Ιταλία Μιλάνο...η πόλη που διχάζει!!

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
προφανώς καθε πόλη και κάθε μέρος "μιλάει" διαφορετικά σε κάθε επισκεπτη. Βέβαια υπάρχουν και τα αντικειμενικά κριτήρια για να αξίζει μια πόλη περισσότερο απο κάποια άλλη. Παρόλα αυτά πάντα πίστευα οτι αρκετοί επισκέπτονται πολύ επιφανειακά το Μιλάνο...Μπορεί να κάνω κ λάθος. Θέλει τον χρόνο της και αυτή η πόλη για να ανακαλύψεις τα κρυμμένα της μυστικά...

(βέβαια εγώ έχω και μια λόξα... Μ'άρεσε πχ και η Φρανκφούρτη και θα ξαναπήγαινα άνετα αν και με βρίζουν όσοι τους το λέω...;))
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Παιδιά να πω την αμαρτία μου το Μιλάνο μου φάνηκε αδιάφορο. Μέχρι που πήγα στο Όσλο και είπα ότι υπάρχει ακόμα πιο αδιάφορη πόλη!
Αδιαφορο υπό ποια έννοια?? Ας πούμε εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα όλη η ιστορία που κουβαλάει σαν πόλη, τί σήμαινε καποτε και τί σημαίνει τώρα, οι προσωπικότητες που έχουν πέράσει, ζήσει, αφήσει το στίγμα τους εκεί... Αν εννοείς από άποψη ομορφιάς, οκ έχει σημεία όμορφα και σημεία όχι κ τόσο όμορφα... αλλά αυτό νομίζω ισχύει γενικότερα για όλες τις πόλεις (εξαιρούνται Ρωμη και Σιενα που ειναι bellissime :bleh:)...

Για Οσλο δεν έχω άποψη αλλά χαίρομαι που τουλάχιστον δεν εχεις στον πάτο το Μιλανάκι μου;)

Κατα τ'αλλα συμφωνω και με την canf...Μάλλον ούτε εσύ έδωσες χρόνο στο Μιλανάκι να σου δείξει τις ομορφιές του... :(
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Πολυ ωραια η ιστορια!Το Μιλανο εχει πολλα πραγματα να δεις ή και να το χρησιμοποιησεις για να κανεις τοσες και τοσες εκδρομες!
Σορυ για το κουφο ορθογραφικο λαθος που ειχα κανει.Ο δαιμων του πληκτρολογιου!

προφανώς καθε πόλη και κάθε μέρος "μιλάει" διαφορετικά σε κάθε επισκεπτη. Βέβαια υπάρχουν και τα αντικειμενικά κριτήρια για να αξίζει μια πόλη περισσότερο απο κάποια άλλη. Παρόλα αυτά πάντα πίστευα οτι αρκετοί επισκέπτονται πολύ επιφανειακά το Μιλάνο...Μπορεί να κάνω κ λάθος. Θέλει τον χρόνο της και αυτή η πόλη για να ανακαλύψεις τα κρυμμένα της μυστικά...

)

Φυσικα και εχει πολλα κρυμμενα μυστικα,η πολη αυτη καθαυτη.Εγω ειχα παει για πολυ λιγο αλλα εκ των υστερων,διαβαζοντας οδηγους,αρθρα κτλ ειδα οτι εχει πολλα να δεις,τουλαχιστον ως προς τα γουστα μου.Περα βεβαια,απο τη στρατηγικη του θεση.
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Αδιαφορο υπό ποια έννοια?? Ας πούμε εμένα μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα όλη η ιστορία που κουβαλάει σαν πόλη, τί σήμαινε καποτε και τί σημαίνει τώρα, οι προσωπικότητες που έχουν πέράσει, ζήσει, αφήσει το στίγμα τους εκεί... Αν εννοείς από άποψη ομορφιάς, οκ έχει σημεία όμορφα και σημεία όχι κ τόσο όμορφα... αλλά αυτό νομίζω ισχύει γενικότερα για όλες τις πόλεις (εξαιρούνται Ρωμη και Σιενα που ειναι bellissime :bleh:)...

Για Οσλο δεν έχω άποψη αλλά χαίρομαι που τουλάχιστον δεν εχεις στον πάτο το Μιλανάκι μου;)

Κατα τ'αλλα συμφωνω και με την canf...Μάλλον ούτε εσύ έδωσες χρόνο στο Μιλανάκι να σου δείξει τις ομορφιές του... :(
Κοίτα, προσωπικά μπορώ να καταλάβω από την αρχή αν μια πόλη θα μου αρέσει ή όχι. Π.χ η Ρώμη, το Λονδίνο, η Βαρκελώνη, η Βουδαπέστη κτλ μου άρεσαν πάρα πολύ και γι'αυτό ξαναπήγα και θα ξαναπάω. Το Μιλάνο οκ έχει κάποια ενδιαφέροντα μέρη και την ιστορία που έχει αλλά δεν μου έκανε κλικ. Στην ίδια κατηγορία είναι και η Λισσαβόνα. Η πιο αδιάφορη πόλη σου είπα ποια είναι :) Αν μου έλεγες να ξαναπάω Μιλάνο θα σου έλεγα..δύσκολα! Μόνο για τις γύρω περιοχές μόνο..Πάντως όλα υποκειμενικά είναι και είναι θέμα γούστου του καθενός σωστά;
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Κοίτα, προσωπικά μπορώ να καταλάβω από την αρχή αν μια πόλη θα μου αρέσει ή όχι. Π.χ η Ρώμη, το Λονδίνο, η Βαρκελώνη, η Βουδαπέστη κτλ μου άρεσαν πάρα πολύ και γι'αυτό ξαναπήγα και θα ξαναπάω. Το Μιλάνο οκ έχει κάποια ενδιαφέροντα μέρη και την ιστορία που έχει αλλά δεν μου έκανε κλικ. Στην ίδια κατηγορία είναι και η Λισσαβόνα. Η πιο αδιάφορη πόλη σου είπα ποια είναι :) Αν μου έλεγες να ξαναπάω Μιλάνο θα σου έλεγα..δύσκολα! Μόνο για τις γύρω περιοχές μόνο..Πάντως όλα υποκειμενικά είναι και είναι θέμα γούστου του καθενός σωστά;
Πολύ σωστά!! Αν είχαμε όλοι το ίδιο γούστο ποιο θα ηταν το νοημα;; Ας πούμε εγώ στο Λονδίνο δεν ξαναπάω ουτε τζαμπα... Τα πιο πεταμενα λεφτα που εδωσα ποτε για ταξιδι και με τα οποια θα εκανα 2 ταξιδια στην Ιταλια και θα γουσταρα...Ευτυχως που πηγα και στο Greenwich και μου εμεινε κατι ομορφο σαν αναμνηση...οκ και το Hyde Park...αλλά ως εκει...;)
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Πολύ σωστά!! Αν είχαμε όλοι το ίδιο γούστο ποιο θα ηταν το νοημα;; Ας πούμε εγώ στο Λονδίνο δεν ξαναπάω ουτε τζαμπα... Τα πιο πεταμενα λεφτα που εδωσα ποτε για ταξιδι και με τα οποια θα εκανα 2 ταξιδια στην Ιταλια και θα γουσταρα...Ευτυχως που πηγα και στο Greenwich και μου εμεινε κατι ομορφο σαν αναμνηση...οκ και το Hyde Park...αλλά ως εκει...;)
Εεε αν είνα τζάμπα ίσως να το ξανασκεφτείς λέω εγώ! :bleh: Για μένα το Λονδίνο είναι άψογο και έμενα εκεί ανετότατα..όπως και στη Ρώμη επίσης..για Μιλάνο ούτε λόγος! ;) Συμφωνούμε ότι έχουμε διαφορετικά γούστα πάντως χεχε :)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παιδιά να πω την αμαρτία μου το Μιλάνο μου φάνηκε αδιάφορο. Μέχρι που πήγα στο Όσλο και είπα ότι υπάρχει ακόμα πιο αδιάφορη πόλη!
Το Μιλάνο οκ έχει κάποια ενδιαφέροντα μέρη και την ιστορία που έχει αλλά δεν μου έκανε κλικ. Αν μου έλεγες να ξαναπάω Μιλάνο θα σου έλεγα..δύσκολα! Μόνο για τις γύρω περιοχές μόνο..
συμφωνώ για το Μιλάνο. για τις άλλες πόλεις διαφωνώ μεν, αλλά για να μη μολύνω την ιστορία δεν επεκτείνομαι δε κ μένω Μιλάνο. τα μείον:
- ιστορικό κέντρο ανύπαρκτο, όπως το ξέρουμε τουλάχιστον από άλλες ιταλικές πόλεις,
- αξιοθέατα που εξαντλούνται σε ένα ταξίδι...γιατι να πας 2ο? μα για την τοποθεσία που είναι (λίμνες, Ελβετία, ένα σωρό ωραίες πόλεις δίπλα), για τα ψώνια..
- απαίσιος καιρός..όχι μόνο συννεφιά, γκριζάδα αλλά και υγρασία..
- και προσωπική άποψη:
1.αντιπαθητικοί κάτοικοι. οι βέροι είναι μπλαζέ (σιγά την πόλη..) και οι μετανάστες γίνονται μπλαζέ με γελοίο τρόπο..
2. αδιάφορη κουζίνα..ψάξτε στα εστιατόρια που πάτε ποιος είναι από πίσω..ή ναπολιτάνος ή σικελός (όπως μου έτυχε πρόσφατα..)..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μααα..! Με ποιους εχεις μπλεξει;;; :)
:haha:
με σικελούς, καλαμπρέζους...που μετά από μια δεκαετία παίρνουν το μιλανέζικ αξάν..:haha: σαν τους δικούς μας που πάνε στη ΝΥ να πλύνουν πιάτα και γυρνανε μετά από 10 χρόνια με σπαστά ελληνικά..
οι μονοι που στεκονται στο ύψος τους είναι οι ρωμαιοι..λογικό..άμα προερχεσαι από την Caput Mundi..
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τα έχουμε πει και τα έχουμε δει αυτά!! Στην Ιταλία δύσκολο να βρεις Ιταλούς!!
Θα βρεις Ρομάνους, Λομβαρδούς,Μπρεσιάνους,Ναπολιτάνους,Σάρδους,Σικελούς,Λουκάνους,Εμιλιάνους κλπ!!!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Τα έχουμε πει και τα έχουμε δει αυτά!! Στην Ιταλία δύσκολο να βρεις Ιταλούς!!
Θα βρεις Ρομάνους, Λομβαρδούς,Μπρεσιάνους,Ναπολιτάνους,Σάρδους,Σικελούς,Λουκάνους,Εμιλιάνους κλπ!!!
Μη ξεχνάς και τους Αλβανούς!:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.298
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom