Μηχανές αναζήτησης ξενοδοχείων

taver

Member
Μηνύματα
12.474
Likes
28.918
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το amoma.com μόλις χρεωκόπησε...είχα κλείσει για Μιλάνο κ τώρα ο θεός βοηθός...
Να πεις ότι δεν το γραψα...

Το amoma είναι ένα Ρουμάνικο site για το οποίο κατά τη γνώμη μου χρειάζεται επιφύλαξη, καθώς είναι μεταπωλητής υπηρεσιών άλλων booking engines (κι όχι απευθείας των ξενοδοχείων): https://www.tripadvisor.co.nz/ShowT...eliable_for_hotel_Booking-Bargain_Travel.html
Δες ποιό πραγματικό πρακτορείο είναι πίσω από την κράτησή σου, και επικοινώνησε μαζί τους.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να ρωτήσω κάτι που δεν είχα προσέξει μέχρι τώρα γιατί είναι η πρώτη φορά που έψαξα ξενοδοχείο στο εξωτερικό με παιδί. Παρατήρησα ότι σε πολλά ξενοδοχεία, ενώ έβαζα στην αναζήτηση 2 ενήλικες και 1 παιδί 5 ετών, μου έβγαζε στις επιλογές δίκλινο δωμάτιο, με μεγάλο διπλό κρεβάτι και για τους 3. Και στο Booking και στο Otel.com. 'Ετσι γίνεται συνήθως;
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Κάποια ξενοδοχεία, στους όρους τους δίνουν τη δυνατότητα, μέχρι κάποια ηλικία, τα παιδιά να μπορούν να κοιμούνται στο ίδιο κρεβάτι με τους γονείς. Για αυτό στο βγάζει σε μερικά. Δες λίγο τους όρους στα δίκλινα που σου προτείνει και το πιθανότερο είναι αυτό. Αυτό για το Booking.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Δες λίγο τους όρους στα δίκλινα που σου προτείνει και το πιθανότερο είναι αυτό. Αυτό για το Booking.
Όταν το ξενοδοχείο δέχεται δωρεάν παιδί στο δίκλινο στο ίδιο κρεβάτι, το γράφει το booking.
Δεν μπορεί να πάει στο ξενοδοχείο και να τους πει "είχα δηλώσει 2 ενήλικες στην κράτηση και έφερα και το παιδί μαζί". Τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Αυτό σημαίνει ότι το παιδί πρέπει να το δηλώσει κατά την διάρκεια της αναζήτησης.
Εκτός αν κλείσει με δωρεάν δικαίωμα ακύρωσης και στείλει το request για το παιδί να κοιμηθεί δωρεάν μαζί τους και το δεχτούν.

Όπως και να έχει πρέπει να φαίνεται μέσω κράτησης του booking ότι θα έχουν παιδί, αλλιώς μπορεί να έχουν πρόβλημα (ανάλογα τους όρους του ξενοδοχείου)
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Όταν το ξενοδοχείο δέχεται δωρεάν παιδί στο δίκλινο στο ίδιο κρεβάτι, το γράφει το booking.
Δεν μπορεί να πάει στο ξενοδοχείο και να τους πει "είχα δηλώσει 2 ενήλικες στην κράτηση και έφερα και το παιδί μαζί". Τουλάχιστον δεν το έχω ακούσει ποτέ.

Αυτό σημαίνει ότι το παιδί πρέπει να το δηλώσει κατά την διάρκεια της αναζήτησης.
Εκτός αν κλείσει με δωρεάν δικαίωμα ακύρωσης και στείλει το request για το παιδί να κοιμηθεί δωρεάν μαζί τους και το δεχτούν.

Όπως και να έχει πρέπει να φαίνεται μέσω κράτησης του booking ότι θα έχουν παιδί, αλλιώς μπορεί να έχουν πρόβλημα (ανάλογα τους όρους του ξενοδοχείου)
Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. :)
Αν κατάλαβα καλά αναρωτιέται γιατί ενώ αναζητά για τρία άτομα, της δίνει μερικά αποτελέσματα σε δίκλινα. Η δική μου εμπειρία λέει ότι συνήθως αυτό γίνεται γιατί δέχεται το παιδί δωρεάν (λόγω ηλικίας) στο ήδη υπάρχον κρεβάτι. Εννοείται ότι η αναζήτηση - κράτηση πρέπει να είναι για 3 άτομα.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν έγραψα κάτι διαφορετικό. :)
Αν κατάλαβα καλά αναρωτιέται γιατί ενώ αναζητά για τρία άτομα, της δίνει μερικά αποτελέσματα σε δίκλινα. Η δική μου εμπειρία λέει ότι συνήθως αυτό γίνεται γιατί δέχεται το παιδί δωρεάν (λόγω ηλικίας) στο ήδη υπάρχον κρεβάτι. Εννοείται ότι η αναζήτηση - κράτηση πρέπει να είναι για 3 άτομα.
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι.Κατάλαβα πλέον τι παίζει, απλά μου φαίνεται περίεργο να θεωρούν φυσιολογικό να κοιμηθείς με ένα 5χρονο σε διπλό κρεβάτι κι ενώ έχω βάλει στην αναζήτηση 3 άτομα. Πιο πολύ σαν απορία το έγραψα, τί έχει συμβεί και σε σας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.:)
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Το αντιμετώπισα κι εγώ ειδικά στη Σιγκαπούρη. Επικοινώνησα με ουκ ολίγα ξενοδοχεία για τη διευκρίνιση και δεν προσφέρουν extra bed για τον μικρό στην ίδια τιμή. Αναγκαστικά τρίκλινο με την ανάλογη επιβάρυνση.
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μ
Το αντιμετώπισα κι εγώ ειδικά στη Σιγκαπούρη. Επικοινώνησα με ουκ ολίγα ξενοδοχεία για τη διευκρίνιση και δεν προσφέρουν extra bed για τον μικρό στην ίδια τιμή. Αναγκαστικά τρίκλινο με την ανάλογη επιβάρυνση.
Μου απάντησαν στο μέιλ που τους έστειλα ότι μπορούν να αναβαθμίσουν το δωμάτιο σε family με 15 ευρώ.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
916
Likes
8.345
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Αυτό ακριβώς αναρωτιέμαι.Κατάλαβα πλέον τι παίζει, απλά μου φαίνεται περίεργο να θεωρούν φυσιολογικό να κοιμηθείς με ένα 5χρονο σε διπλό κρεβάτι κι ενώ έχω βάλει στην αναζήτηση 3 άτομα. Πιο πολύ σαν απορία το έγραψα, τί έχει συμβεί και σε σας. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις πάντως.:)
Φαντάζομαι υπολογίζουν κι αυτή την παράμετρο, για κάποιον που θέλει να το κάνει έτσι, για λόγους οικονομίας.
Εμείς όταν η κόρη μας ήταν 3 ετών και πήγαμε στην Ιταλία, κοιμηθήκαμε όλοι μαζί και έτσι εξοικονομήσαμε κάποια χρήματα. (Πάντα σε ξενοδοχεία που το δέχονταν στους όρους τους)
Αργότερα ήταν φυσικά δύσκολο να γίνει.
 

vagikou

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σε ολους .ειμαι νεο μελος και θα ηθελα να μαθω εαν Κάποιος έχει κάνει κράτηση ξενοδοχείου μέσω της πλατφόρμας accorhotels. Εάν είναι αξιόπιστη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.400
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom