Μηχανές Αναζήτησης Πτήσεων

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
Καλησπέρα στο φόρουμ
Παρατήρησα τελευταια στισ γνωστές σελίδες αναζητησης αεροπορικών εισιτηρίων κάτι έχει αλλάξει στις τιμές στις (μεγάλες αεροπορικές).Ψαχνω εισιτήρια για Λατινική Αμερική και βλέπω ότι πλέον χρεώνουν έξτρα τις αποσκευές κάτι που δεν είχα συναντήσει στο παρελθόν γτ πάντα όταν επέλεγα την χαμηλότερη τιμή εισιτηρίου πάντα περιελάμβανε αποσκευές .Δηλαδή βγαίνει ένα έξτρα κόστος γύρω στα 150 ευρώ.Το έχει παρατηρησει και κάποιος άλλος από εδώ?Έχουν αλλάξει κάποια πολιτική?
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα στο φόρουμ
Παρατήρησα τελευταια στισ γνωστές σελίδες αναζητησης αεροπορικών εισιτηρίων κάτι έχει αλλάξει στις τιμές στις (μεγάλες αεροπορικές).Ψαχνω εισιτήρια για Λατινική Αμερική και βλέπω ότι πλέον χρεώνουν έξτρα τις αποσκευές κάτι που δεν είχα συναντήσει στο παρελθόν γτ πάντα όταν επέλεγα την χαμηλότερη τιμή εισιτηρίου πάντα περιελάμβανε αποσκευές .Δηλαδή βγαίνει ένα έξτρα κόστος γύρω στα 150 ευρώ.Το έχει παρατηρησει και κάποιος άλλος από εδώ?Έχουν αλλάξει κάποια πολιτική?
Σε ποια εταιρεια κοιτας? Εξαρταται απο τις αεροπορικες...
 

Taksidiwtis

Member
Μηνύματα
105
Likes
275
μέσω Skyscanner η momondo..μεχρι πριν 3 χρονια που ειχα παει δεν υπηρχε αυτο.Τωρα οταν βρισκεις μια τιμη πχ 950 ευρω να πας Χιλη πρεπει να προσθεσεις εξτρα την αποσκευη σου εννοω αυτην που παραδιδεις στο αεροδρομιο οχι αυτην που παιρνεις μαζι σου στην καμπινα.
 

reisender

Member
Μηνύματα
56
Likes
41
Μήπως υπάρχει κάποιο σάιτ που να μας δίνει ειδοποίηση όταν υπάρχουν εισιτήρια σε συγκεκριμένο εύρος τιμών για συγκεκριμένο δρομολόγιο;
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα και από μένα !
Προετοιμάζω ένα ταξίδι στη νέα Υόρκη και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι . Έχω βρει πολύ ωραία τιμη για αεροπορικά με Turkish . Τις ίδιες πτήσεις τις βρίσκω πιο φθηνές μέσω μέσω pamediakopes, travelgenio κτλ. Δεν έχει τύχει ποτέ ως τώρα να κλείσω μέσω τρίτου , πάντα έκλεινα απευθείας στην αεροπορική . Χρειάζεται να πληρώσω κάποιες από αυτές τις πρόσθετες υπηρεσίες που προσφέρουν αυτά τα sites? Πχ για παρακολούθηση των αποσκευών ή για να κάτσουμε δίπλα τα άτομα που ταξιδεύουμε παρέα ( σε κάποιο υπάρχει προ κράτηση θέσης ) . Και το πιο σημαντικό, θα μπορέσω να κάνω check in (όταν ανοίξει ) και να διαλέξω θέσεις μόνη μου;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλησπέρα και από μένα !
Προετοιμάζω ένα ταξίδι στη νέα Υόρκη και θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάτι . Έχω βρει πολύ ωραία τιμη για αεροπορικά με Turkish . Τις ίδιες πτήσεις τις βρίσκω πιο φθηνές μέσω μέσω pamediakopes, travelgenio κτλ. Δεν έχει τύχει ποτέ ως τώρα να κλείσω μέσω τρίτου , πάντα έκλεινα απευθείας στην αεροπορική . Χρειάζεται να πληρώσω κάποιες από αυτές τις πρόσθετες υπηρεσίες που προσφέρουν αυτά τα sites? Πχ για παρακολούθηση των αποσκευών ή για να κάτσουμε δίπλα τα άτομα που ταξιδεύουμε παρέα ( σε κάποιο υπάρχει προ κράτηση θέσης ) . Και το πιο σημαντικό, θα μπορέσω να κάνω check in (όταν ανοίξει ) και να διαλέξω θέσεις μόνη μου;
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων
Καλημέρα. Για όλα αυτά θα διαβάσεις τους όρους των πρακτορείων και τις συχνές ερωτήσεις FAQ. Και μην παραλείψεις να διαβάσεις τι χρεώσεις υπάρχουν σε περίπτωση που θέλεις να ακυρώσεις ή να τροποποιήσεις τα εισιτήρια σου.
 

xameno_rouxo

Member
Μηνύματα
121
Likes
12
γεια χαρά σε όλους
τι μου κάνετε?

έχω χρόνια να γράψω εδώ
επίσης έχω χρόνια να ταξιδέψω στο εξωτερικό :)

καλώς εχόντων των πραγμάτων,που δεν το νομίζω,το Φθινόπωρο θα κάνω μια εξόρμηση στας Ευρώπας

ποιες μηχανές αναζήτησης εισιτηρίων γνωρίζεται και προτείνεται?

θυμάμαι μόνο
https://www.skyscanner.netκαι
https://www.kiwi.com/el/
 
Μηνύματα
15
Likes
71
Επόμενο Ταξίδι
Τυνησία;
Orangeflights
Διαπίστωσα ότι σε όλες τις πτήσεις προσφέρει φθηνότερα εισιτήρια. Η εταιρεία που διαχειρίζεται το site είναι η ELTRIS GROUP LTD με έδρα το Βέλγιο. Η πληρωμή των εισητηρίων γίνεται με ΙΒΑΝ σε βέλγικη τράπεζα και υποθέτω ότι τα εισιτήρια δεν βγαίνουν αμέσως. Με μια έρευνα μέσω του tripadvisor διάβασα κριτικές που μιλούν όλοι οι γράφοντες για το φόβο να βγάλουν εισιτήρια από την συγκεκριμένη ιστοσελίδα και όχι κριτικές από κάποια εμπειρία ταξιδιώτη. Έχει κανείς εμπειρία από την συγκεκριμένη εταιρεία κράτησης εισιτηρίων;
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
375
Για ενδοευρωπαϊκά ταξίδια (δεν έχω αναζήτησει κάτι διαφορετικό ποτέ so far) χρησιμοποιώ κι εγώ azair σε συνδυασμό με skyscanner επειδή νομίζω δεν υπάρχουν όλες οι "regular" αεροπορικές στο azair. Μέχρι τώρα δεν έχει τύχει άλλωστε να με συμφέρει να κλείσω από κάποιο third party άρα μια χαρά με βολεύει με όλες τις παραμέτρους που έχει.

Επιπλέον, έμμεσα στο azair υπάρχει και το XXX -> <λίστα αεροδρομίων> που δεν έχω πετύχει κάπου αλλού.
(Επειδή κι εγώ αργά το ανακάλυψα, πρέπει στην αρχική σελίδα να βάλεις το αντίστροφο απ' αυτό που όντως θες πχ. ATH -> XXX, και αφού εμφανιστούν τα αποτελέσματα να πατήσεις το swap βέλος στην αναζήτηση και ξανά search).
Το εκνευριστικό είναι η όχι και τόσο συχνή ανανέωση των τιμών που δείχνει. Πρέπει αφού έχει γίνει η αναζήτηση να κλικάρεις κάθε αποτέλεσμα για να τσεκάρεις αν οι τιμές ισχύουν όντως ακόμα.
Πρώτη βλέπω το azair αλλά δείχνει αρκετά ανοργάνωτο .......αλλά αν βγαζει καλες τιμές γιατί όχι ...
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Έχει καμία/κανείς εμπειρία από την Trip.com?

Μου βγαζει μερικες εκατονταδες ευρω διαφορά στην τιμή από την αεροπορική και απορώ.

edit: Άτιμο skyscanner. Τελικά και η αεροπορική την ίδια τιμή πάνω κάτω βγάζει. Εκτός κι αν μου κρατάει καμια εκπληξούλα για το τέλος.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Έχει καμία/κανείς εμπειρία από την Trip.com?

Μου βγαζει μερικες εκατονταδες ευρω διαφορά στην τιμή από την αεροπορική και απορώ.

edit: Άτιμο skyscanner. Τελικά και η αεροπορική την ίδια τιμή πάνω κάτω βγάζει. Εκτός κι αν μου κρατάει καμια εκπληξούλα για το τέλος.
Έχω κλείσει και αεροπορικό και διαμονή με το trip.com Δεν είχα κανένα πρόβλημα, τουναντίον
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom