Ιταλία Μιλάνο - Αξιοθέατα, Διαμονή, Μετακινήσεις, Φαγητό

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Η αλήθεια είναι ότι είδα κάποια ενδιαφέροντα ξενοδοχεία που είναι σε 4-5 χλμ απόσταση από το κέντρο τα οποια κατά την άποψη μου είχαν καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής , αλλά σε καμία περίπτωση δεν θέλω να επιλέξω κάτι που να βρίσκεται σε κακόφημη ή "περίεργη" περιοχή..
Θα μείνετε όλες τις ημέρες στο Μιλάνο ή σχεδιάζετε να μείνετε και σε άλλα κοντινά μέρη οπου θα έχετε πάει για εκδρομή?
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Ρε σεις κόψτε σας παρακαλώ το παραμύθι με τις κακόφημες περιοχές... το πρόβλημα σε μια περιοχή που βρίσκεται 4 χιλιόμετρα μακριά από το κέντρο δεν είναι ότι είναι επικίνδυνη, είναι ότι χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να κυκλοφορήσεις... αν το budget σας είναι περιορισμένο μείνετε σε έναν από τους δεκάδες πάτους γύρω από τον σταθμό και να είστε σίγουροι ότι κανένας δεν θα σας βιάσει...
Καλά δεν είπα ότι θα έρθει η μαφία και θα τους σκοτώσει ..:lol:
 

Joannaaa

Member
Μηνύματα
31
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού!
Θα μείνετε όλες τις ημέρες στο Μιλάνο ή σχεδιάζετε να μείνετε και σε άλλα κοντινά μέρη οπου θα έχετε πάει για εκδρομή?

Επειδή οι μέρες θα είναι 5 συνολικά , δεν νομιζω να προλάβουμε να παμε και σε άλλα μέρη..
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Επειδή οι μέρες θα είναι 5 συνολικά , δεν νομιζω να προλάβουμε να παμε και σε άλλα μέρη..
Κατάλαβα..Εγώ είχα μείνει μόνο μία μέρα στο Μιλάνο ,οπότε δεν είμαι κατάλληλη για να σου δώσω πολλές πληροφορίες για αυτό..Πρόλαβα να επισκεφτώ ουσιαστικά μόνο τα αξιοθέατα και είδα το Μιλάνο πιο πολύ σαν τουρίστας λόγω του χρόνου..
Σε ρώτησα γιατί είχα βρει ένα πολύ καλό ξενοδοχείο στο Κόμο με 60 ευρώ περίπου τη βραδιά μέσα στην πόλη :)..Πάντως πιστεύω ότι θα μπορούσατε να κάνετε μια μονοήμερη εκτός Μιλάνου, να ξεφύγετε και λίγο από τις εικόνες της πόλης...Μιας και θα νοικιάσετε αμάξι θα ήταν ωραία να πάτε στη λίμνη Κόμο και να επισκεφθείτε κάποια από τα χωριά της.. :cool: Όπως και να χει θα περάσετε τέλειααα!!!
 

tktommytk

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
..Πάντως πιστεύω ότι θα μπορούσατε να κάνετε μια μονοήμερη εκτός Μιλάνου, να ξεφύγετε και λίγο από τις εικόνες της πόλης...Μιας και θα νοικιάσετε αμάξι θα ήταν ωραία να πάτε στη λίμνη Κόμο και να επισκεφθείτε κάποια από τα χωριά της.. :cool:
Χωρίς αμάξι υπάρχουν μέσα μεταφοράς από το Bergamo που πετάει η Ryanair για Κόμο; Και ποιό είναι το ξενοδοχείο με τα 60;
 

eleannanikos

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου..
Χωρίς αμάξι υπάρχουν μέσα μεταφοράς από το Bergamo που πετάει η Ryanair για Κόμο; Και ποιό είναι το ξενοδοχείο με τα 60;
Ναι υπάρχει λεωφορείο που σε μεταφέρει απτο σταθμό της Bergamo στο σταθμό λεωφορείων στο κέντρο του Κόμο.Από ότι θυμάμαι η διαδρομή είναι γύρω στις δύο ώρες και περνάει από όμορφες καταπράσινες περιοχές.Δηλαδή μόλις φτάσεις στο αεροδρόμιο κάνεις τα εξής, παίρνεις ένα μικρό λεωφορειάκι που σε πάει σε δέκα λεπτά στο σταθμό στη Bergamo και από εκεί το λεωφορείο για Κόμο.
Έμεινα στο
Booking.com: Hostel In Riva Al Lago, Κόμο, Ιταλία - 346 Σχόλια πελατών. Κάντε κράτηση σε ξενοδοχείο τώρα! .; Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη..Το δωμάτιο ήταν άνετο και πεντακάθαρο και η θέση του καταπληκτική,μες το κέντρο δίπλα από την λίμνη..:D
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Παιδιά, ερώτηση για Μιλάνο. Το απλό εισιτήριο στο μετρό κοστίζει 1.50 ευρώ, έχει ισχύ για 90 λεπτά απο την ακύρωση και λέει ότι είναι για μια διαδρομή. Δηλαδή τι εννοεί?? Αμα θέλω πχ να πάω απο την Porta Romana (κίτρινη γραμμή) στo Conciliazione (κόκκινη γραμμή), και πρέπει να αλλάξω τραίνο στο Duomo, πρέπει να βγάλω εισιτήριο και στη Romana και στο Duomo?? Δηλαδή 2 Χ 1.50? Tότε λοιπόν τι σημασία έχουν τα 90 λεπτά που υποτίθεται οτι ισχύει το ένα εισιτήριο? Αυτή η συγκεκριμένη διαδρομή, παρ΄όλο που έχει αλλαγή τραίνου, δεν είναι πάνω απο 20 λεπτά.
Επίσης, στο site διάβασα οτι εαν έχεις βαλίτσα υπάρχει και εισιτήριο αποσκευών στο 1.50 ευρώ. Ισχύει αυτό?? Είχε βγάλει κανείς σας?;)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
για αυτό συμφέρει να αγοράσεις ημερήσιο εισιτήριο
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Σίγουρα θα βγάλω ημερήσιο εισιτήριο, αλλά απο το επόμενο πρωί της άφιξής μου. Την πρώτη μέρα φτάνω εκεί το απόγευμα και θέλω και εισιτήριο για να φτάσω στο ξενοδοχείο και εισιτήριο για να βγω μετά να φάω στο κέντρο και να επιστρέψω. Γι΄αυτό και ρωτάω, όντως ισχύουν αυτά που έγραψα?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.945
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Παιδιά, ερώτηση για Μιλάνο. Το απλό εισιτήριο στο μετρό κοστίζει 1.50 ευρώ, έχει ισχύ για 90 λεπτά απο την ακύρωση και λέει ότι είναι για μια διαδρομή. Δηλαδή τι εννοεί?? Αμα θέλω πχ να πάω απο την Porta Romana (κίτρινη γραμμή) στo Conciliazione (κόκκινη γραμμή), και πρέπει να αλλάξω τραίνο στο Duomo, πρέπει να βγάλω εισιτήριο και στη Romana και στο Duomo?? Δηλαδή 2 Χ 1.50? Tότε λοιπόν τι σημασία έχουν τα 90 λεπτά που υποτίθεται οτι ισχύει το ένα εισιτήριο? Αυτή η συγκεκριμένη διαδρομή, παρ΄όλο που έχει αλλαγή τραίνου, δεν είναι πάνω απο 20 λεπτά.
Επίσης, στο site διάβασα οτι εαν έχεις βαλίτσα υπάρχει και εισιτήριο αποσκευών στο 1.50 ευρώ. Ισχύει αυτό?? Είχε βγάλει κανείς σας?;)
εάν δεν βγείς απο το σταθμό έξω δεν χρειάζεται να ξαναχτυπήσεις το εισιτήριο ούτε να ξαναβγάλεις άλλο,η αλλαγή των γραμμών γίνεται μέσα στον υπόγειο.
αλλά και να βγείς απο τον ένα σταθμό και να πάς σε κάποιον άλλο σταθμό εάν είσαι μέσα στο χρόνο (90 λεπτά) δέν βγάζεις άλλο,ξαναχτυπάς το ίδιο.
 

marouli

Member
Μηνύματα
73
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Στοκχόλμη
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα στην Αλάσκα
Σε ευχαριστώ Μακούλη!! Μήπως ξέρεις και για το εισιτήριο για τη βαλίτσα μέσα στο μετρό??
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.728
Likes
14.945
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Σε ευχαριστώ Μακούλη!! Μήπως ξέρεις και για το εισιτήριο για τη βαλίτσα μέσα στο μετρό??
πρώτη μου φορά το ακούω αυτό,όχι δεν ξέρω τίποτα αλλά δεν νομίζω ότι θα έχεις κανένα πρόβλημα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.994
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom