Μονιμη κατοικια στο εξωτερικο??

Θα φεύγατε από την Ελλάδα για μόνιμη κατοικία έξω?

  • Ναι, όπου φύγει φύγει.

    Votes: 162 85,3%
  • Όχι, θα μείνω εδώ.

    Votes: 28 14,7%

  • Total voters
    190

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Ειναι τελεια η ευκαιρια που σου προσφερει το επαγγελμα σου να αλλαζεις χωρες διαμονης

Δεν κάνω πάντως ένα επάγελμα. Άλλα έκανα στην Αυστρία, τελείως διαφορετικά στην Ινδονησία, άλλα στην Ισπανία και άλλα στην Κούβα. Ακόμη κι αν πας ξέμπαρκος σε μια χώρα, δουλειές υπάρχουν, η ποιότητα των οποίων (και οι απολαβές) ποικίλλουν ανάλογα με τα προσόντα του καθενός,, αλλά μια δουλειά έτσι για να ζήσεις 6-12 μήνες κάπου αλλού και να αποκήσεις μια εμπειρία, σίγουρα θα τη βρεις. Καταλαβαίνω ότι για κάποιον που σπούδασε κάτι πολύ συγκεκριμένο (π.χ πολιτικός μηχανικός, δικηγόρος) οι επαγγελματικοί του ορίζοντες και οι φιλοδοξίες δεν περιορίζονται στο να κάνει το σερβιτόρο σε μπυραρία του Γκρατς ή το ρεσεψιονίστ στο Λανσαρότε, αλλά ακόμη και μια τέτοια εμπειρία ανοίγει ορίζοντες και προσθέτει προσόντα (π.χ γλώσσες) και εμπειρίες. Νομίζω ότι ειδικά για ένα νέο που μόλις τελειώνει τις σπουδές του, όποιες κι αν είναι αυτές, το να ψάξει μια τέτοια εμπειρία έστω και βραχυπρόθεσμα μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει. Και τίποτε δεν αποκλείει να βρεις και πολύ καλύτερες επιλογές.
κ ομως θα σε διαψευσω...εχω σπουδασει, εχω μεταπτυχιακες σπουδες, αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ μια δουλεια σε μπυραρία του Γκρατς ή ρεσεψιονίστ στο Λανσαρότε

οπως ελεγε ο τυπακος στο american beauty "i want a job with less responsibilities as possible"



δυστυχως στην ελλαδα μας εχουν εμφυσησει σε αυτην την νοοτροπια: σπουδασε, κανε μεταπτυχιακο, βρες δουλεια καλη (δηλ. τρελο αγχος + τρεξιμο) ή μπες στο Δημοσιο, μετα παρε αυτοκινητο + σπιτι (δηλ. δανειο, δανειο, δανειο) μετα κανε κ 2 παιδια (παρολο που δεν ξερεις αν θες), κ μετα περιμενε να πεθανεις....βεβαια σε αυτο συμβαλει κ η ιδια η κοινωνια, κ η κατασταση που υπαρχει στην χωρα μας με την δηθεν δωρεαν (εδω γελαμε) παιδεια, υγεια, περιθαλψη κλπ....που σημαινει οτι αν εισαι ενας απλος σερβιτορος, πιθανως να δουλευει χωρις ασφαλιση, με υγειονομικη περιθαλψη τρισαθλια (ακομα κ αν ειναι ασφ. στο ΙΚΑ) και που για να μεγαλωσει οικογενεια;;;; ας το αφησουμε καλυτερα...

τελος παντων...αυτα ειναι προσωπικες αποψεις, κ ειναι μια αλλη κουβεντα...

ΜΠΡΑΒΟ σου παντως...θα επικοινωνησω μαζι σου καποια στιγμη γιατι οσο περναν τα χρονια το σκεφτομαι να την κανω για αλλες πολιτειες...
 

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
κ ομως θα σε διαψευσω...εχω σπουδασει, εχω μεταπτυχιακες σπουδες, αλλα ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΧΑΛΟΥΣΕ ΚΑΘΟΛΟΥ μια δουλεια σε μπυραρία του Γκρατς ή ρεσεψιονίστ στο Λανσαρότε

οπως ελεγε ο τυπακος στο american beauty "i want a job with less responsibilities as possible"



δυστυχως στην ελλαδα μας εχουν εμφυσησει σε αυτην την νοοτροπια: σπουδασε, κανε μεταπτυχιακο, βρες δουλεια καλη (δηλ. τρελο αγχος + τρεξιμο) ή μπες στο Δημοσιο, μετα παρε αυτοκινητο + σπιτι (δηλ. δανειο, δανειο, δανειο) μετα κανε κ 2 παιδια (παρολο που δεν ξερεις αν θες), κ μετα περιμενε να πεθανεις....βεβαια σε αυτο συμβαλει κ η ιδια η κοινωνια, κ η κατασταση που υπαρχει στην χωρα μας με την δηθεν δωρεαν (εδω γελαμε) παιδεια, υγεια, περιθαλψη κλπ....που σημαινει οτι αν εισαι ενας απλος σερβιτορος, πιθανως να δουλευει χωρις ασφαλιση, με υγειονομικη περιθαλψη τρισαθλια (ακομα κ αν ειναι ασφ. στο ΙΚΑ) και που για να μεγαλωσει οικογενεια;;;; ας το αφησουμε καλυτερα...

τελος παντων...αυτα ειναι προσωπικες αποψεις, κ ειναι μια αλλη κουβεντα...

ΜΠΡΑΒΟ σου παντως...θα επικοινωνησω μαζι σου καποια στιγμη γιατι οσο περναν τα χρονια το σκεφτομαι να την κανω για αλλες πολιτειες...
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με όλα όσα είπες!! :clap:
Θα ήθελα πάρα πολύ να μπορούσα ή μάλλον να είχα το θάρρος (γιατί πάντα μπορούμε να κάνουμε κάτι, θάρρος χρειάζεται) να έκανα αυτό ακριβώς: δουλειές "του ποδαριού" όπως τις λένε, απλά για να βγάζω τα προς το ζην και κάθε 6 μήνες με 1 χρόνο και σε άλλη χώρα...αααχχχ όνειρα....

Πάντως εκτός από Ιταλία που τη λατρεύω (για να επανέλθουμε και στο θέμα του topic) θα μπορούσα άνετα να μείνω Αμβούργο.
 

mpiftex

Member
Μηνύματα
892
Likes
265
Ταξίδι-Όνειρο
παντού για πάντα
Η άποψη μου με αφορμή το σχόλιο του turms αλλά χωρίς σε καμία περίπτωση να απευθύνομαι σε αυτόν, που δεν τον ξέρω καν τον άνθρωπο (και μπορεί και να το λέει η καρδιά του και να τον πετύχω σε κάνα χρόνο να δουλεύει σε hostel στην Costa Rica :)) είναι η εξής....

“αυτά μας τα'παν κι άλλοι”

Πέρυσι την άνοιξη: Είναι δεν είναι 2 βδομάδες που έχω επιστρέψει από πολύμηνο ταξίδι στην Ασία και είμαι ακόμη φρικαρισμένος με την Αθήνα και γενικά τη “δύση”. Είμαι στην ουρά της τράπεζας και τυχαίνει να στέκομαι μπροστά στο γραφείο του διευθυντή (νέος, γύρω στα 35-40 περίπου). Πίσω μου τυχαίνει (ξανά) να περιμένει κάποιος φίλος/γνωστός του διευθυντή ο οποίος μόλις τον βλέπει βγαίνει έξω και πιάνουν την κουβέντα:
[...] διευθ: Διακοπές που θα πας;
πελ: Στην Παρο για 2 βδομάδες.
διευθ: Τι ωραία! Έτσι μου'ρχετε να τα παρατήσω όλα και να πάω σε ένα νησί και να σερβίρω καφέδες, δεν με νοιάζει καθόλου [...]

Και σκέφτομαι εγώ από μέσα μου: “Αυτά μας τα'παν κι άλλοι”.
Σε πιστέψαμε πως σκέφτεσαι έστω και λίγο σοβαρά να παρατήσεις το διευθυντιλίκι, τον καλό σου το μισθό, να χάσεις το αυτοκίνητο και το διαμέρισμα που λογικά ακόμη χρωστάς, τα φιρμάτα πουκάμισα σου και τα σαββατόβραδα στα μπουζούκια για να πας να σερβίρεις καφέ σε ένα νησί, να παίρνεις 600 ευρώ, να είσαι ανασφάλιστος και να πρέπει να υπομένεις και την κάθε παραξενιά του αφεντικού και του πελάτη.

Ναι είναι πολύ εύκολο να πεις: “Θα τα βροντήξω όλα και θα σηκωθώ να φύγω” ή “δεν με νοιάζει, ψαράς να γίνω να έχω να τρώω και μια καλύβα να κοιμάμαι και μου φτάνει”. Όλοι μας τα λέμε κατά καιρούς, ποιος έχει όμως τα κότσια να το κάνει; Συγνώμη αν γίνομαι κυνικός και ίσως στεναχωρώ κάποιους αλλά μην νομίζετε πως βγάζω και τον εαυτό μου απέξω. Τη νοοτροπία που περιγράφει πολύ εύστοχα ο turms παραπάνω είναι πολύ δύσκολο να την πετάξουμε από πάνω μας.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.077
Likes
2.846
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εντελως φιλικα...
δεν ειπα οτι εχω την δυναμη να το κανω....ακομα...προσπαθω να την βρω...κ πιστευω οτι κουτσα στραβα θα την βρω...ισως απογοητευτω κ επιστρεψω..ισως οχι...ευτυχως κ η μελλουσα γυναικα μου ειναι στο ιδιο μηκος κυματος...

μπορει κ να μην φυγω ποτε...

σιγουρα παντως, και ειμαι 100% σιγουρος για αυτο, δεν προκειται να κολησω στο : ααα...εχω πτυχιο κ μεταπτυχιακο, δεν θα παω να δουλεψω σερβιτορος...και βασικα αυτο ηθελα να τονισω στο προηγουμενο μηνυμα μου....
 

TEO_ANAST

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΙΣΠΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
καλη ερωτηση.....εγω θα διαλεξω μεταξυ μασσαλιας,φλωρεντιας και βαρκελωνης
 

neraida

Member
Μηνύματα
391
Likes
87
ιταλια χωρις δευτερη σκεψη. .
γιατι καθε φορα που παω εκει μου ερχεται μια χαρα .. ανεξηγητη. . και οι ανθρωποι μου φτιαχνουν την διαθεση!
το θεμα ειναι που στην ιταλια .. ενας ιταλος φιλος παντως με τον οποιο ειχα προσφατα αυτη τη συζητηση μου προτεινε την bologna σαν ιδανικο μερος. ο ιδιος μενει στην Ρωμη. στην Φλωρεντια λενε οτι ειναι πολυ ακριβα για να ζεις εκει.
ειχα στειλει καποια βιογραφικα, δεν εχει κατσει μεχρι στιγμης ..

χειμωνα στην ιταλια και καλοκαιρι στα ελληνικα νησια.. ειμαστε και διπλα!!
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Η τρίτη πρόταση-όνειρο είνα να παρατήσω τα πάντα και να πάω στο Μπέλίζ για να γλιτώσω και τον επαγγελματικό ανταγωνισμό!!!!!
χιχι!!παντα θα υπαρχει η μπελιζ!!!παμε να γινουμε η εβδομη και η ογδοη δικηγορος!!:clap::clap:
εγω αν αποφασισω καποια στιγμη να την κανω(πραγμα πολυ πιθανο) σκεφτομαι γαλλια(παρισι ή στρασβουργο) ή ισπανια(μαδριτη)!!
 

AlexG

Member
Μηνύματα
144
Likes
51
Ταξίδι-Όνειρο
Όλα γίνονται...
Ουτως ή αλλως προσωπικα πιστευω οτι υπαρχουν "3 μητροπολεις" ανα τον κοσμο. Λονδινο (για την Ευρωπη), Νεα Υορκη (για την Αμερικη) και Τοκυο (για την Ασια)

Ενυ οφ δεμ γουιλ ντου :)
 
Μηνύματα
25
Likes
1
πραγματικά καλή ερώτηση. αποτελεί στόχοσ δικός μου να τα βροντήξω κάποτε όλα και να γυρίσω τον κόσμο, με ενδιαφέρουν κυρίως οι τροπικές χώρες με τις υπέροχες παραλίες. το εγχείρημα πιθανόν να το κάνω σε 10 χρόνια- μετράω αντίστροφα δηλ. πιθανόν να διαλέξω ή ασία ή λατινική αμερική. ψαχνω για συνταξιδιώτη όμως- όλοι οι γνωστοί μου ή θα παντρευτούν ή δεν μπορούν για οικονομικους λόγους
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.698
Likes
6.678
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
πραγματικά καλή ερώτηση. αποτελεί στόχοσ δικός μου να τα βροντήξω κάποτε όλα και να γυρίσω τον κόσμο, με ενδιαφέρουν κυρίως οι τροπικές χώρες με τις υπέροχες παραλίες. το εγχείρημα πιθανόν να το κάνω σε 10 χρόνια- μετράω αντίστροφα δηλ. πιθανόν να διαλέξω ή ασία ή λατινική αμερική. ψαχνω για συνταξιδιώτη όμως- όλοι οι γνωστοί μου ή θα παντρευτούν ή δεν μπορούν για οικονομικους λόγους

για μονιμη κατοικια στο εξωτερικο ειναι το θεμα ,
το συνταξιδιωτη τι τον θελεις ;:shock:
Για να μετακομισεις θελεις μαζι και καποιον παρεα ;

Ασχετο, αλλά το σκεφτομαι να μπω στη "σχολη" του traveller :haha:
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.527
Likes
7.818
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
..Θα ζούσα όπου δεν θα αισθανόμουν μετανάστρια η δεν θα με αντιμετώπιζαν έτσι...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.036
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom