Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μερικές εκατοντάδες κρατήσεις...
Αξιόπιστη, προφανώς, είναι πολύ περισσότερο από τα διάφορα ψαχτήρια, αλλά φυσικά αφορά μόνο στα δικά τους ξενοδοχεία.
 

vagikou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Μερικές εκατοντάδες κρατήσεις...
Αξιόπιστη, προφανώς, είναι πολύ περισσότερο από τα διάφορα ψαχτήρια, αλλά φυσικά αφορά μόνο στα δικά τους ξενοδοχεία.
Ευχαριστώ πολύ, με βοηθήσατε! Το ίδιο ξενοδοχείο στη booking το βρισκο 100€ ακριβότερα!
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
καλό είναι πριν γίνει οποιαδήποτε κράτηση να γίνεται τσεκάρισμα σε 2-3 site.
Έχω εξυπηρετηθεί πάνω από 40 βραδιές από το hotels.com χωρίς κανένα πρόβλημα και πάντα ήταν φθηνότερο ή ίδια τιμή με το booking. Τα ταξίδια όμως ήταν προς Ασία και ΗΠΑ, δεν ξέρω αν στην Ευρώπη είναι εξίσου συμφέρον.
Επίσης τεράστιο πλεονέκτημα είναι ότι μετά από 10 βραδιές σου δίνει 1 δώρο.
Έχουν υπάρξει φορές που βρήκα φθηνότερο το ίδιο ξενοδοχείο στο booikng ή στο agoda και προφανώς επέλεξα το φθηνότερο αλλά είναι η εξαίρεση.
Σε πρόσφατο ταξίδι μου, έκλεισα 3 ξενοδοχεία από Hotels.com.
Στα 2 είχα κλείσει με πρωινό και το ξενοδοχείο είχε κράτηση χωρίς πρωινό και στο 3ο είχε κάνει κράτηση δίκλινου αντί για τρίκλινο.
Στα 2 πρώτα μετά από 2 ώρες ανταλλαγής μηνυμάτων δεν έγινε τίποτα.
Στο Ντουμπάι πέρυσι έφτασα 11 το βράδυ στο ξενοδοχείο και δεν είχαν καθόλου κράτηση στο όνομα μου. Μετά από 2 ώρες ανταλλαγής μηνυμάτων τελικά μου έδωσαν δωμάτιο.
Τους χαρίζω την 1 βραδιά δώρο που δίνουν μετά από 10 μέρες κρατήσεων. Δεν θέλω να φτάνω πτώμα, νύχτα, με ενα παιδί, πεινασμένοι και να πρέπει να περάσω 2 ώρες άγχος και διαπραγματεύσεις για να πάρω αυτό που έχω πληρώσει 2 μήνες πριν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Δεν καταλαβαινω με ποιον ανταλασσετε μηνυματα για 2 ωρες σε καθε ξενοδοχειο. Αν ο ξενοδοχος δεν εχει δωματιο λογω overbooking η οτι αλλο , παιρνεις τηλ τον διαμεσολαβητη να σου βρει αλλο δωρεαν.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Δεν καταλαβαινω με ποιον ανταλασσετε μηνυματα για 2 ωρες σε καθε ξενοδοχειο. Αν ο ξενοδοχος δεν εχει δωματιο λογω overbooking η οτι αλλο , παιρνεις τηλ τον διαμεσολαβητη να σου βρει αλλο δωρεαν.
Ανταλλάσαμε μηνύματα με εκπροσωπο της Hotels.com. Δεν ήταν overbooked το ξενοδοχείο. απλά η Hotels δεν είχε κάνει σωστά τη δουλειά της.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
3 φορες στη σειρα?
Παντως γενικα πριν τη διαμονη στελνω παντα ενα μειλ στο χοτελ (συνηθως για να ζητησω δωματιο με καποια χαρακτηριστικα) αλλα και να προλαβω καμια αντιδραση του τυπου "επ, ποιοι ειστε εσεις?" , ειδικα αν ταξιδευω με παιδι, παροτι μου εχει τυχει μονο μια φορα και ηταν κυριοι, χωρις ενδιαμεση μηχανη αναζητησης.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εμένα μου κάνει εντύπωση πως το ίδιο το ξενοδοχείο, εφόσον είχατε την επιβεβαίωση της κράτησης δεν μπήκε στη διαδικασία να ξεμπερδεψει απλά προσθέτοντας το πρωινό δωρεάν βάσει της επιβεβαίωσης σας. Με κράτηση από Expedia ξενοδοχείο ζητούσε επιπλέον χρήματα για το τρίτο άτομο. Τους έδειξα την επιβεβαίωση που δεν ανέφερε κανένα έξτρα κόστος και λύθηκε το ζήτημα.

Με την αδερφή εταιρεία Expedia οπότε είχα θέματα με ξενοδοχείο πάντως που έπρεπε να αποταθω σε αυτούς (πάρα πολύ σπάνια) ήταν κύριοι.
 

AERAS

Member
Μηνύματα
772
Likes
1.122
Σε πρόσφατο ταξίδι μου, έκλεισα 3 ξενοδοχεία από Hotels.com.
Στα 2 είχα κλείσει με πρωινό και το ξενοδοχείο είχε κράτηση χωρίς πρωινό και στο 3ο είχε κάνει κράτηση δίκλινου αντί για τρίκλινο.
Στα 2 πρώτα μετά από 2 ώρες ανταλλαγής μηνυμάτων δεν έγινε τίποτα.
Στο Ντουμπάι πέρυσι έφτασα 11 το βράδυ στο ξενοδοχείο και δεν είχαν καθόλου κράτηση στο όνομα μου. Μετά από 2 ώρες ανταλλαγής μηνυμάτων τελικά μου έδωσαν δωμάτιο.
Τους χαρίζω την 1 βραδιά δώρο που δίνουν μετά από 10 μέρες κρατήσεων. Δεν θέλω να φτάνω πτώμα, νύχτα, με ενα παιδί, πεινασμένοι και να πρέπει να περάσω 2 ώρες άγχος και διαπραγματεύσεις για να πάρω αυτό που έχω πληρώσει 2 μήνες πριν.
Προφανώς και εγώ θα αδιαφορούσα για την δωρεάν νύχτα αν μου είχαν συμβεί αυτά που περιγράφεις.
Όμως μέχρι τώρα δεν μου έχει τύχει τίποτα σε καμία κράτηση από κανένα site.
 

kougis

Member
Μηνύματα
328
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα χρησιμοποιήσω μια τελευταία δωρεάν νύχτα που έχω κερδίσει και τέλειωσα με την Hotels.com.
Να πω βέβαια οτι μου έδωσαν ένα κουπόνι αξίας 80€.
 

Desp01na

Member
Μηνύματα
38
Likes
7
Ποιο θεωρείτε πιο ολοκληρωμένο σαιτ για αναζήτησή καταλύματος για Ελλάδα ; (Κριτικές κα)
Εννοω booking, TripAdvisor;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Ποιο θεωρείτε πιο ολοκληρωμένο σαιτ για αναζήτησή καταλύματος για Ελλάδα ; (Κριτικές κα)
Εννοω booking, TripAdvisor;
Γενικά προτιμώ το πρώτο με το οποίο δεν είχα ποτέ καμιά αρνητική έκπληξη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom