Γαλλία Μετακινήσεις στο Παρίσι, καρτα απεριοριστων διαδρομων

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Καλημερα κι απο μενα...να ρωτησω κι εγω απ τον το Terminal1 που σταματα η aegean στο cdg πως μπορω να παω στον σταθμο τρενων gare de lyon? Ξερω οτι βολευει το τρενο αλλα εχω μπερδευτει...και φοβαμαι μη χαθω γενικα.το αεροπλανο φτανει 29 νοεμβρη το απογευμα γυρω στις 7 και πρεπει να ειμαι στο σταθμο τρενων gare de lyon το αργοτερο στις 8 μιση γιατι 9 και τεταρτο φευγει το τρενο για νοτια γαλλια.
Δε σου αρέσουν οι απαντήσεις που παίρνεις και ξαναρωτάς σε άλλο θέμα;

Επιλογή 1: Με το απευθείας λεωφορείο της AirFrance, γραμμή 4.
Επιλογή 2: CDGVAL (αν φτάνεις στο Τ1) -> Εισιτήριο για Κέντρο -> RER B μέχρι Gare du Nord -> Αλλαγή τρένου στην ακριβώς απέναντι πλατφόρμα -> RER D για Gare de Lyon. 10-15' λεπτά πιο γρήγορο από το λεωφορείο (και πιο φτηνό), απλά πρέπει να σέρνεις τα μπαγκάζια σου από τρένο σε τρένο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Καλημερα κι απο μενα...να ρωτησω κι εγω απ τον το Terminal1 που σταματα η aegean στο cdg πως μπορω να παω στον σταθμο τρενων gare de lyon? Ξερω οτι βολευει το τρενο αλλα εχω μπερδευτει...και φοβαμαι μη χαθω γενικα.το αεροπλανο φτανει 29 νοεμβρη το απογευμα γυρω στις 7 και πρεπει να ειμαι στο σταθμο τρενων gare de lyon το αργοτερο στις 8 μιση γιατι 9 και τεταρτο φευγει το τρενο για νοτια γαλλια.
Ελπιζω να προλαβες και να μην επεσες πανω στην αναστατωση στο Γκαρ ντι Νορ
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ελπιζω να προλαβες και να μην επεσες πανω στην αναστατωση στο Γκαρ ντι Νορ
Ευτυχώς ολα καλά...σ ευχαριστώ που Νοιαστηκες...ειμαι απο χτες αβινιον ολα κομπλε οταν με το καλο επιστρεψω ελλαδα θα ανεβασω ιστοριουλα...τρελο ταξιδι...χαχαχα αλλα εδω τουλαχιστον ειναι τελεια.
 

Manos46

Member
Μηνύματα
586
Likes
2.452
Ονειρεμένο Ταξίδι
???
Γνωρίζουμε τι γίνεται με τις απεργίες και πως κινούνται τα μέσα; Ταξιδεύει αύριο ο αδερφός μου και δεν μπορεί να βρει άκρη πως θα πάει από το αεροδρόμιο στο Gare du Nord...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Η κατασταση ειναι χαοτικη, ο RER λειτουργει μονο απο 6.30-9.30 και απο 16.30-19.00. Αν πεφτει μεσα σε αυτες τις ωρες εχει καλως διαφορετικα le bus direct (της air france) και η παει Gare de Lyon ή Porte Maillot κι απο εκει παιρνει το μετρο 1 μεχρι Chatelet (αν τελικα μεινει ανοιχτη) και μετα με τα ποδια ή ταξι μεχρι Gare du Nord. Ή χρησιμοποιει αυτους

https://www.partner.viator.com/en/6...s-de-Gaulle-Airport-CDG/d479-3627PARAPTHTLCDG
Γενικα ο ratp συνιστα στους τουριστες να ακυρωσουν το ταξιδι τους στο Παρισι ή οσοι δεν μπορουν να το ακυρωσουν να μη βασιζονται για τις μετακινησεις τους στη δημοσια συγκοινωνια
 

Christos1968

Member
Μηνύματα
144
Likes
54
Θα ειμαστε Παρισι ( περιοχή surenses) απο 27-31 δεκεμβρίου , 2 ενηλικες + 2 παιδια 9&13 ετων. Θα αφησω το αυτοκινητο στο γκαραζ του ξενοδοχείου και Θέλουμε να χρησημοποιούμε τα Μεσα Μαζικής Μεταφορας για κεντρο και μια μερα Dinseyland . Τι μου προτεινεται ?
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Θα ειμαστε Παρισι ( περιοχή surenses) απο 27-31 δεκεμβρίου , 2 ενηλικες + 2 παιδια 9&13 ετων. Θα αφησω το αυτοκινητο στο γκαραζ του ξενοδοχείου και Θέλουμε να χρησημοποιούμε τα Μεσα Μαζικής Μεταφορας για κεντρο και μια μερα Dinseyland . Τι μου προτεινεται ?
Navigo δε μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τις μέρες που θα είστε (μπορείτε να τις εκδώσετε μέχρι την Πέμπτη και ισχύουν Δευτέρα-Κυριακή), οπότε όσον αφορά τις μετακινήσεις σας στο Παρίσι καλύτερα απλά εισιτήρια (καρνέ των 10 βγαίνουν πιο οικονομικά). Το 1 παιδί δικαιούται μειωμένο εισιτήριο (έως 10 ετών)
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.990
Likes
12.055
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Θα ειμαστε Παρισι ( περιοχή surenses) απο 27-31 δεκεμβρίου , 2 ενηλικες + 2 παιδια 9&13 ετων. Θα αφησω το αυτοκινητο στο γκαραζ του ξενοδοχείου και Θέλουμε να χρησημοποιούμε τα Μεσα Μαζικής Μεταφορας για κεντρο και μια μερα Dinseyland . Τι μου προτεινεται ?
Το σημαντικο ειναι να εχει ληξει η απεργια μεχρι τοτε
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Το σημαντικο ειναι να εχει ληξει η απεργια μεχρι τοτε
Μπορούμε να ενημερωνομαστε από κάπου για τις απεργίες και τις στάσεις εργασίας; στα αγγλικά αν υπάρχει κάτι. Ταξιδεύουμε κι εμείς τις μέρες των εορτών και έχουμε προβληματιστει. Να ακυρώσουμε δε γίνεται, τουλάχιστον να είμαστε προετοιμασμενοι. Ευχαριστώ!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Μπορούμε να ενημερωνομαστε από κάπου για τις απεργίες και τις στάσεις εργασίας; στα αγγλικά αν υπάρχει κάτι. Ταξιδεύουμε κι εμείς τις μέρες των εορτών και έχουμε προβληματιστει. Να ακυρώσουμε δε γίνεται, τουλάχιστον να είμαστε προετοιμασμενοι. Ευχαριστώ!
Στα γαλλικά εδώ: https://www.ratp.fr/en/infos-trafic
Για αγγλικά δεν ξέρω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom