Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
black mamba ευχαριστώ και πάλι.
Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτές τις ζώνες.Γενικά είναι πάρα πολύ πολύπλοκο αυτό το δίκτυο τραίνων του Παρισιού.Εδώ αν κάνω download
Maps | Paris by Train
το paris metro map μου βγάζει την διαδρομή 8 που θα χρησιμοποιώ για να πάω στο ξενοδοχείο και έχει τέρμα το crettel prefecture.
Αν κάνω download όμως το Paris Public Transport Zone Map που περιέχει μέσα τις ζώνες η διαδρομή αυτή δεν υπάρχει:shock:
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
TAX78 ευχαριστώ καταρχάς για τις πληροφορίες.Η navigo που προτίνεις σύμφωνα με στοιχεία που λέχθηκαν σε προηγούμενα posts βγαίνει για να καλύψει μετακινήσεις από Δευτέρα έως Κυριακή οπότε αν πάει κάποιος Πέμπτη όπως εγώ δεν συμφέρει.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
black mamba ευχαριστώ και πάλι.
Έχω μπερδευτεί πολύ με αυτές τις ζώνες.Γενικά είναι πάρα πολύ πολύπλοκο αυτό το δίκτυο τραίνων του Παρισιού.Εδώ αν κάνω download
Maps | Paris by Train
το paris metro map μου βγάζει την διαδρομή 8 που θα χρησιμοποιώ για να πάω στο ξενοδοχείο και έχει τέρμα το crettel prefecture.
Αν κάνω download όμως το Paris Public Transport Zone Map που περιέχει μέσα τις ζώνες η διαδρομή αυτή δεν υπάρχει:shock:
Στο δεύτερο χάρτη, δεν υπάρχει καμία γραμμή μετρό. Υπάρχουν μόνο γραμμές RER και transilien. Οι γραμμές μετρό δεν έχουν νόημα σ' αυτό το χάρτη, επειδή ολόκληρο το δίκτυο του μετρό θεωρείται ζώνη 1 (ή 1&2, δεν είμαι σίγουρος, πάντως καλύπτεται με το φτηνό εισιτήριο)..

Έκλεισες δηλαδή ξενοδοχείο προς το τέρμα της γραμμής 8? Μέγα λάθος...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Αχα μάλιστα γιαυτό δεν τις έχει αυτές τις γραμμές.Να είσαι καλά γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο.
Για ποιόν λόγο είναι μέγα λάθος που έκλεισα ξενοδοχείο εκεί;Δεν είναι στο τέρμα της γραμμής ακριβώς.Είναι ελάχιστα πιο έξω από τον περιφερειακό.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.486
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αχα μάλιστα γιαυτό δεν τις έχει αυτές τις γραμμές.Να είσαι καλά γιατί δεν μπορούσα να καταλάβω τον λόγο.
Για ποιόν λόγο είναι μέγα λάθος που έκλεισα ξενοδοχείο εκεί;Δεν είναι στο τέρμα της γραμμής ακριβώς.Είναι ελάχιστα πιο έξω από τον περιφερειακό.
H γραμμή 8 είναι μια από τις πιο αργές και με αραιά δρομολόγια γραμμές του Μετρό. Επιπλέον, δεν πας σχεδόν πουθενά χωρίς μετεπιβίβαση (ακόμα και για σταθμούς στην ίδια γραμμή, συμφέρει να αλλάξεις στην 1 και να την ξαναπάρεις από παρακάτω).
Τέλος, δεν είμαι σίγουρος αν όλα τα τρένα κινούνται σε όλο το μήκος της γραμμής, ή αν μόνο κάποια συνεχίζουν μέχρι το τέρμα...
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Ώστε έτσι ε;Εχω να μάθω πάρα πάρα πολλά ακόμη.Αυτό για μετεπιβίβαση στην γραμμή 1 θα το έχω υπόψην μου.Tι να κάνω εκεί έτυχε να βρω studio με τα χρήματα που έδινα και σε καλή κατάσταση.Όταν λες αραιά δρομολόγια εσύ πόσο έτυχε να περιμένεις δηλαδή;Μια που το έφερε η κουβέντα μιας και μπορώ να ακυρώσω μέχρι τις τελευταίες μέρες το studio ποιες γραμμές είναι οι γρήγορες και ποιες οι αργές;
 

sotoscivil

Member
Μηνύματα
67
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
road trip στις ΗΠΑ
Για μετακινήσεις: καλύτερα είναι να πάρω την κάρτα Pass Navigo Découverte (ίσως να χρειαστεί να βγάλουμε και φωτογραφίες, όποιος έχει ας πάρει μαζί του, είναι σαν αυτές του διαβατηρίου ή ταυτότητας μεγέθους 2,5Χ3 cm αλλά και μεγαλύτερη να είναι σου την κόβουν) κ ισχύει δευτέρα με Κυριακή για metro rer κτλ που συμφέρει περισσότερο. Κοστίζει 38 ευρώ αλλά καλύπτει τα πάντα, ακόμα και το πήγαινε-έλα του αεροδρομίου το πήγαινε έλα στο πάρκο της Ντίσνευ κτλ. Αντί αυτού μπορούμε να αγοράσουμε δεκάδες εισιτηρίων αφού έτσι θα μας έρθει πιο φθηνά (στα 10 εισιτήρια δίνουν κάποια δώρο). Αξίζει επίσης και η Parisvisitecard για απεριόριστες διαδρομές και σε αντίθεση με το passnavigoδεν έχει περιορισμό να είναι από την αρχή μέχρι το τέλος της εβδομάδας. (5 μέρες 51 ευρώ αλλά έχεις έκπτωση 20% στο πάρκο της Ντίσνεϋ, 10% στην γκαλερί λαφαγιέτ κτλ.) δεν ξέρω αν αξίζει αφού με την museumpass δεν θα πληρώνουμε μουσεία. Όλα τα παραπάνω αλλά και το museumpass παρακάτω τα αγοράζεις από το touristoffice στο αεροδρόμιο
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
αν δεν γινομαι κουραστικος θα μπορουσα να ρωτησω καποια πραγματα ακομα οπως ποσο κοστιζει το pass μονο για τα μμμ για 4 μερες και απο που μπορω να το παρω;επισεις ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος τον μετρο;και τι ωρες λειτουργουν τα μετρο;και για την ntisneilant 1 απο που βγαζω εισιτηριο και 2 απο που παιρνω το λεωφορειο για να με παει εκει;(sorry για τις πολλες ερωτησεις)
 
Last edited by a moderator:

thgr

Member
Μηνύματα
362
Likes
288
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Την ανοιξα ελεγε οτι ξεκιναει 3 ωρες πριν την πτηση απλα μου φανηκε παρα πολυ για αυτο και ρωτησα...τεσπα ευχαρηστω για την βοηθεια..αν δεν γινομαι κουραστικος θα μπορουσα να ρωτησω καποια πραγματα ακομα οπως ποσο κοστιζει το pass μονο για τα μμμ για 4 μερες και απο που μπορω να το παρω;επισεις ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος τον μετρο;και τι ωρες λειτουργουν τα μετρο;και για την ntisneilant 1 απο που βγαζω εισιτηριο και 2 απο που παιρνω το λεωφορειο για να με παει εκει;(sorry για τις πολλες ερωτησεις)
Όλες οι ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθούν με μια γρήγορη αναζήτηση στο φόρουμ. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση επάνω δεξιά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Την ανοιξα ελεγε οτι ξεκιναει 3 ωρες πριν την πτηση απλα μου φανηκε παρα πολυ για αυτο και ρωτησα...τεσπα ευχαρηστω για την βοηθεια..αν δεν γινομαι κουραστικος θα μπορουσα να ρωτησω καποια πραγματα ακομα οπως ποσο κοστιζει το pass μονο για τα μμμ για 4 μερες και απο που μπορω να το παρω;επισεις ποιος ειναι ο κεντρικος σταθμος τον μετρο;και τι ωρες λειτουργουν τα μετρο;και για την ntisneilant 1 απο που βγαζω εισιτηριο και 2 απο που παιρνω το λεωφορειο για να με παει εκει;(sorry για τις πολλες ερωτησεις)
Δεν ενοχλείς καθόλου απλά με μία μικρή αναζήτηση στο νετ και φυσικά στο φόρουμ θα βρεις όσα θες και ακόμα περισσότερα.
Για τιμές, εισιτήρια, χάρτες κτλ κτλ εδώ: http://parisbytrain.com/tag/paris-metro/
 

antonis xenos

Member
Μηνύματα
91
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
WHO KNOWS :)
Ταξίδι-Όνειρο
ORLANDO AMERICA
Όλες οι ερωτήσεις σου μπορούν να απαντηθούν με μια γρήγορη αναζήτηση στο φόρουμ. Χρησιμοποίησε την αναζήτηση επάνω δεξιά.
Το κοιταξα αλλα ειναι λοιγο μπερδεμα γιατι καποιοι εχουν τις επικεφαλιδες σε greeklish αλοι στα ελληνικα και η αναζητηση μια βγαζει μια οχι αν δεν σ ηταν κοπος και μπορουσες να μ απαντησεις θα με βοηθαγες αρκετα.ευχαρηστω
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Pass για 4 μέρες δεν νομίζω να υπάρχει ! για 1-2 και 5 μέρες πάει (αν θυμάμαι καλά) ! Για 5 μέρες κοστίζει γύρω στα 65 ευρώ ! Όμως ανάλογα την μέρα άφιξης σου υπάρχει και ένα αρκετά πιο οικονομικό πάσο το οποίο ισχύει από Δευτέρα - Κυριακή ( δλδ άμα φτάνεις Πέμπτη και το βγάλεις τότε , την Κυριακή θα λήξη ) ! Αυτό κοστίζει περίπου 35 ευρώ +5 ευρώ για να το βγάλεις !
Το όνομα είναι λίγο περίεργο και δεν το θυμάμαι αυτή την στιγμή! Αλλά το αναφέρουν αρκετά άτομα στο φόρουμ!

Για την Disneyland μπορείς να κλείσεις εισιτήρια από το επίσημο site http://www.disneylandparis.gr/ (η Ελληνική έκδοση ) !

Τώρα για το από που παίρνεις το λεωφορείο θα σε γελάσω. Αν έχω καταλάβει καλά το μετρό σε πάει μέχρι ένα σημείο και μετά παίρνεις γραμμή του RER!

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο! Απλά αυτά πρέπει να τα ψάξεις και μόνος σου!
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom