Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
μολις γυρισα απο μιλανο-κομο.
το μιλανο σαν πολη δεν λεει και τιποτε το ιδιαιτερο (εκτος αν θελεις να ψωνισεις).μεσα σε 1 μερα τα εχεις δει ολα.
εγω θα σου προτεινα μια βολτα στο Βellagio, ειναι στην λιμνη του κομο.πολυ ωραια διαδρομη και σχετικα το φτανεις ανετα.οσο για το κομο ειναι μια μικρογραφια του μιλανου.επισης αν σε ενδιαφερει μια βολτα στο lugano της ελβετιας ειναι μια πολυ καλη προταση σε σχετικα κοντινη αποσταση.και φυσικα ολα αυτα προυποθετουν το οτι εχεις αυτοκινητο.
θα κανω και εγω αυτη την εκδρομή τελος ιουλίου και σιγουρα θα επισκεφτώ το λουγκάνο...θελω να ρωτήσω...υπάρχει τρόπος να παει κανείς στο λουγκάνο απο στρεσα όπου θα μεινω 3 βραδια ...χωρίς να πληρώσει την βιεννετα δηλ.τα 27 ευρώ που πληρωνει κανεις οταν περνά τα σύνορα της ελβετίας?
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Με επιφύλαξη:
Η βιεννετα σου χρειάζεται μόνο για τους αυτοκινητόδρομους και νομίζω ότι είναι λίγο ακριβότερη από 27 ευρώ .

Οδηγίες κατεύθυνσης προς Λουγκάνο, Ελβετία
92,9 χλμ – περίπου 2 ώρες 18 λεπτά

Μέσω Corso Cavour/SS33, Via Manzoni/SS33, Via Provinciale/SP17, Via Gastaldi/SS344, Via Ungheria/SP61, Via Cantonale/
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.236
Likes
1.934
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
καλα εστιατορια πιτσαριες στο Μιλανο θα βρεις στον πεζοδρομο fuori chiari κοντα στην Brera στο κεντρο ,επισης γυρω απο την πλατεια 25 Aprile διπλα στον πεζοδρομο corso como.το Fabbrica εχει πολυ ωραια πιτσα και αλλα πιατα.
απεφυγε την περιοχη του Duomo που τα περισσοτερα ειναι τουριστικα και πανακριβα.
 

exsta

Member
Μηνύματα
62
Likes
19
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη για 1 μήνα
θα παραπέμψω όσους ρωτάνε για εστιατόρια και πιτσαριές στο Μιλάνο στην απάντηση που έδωσα σε άλλον φίλο πριν λίγες μέρες. θα τη βρείτε σε αυτό το link
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
φίλε paptas..τι έγινε γύρισες απο το ταξίδι σου?περιμενουμε τα νέα σου..
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Παιδιά και ναι γύρισα!!!
Ότι και να πω θα είναι λίγο.Η λίμνη Κόμο είναι υπέροχη με τα χωριά της.(Como, Bellagio, Varenna, Cadenabbia, Menaggio).Μου άρεσε πολύ το Lugano αν και λίγο ακριβό σε σχέση με την Ιταλία. Πήγαμε και στο Fox town το outlet στο Mendrigio. Με λίγο ψάξιμο βρήσκεις καλές ευκαιρίες. Ακόμη αφιερώσαμε μισή μέρα στο Μιλάνο και στο Bergamo.Δε χρειάζεται να πω τίποτα τα έχουν πει στις ταξιδιωτικές τους ιστορίες οι προηγούμενοι.
Όσο για το αυτοκίνητο από την Eurocar όλα πήγαν πολύ καλά. Ήταν ένα Fiat panda ολοκαίνουργιο, ιδανικό για την περιοχή.
Η κάρτα της φωτογραφικής μου μηχανής γέμισε με 3 Gigabite και ακόμη δε σταμάτησα να τις βλέπω κάθε μέρα.
Αυτά τα λίγα για την ώρα, όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία ευχαρίστως να τον βοηθήσω.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Παιδιά και ναι γύρισα!!!
Ότι και να πω θα είναι λίγο.Η λίμνη Κόμο είναι υπέροχη με τα χωριά της.(Como, Bellagio, Varenna, Cadenabbia, Menaggio).Μου άρεσε πολύ το Lugano αν και λίγο ακριβό σε σχέση με την Ιταλία. Πήγαμε και στο Fox town το outlet στο Mendrigio. Με λίγο ψάξιμο βρήσκεις καλές ευκαιρίες. Ακόμη αφιερώσαμε μισή μέρα στο Μιλάνο και στο Bergamo.Δε χρειάζεται να πω τίποτα τα έχουν πει στις ταξιδιωτικές τους ιστορίες οι προηγούμενοι.
Όσο για το αυτοκίνητο από την Eurocar όλα πήγαν πολύ καλά. Ήταν ένα Fiat panda ολοκαίνουργιο, ιδανικό για την περιοχή.
Η κάρτα της φωτογραφικής μου μηχανής γέμισε με 3 Gigabite και ακόμη δε σταμάτησα να τις βλέπω κάθε μέρα.
Αυτά τα λίγα για την ώρα, όποιος χρειάζεται κάποια πληροφορία ευχαρίστως να τον βοηθήσω.
φίλε μου,ηθελα να ρωτησω..δισκολευτηκατε οσον αφορα το παρκινγκ στα μερη που πηγατε?ηταν ακριβό?
το αυτοκινητο ηταν πετρελαιοκινητο?
οταν μπηκατε στην ελβετια αγορασατε την βιννετα η οχι?
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιό ξενοδοχείο μείνατε γιατί θα πάω 3 μέρες τον Αύγουστο και ακόμη δεν έχω καταλήξει σε κάποιο.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Εγώ θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιό ξενοδοχείο μείνατε γιατί θα πάω 3 μέρες τον Αύγουστο και ακόμη δεν έχω καταλήξει σε κάποιο.
θα παω 29/7-4/8 και θα μεινω στο hotel fontana στην στρεσα και στο hotel quarcino στο κόμο..
για το πρωτο ξενοδοχειο θα το βρεις απο την σελιδα του,κανει κρατηση απλά με μαιλ..το δευτερο υπάρχει στο venere...δεν ειχε διαθεσιμοτητα τις μερες που ηθελα...εστειλα μαιλ στο ιδιο το ξενοδοχείο και βρήκα..απλά ζητάει στοιχεια πιστωτικής να σταλουν με φαξ...αυτ'α...
 
Μηνύματα
88
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
Όλος ο κόσμος
Σ' ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω. Όοσν αφορά την ενοικίαση του αυτοκινήτου, επείδή δεν έχουμε νοικιάσει ποτέ στο παρελθόν, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου στοιχίζει και αν σε περίπτωση που τρακάρεις, πληρώνεις εσύ ή σε καλύπτει η ασφάλεια.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
Σ' ευχαριστώ. Θα τα κοιτάξω. Όοσν αφορά την ενοικίαση του αυτοκινήτου, επείδή δεν έχουμε νοικιάσει ποτέ στο παρελθόν, θα ήθελα να ρωτήσω πόσο περίπου στοιχίζει και αν σε περίπτωση που τρακάρεις, πληρώνεις εσύ ή σε καλύπτει η ασφάλεια.
εχω κλεισει απο το σαιτ της Avis - Ενοικιάσεις Αυτοκινήτων χωρις καμμια προκαταβολη..και χωρις στοιχεια πιστωτικης καρτας..ολα θα γινουν οταν το παραλαβω...τωρα σε περιπτωση κλοπης σε χρεωνουν 1700 ευρω +ΦΠΑ και για υλικες ζημιες 850 +ΦΠΑ...μπορεις να το κλεισεις και τηλεφωνικά στην avis..δεν εχω τωρα προχειρο το τηλεφωνο...λειπω στο εξοχικο..αυριο βραδυ αν θες να στο γραψω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.899
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom