιώ κιόλας από τώρα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με βοηθήσει !
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακριβώς στη Βιέννη που πρόκειται να πάμε οικογενειακώς τώρα για τις γιορτές ( με τα δυο παιδιά μας 14 και 12 χρόνων )είναι ποσά εισιτήρια Vienna city card θα χρειαστούμε για τις μεταφορές μας με τα ΜΜΜ ; Δυο μόνο ;-οι γονείς ;(μιας και αναφέρει ότι καλύπτεται για κάθε κάθε κάτοχο εισιτήριου ένα παιδί έως 15 χρόνων) Θα μπορούσε κάποιος να μου απαντήσει παρακαλώ στα σίγουρα γιατί θέλω να τα αγοράσω online
Και πάνω σ αυτό δυο ερωτήσεις:
Τις παίρνω από το αεροδρόμιο από κάπου με το που φτάνουμε ;
Την έχω στο κινητό μου μέσω κάποιας εφαρμογής και την ενεργοποιώ κιόλας από τώρα;
Ευχαριστώ προκαταβολικά όποιον μπορεί να με βοηθήσει !
Χριστούγεννα του 2018 είχαμε πάει, 2 ενήλικες 2 παιδιά 12 και 14. Αγοράσαμε 2 vienna city card των 72 ωρών αν θυμάμαι καλά, από τον γκισέ πληροφοριών του αεροδρομίου. Βγάλαμε ένα συμπληρωματικό εισιτήριο για να πάμε στην πόλη. Γενικά τα παιδιά στα ΜΜΕ ήταν δωρέαν με γονέα που είχε vienna city card. Μάλιστα το ίδιο ίσχυε και για τα εισιτήρια του τρένου για saltzburg. Ανά ενήλικα ένα παιδί ως 15 δωρεάν.
 

Criskoup

New Member
Μηνύματα
3
Likes
3
Χριστούγεννα του 2018 είχαμε πάει, 2 ενήλικες 2 παιδιά 12 και 14. Αγοράσαμε 2 vienna city card των 72 ωρών αν θυμάμαι καλά, από τον γκισέ πληροφοριών του αεροδρομίου. Βγάλαμε ένα συμπληρωματικό εισιτήριο για να πάμε στην πόλη. Γενικά τα παιδιά στα ΜΜΕ ήταν δωρέαν με γονέα που είχε vienna city card. Μάλιστα το ίδιο ίσχυε και για τα εισιτήρια του τρένου για saltzburg. Ανά ενήλικα ένα παιδί ως 15 δωρεάν.

χίλια ευχαριστώ Μάγδα για την απάντηση σου
Μπορώ να τα αγορασω και από το αεροδρόμιο επι τόπου απ ότι κατάλαβα
αν ναι να μην τα παιρνω από εδώ και ασχολούμαι με ενεργοποιήσεις και εφαρμογές
Σωστά ;
Πωλούν στο αεροδρόμιο ;
Ευχαριστώ και πάλι
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
χίλια ευχαριστώ Μάγδα για την απάντηση σου
Μπορώ να τα αγορασω και από το αεροδρόμιο επι τόπου απ ότι κατάλαβα
αν ναι να μην τα παιρνω από εδώ και ασχολούμαι με ενεργοποιήσεις και εφαρμογές
Σωστά ;
Πωλούν στο αεροδρόμιο ;
Ευχαριστώ και πάλι
Ναι πωλούν σίγουρα στο information desk. Ενεργοποίηση με την πρώτη χρήση στο μηχάνημα. Δυστυχώς περισσότερες λεπτομέρειες δε θυμάμαι. Έχουν περάσει και χρόνια.
 

ArisAthens

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Αυτό το συμπληρωματικο εισιτήριο για το αεροδρόμιο το αναφέρει στους όρους χρήσης της Vienna Card.
Μήπως βγαινει μόνο στο γκισε ή στο μηχάνημα εκδοσης;
Πάντως και εγώ αυτό δεν το κατάλαβα, πώς μπορεί κάποιος να βγάλει αυτό το επιπλέον εισιτήριο από το app. Αν ξέρει κάποιος pls ας βοηθήσει μιας και πετάω αύριο, ευχαριστώ
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.083
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
Πάντως και εγώ αυτό δεν το κατάλαβα, πώς μπορεί κάποιος να βγάλει αυτό το επιπλέον εισιτήριο από το app. Αν ξέρει κάποιος pls ας βοηθήσει μιας και πετάω αύριο, ευχαριστώ
Δεν το έβγαλε από την εφαρμογή η κόρη μου αλλά σε μηχάνημα επιτόπου σε σταθμό μετρό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom