Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

Maria Lamprou

Member
Μηνύματα
41
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
NEW YORK ?
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ - ΑΝΔΕΙΣ - ΑΜΑΖΟΝΙΟ
Εγώ είχα βγάλει την Πρωτοχρονιά του 2007 την Orange και πήγαινες για μια εβδομάδα παντού (Βερσαλλίες, Disneyland, αεροδρόμιο) και έκανε νομίζω ~30 ευρώ. Δεν είχα φωτογραφία αλλά έβγαλα φωτοτυπία του διαβατηρίου μου και τη δέχτηκαν μια χαρά! Ευτυχώς είχε εκεί κοντά "φωτοτυπάδικο" :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ είχα βγάλει την Πρωτοχρονιά του 2007 την Orange και πήγαινες για μια εβδομάδα παντού (Βερσαλλίες, Disneyland, αεροδρόμιο) και έκανε νομίζω ~30 ευρώ. Δεν είχα φωτογραφία αλλά έβγαλα φωτοτυπία του διαβατηρίου μου και τη δέχτηκαν μια χαρά! Ευτυχώς είχε εκεί κοντά "φωτοτυπάδικο" :)
To 2007, ναι. Τώρα πιά, όχι....
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Εδώ κοίταξα για την κάρτα απεριορίστων διαδρομών για 5 ημέρες
Google Μετάφραση
και αναφέρει πως για ζώνες 1-3 κάνει 28.90 ενώ για ζώνες 1-6 49.40.Συμφέρει να βγάλει κάποιος την κάρτα για ζώνες 1-6 την στιγμή που θα την χρησιμοποιήσει για τις εξτρά ζώνες μόνο για το πήγαινε έλα Βερσαλίες και eurodisney ενώ όλες τις άλλες φορές θα κινείται μέσα στο κέντρο;

όπα τώρα που το ξανασκέφτομαι είναι και ο ερχομός από το αεροδρόμιο (όχι το πήγαινε γιατί την 6η μέρα φεύγω) .

Α μην με βρίσει κανείς αλλά έχω μια ερώτηση ακόμη:). Υπάρχει και η άλλη πιθανότητα να νοικιάσουμε μια ημέρα αυτοκίνητο οπότε θα χρειαστώ σε αυτή την περίπτωση την 3ημερη κάρτα που κάνει γύρω στα 40 ευρώ και μέσα σε αυτές τις ημέρες θα πάω βερσαλίες και eurodisney.Σε αυτή την περίπτωση συμφέρει η κάρτα που καλύπτει τις διαδρομές 1-6 η 1-3;
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Παιδια μη μπερδεύεστε. Η Paris visite αφορά μόνο τα μέσα μαζικής μεταφοράς. Η paris museum card αφορά τα μουσεία και βολέυει αν θες να επισκεφτείς πολλά και δε θες να ταλαιπωρείσαι στις ουρές.
Η navigo από την άλλη - όπως και ειπώθηκε - συμφέρει πολύ αν βρίσκεσαι Παρίσι αρχές της εβδομάδας.
Kabamarou σκέψου μαθηματικά. Νομίζω πως το εισιτήριο από το αεροδρόμιο είναι 8,50, disneyland 6,50 και Βερσαλλίες 3 ευρώ το απλό εισιτήριο . Άρα 6.50Χ 2 (Disneyland πήγαινε-έλα+3Χ2 Βερσαλλίες πήγαινε - έλα + 8,40 αεροδρόμιο -μια διαδρομή)=27,50. Νομίζω ότι συμφέρει (γι αυτό την είχα χρησιμοποιήσει κι εγώ την καρτούλα). Και απ' ό,τι είδα θα μένεις λίγο μακριά, άρα θα το χρησιμοποιείς αρκετά το μετρό άρα ίσως τα carnet να τα ξοδεύεις γρήγορα. Με μαθηματικά πάλι θα σκεφτείς και για την άλλη εκδοχή.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση black mamba.Oι τιμές αυτές που γράφεις είναι για κάποιον που έχει ήδη την κάρτα διαδρομών 1-3 φαντάζομαι και πληρώνει τα ποσά που γράφεις μόνο για 4-6.
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Νομίζω ότι αυτές οι τιμές ισχύουν ούτως ή άλλως ανεξαρτήτως με το αν έχεις κάποια άλλη κάρτα. Αν έχεις βγάλει πάντως κάποιο πρόγραμμα και αφού ξέρεις που θα μένεις μπορείς να υπολογίσεις περίπου πόσες διαδρομές θα κάνεις την ημέρα και έτσι θα καταλάβεις καλύτερα αν θα κάνεις απόσβεση με την κάρτα!
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Η Paris visite βέβαια να προσθέσω πως παρέχει έκπτωση σε κάποια μουσεία από ότι είδα εδώ
Google Μετάφραση
όπως επίσης και 20% έκπτωση σε περίπτωση που κάποιος θέλει να πάει στην Disneyland και στα 2 πάρκα αν κατάλαβα καλά,
αλλά δεν γίνεται αναφορά πουθενά ότι μπαίνεις με αυτήν την κάρτα από άλλη πόρτα χωρίς να περιμένεις στην ουρά.



black mamba τις διαδρομές πως θα τις υπολογίσω;Υπάρχει κάποιο κατάλογος με τις τιμές των διαδρομών;
Μάλλον από εδώ που πας πρώτα εισητήρια και ναύλοι και μετά γράφεις τα ονόματα των στάσεων ε;
Google Μετάφραση
 

black mamba

Member
Μηνύματα
297
Likes
84
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα (!!!)
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ
Μιλάω για αυτή την κάρτα:
Paris Museum Pass | Official Website
Όταν πήγα εγώ, οι κάτοχοι κάρτας μπαίναμε κατά προτεραιότητα. Αν διαβάσεις στο site "presentation & advantages" λέει :"With the PARIS MUSEUM PASS, you gain free entry, without queuing and as many times as you wish, to over 60 museums and monuments in and around Paris".
Όσο για τιμές και γενικές πληροφορίες για τα τρένα εδώ: Paris RER | Paris by Train
Για να μη χαθείς (είναι και μεγαλούτσικη η σελίδα) σου αντιγράφω:

Paris RER ticket prices are determined station to station for travel beyond Zone 1 and range from 1.60? to upwards of 11?. Some example trip RER fares:
 
Last edited by a moderator:

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
εχε υποψη αν παρεις την navigo την οποια συστηνω σε σχεση με την paris visite η οποια ειναι και ακριβοτερη και οι εκπτωσεις ειναι της πλακας να παρεις για την ζωνη 1-5.η ζωνη 6 δεν σε ενδιαφερει γαιτι ο μακρινοτερος προορισμος, το αεροδρομιο δηλαδη ειναι στη ζωνη 5.απο κει και περα παρε κομπιουτερακι και θα δεις τι σε συμφερει πραγματικα αναλογα βεβαια και με τις μερες που θα κατσεις.για μια βδομαδα 38?.αξιζει και η museum pass αν εχεις σκοπο να πας σε πολλα μουσεια.γλυτωνεις τις ουρες.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
να παρεις για την ζωνη 1-5.η ζωνη 6 δεν σε ενδιαφερει γαιτι ο μακρινοτερος προορισμος, το αεροδρομιο δηλαδη ειναι στη ζωνη 5.
To Orly είναι στη ζώνη 4 (& o σταθμός μετεπιβίβασης Antony sτη ζώνη 3).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom