Μετακόμιση στην επαρχία..

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ωραίο δίλημμα.

Απ'τη μια λες,"εδώ έχω τους φίλους μου και την οικογένειά μου κι έτσι βρίσκομαι μαζί τους και ξεχνάω τις ασχήμιες γύρω μου".

Απ'την άλλη λες,"στην επαρχία αν λύσω το εργασιακό μου θα έχω πολύ καλύτερο (και φθηνότερο ξεχάσαμε να πούμε) επίπεδο διαβίωσης,αλλά αν δεν μπορώ να κάνω ούτε έναν φίλο της προκοπής και έχω την οικογένειά μου μακριά πόσο εύκολο θα είναι;".

Τελικά για άλλη μια φορά όλα είναι ζήτημα προτεραιοτήτων.
Γιατί,μιλάω προσωπικά,ακόμα κι όταν είμαι χάλια κι έξω γίνεται "πόλεμος",όταν βρεθώ στο σπίτι με δυό φίλους,ένα ποτό κι ένα επιτραπέζιο ξεχνάω τα πάντα και αυτό δεν μπορώ να το πάρω μαζί μου στην επαρχία.Και δυστυχώς κανείς δεν μπορεί να με βεβαιώσει ότι θα βρώ κάτι να το αντικαταστήσω.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Μαλλον εγω ειμαι απο τους περιεργους που μονο στο ακουσμα της λεξης "επαρχια" με πιανει καταθλιψη.
Μ΄αρεσουν οι μεγαλες πολεις με την φασαρια τους. Κι η βρωμια τους μ αρεσει, που δεν ξερω ποιος μενει διπλα μου. Μ αρεσει που με το αυτοκινητο σε μια ωρα μπορω να ειμαι στο αεροδρομιο.
Μ αρεσει που δεν πλητω, εκθεσεις, μουσεια, καθε μερε μπορω να κανω κατι διαφορετικο.
Η επαρχια και η φυση μ αρεσουν μονο για εκδρομες, να ζησω εκει μου φαινεται καταδικη. Περι ορεξεως ομως......
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
εκθεσεις, μουσεια, καθε μερα μπορω να κανω κατι διαφορετικο
Το κάνεις όμως ή μένεις με την ψευδαίσθηση της επιλογής;

Γιατί αν το κάνεις,μπράβο και μαγκιά σου,αν όχι όμως το λές απλώς για να το πείς (και δεν μιλάω σε προσωπικό επίπεδο έτσι,μη παρεξηγηθείς).
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Οκ, δεν ειναι ευκολο να αφησεις πισω οικογενεια και φιλους και οταν μιλαω για φιλους δε λεω μια στρατια απο δαυτους, αλλα τους πολυ κοντινους σου. Εγω εφυγα αλλα οι κολλητοι μου ειναι ακομα στην Αθηνα, εχω χασει την καθημερινοτητα με αυτα τα ατομα, τι εννοω; : καφες, φαγητο, ψωνια κτλ, αλλα το ουσιαστικο δεν εχει χαθει, μην πω εχει δυναμωθει κιολας. Βεβαια σε αυτο βοηθαει πολυ το τηλεφωνο και το ιντερνετ και οποτε θελω να τους δω απλα παιρνω 2 αεροπλανα και ειμαι εκει να βγω για ποτο, ψωνια, εκδρομες κτλ, οπως και αυτοι ερχονται οποτε θελουν. Βεβαια αυτο δεν ειναι ευκολο αλλα οχι και αδυνατο να γινει.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
εχει δίκιο ο maltakias, οι περισσότεροι δεν εκμεταλλευόμαστε και τόσο τα καλά της πόλης, σε μεγάλο βαθμό είναι απλώς η ψευδαίσθηση της επιλογής. όμως εγώ προσωπικά έχω ανάγκη έστω και την ψευδαίσθηση, είμαι παιδί της πόλης, τί να κάνουμε! γι αυτό η δική μου απάντηση στο επαγγελματικό αδιέξοδο και στην Ελλάδα της οικονομικής και κοινωνικής χρεωκοπίας είναι η μετανάστευση (άμεσα) στη μεγαλύτερη πόλη του κόσμου!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Μαλλον εγω ειμαι απο τους περιεργους που μονο στο ακουσμα της λεξης "επαρχια" με πιανει καταθλιψη.
Μ΄αρεσουν οι μεγαλες πολεις με την φασαρια τους. Κι η βρωμια τους μ αρεσει, που δεν ξερω ποιος μενει διπλα μου. Μ αρεσει που με το αυτοκινητο σε μια ωρα μπορω να ειμαι στο αεροδρομιο.
Μ αρεσει που δεν πλητω, εκθεσεις, μουσεια, καθε μερε μπορω να κανω κατι διαφορετικο.
Η επαρχια και η φυση μ αρεσουν μονο για εκδρομες, να ζησω εκει μου φαινεται καταδικη. Περι ορεξεως ομως......
Εγώ πάλι που είμαι στην επαρχία είμαι στο αεροδρόμιο σε...20 λεπτά :D

Νομίζω ότι ο άνθρωπος που είναι γενημένος να ΜΗΝ πλήττει δε θα πλήξει πουθενά. Εγώ θα ήθελα η μέρα ν έχει 36 ώρες...48...όσες περισσότερες γίνεται, νομίζω αυτό δηλώνει πως δεν είναι απαραίτητο πώς όλοι πλήττουν στην επαρχία. Αντίθετα, παρόλο που έμενα Αθήνα, όταν τώρα πηγαίνω για βόλτα, μερικές φορές πραγματικά πλήττω...και νομίζω πως κορο'ι'δεύω τον εαυτό μου ξεγελώντας τον με το να βγώ οπωσδήποτε έξω να πάω κάπου...

Αυτό που μπορώ να σου πώ είναι πως στην επαρχία δε σου εγγυόμαι τη βρωμιά, το να μην ξέρεις ποιος μένει δίπλα σου και τη φασαρία που σ'αρέσουν.

Βέβαια περί ορέξεως...όπως είπες...

Και τέλος, για να κάνεις όλα αυτά που γράφεις θες και ένα κάρο λεφτά- κακά τα ψέματα...

Θέλω επίσης να πώ για όλους που αναφέρετε για τις φιλίες. Οκ, όλοι έχουμε φίλους εκεί που μέναμε, καλού φίλους, πραγματικούς. Κάθε κοινωνία όμως έχει άτομα διαθέσιμα να δεχτούν καινούρια άτομα στο περιβάλλον τους και να αναπτύξουν φιλίες. Νομίζω όσοι έχουν μεταφερθεί στην επαρχία έχουν κάνει νέες φιλίες, όπως εγώ. Πάντα όμως όπως προαναφέρθηκε είναι θέμα επιλογών και προτεραιοτήτων. Πολύ σωστά...
Εγώ δε μπορώ να φανταστώ ότι θα έφευγα απο εδώ μετά απ'όσα έχω καταφέρει σε επαγγελματικό και γενικότερο επίπεδο και με κανένα αντάλλαγμα, λόγω της ποιότητας ζωής που τελικά έχω.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Να μη ξεχνάς όμως Αντώνη,πέραν της τύχης που είχες και σου εύχομαι πάντα να σε ακολουθεί,ότι οι κοινωνίες της επαρχίας είναι πιο κλειστές και συντηρητικές με αποτέλεσμα να μην ενσωματώνουν τόσο εύκολα νεόφερτους κι ακόμα χειρότερα αν δεν μπορείς να ενταχθείς στο περιβάλλον δεν έχεις την δυνατότητα που σου παρέχει η μεγάλη πόλη.Να χαθείς στην ανωνυμία της δηλαδή.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Να μη ξεχνάς όμως Αντώνη,πέραν της τύχης που είχες και σου εύχομαι πάντα να σε ακολουθεί,ότι οι κοινωνίες της επαρχίας είναι πιο κλειστές και συντηρητικές με αποτέλεσμα να μην ενσωματώνουν τόσο εύκολα νεόφερτους κι ακόμα χειρότερα αν δεν μπορείς να ενταχθείς στο περιβάλλον δεν έχεις την δυνατότητα που σου παρέχει η μεγάλη πόλη.Να χαθείς στην ανωνυμία της δηλαδή.
Δεν πιστεύω στην τύχη :D Σ' ευχαριστώ όμως.

Φυσικά είναι πιο κλειστές, όμως νομίζω τα στοιχεία δείχνουν οτι τελικά όσοι μετακομίζουν στην επαρχία, μένουν κιόλας, πράγμα που σημαίνει ότι εφόσον κάποιος τακτοποιηθεί απο θέμα εργασίας, είναι θέμα χρόνου το πότε θα ενσωματωθεί (ή πότε θα τον δεχθεί η νέα κοινωνία) και θα γίνει ενεργό μέλος αυτής.
Οπότε εγώ λέω αυτό που ξέρω εδώ και χρόνια, κάθε μέρος έχει τα θετικά και τα αρνητικά του, απο κει και πέρα, καθένας επιλέγει σύμφωνα με τις προτεραιότητες που έχει...
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Το θέμα των φίλων το σκέφτομαι κι εγώ. Έχω καταντήσει όμως, με τους ρυθμούς της ζωής εδώ, να βλέπω τον κάθε φίλο 1-2 φορές το μήνα. Επομένως, όπως ειπε και η getxowoman, δε χάνεται τίποτα. Θα τους βλέπω ακόμα πιο αραιά αλλά θα έχω ουσιαστικό χρόνο μαζί τους.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Έχω φτάσει 30 χρονών και έχω συνειδητοποιήσει ότι η ζωή μου είναι μεροδουλι μεροφάι και δεν πρόκειται να αλλάξει..
σε κόβω ώριμο και έτοιμο για μετάταξη....
μην το λιβανίζεις το πράμα ..ακόμα εκεί είσαι?????????
 
Last edited by a moderator:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.316
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
σε κόβω ώριμο και έτοιμο για μετάταξη....
μην το λιβανίζεις το πράμα ..ακόμα εκεί είσαι?????????

Πολύ σωστή η Ρενάτα (όπως πάντα.....)
τότε θα δεις αλλαγές....και χαρές...
--------------------------------

Μαρία συγχαρητήρια και χαίρομαι...:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom