Ισπανία Μετακινήσεις στη Bαρκελώνη

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Άρα από εισιτήρια έχουμε 2x αεροδρομίου μετρό για το αεροδρόμιο-διαμέρισμα-αεροδρόμιο
Σωστά.
κι από κει και πέρα βγάζουμε την T-Casual ζώνη 1 (που από 2020 αντικαθιστά την Τ10 απ' ότι κατάλαβα και είναι ατομική);
Ναι ,από την καινούρια χρονιά καταργούν το Τ 10 . Είναι ατομικό απ'ότι είπαν.
Πετάμε με vueling (άρα terminal 1 απ' ότι κατάλαβα)
Ναι τερμιναλ 1
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Και γιατί δεν πάτε με ταξί;Από το ίδιο σημείο που φεύγουν τα ταξί, σχεδόν (λίγα μέτρα δίπλα)
φεύγουν τα Uber,Cabigy,van,κλπ.
Μάλιστα θα της δώσουν και προτεραιότητα επιβίβασης.
Έχει uber η Βαρκελώνη; Γιατί έψαχνα για να πάω στο αεροδρόμιο και δεν μου έβγαζε κάτι
 

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Πιο εύκολος τρόπος από το αεροδρόμιο για την πόλη ποιος είναι? Το μετρό ίσως?Θα μείνω στο Novotel City κοντά στη στάση Glories. Βλέπω ένα τρένο με γραμμή L9S, ξέρετε κόστος εισιτηρίου και αν επιτρέπει μετεπιβίβαση στη γραμμή L1? Βλέπω ότι μπορώ να πάρω το L9S μέχρι Torassa και από εκεί τη γραμμή L1 μέχρι Glories.
Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη. Πηγαίνω Βαρκελώνη με Ryanair και φτάνω 16:55 στο T2. Επειδή θα είμαστε γονείς με 2 παιδιά σκέφτηκα πιο εύκολο το L9S από το T2 μέχρι Torassa και μετά L1 μέχρι Glories. Φεύγω μετά από 2 μέρες απόγευμα άρα κατά τις 16:30-17:00 θα πρέπει να ξεκινήσω για αεροδρόμιο. Οπότε σκέφτηκα την Hola Bcn για 48 ώρες για 2 ενήλικες και 1 παιδί (το άλλο παιδί είναι κάτω από 4ων ετών).
@panpan βρίσκεις καλά τα πλάνα μου?
 
Last edited:

stavpan

Member
Μηνύματα
21
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Βενετια Παρισι
Για το L9 ok.Το hola bcn εξαρτάται από τις μετακινήσεις σας.
To Hola Bcn για 2 μέρες έχει 16,30. Για αεροδρόμιο μόνο πήγαινε έλα δε θα χρειαστώ 22ευρώ με απλά εισιτήρια? Το Hola είναι είδα και για αεροδρόμιο, σωστά?
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Τελικά κι εγώ προχώρησα στην αγορά της Hola BCN TravelCard για 3ημερο γιατί υπολόγισα ότι δεδομένου πως θέλω αεροδρόμιο για το διαμέρισμα (κι aerobus να θέλα το ίδιο θα έβγαινε πάνω-κάτω νομίζω) βγαίνει
1 t-casual + 2x μετρό αεροδρομίου + 2x single tickets (26.45) = 3ημερη Hola (online) + 1 αεροδρομίου
Τώρα αν τελικά δε χρειαστούν αυτά τα εισιτήρια, ας είναι :p.

Μάλλον δεν βολεύει που έφυγε η Τ10 και αυτή που την αντικατέστησε είναι ατομική. :oops:
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να με βοηθήσετε λίγο όσον αφορά στα μέσα μεταφοράς. Κλείσαμε εισιτήρια για Βαρκελώνη τον Μάρτιο τελικά και φθάνουμε Παρασκευή 12.30 το βράδυ. Την Τ10 casual μπορώ να τη βγάλω εκείνη την ώρα; και γενικά τι ισχύει ακριβώς με τη κάρτα αυτή;
 

zaxaki

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Τελικά κι εγώ προχώρησα στην αγορά της Hola BCN TravelCard για 3ημερο γιατί υπολόγισα ότι δεδομένου πως θέλω αεροδρόμιο για το διαμέρισμα (κι aerobus να θέλα το ίδιο θα έβγαινε πάνω-κάτω νομίζω) βγαίνει
1 t-casual + 2x μετρό αεροδρομίου + 2x single tickets (26.45) = 3ημερη Hola (online) + 1 αεροδρομίου
Τώρα αν τελικά δε χρειαστούν αυτά τα εισιτήρια, ας είναι :p.

Μάλλον δεν βολεύει που έφυγε η Τ10 και αυτή που την αντικατέστησε είναι ατομική. :oops:
Μήπως ξέρεις αν τη Hola μπορούμε να την πάρουμε από μηχανή στο αεροδρόμιο;γιατί σκέφτομαι και γω να την αγοράσω αλλά φτάνω Βαρκελώνη στις 12.3 το βράδυ και δε ξέρω αν θα μπορώ εκείνη την ώρα να την παρω
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Μήπως ξέρεις αν τη Hola μπορούμε να την πάρουμε από μηχανή στο αεροδρόμιο;γιατί σκέφτομαι και γω να την αγοράσω αλλά φτάνω Βαρκελώνη στις 12.3 το βράδυ και δε ξέρω αν θα μπορώ εκείνη την ώρα να την παρω
Έχει αυτόματο μηχάνημα όπως κατεβαίνεις στο μετρό στο οποίο βάζεις τον κωδικό που θα σου στείλουν και την εκτυπώνει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom