Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πάτε στο Παρίσι ελάχιστα, 3 μέρες και κάτι μόνο. Δε νομίζω ότι σας παίρνει για Βερσαλίες. Ωραία είναι, αλλά είναι μακριά και δε θα το χαρείτε κιόλας (συν ότι πάτε Σ/Κ, θα έχει τρομερές ουρές ΚΑΙ θα χρεώνουν εισιτήρια για την είσοδο στους κήπους). Είναι έκταση μεγάλη, θέλει χρόνο.
Μείνετε στο Παρίσι καλύτερα. Έχετε αφήσει πολύ πάνω από τη μισή πόλη εκτός προγράμματος, καλύτερα εστιάστε εκεί. Κάντε καμμιά βόλτα στο Marais ή στο Quartier Latin, ή ανεβείτε σε καμμιά Μοντμάρτη, ή καμμιά βόλτα στο St-Germain, ή περπατήστε δίπλα στο Σηκουάνα...
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Cher Taver, η αλήθεια είναι αυτή, αλλά το έτερο ήμισυ έχει ξανά βρεθεί στο Παρίσι οπότε πρέπει κάπως να το ισορροπήσουμε.

Επειδή η μετάβαση στις Βερσαλλίες την Κυριακή θα γίνει με αμάξι της παρέας που θα βρούμε στο Παρίσι, καλά κάνουμε και χαιρόμαστε ή θα φάμε κίνηση και θα αναθεματίζουμε την ώρα που το αποφασίσαμε?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε νομίζω να βρείτε κίνηση. Η Δευτέρα είναι αργία κι εκεί, έχει τριήμερο και πολύς κόσμος θα έχει φύγει για ΣΚΔ...
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Μια χαρά είναι η μετακίνηση με αμάξι προς Βερσαλλίες! Βγαίνεις σε αυτοκινητόδρομο οπότε δεν νομίζω να έχει πολλή κίνηση εκτός εάν ξεκινήσετε πρωί την ώρα που οι Γάλλοι ξεχύνονται στις εξοχές!
Σε περίπου 30 λεπτά με gps θα είσαι στο πάρκινγκ του παλατιού. Εκεί θα βρείτε μεγάλη ουρά μέχρι να μπείτε μέσα! Καλύτερα να αφήσετε το αμάξι σε κανένα πιο μακρινό πάρκινγκ και να προχωρήσετε μέχρι την είσοδο του παλατιού. Πάρτε μπόλικα νερά από έξω με 1€ από τους μαύρους, γιατί όταν θα περιμένετε στην ατελείωτη ουρά θα λιώσετε στον ήλιο!!! Μέσα θα τα χρυσοπληρώσετε!! (το ίδιο tip ισχύει και στο μουσείο του Λούβρου! Μέσα πληρώσαμε το μπουκαλάκι του 0,5 lit 3 € και όταν βγήκαμε 1 € από του πλανόδιους).
Την Κυριακή που θα πάτε έχει πάλι μουσική στους κήπους, λειτουργία σιντριβανιών μέχρι τις 5 μμ και το show στο "Neptune Fountain" ξεκινάει στις 5.20 ακριβώς!
Καλό ταξίδι και καλά να περάσετε!!!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ονειρεμένο το Παρίσι!
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας παιδιά!
Περάσαμε πανέμορφα!! Είδαμε ότι είχαμε προγραμματίσει πέρα από το Πάνθεον (εσωτερικά) και το Montparnasse.
4 μέρες δεν είναι τίποτα για τη πόλη!! Με 14 ίσως μείνεις ικανοποιημένος! :D
Θα ξανά βρεθούμε σίγουρα πολλές φορές ακόμη!

Τελικά δε χρειάστηκε να βγάζουμε μηδενικό εισιτήριο (μόνο στο Πομπιντού βγάλαμε). Απλά πας στον έλεγχο των εισιτηρίων και δείχνεις ταυτότητα ή διαβατήριο.

Στο Λούβρο πήγα στη πλευρά για όσους έχουν ήδη εισιτήριο και έδειξα ένα QR code από το booking χωρίς ωστόσο να το χρησιμοποιήσω μετά και περάσαμε αέρας :haha::haha:

Βερσαλλίες γύρω στη 1 ώρα και ένα τέταρτο αναμονή έχεις δεν έχεις εισιτήριο.

Δε ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω!! Ίσως ιστορία να ήταν το καλύτερο αλλά υπάρχουν καλύτερες από τη δική μου!

ΥΓ: Ή Κίνα αυτή τη περίοδο πρέπει να είναι άδεια. Έχουν όλοι πάει στο Παρίσι :shock::shock:
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.748
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παναγιώτη καλώς ήρθες!!! Περιμένουμε τα νέα από το Παρίσι με περισσότερα tips για τους επόμενους. Στις Βερσαλλίες, ημέρα Κυριακή με 75 λεπτά αναμονή καλά την έβγαλες! Τόσο περιμέναμε και εμείς πέρσι με ηλεκτρονικά εισιτήρια στο χέρι!...
Τελικά, που έγινε το ρομαντικό δείπνο γενεθλίων; ;)
 
Last edited:

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Ξέρω ότι θα με βρίσει ο taver αλλά λίγο η μπόρα του Σαββάτου, λίγο η κούραση/"βρωμιά" του περπατήματος ,λίγο η παρέα της Κυριακής δε μου επέτρεψε να γίνει το δείπνο που ήθελα στο Le train bleu( που από τις φωτογραφίες με έκανε να θέλω να πάω σα τρελός).:icon_redface:

Φάγαμε όμως μια μέρα στο chez papa μετά από τη μικρή επίσκεψη στη gallery Lafayette( την οποία είχαν κατακλήσει πάλι οι αγαπημένοι μου Κινέζοι) κοντά στην Opera. Για την ακρίβεια μοσχόφαγα! :haha:

α!Mini ρομαντικό γεύμα είχαμε ένα μεσημέρι στο εστιατόριο του Pompidou, με ωραίο φαγητό και ακόμη πιο ωραία θέα!
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Εξαρτάται σε τι χαρτοπετσέτες έχεις συνηθίσει :p

Όχι όχι. Δεν ήταν χαρτοπετσέτα.
Μάλλον πρέπει να ξαναπεράσεις μια βόλτα. Βάλανε και δύο ωραίες "γλάστρες" στην είσοδο.;)
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ξέρω ότι θα με βρίσει ο taver αλλά λίγο η μπόρα του Σαββάτου, λίγο η κούραση/"βρωμιά" του περπατήματος ,λίγο η παρέα της Κυριακής δε μου επέτρεψε να γίνει το δείπνο που ήθελα στο Le train bleu( που από τις φωτογραφίες με έκανε να θέλω να πάω σα τρελός).:icon_redface:

Φάγαμε όμως μια μέρα στο chez papa μετά από τη μικρή επίσκεψη στη gallery Lafayette( την οποία είχαν κατακλήσει πάλι οι αγαπημένοι μου Κινέζοι) κοντά στην Opera. Για την ακρίβεια μοσχόφαγα! :haha:

α!Mini ρομαντικό γεύμα είχαμε ένα μεσημέρι στο εστιατόριο του Pompidou, με ωραίο φαγητό και ακόμη πιο ωραία θέα!
Σας χαιρετώ και εγώ. επειδή θα πάμε και εμείς Παρίσι στις 26 του μηνός θέλω να σε ρωτήσω΄, έχει εστιατόριο το Pompidou μέσα? είναι καλο?

και επίσης επειδή τα έχω όλα στο μυαλό μου μπερδεμένα είχες πεί κάτι για το Λούβρο το οποίο δεν το έπιασα έδειξες ένα QR code από το booking .... δηλαδή.... ?? θα έχουμε και παιδιά μαζί και δεν μπορούμε πολύ την ταλαιπωρία και το μουρμουριό ...... έχουμε σκοπό να βγάλουμε από πριν τα εισητήρια για να γλυτώσουμε τουλάχιστον την σειρά για τα εισητήρια. Ισχύει κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω?

Για τις Βερσαλίες σκεφτόμαστε εμείς να πάμε Σάββατο πληρώνεις για τους κήπους? Είναι καλή ιδέα το Σαββάτο?

Σε ευχαριστώ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.202
Μέλη
38.914
Νεότερο μέλος
daglas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom