Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.934
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Τώρα που μιλάμε για amoma, τι μου έτυχε νωρίτερα. Κοιτούσα ένα ξενοδοχείο για Ρώμη, είχα βάλει τα στοιχεία να το κλείσω αλλά το άφησα τελικά, είπα να το ξανασκεφτώ. Και με πήραν τηλέφωνο μετά από λίγο και μου έκαναν καλύτερη τιμή! Καλή φάση.
Ας το δηλώσω: Όποιος με πάρει τηλέφωνο χρησιμοποιώντας στοιχεία επικοινωνίας που έβαλα σε ιντερνετική φόρμα χωρίς να τα οριστικοποιήσω και να αποδεχθώ όρους, χωρίς να συνάψω δηλαδή αμέσως ή εμμέσως κάποια σύμβαση μαζί τους, θα έχει το επόμενο λεπτό καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ και δε θα λυπηθώ τα νομικά έξοδα.

Το amoma είναι ένα Ρουμάνικο site για το οποίο κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επιφύλαξη, καθώς είναι μεταπωλητής υπηρεσιών άλλων booking engines (κι όχι απευθείας των ξενοδοχείων): https://www.tripadvisor.co.nz/ShowT...eliable_for_hotel_Booking-Bargain_Travel.html
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.398
Ας το δηλώσω: Όποιος με πάρει τηλέφωνο χρησιμοποιώντας στοιχεία επικοινωνίας που έβαλα σε ιντερνετική φόρμα χωρίς να τα οριστικοποιήσω και να αποδεχθώ όρους, χωρίς να συνάψω δηλαδή αμέσως ή εμμέσως κάποια σύμβαση μαζί τους, θα έχει το επόμενο λεπτό καταγγελία στην ΑΠΔΠΧ και δε θα λυπηθώ τα νομικά έξοδα.

Το amoma είναι ένα Ρουμάνικο site για το οποίο κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επιφύλαξη, καθώς είναι μεταπωλητής υπηρεσιών άλλων booking engines (κι όχι απευθείας των ξενοδοχείων): https://www.tripadvisor.co.nz/ShowT...eliable_for_hotel_Booking-Bargain_Travel.html
Και πολύ καλά θα κάνεις, το ίδιο θα έκανα και γω αλλά τα λυπάμαι.
Βέβαια ισως επειδή είχα ξανακλείσει μαζί τους γι'αυτό να με πήραν τηλέφωνο ή και όχι και απλά να βλέπουν τα στοιχεία επικοινωνίας και να επικοινώνησαν μαζί μου, που ναι μεν είναι μαλακια αλλά δεν χρησιμοποιήθηκαν ως διαφήμιση αλλά για την εξυπηρέτηση μου. Απ'την άλλη δεν ξέρεις και που αλλού θα χρησιμοποιηθούν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.996
Likes
40.895
Και πολύ καλά θα κάνεις, το ίδιο θα έκανα και γω αλλά τα λυπάμαι.
Με τη βεβαιοτητα οτι ειναι παρανομη πρακτικη , τα στοιχεια χρησιμοποιουνται καταχρηστικα και θα δικαιωθει καποιος, γιατι να τα λυπηθει?
Ασε γιατι εχω καει απο την Airbnb και ξερω πως μπορει να χρησιμοποιηθουν τα στοιχεια μου. Εξακολουθει να με προβληματιζει το οτι μια μερα πριν αδειασουν την πιστωτικη μου δεχτηκα τηλεφωνημα απο το εξωτερικο, αρα διερρευσαν τα παντα.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.073
Likes
2.490
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τελικά δε κατάλαβα αν στο amoma όταν κλείνεις με ευέλικτη ακύρωση (δε λέω δωρεάν γιατί επί της ουσίας δεν είναι δωρεάν) σε χρεώνουν εκείνη τη στιγμή όλο το ποσό όπως κάνουν πχ στο otel.com ή μόνο το 40άρι που από ότι κατάλαβα σου βάζουν καπέλο θες δε θες...

Επίσης, δε ξέρω αν είναι νέα πρακτική -δε θυμάμαι να έχει ξανασυζητηθεί- αλλά έλαβα το παρακάτω μέιλ από το booking.com

Κάντε λοιπόν κράτηση για ένα ακόμη ταξίδι σε εμάς και θα λάβετε 10% σαν μοναδικό δώρο!

Κάντε απλώς κλικ στο παρακάτω κουμπί για να κάνετε κράτηση και να λάβετε 10% επιστροφή.

Κράτηση με την επιβράβευσή μου (link)
Κάντε κράτηση πριν τις 24 Οκτωβρίου 2018

Αφού απολαύσετε το ταξίδι σας και αναχωρήσετε από το κατάλυμα, θα σας επιστρέψουμε 10% του συνολικού ποσού στην πιστωτική σας κάρτα (για κρατήσεις ελάχιστης αξίας € 100).

Κάτι σα το hotels.com κ τα εκπτωτικά κουπόνια του δηλαδή μόνο που γλυτώνεις το 10% εκ των υστέρων... Δε ξέρω αν με συμφέρει στη τελική. Είμαι κ λίγο ανυπόμονη
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.398
Με τη βεβαιοτητα οτι ειναι παρανομη πρακτικη , τα στοιχεια χρησιμοποιουνται καταχρηστικα και θα δικαιωθει καποιος, γιατι να τα λυπηθει?
Ασε γιατι εχω καει απο την Airbnb και ξερω πως μπορει να χρησιμοποιηθουν τα στοιχεια μου. Εξακολουθει να με προβληματιζει το οτι μια μερα πριν αδειασουν την πιστωτικη μου δεχτηκα τηλεφωνημα απο το εξωτερικο, αρα διερρευσαν τα παντα.
Ε να μπω τώρα σε μία διαδικασία που και μόνο που τη σκέφτηκα κουράστηκα; Εξάλλου τα στοιχεία μου τα είχαν από άλλη φορά αλλά και να μην τα είχαν δεν θα με ένοιαζε, αρκεί να έμεναν μόνο σε αυτό.
Εγώ με το airbnb δεν έχω κανένα παράπονο, ίσως έπεσες σε περίπτωση.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πάντως εμένα μια φορά έχει γίνει κλοπή των στοιχείων μου, ευτυχώς όχι κάρτας αλλα τηλεφωνο και μειλ επικοινωνίας και ήταν απο Double Tree by Hilton στο Λονδίνο που εκλεισα μέσω booking. Με είχαν πάρει τηλ στο κινητο και μου είπαν οτι ενω είναι με δωρεαν ακυρωση επειδή ειναι περιόδος Χριστουγέννων πρέπει να καταθέσω το ποσο σε λογαριασμό αλλιως θα μου ακυρώσουν την κράτηση. Μου ηρθε και μειλ ιδιο με της booking που έλεγε τα ιδια. Πηρα τηλ την booking και φυσικά αποδειχθηκε οτι ηταν απατη το όλο θέμα. Εχει 4-5 χρόνια αυτή η υπόθεση.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Εχει κλεισει κανεις με το travelrepublic να μου πει εμπειρια?γιατι εχω ενα μικρο δισταγμο για να κανω κρατηση πολυ φθηνα σε σχεση με το σιτε του ξενοδοχειου μου βγαζει το δωματιο
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Έχει χρησιμοποιήσει κανένας το stayforlong.com για κράτηση ξενοδοχείου?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom