Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Το όνομα της κάρτας που αναφέρθηκε παραπάνω είναι navigo découverte ( semaine η εβδομαδιαία) και είναι η πιο οικονομική εφόσον σε βολεύουν και οι μέρες.
Εισιτήρια για disneyland δες στο επίσημο σάιτ ή στα fnac που κατά καιρούς βγάζει προσφορές.
Στη disneyland θα πας απευθείας με rer a.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Ευχαρηστω παιδια για τις απαντησεις σας..μηπως ξερει καποιος αυτο το pass για μια βδομαδα που ακριβος μπορω να το βγαλω; Και αν επικυρωνεται μια φορα μονο η απλα το εχω πανω μου?

Αα και ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος των μετρο τελεικα;; Στην opera station??
 
Last edited by a moderator:

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
στο πάσο βάζεις μια φωτογραφία ( διαβατηρίου ή λίγο μικρότερη) και μπορείς να το βγάλεις και στους σταθμούς του μετρό! Αν διαβάσεις το λινκ που έβαλα στο 2ο comment μου τα αναφέρει όλα!
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
στο πάσο βάζεις μια φωτογραφία ( διαβατηρίου ή λίγο μικρότερη) και μπορείς να το βγάλεις και στους σταθμούς του μετρό! Αν διαβάσεις το λινκ που έβαλα στο 2ο comment μου τα αναφέρει όλα!
Να σε ρωτησω κατι ακομα εγω θα χρηαστω μονο 1 και2 ζωνη το θεμα ομως ειναι οτι θελω να παω και ντισνειλαντ τι αξιζει να κανω; Να βγαλω απλα οταν ειναι ενα εισητιριο για εκει η να παρω παραπανω ζωνες γιατι η ντισνειλαντ. Ειναι εκτος 1 και 2...α και μηπως ξερεις ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος τον μετρο;
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
καταρχήν να ξέρεις ότι και εγώ αυτό το ταξίδι αποφάσισα πριν 15 μέρες περίπου να το κάνω! Οπότε ότι σου λέω βασίζεται στο ψάξιμο που έχω κάνει μέσα σε αυτό το διάστημα ! Θα πρέπει να διασταυρώσεις και μόνος σου τις πληροφορίες και από άτομα που έχουν εμπειρία από το Παρίσι!

λοιπόν. Γνώμη μου είναι να βγάλεις πάσο για τις ζώνες 1-5! 1ο θα έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και δεν θα κάθεσαι να σκέφτεσαι ποια ζώνη πιάνει η κάθε περιοχή και να προσέχεις μήπως βγεις έξω από τις ζώνες 1-2! 2ο το εισιτήριο για την disneyland από το κέντρο του Παρισιού κοστίζει περίπου 14 ευρώ μόνο να πας (αυτή την τιμή είδα σε ένα site , μπορεί να είμαι και λάθος) . Οπότε υπολόγισε άλλα 14 για τον γυρισμό ..είσαι στα 28 ευρώ! Τώρα αν υποθέσουμε ότι είναι πιο λίγο δεν νομίζω να πέφτεις κάτω από τα 20 ευρώ ! Επίσης άμα θελήσεις να επισκεφτείς και Βερσαλίες θα πρέπει πάλι να τα σκας για εισιτήριο.. ενώ με το πάσο 1-5 είσαι κομπλέ και για τα δύο!!

αν κάνεις σούμα αυτά που σου είπα + όσα θα δώσεις για τις ζώνες 1-2 , βγαίνεις στα ίδια λεφτά αν όχι παραπάνω! Αλλά στην τελική και 10-15 ευρώ πιο ακριβό να σου βγει το πάσο σκέψου τι προτιμάς ?? να δώσεις 10 ευρώ παραπάνω και να πηγαίνεις όπου γουστάρεις ή 10 ευρώ λιγότερα και να είσαι περιορισμένος???

για τον κεντρικό σταθμό δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω !

http://33.media.tumblr.com/tumblr_m7rxtkoS1z1r54c4oo1_1280.jpg ορίστε και ένας χάρτης του μετρό! Όπου βλέπεις αυτά τα άσπρα κυκλάκια στους σταθμούς σημαίνει ότι ενώνονται πάνω από 1 γραμμές σε εκείνον τον σταθμό!
 
Last edited by a moderator:

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Να σε ρωτησω κατι ακομα εγω θα χρηαστω μονο 1 και2 ζωνη το θεμα ομως ειναι οτι θελω να παω και ντισνειλαντ τι αξιζει να κανω; Να βγαλω απλα οταν ειναι ενα εισητιριο για εκει η να παρω παραπανω ζωνες γιατι η ντισνειλαντ. Ειναι εκτος 1 και 2...α και μηπως ξερεις ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος τον μετρο;
θα βγάλεις 3 μονοήμερες κάρτες για τις ζώνες 1-2 και την ημέρα που θα θες να πας ντισνευ θα βγάλεις μονοήμερη για τις ζώνες 1-5.
Τι είναι αυτή η ερώτηση με τον κεντρικό σταθμό του μετρό; Έχει δεκάδες σταθμούς στο κέντρο το Παρίσι.
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Οκ ευχαρηστω παιδια ..νομιζα πως εχει καποιο κεντρικο οπως η ρωμη και καποιες αλλες ...
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Γιατί η Ρώμη δηλαδή έχει κεντρικό σταθμό μετρό?
Εχει ναι εκει που φευγουν και ολα τα αστικα και οι δυο γραμες του μετρο δεν θημαμε πως λεγετε γιατι εχω παει εδω και 2 χρονια
 

Fanula

Member
Μηνύματα
89
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
NYC
Ταξίδι-Όνειρο
USA roadtrip
καλησπερα! εγω θα επισκεφθω το παρισι 5 μερες (πεμπτη με τριτη ,με disneyland, απο Μποβε). Λεμε να παρουμε τις 10αδες εισιτηριων εναντι των καρτων, αλλα δεν εχω καταλαβει πως χρησιμοποιουνται. Κοστιζουν 1,70 (λιγο λιγοτερο αν τα παιρνεις σε 10δες αν θυμαμαι καλα) και ισχυουν για μετρο+λεωφορεια για ΜΙΑ μονο διαδρομη; Δηλαδη, τα επικυρωνω 1 φορα; Αν χρειαστει να παρω 2 μετρο για καποιο προορισμο θα πρεπει να χρησιμοποιησω 2 εισιτηρια; Επισης το εισιτηριο για το RER A ποσο κοστιζει; Μηπως τελικα συμφερει να βγαλουμε καρτες; Ευχαριστω
 

chef1971

Member
Μηνύματα
15
Likes
6
Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος ξερή πως θα μετεκινηθουμε στο Παρισι !!
Μας φοβηζη πολύ έμενα και την γυναικά μου η πολυπλοκοτητα του Μετρό το ότι δεν ξέρουμε γαλλικά κτλ.
θα μείνουμε από τις 9/01/2015 έως τις 12/01 στο ΝOVOTEL PARIS VAUGIRAD 257 Rue de Vaugirand και θα ηθελα να με βοηθήσετε στο πως θα φτάσω από το αεροδρόμιο (ΣΑΡΛ ΝΤΕ ΓΚΟΛ) στο ξενοδοχείο αν είναι καλή περιοχή( φαγητό,πότο,μαγαζιά κτλ) και πως από εκεί θα πάμε στην EURODISNEY με την κορη μας!! ευχαριστώ πολύ και είμαι βεβαίως πως θα με βοηθήσετε!!!
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Καλησπέρα σας!! Θα ήθελα την βοήθεια σας αν κάποιος ξερή πως θα μετεκινηθουμε στο Παρισι !!
Μας φοβηζη πολύ έμενα και την γυναικά μου η πολυπλοκοτητα του Μετρό το ότι δεν ξέρουμε γαλλικά κτλ.
θα μείνουμε από τις 9/01/2015 έως τις 12/01 στο ΝOVOTEL PARIS VAUGIRAD 257 Rue de Vaugirand και θα ηθελα να με βοηθήσετε στο πως θα φτάσω από το αεροδρόμιο (ΣΑΡΛ ΝΤΕ ΓΚΟΛ) στο ξενοδοχείο αν είναι καλή περιοχή( φαγητό,πότο,μαγαζιά κτλ) και πως από εκεί θα πάμε στην EURODISNEY με την κορη μας!! ευχαριστώ πολύ και είμαι βεβαίως πως θα με βοηθήσετε!!!
http://www.accorhotels.com/gb/hotel-1978-novotel-paris-vaugirard-montparnasse/index.shtml# αυτο ειναι το ξενοδοχειο σας?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom