Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Το τελεφερικ είναι μέσα στην πόλη ? Επίσης θέλω να ρωτήσω, στα διάφορα χωριουδάκια της λίμνης πας μόνο με αυτοκίνητο? Οι αποστάσεις είναι μεγάλες?
το τελεφερίκ το παίρνεις από το Κόμο. Τώρα για τα άλλα δεν ξέρω δεν είχα προλάβει να πάω:( όπως δεν πρόλαβα να πάω και στις άλλες λίμνες που έχεις πρόσβαση με καράβι από το Κόμο (πχ Λουγκάνο-Ματζόρε) όπου και σ' αυτά αξίζει από ότι έχω διαβάσει και μου έχουν πει. Αλλα είπαμε μην ξεχάσεις το Μπρουνάτε! :)
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Θα πάω σίγουρα Μπρουνάτε. Εισιτήριο για Κόμο πρέπει να κλείσω μέρες πριν ή θα βρώ την στιγμή που θα πάω στο σταθμό?
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εχει κάθε μια ώρα αν θυμάμαι καλά οπότε δε θα έχεις πρόβλημα. Εκείνη την ώρα τα παίρνεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Α ναι? Δεν το ήξερα. Νόμιζα ότι και στα δύο σου χρεώνουν από τώρα την πιστωτική και δεν μπορείς να ακυρώσεις την κράτηση. Θα το κοιτάξω για το μελια τότε, αφού κι αυτό είναι μου άρεσε. Μήπως γνωρίζετε, η easy jet πόσο καιρό πριν συνήθως σε ενημερώνει για ακύρωση πτήσης και αν οι ακυρώσεις είναι συχνό φαινόμενο σε αυτή την εταιρία?
την πιστωτική στην χρεώνουν την στιγμή της κράτησης!!!ακυρωση μπορείς να κανεις μεχρι 3 εβδομάδες η 4 μέρες αντίστοιχα..και σου επιστρέφουν καποιο ποσο η όλο αναλογα την πολιτική του ξενοδοχείου....αλλα την στιγμή που υπάρχει το booking.com και δεν σε χρεώνει την στιγμή της κράτησης και η ακυρωση γινεται ως επι το πλέιστον 1 μερα πριν την άφιξη...θεωρώ κουτό για εμενα να ψάχνω αλλού εστω και αν πληρώσω λιγο παραπάνω...αποψή μου πάντα...
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο για την easy...οσες φορές εχω ταξιδεψει δεν ειχα ποτε προβλημα...δεν ειναι εκει το θέμα νομίζω...η ζωή εχει πολλές ανατροπές απο μέρα σε μέρα και κατι που εχεις προγραμματίσει να μην σου βγεί...σε αυτή την περίπτωση εχεις να κάνεις μόνο με τα εισητήρια...να μην εχεις και το ξενοδοχείο...
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
την πιστωτική στην χρεώνουν την στιγμή της κράτησης!!!ακυρωση μπορείς να κανεις μεχρι 3 εβδομάδες η 4 μέρες αντίστοιχα..και σου επιστρέφουν καποιο ποσο η όλο αναλογα την πολιτική του ξενοδοχείου....αλλα την στιγμή που υπάρχει το booking.com και δεν σε χρεώνει την στιγμή της κράτησης και η ακυρωση γινεται ως επι το πλέιστον 1 μερα πριν την άφιξη...θεωρώ κουτό για εμενα να ψάχνω αλλού εστω και αν πληρώσω λιγο παραπάνω...αποψή μου πάντα...
δεν εχω ακουσει κατι τετοιο για την easy...οσες φορές εχω ταξιδεψει δεν ειχα ποτε προβλημα...δεν ειναι εκει το θέμα νομίζω...η ζωή εχει πολλές ανατροπές απο μέρα σε μέρα και κατι που εχεις προγραμματίσει να μην σου βγεί...σε αυτή την περίπτωση εχεις να κάνεις μόνο με τα εισητήρια...να μην εχεις και το ξενοδοχείο...
πολύ σωστά αλλά εδώ δε μιλάμε για κάτι παραπάνω αλλά για αρκετά παραπάνω....
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Ναι απ΄ό,τι είδα στο trivago το booking. com έχει 30?/ τη βραδιά ακριβότερη τιμή για το συγκεκριμένο ξενοδοχείο. Αν περιμένω λίγο, λέτε να πέσουν οι τιμές γενικώς? Ή ισχύει το "όσο νωρίτερα, τόσο καλύτερα"?
 

Evmenis

Member
Μηνύματα
162
Likes
33
Επόμενο Ταξίδι
london baby
η πολιτικη ακυρωσης ειναι αυτη που ανεφερε ο λεφτερης πριν ,το εχω κανει με την οτελ και μου τα επεστρεψαν μετα απο 10 μερες στην πιστωτικη.
ποτε δεν ειχα προβλημα με την ιζυ ,μονο με την σταχτη απο το ηφαιστειο μπορει να υπαρχει θεμα αλλα αυτο θα το μαθεις 1-2 μερες πριν.νομιζω οτι πιο επικινδυνα ειναι τα ταξιδια προς το βορρα οχι για το νοτο.
η τιμες δεν πιστευω να ανεβουν επειδη ειναι νεκρη περιοδος το μιλανο τετοια εποχη οποτε μπορεις να περιμενεις.
για το κομο οταν το ειχα ψαξει δεν μου εβγαινε για μονοημερη εκδρομη και το εκαψα:( .εχει παει κανεις μονοημερη στο κομο απο μιλανο?
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
η πολιτικη ακυρωσης ειναι αυτη που ανεφερε ο λεφτερης πριν ,το εχω κανει με την οτελ και μου τα επεστρεψαν μετα απο 10 μερες στην πιστωτικη.
ποτε δεν ειχα προβλημα με την ιζυ ,μονο με την σταχτη απο το ηφαιστειο μπορει να υπαρχει θεμα αλλα αυτο θα το μαθεις 1-2 μερες πριν.νομιζω οτι πιο επικινδυνα ειναι τα ταξιδια προς το βορρα οχι για το νοτο.
η τιμες δεν πιστευω να ανεβουν επειδη ειναι νεκρη περιοδος το μιλανο τετοια εποχη οποτε μπορεις να περιμενεις.
για το κομο οταν το ειχα ψαξει δεν μου εβγαινε για μονοημερη εκδρομη και το εκαψα:( .εχει παει κανεις μονοημερη στο κομο απο μιλανο?
εγώ μονοήμερη είχα πάει με τρένο από Μιλάνο και την ίδια μέρα πήγα και στο χωριό Μπρουνατε που λέω και πέρασα πάρα πολύ ωραία. Αλλά σίγουρα θα είναι καλύτερα να μείνει κάποιος παραπάνω, να το χαρεί περισσότερο, να πάει και εκδρομούλα στις γύρω λίμνες κάτι που εγώ δεν πρόλαβα. Αλλά αν δεν έχεις παραπάνω μέρες δεν το συζητώ έστω και μια μέρα αξίζει και με το παραπάνω!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
και γω μονοήμερη το χα κάνει και μια χαρά ήταν.
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Θα μείνω 4 μέρες συνολικά. Δηλαδή Σάββατο με Τρίτη. Επειδή δεν έχω πάει ξανά προς εκείνα τα μέρη, το πλάνο έχει ως εξής: λέω να δω 2 μέρες το Μιλάνο, μια μέρα να αφιερώσω στο Κόμο και αν προλάβω να πάω Λουγκάνο πάλι μονοήμερη. Θα μου βγούν οι μέρες πιστεύετε για να κάνω όλα αυτά?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όχι βέβαια... άσε έξω το Λουγκάνο... δεν έχει νόημα... νοίκιασε αυτοκίνητο... χωρίς αυτοκίνητο δεν θα το ευχαριστηθείς... σπάστο 2 βράδια Κόμο και 1 βράδι Μιλάνο...
Πήγαινε κατευθείαν από το αεροδρόμιο στο Κόμο... μια μέρα στο Κόμο και μια μέρα εκδρομή μεχρι το Μπελάτζιο...αν δεν μπορείς να νοικιάσεις αυτοκίνητο, που θα κάνεις λάθος να μην νοικιάσεις, πάρε το καραβάκι για Μπελάτζιο και άσε το Λουγκάνο στην ησυχία του... την προτελευταία μέρα σου γύρνα με το αμάξι στο Μιλάνο παρέδωσε το στην πόλη και γύρνα αεροδρόμιο με το λεωφορείο... αυτά... τα υπόλοιπα είναι αέρας φρέσκος...
 

klaire

Member
Μηνύματα
76
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
εμεις μειναμε στο ibis milano centre και ειναι και στο κεντρο κ διπλα στο μετρο.Μια ματια που εριξα για τις ημερομηνιες σου το δινει 60 τη βραδια χωρις πρωινο και ειδικους ορους---εχει ομως κι αλλες τιμες ωστε να εισαι καλυμενος και σε περιπτωση ακυρωσης.Ριξε μια ματια http://www.ibishotel.com/gb/booking/rates.shtml?packId=35060210502
Οσο για το Κομο αν δεν νοικιασεις αμαξι θα παρεις το τρενο απο το Cardona station και θα κατεβεις στο Como Nord Lago γιατι ειναι η πιο κοντινη σταση στη λιμνη -- εκει που βγαζεις τα εισιτηρια για το Μπελατζιο το οποιο ειναι μιαμιση ωριτσα με το πλοιο.Το εισιτηριο του τρενου με επιστροφη εχει 6e..ειχε τουλαχιστον...Πριν πας την "κρουαζιερα σου" ανεβα στο Μπρουνατε να πιεις τον καφε σου με πανοραμικη θεα...Ειναι εκπληκτικα...Αν ξεκινησεις νωρις το πρωι τα προλαβαινεις ολα και περνεις το τελευταιο τρενο το οποιο αν θυμαμαι καλα ειναι στις 21.00 και πας και για ενα last one drink :)
Το Μιλανο δεν εχει και πολλα να δεις ---οποτε αν αφιερωνες και μια διανυκτερευση στη λιμνη κι οχι αναγκαστικα στην καρδια του Κομο αλλα ή στο Μπελατζιο ή Βαρενα...οπου κατεβεις και σου αρεσει πιο πολυ---τοσο περισσοτερο θα χορτασει το ματι σου εικονες.
Καλα να περασεις
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom