Μεταναστευση

stella z

New Member
Μηνύματα
3
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια
Ταξίδι-Όνειρο
Δ.Ακτη Η.Π.Α /Νησια Σαμοα
Εγω θα σου προτεινα να κανεις το μεταπτυχιακο πρωτα απ'τη στιγμη που περασες και δεν εχεις δουλεια ετοιμη στην Γερμανια και αφου τελειωσεις το μεταπτυχιακο να πας στην Γερμανια,ωστε να αναζητησεις μια θεση στο αντικειμενο σου...Ειναι κριμα να αφησεις το μεταπτυχιακο,εκτος αν οικονομικοι λογοι δεν στο επιτρεπουν...Πολλες φορες στη ζωη βρισκομαστε σε τετοιου ειδους δυσκολα διλημματα και δεν ξερουμε τι να κανουμε γιατι δεν γνωριζουμε που θα μας οδηγησει η καθε επιλογη που εχουμε...παντως σιγουρα ενας μεταπτυχιακος τιτλος ειναι ενα + στο βιογραφικο σου.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγω θα σου προτεινα να κανεις το μεταπτυχιακο πρωτα απ'τη στιγμη που περασες και δεν εχεις δουλεια ετοιμη στην Γερμανια και αφου τελειωσεις το μεταπτυχιακο να πας στην Γερμανια,ωστε να αναζητησεις μια θεση στο αντικειμενο σου...Ειναι κριμα να αφησεις το μεταπτυχιακο,εκτος αν οικονομικοι λογοι δεν στο επιτρεπουν...Πολλες φορες στη ζωη βρισκομαστε σε τετοιου ειδους δυσκολα διλημματα και δεν ξερουμε τι να κανουμε γιατι δεν γνωριζουμε που θα μας οδηγησει η καθε επιλογη που εχουμε...παντως σιγουρα ενας μεταπτυχιακος τιτλος ειναι ενα + στο βιογραφικο σου.
Συμφωνώ... κάνε υπομονη ένα-δυο χρόνια. Θα σου έλεγα να κοιτάξεις μήπως το τμήμα στο οποίο κανεις το μεταπτυχιακό σου έχει συμφωνία με αλλά πανεπιστήμια του εξωτερικού ώστε να μπορείς να κανεις Ερασμους στην Γερμανία, αφού σε ενδιαφέρει. Θα είναι σημαντικό να έχεις ατο βιογραφικό σου σπουδές στην Γερμανία, αν θες να δουλέψεις στη χώρα, έστω και αν είναι μόνο για ένα εξάμηνο. Ή κοιτα μήπως μπορείς να κανεις πρακτική ή κάποιο άλλο internship στην Γερμανία. Από την στιγμή που έχεις το πρώτο πτυχίο και έχεις ειδικευτεί σε κάτι, κριμα να πας εκεί και να μην ψάξεις για κάτι σχετικό με το αντικείμενο σου. Α και ξεκινά άμεσα να μαθαίνεις γερμανικά.
 

Αχιλλέας3

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σας,

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.Έχω τελειώσει διοίκηση επιχειρήσεων και θα κάνω MBA,το ξέρω ότι ακούγεται λίγο γενικό σαν τίτλος αλλά όπως διάβαζα και την γνώμη σας πιο πάνω είναι plus το να έχει κάποιος μεταπτυχιακό στο βιογραφικό του.Με βοηθάτε πολύ, πραγματικά καίγομαι ολόκληρος από το δίλημμα.Γίνεται Erasmus και στα μεταπτυχιακά;Δεν το γνώριζα.Θα το ρωτήσω.
 

mrs12

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Γεια σας. Θα ηθελα να μου πει καποιος αν γνωριζει ολη την διαδικασια που χρειαζεται για την μονιμη εγκατασταση στην σουηδια και αν εχουν τα τουριστικα μελλον εκει. Προσπαθησα να το ψαξω μονη μου αλλα μπερδευτηκα υπερβολικα πολυ. Επισης αν υπαρχει παρομοια χωρα με την σουηδια απο αποψη ανθρωπων και κρυου αλλα πιο οικονομικη
 
Last edited:

Billy884

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπέρα σε ολους, συγνώμη παιδιά που θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση , είμαι Έλληνας και παντρεύτηκα με φιλιππινέζα , σήμερα πήρε βεβαίωση για 1 χρόνο , στο διαβατήριο έχει βίζα type C για 1 χρονο, και θέλουμε να πάμε στην Αγγλία για να μείνουμε μόνιμα, μπορούμε να πάμε η δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει?
 

vasilios

Member
Μηνύματα
55
Likes
105
Γεια σε ολους, θα ηθελα να σας κανω μια ερωτηση η οποια μας εχει ταλαιπωρησει πολυ και ακομα δεν μας εχςι απαντήσεις με σαφήνεια κανενας φορεας. Η κοπέλα μου με την οποια εχουμε σύμφωνο συμβίωσης εχει μπλε βεβαίωση και περιμενουμε την αδεια διαμονης. Επισης εχει διπλη υπηκοότητα τουρκικη και σκοπιανή το διαβατήριο της ειναι σκοπιανό, στο μεσοδιαστημα οσο θαπιο περιμένουμε την αδεια διαμονής μπορεί να ταξίδεψει σε αλλη χωρα εκτός των δυο χωρών καταγωγής της; εχω παρει διαφορετικες απαντησεις απο διαφορετικους φορεις και εχω μπερδευτεί πολυ. Ευχαριστώ προκαταβολικά
καλησπερα.μονο στην χωρα καταγωγης μπορει να ταξιδεψει.στο λεω εγγυημενα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Καλησπέρα σε ολους, συγνώμη παιδιά που θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση , είμαι Έλληνας και παντρεύτηκα με φιλιππινέζα , σήμερα πήρε βεβαίωση για 1 χρόνο , στο διαβατήριο έχει βίζα type C για 1 χρονο, και θέλουμε να πάμε στην Αγγλία για να μείνουμε μόνιμα, μπορούμε να πάμε η δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει?
Για να καταλαβω, το θεμα ειναι να μπορεσει να ταξιδεψει ως εκει η το αν μπορει να μεινει μονιμα? Δηλαδη δεν θα υπαρχει εισιτηριο επιστροφης?
 

Billy884

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Για να καταλαβω, το θεμα ειναι να μπορεσει να ταξιδεψει ως εκει η το αν μπορει να μεινει μονιμα? Δηλαδη δεν θα υπαρχει εισιτηριο επιστροφης?
Θέλουμε να μείνουμε μόνιμα εκεί.
Αν κατάλαβα καλά πρεπει να πάρει εισιτήριο επιστροφής για 6 μήνες αν της δώσουν βιζα ως σύζυγο Ευρωπαίου.
 

Donnie

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Καλησπέρα σε ολους, συγνώμη παιδιά που θα ξανακάνω την ίδια ερώτηση , είμαι Έλληνας και παντρεύτηκα με φιλιππινέζα , σήμερα πήρε βεβαίωση για 1 χρόνο , στο διαβατήριο έχει βίζα type C για 1 χρονο, και θέλουμε να πάμε στην Αγγλία για να μείνουμε μόνιμα, μπορούμε να πάμε η δεν θα μπορέσει να ταξιδέψει?
Καλησπερα, φανταζομαι η συζυγος εχει λαβει C type Schengen βιζα, αν ειναι ετσι στην Αγγλια δεν μπορει με C type βιζα να ταξιδεψει και φυσικα ουτε και να εγκατασταθει. Θα πρεπει να αιτηθει βιζα απο την Αγγλικη πρεσβεια εδω.
 

Billy884

New Member
Μηνύματα
0
Likes
0
Καλησπερα, φανταζομαι η συζυγος εχει λαβει C type Schengen βιζα, αν ειναι ετσι στην Αγγλια δεν μπορει με C type βιζα να ταξιδεψει και φυσικα ουτε και να εγκατασταθει. Θα πρεπει να αιτηθει βιζα απο την Αγγλικη πρεσβεια εδω.
Καλησπέρα ,
Θα κάνει αιτηση για βίζα , απλά με την βεβαιωβε θα την δεχτούν ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.753
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom