Γαλλία Μια μικρη βοηθεια για το Παρισι...

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Βλέπω δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε. Τα κορίτσια της υποδοχής ίσως άλλαξαν αλλά παρέμειναν να είναι φοβερά :bleh: Το service όντως αγχωτικό. Έρχονται 5 άτομα να σου αφήσουν 2 πιάτα :shock:

Σας χαιρετώ και εγώ. επειδή θα πάμε και εμείς Παρίσι στις 26 του μηνός θέλω να σε ρωτήσω΄, έχει εστιατόριο το Pompidou μέσα? είναι καλο?

και επίσης επειδή τα έχω όλα στο μυαλό μου μπερδεμένα είχες πεί κάτι για το Λούβρο το οποίο δεν το έπιασα έδειξες ένα QR code από το booking .... δηλαδή.... ?? θα έχουμε και παιδιά μαζί και δεν μπορούμε πολύ την ταλαιπωρία και το μουρμουριό ...... έχουμε σκοπό να βγάλουμε από πριν τα εισητήρια για να γλυτώσουμε τουλάχιστον την σειρά για τα εισητήρια. Ισχύει κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω?

Για τις Βερσαλίες σκεφτόμαστε εμείς να πάμε Σάββατο πληρώνεις για τους κήπους? Είναι καλή ιδέα το Σαββάτο?

Σε ευχαριστώ
Το περιβάλλον του εστιατορίου είναι άψογο. Καιρού επιτρέποντος θα το απολαύσετε γιατί έχει φοβερή θέα. Οι τιμές του ποικίλουν. Γύρω στο 40άρι για δύο normal πιάτα. όπως είπε και ο taver "Οι τιμές τώρα... Κυρίως πιάτα από ?20.00 έως ?40.00. (ποσότητα gourmet). Μαζί με ορεκτκά, ποτά κλπ, ο λογαριασμός ανεβαίνει..." Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και αν σας αρέσει να κάτσετε. Αλλά δύσκολα να μη σας αρέσει!

Αν κλείσεις ξενοδοχείο μέσω του booking θα σου στείλει λίγες μέρες πριν ένα QR code με το οποίο "δικαιούστε είσοδο με έκπτωση σε 79 αξιοθέατα. O κωδικός θα είναι συνδεδεμένος με την πιστωτική κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την κράτηση της διαμονής σας. Δείξτε τον κωδικό σας στο προσωπικό στην είσοδο του αξιοθέατου - θα τον σκανάρουν για να μπείτε."

Εγώ επειδή είδα ότι είχε πάρα πάρα πολύ ουρά στον έλεγχο για τους μη έχοντες εισητήριο, είπα να δοκιμάσω να δείξω το QR στον τύπο που κοιτούσε τα χαρτιά όσων είχαν εισητήριο ή κάποια κάρτα.Παρατήρησα ότι δε τα σκανάρει οπότε δε θα με χρέωνε σε πρώτη φάση. Το έδειξα και μας είπε να περάσουμε κανονικότατα. Μετά όταν μπήκαμε στο μουσείο, περάσαμε κανονικά δωρεάν δείχνοντας την ταυτότητα.

Γενικά σε όλα τα αξιοθέατα,μνημεία μέχρι και σε μαγαζιά λόγω των επιθέσεων πλέον υπάρχει "σωματικός" έλεγχος,τσάντες κτλ πριν να μπεις στο χώριο για έλεγχο/αγορά εισητηρίων. Σε ορισμένα έχει skeep the line αλλά όχι σε όλα.

Όποτε σου προτείνω να βγάλετε από πριν τα εισητήρια ή κάποια κάρτα αν έχετε σκοπό να πάτε σε πολλά αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει πάντα την γρήγορη είσοδο.Εμείς λόγω της ηληκίας δικαιούμασταν δωρεάν είσοδο οπότε δε βγάλαμε κάρτα ούτε χρησιμοποιήσαμε το QR ούτε τίποτα.

Γενικά σε αυτά που πήγα μεγααααλη δυσκολία συνάντησα μόνο στις Βερσαλλίες όπου έχεις δεν έχεις εισητήριο περιμένεις πολύ στην ουρά για να μπεις στο παλάτι. Αν δεν έχεις εισητήριο θα περιμένεις στην ουρά και για το εισητήριο. Σάββατο-Κυριακή έχει show στα συντριβάνια οπότε θα έχε περισσότερη κίνηση από ότι καθημερινές.

Αν θα πάτε Βερσαλλίες, εννοείται θα πάτε και στους κήπους.Δε το συζητώ!!Είναι υπέροχοι!

http://en.chateauversailles.fr/news...nd-musical-gardens#the-musical-fountains-show

Θα κλείσετε το passport που έχει είσοδο και για το παλάτι και για τους κήπους. Για περισσότερες πληροφορίες δες τα σχόλια της Ελένης που μου εξήγησε τι παίζει με τους κήπους κτλ.

Με τα παιδιά μαζί δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό. Εξαρτάται πόσο ζουζούνια είναι :xalara:Εμένα κυρίως ας πούμε με κούρασε ο ήλιος (και οι κινέζοι) παρά η ορθοστασία.Το κακό είναι ότι επικρατεί πανικός από κόσμο και μέσα στο παλάτι αφού μπεις οπότε δε το ευχαριστιέσαι και τόσο. Στους κήπους επειδή είναι τεράστιοι χάνεται το πλήθος.
 

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Βλέπω δεν έχουν αλλάξει και πολλά από τότε. Τα κορίτσια της υποδοχής ίσως άλλαξαν αλλά παρέμειναν να είναι φοβερά :bleh: Το service όντως αγχωτικό. Έρχονται 5 άτομα να σου αφήσουν 2 πιάτα :shock:



Το περιβάλλον του εστιατορίου είναι άψογο. Καιρού επιτρέποντος θα το απολαύσετε γιατί έχει φοβερή θέα. Οι τιμές του ποικίλουν. Γύρω στο 40άρι για δύο normal πιάτα. όπως είπε και ο taver "Οι τιμές τώρα... Κυρίως πιάτα από ?20.00 έως ?40.00. (ποσότητα gourmet). Μαζί με ορεκτκά, ποτά κλπ, ο λογαριασμός ανεβαίνει..." Μπορείτε να ρίξετε μια ματιά και αν σας αρέσει να κάτσετε. Αλλά δύσκολα να μη σας αρέσει!

Αν κλείσεις ξενοδοχείο μέσω του booking θα σου στείλει λίγες μέρες πριν ένα QR code με το οποίο "δικαιούστε είσοδο με έκπτωση σε 79 αξιοθέατα. O κωδικός θα είναι συνδεδεμένος με την πιστωτική κάρτα που χρησιμοποιήσατε για την κράτηση της διαμονής σας. Δείξτε τον κωδικό σας στο προσωπικό στην είσοδο του αξιοθέατου - θα τον σκανάρουν για να μπείτε."

Εγώ επειδή είδα ότι είχε πάρα πάρα πολύ ουρά στον έλεγχο για τους μη έχοντες εισητήριο, είπα να δοκιμάσω να δείξω το QR στον τύπο που κοιτούσε τα χαρτιά όσων είχαν εισητήριο ή κάποια κάρτα.Παρατήρησα ότι δε τα σκανάρει οπότε δε θα με χρέωνε σε πρώτη φάση. Το έδειξα και μας είπε να περάσουμε κανονικότατα. Μετά όταν μπήκαμε στο μουσείο, περάσαμε κανονικά δωρεάν δείχνοντας την ταυτότητα.

Γενικά σε όλα τα αξιοθέατα,μνημεία μέχρι και σε μαγαζιά λόγω των επιθέσεων πλέον υπάρχει "σωματικός" έλεγχος,τσάντες κτλ πριν να μπεις στο χώριο για έλεγχο/αγορά εισητηρίων. Σε ορισμένα έχει skeep the line αλλά όχι σε όλα.

Όποτε σου προτείνω να βγάλετε από πριν τα εισητήρια ή κάποια κάρτα αν έχετε σκοπό να πάτε σε πολλά αλλά αυτό δεν εξασφαλίζει πάντα την γρήγορη είσοδο.Εμείς λόγω της ηληκίας δικαιούμασταν δωρεάν είσοδο οπότε δε βγάλαμε κάρτα ούτε χρησιμοποιήσαμε το QR ούτε τίποτα.

Γενικά σε αυτά που πήγα μεγααααλη δυσκολία συνάντησα μόνο στις Βερσαλλίες όπου έχεις δεν έχεις εισητήριο περιμένεις πολύ στην ουρά για να μπεις στο παλάτι. Αν δεν έχεις εισητήριο θα περιμένεις στην ουρά και για το εισητήριο. Σάββατο-Κυριακή έχει show στα συντριβάνια οπότε θα έχε περισσότερη κίνηση από ότι καθημερινές.

Αν θα πάτε Βερσαλλίες, εννοείται θα πάτε και στους κήπους.Δε το συζητώ!!Είναι υπέροχοι!

http://en.chateauversailles.fr/news...nd-musical-gardens#the-musical-fountains-show

Θα κλείσετε το passport που έχει είσοδο και για το παλάτι και για τους κήπους. Για περισσότερες πληροφορίες δες τα σχόλια της Ελένης που μου εξήγησε τι παίζει με τους κήπους κτλ.

Με τα παιδιά μαζί δε ξέρω κατά πόσο θα είναι εφικτό. Εξαρτάται πόσο ζουζούνια είναι :xalara:Εμένα κυρίως ας πούμε με κούρασε ο ήλιος (και οι κινέζοι) παρά η ορθοστασία.Το κακό είναι ότι επικρατεί πανικός από κόσμο και μέσα στο παλάτι αφού μπεις οπότε δε το ευχαριστιέσαι και τόσο. Στους κήπους επειδή είναι τεράστιοι χάνεται το πλήθος.
Σε υπέρ ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην πάμε Βερσαλίες. Μου είπαν ότι το παλάτι δεν λέει και πολλά. Αλλά όπως είπες και εσύ οι κήποι αξίζουν. Νομίζω ότι το κυριότερο στο Παρίσι είναι να χαθείς στα δρομάκια, να κάτσεις στα καφέ, να δείς πράγματα στους δρόμους να δείς τέλως πάντων πως ζουν οι Παρισιάνοι. Σκέφτομαι..... ακόμα να αποφασίσουμε.

Αποφασίσαμε ότι δεν θα βγάλουμε Museum Pass γιατί δεν σε γλυτώνει από το να περιμένεις (τις περισσότερες φορές) αλλά το skip the line είναι τελικά για την αγορά του εισητηρίου μόνο. Είπαμε πολύ σωστά ότι θα βγάλουμε όλα τα εισητήρια από το internet.

Σε ευχαριστώ πολύ πολύ.....
Παναγιώτη και απανταχού που μπορούν να βοηθήσουν: Να στείλω λίγο το πρόγραμμα που έχω βγάλει για το Παρίσι (γιατί όλοι βασίζονται πάνω μου- θα είμαστε 12 άτομα) θα μου πείτε εαν είναι ΣΩΣΤΟ με τα χρονικά περιθώρια που εχω βάλει? και τον τρόπο που οργάνωσα την ΔΙΑΔΡΟΜΗ?
Για τυχόν διορθώσεις θα χαρώ πολύ πολύ
Σας ευχαριστω όλους
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Προσωπικά δε το μετάνιωσα που πήγα στις Βερσαλλίες. Το αντίθετο. Ειδικά η βόλτα στους κήπους είναι το κάτι άλλο. Όσο για το παλάτι πιστεύω πως με λιγότερο κόσμο και λιγότερη αναμονή θα το εκτιμούσα περισσότερο. Έχει 1-2 δωμάτια που είναι άκρως εντυπωσιακά. Τα υπόλοιπα δωμάτια με πίνακες κτλ μπορεί να έχουν όντως σημαντική αξία αλλά ήταν τόση η κούραση και ο κόσμος που δεν είχα κουράγιο να τα δώσω ιδιαίτερη προσοχή.


Θα σου πρότεινα να πας και μόνο για τους κήπους πχ.


Όσο για το πρόγραμμα δεν είμαι τόσο κατάλληλος. Και εγώ τώρα που βλέπω το δικό μου πρόγραμμα που είχα κάνει πριν φύγω, αναγκαστικά άλλαξα μερικά γιατί κατάλαβα πως κάποια σημεία ήταν άστοχα. Όλα θα είναι εύκολα με το που συνηθίσεις λίγο τη πόλη και το πως πρέπει να κινηθείς.


Πόσταρε το να το δούνε και οι έχοντες περισσότερη εξοικείωση με τη πόλη.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Σκεφτομαι πολύ σοβαρά να μην πάμε Βερσαλίες.
Αχ όχι! Είναι κρίμα να το χάσετε! :)
Φυσικά παίζει ρόλο η εποχή, ο κόσμος, η κούρασή μας αλλά όσο κι αν λέμε πως όλα είναι υποκειμενικά, υπάρχουν και οι σταθερές αξίες.
Γενικά δεν είμαι λάτρης των παλατιών, αλλά έχοντας επισκεφθεί πριν κάποια χρόνια το St.Petersburg Palace (που είναι αντίγραφο των Βερσαλιών) και πρόσφατα τις Βερσαλίες δηλώνω πως σαν τουρίστας και σαν άνθρωπος έχω κλείσει από παλάτια. :D
Οποιοδήποτε άλλο φαντάζομαι πως είναι υποδεέστερο σε χλιδή και μεγαλοπρέπεια.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
" Σκέφτομαι πολύ σοβαρά να μην πάμε Βερσαλίες. Μου είπαν ότι το παλάτι δεν λέει και πολλά. Αλλά όπως είπες και εσύ οι κήποι αξίζουν."

@Revi Δεν ξέρω ποιος "πονηρός" άνθρωπος σου είπε ότι το το παλάτι των Βερσαλιών δεν λέει και πολλά, αλλά προφανώς δεν έχει δει και πολλά...
Έχοντας λοιπόν δει αρκετά ανάκτορα /παλάτια πρωτευουσών ή μεγάλων πόλεων της Ευρώπης και κορυφαία θερινά ανάκτορα /κάστρα έξω από πόλεις, μπορώ να σου πω ότι είναι το πιο πλούσιο και εντυπωσιακό παλάτι της Ευρώπης ίσως μετά το Schönbrunn Palace της Βιέννης (που θα το δω προσεχώς). Μόνο οι κήποι του θερινού ανακτόρου Peterhof στην Αγία Πετρούπολη είναι καλύτεροι!
Εφόσον διαθέτεις μέρες στο Παρίσι, αξίζει σίγουρα να το ενσωματώσεις στο πρόγραμμά σου!
Εάν βέβαια τα παιδιά σας είναι πολύ μικρά και αταξίδευτα τότε σίγουρα θα κουραστούν μέσα στο παλάτι. Εξαρτάται πόσο εκπαιδευμένα είναι σε ουρές και μουσεία. Σε αυτήν την περίπτωση φρόντισε να δεις τουλάχιστον τους κήπους και να είσαι εκεί Σαββατοκύριακο που έχει το show με τα συντριβάνια στις 5.20 μ.μ. Δες στις προηγούμενες σελίδες κάποιες πληροφορίες και tips που έδωσα σχετικά με την επίσκεψη στις Βερσαλλίες. Tα παιδιά δεν πληρώνουν για το παλάτι, αλλά πληρώνουν για την είσοδο στους κήπους.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Μια-μικρη-βοηθεια-για-το-Παρισι.11715/page-24#post-660786
Στείλε μας το πρόγραμμα σου και τις ηλικίες των παιδιών που θα συμμετέχουν, μήπως και μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε.
 
Last edited:

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φωτιές μου ανάβεις :haha:
@Dina Z, στις ανάβω τις φωτιές γιατί νομίζω ότι αξίζει σαν εμπειρία να την ζήσετε!! Επίσης, να σου πω ότι είναι από τα ελάχιστα παλάτια της Ευρώπης που μπορείς να βγάλεις φωτογραφίες στο εσωτερικό του!!! :clap::clap: Και το τονίζω αυτό το πλεονέκτημα γιατί είναι μεγάλο σπάσιμο να πληρώνεις ακριβό εισιτήριο, να μπαίνεις σε παλάτια και να μην σου επιτρέπουν να βγάλεις ούτε μία φωτογραφία σαν ανάμνηση...
Ευτυχώς βέβαια αυτό δεν ισχύει στο Παρίσι! Και στα δύο μεγάλα μουσεία του επιτρέπεται η φωτογράφηση χωρίς φλας.
 
Last edited:

Revi

Member
Μηνύματα
59
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Γαλλία - Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Παιδιά σας υπέρ ευχαριστώ, με συγκινείται. Πάω σπίτι (γιατί το έχω στο laptop μου) και σας το στέλνω.

Οοοοόλη η βοήθεια χρειάζεται και οι συμβουλές!!! ;):icon_redface: Σκέφτομαι μην τυχόν και έκανα καμία πατάτα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.746
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Φωτιές μου ανάβεις :haha:
Ντίνα μπερδεύτηκα!!! :haha::haha: Εσύ πήγες ήδη στις Βερσαλλίες. Οπότε τις φωτιές τις ανάβω για το Schönbrunn Palace της Βιέννης; Θα σου πω όταν γυρίσω ποιο τελικά είναι το καλύτερο από τα δύο..
Στην @Revi άναψα φωτιές για τις Βερσαλλίες!! :xalara:
 

ElinakiK

Member
Μηνύματα
165
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Βένετο
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβάη
Ντίνα μπερδεύτηκα!!! :haha::haha: Εσύ πήγες ήδη στις Βερσαλλίες. Οπότε τις φωτιές τις ανάβω για το Schönbrunn Palace της Βιέννης; Θα σου πω όταν γυρίσω ποιο τελικά είναι το καλύτερο από τα δύο..
Στην @Revi άναψα φωτιές για τις Βερσαλλίες!! :xalara:
Εμένα προσωπικά μου αρεσαν περισσότερο οι Βερσαλίες από το Σονμπρουν.. συγγνώμη αν σας τη χαλάω :rolleyes-80:
 

panagiotis.k

Member
Μηνύματα
205
Likes
725
Παραθέτω κομμάτι από wiki: "Επιπλέον, η τρομερά σπάταλη και πολυτελής ζωή στο βασιλικό ανάκτορο των Βερσαλλιών κατανάλωνε το 20% του γαλλικού προϋπολογισμού. Οι γιορτές, οι δεξιώσεις και τα πανάκριβα ρούχα ήταν εις βάρος της γαλλικής οικονομίας αλλά και του φτωχού λαού που πέθαινε από την πείνα. Η βασίλισσα Μαρία Αντουανέτα μόνη ξόδευε 15.000 λίβρες, σημερινό ποσό 70.000 ευρώ, τον μήνα για κοσμήματα, κομμώσεις και μόδα. "

Τολμώ να πω, πως με τη πρώτη ματιά που είχα μου βγήκε αυθόρμητα ότι στο παλάτι ενσάρκωσαν το μια φορά ζεις(και είσαι βασιλιάς). Βασικά το πήγαν σε άλλο επίπεδο. Έχει μια δόση υπερβολής αυτό που βλέπεις αλλά είναι τόσο πανέμορφο.

Αφού λοιπόν σε αυτή τη ζωή δε θα ζήσεις σα βασιλιάς, ας δεις τουλάχιστον που ζούσαν αυτοί :haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom